Facebook hozzászólás
2 511

MEGELŐZÉS

A demencia megelőzésének aranyszabálya

Donna Kaye Hill akkor jött rá, hogy nyolcvanéves édesanyja szellemileg hanyatlik, amikor az idős nő arra panaszkodott, hogy nem működik a telefonja. A lánya felhívta a szolgáltatót, akiktől megtudta, anyja három hónapja nem fizeti a telefonszámlákat.

Nagypapa és a családtagok, Kép: felejtek.hu
Kép: felejtek.hu

Ha idős hozzátartozók, barátok, eset kollégák vannak a környezetünkben, érdemes odafigyelni arra, hogy a bekövetkező változások vajon a normál öregedés jellemzői, esetleg azon túlmutató problémáról van-e szó. Cikkünk a demencia jeleinek felismerésében segít.

[/bs-text]

[/vc_column][/vc_row]

Két friss áttekintő tanulmány is a segítségünkre lehet a hatásos megoldások keresésében.

Az egyik áttekintésben csak a legszigorúbb tudományos kritériumoknak megfelelő, randomizált kontrollált klinikai vizsgálatok kaphattak helyet. Ennek eredménye három olyan tényezőt mutatott ki, amik segíthetnek megelőzni, lassítani vagy késleltetni a szellemi hanyatlást:

  1. testmozgás
  2. vérnyomás-szabályozás (különösképpen a középkorúaknál)
  3. kognitív tréning.

Utóbbi a szellemi aktivitásra utal. Találjuk meg, hogy milyen szellemi kihívásban leljük örömünket és tanuljunk új dolgokat – javasolja Dr. Kristine Yaffe neuropszichiáter, a tanulmány szerzője. Fontos minél gyakrabban és lehetőleg rendszeresen megtornáztatni agyunkat – olcsó megoldás, ráadásul nem is jár mellékhatásokkal.

A kutató hozzátette, hogy a második javaslat, a szív egészségének ápolása azért is fontos, mert úgy tűnik, a vérnyomásértékekben is mutatkozó szív- és érrendszeri egészség közvetlenül az agyra és a szellemi teljesítőképességre is hatással van.

Idős-házaspár-háttal, Kép: felejtek.hu_
Kép: felejtek.hu

A másik fontos áttekintő tanulmány a területen a The Lancet szakfolyóirat demenciával kapcsolatos bizottságának munkája. Ebben a fentiek mellett kiemelik a társas kapcsolatok szerepét, a dohányzás abbahagyását, az elhízás és cukorbetegség kezelését, valamint a hallásromlás és a depresszió karban tartását. Ha mindezek rendben vannak, a bizottság felmérése szerint a demencia esetek száma egyharmaddal csökkenhet.

Dr. Yaffe hozzátette, fontos továbbá a mennyiségi és minőségi alvás, valamint az agy károsodásai elleni védekezés is.

Azt ugyanakkor a kutató is elismeri, hogy az összes, emberileg kontrollálható tényezőn felül a genetika is szerepet játszik az Alzheimer-kór és a demencia kialakulásában.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!