Facebook hozzászólás
1 027

A VIZSGÁLAT ÉLETET MENTHET

Az 5 leggyakoribb altesti nőgyógyászati daganat

Tegnap volt a Nőgyógyászati Daganatok világnapja és ennek apropóján fel szeretnénk hívni a figyelmet arra, hogy a mellrák és a méhnyakrák mellett más altesti veszély is leselkedik a nőkre.

Méhnyakrák

A Rákregiszter adatai alapján a daganatos megbetegedések száma sajnos évről-évre nő. Újabb sajnálatos tény, hogy a nők a gondoskodást önmagukkal szemben nem gyakorolják úgy, mint családtagjaiknál, vagyis az évi rendes szűrővizsgálatokra se mennek el. Pedig ez lenne az alap, aminél ráadásul jóval alaposabb kivizsgálásokra lehet szükségünk, ugyanis a klasszikus szűrés, csak a méhnyakrákot tudja kimutatni.

Ennek tünetei: alhasi fájdalom, köztes vérzés, görcsös menstruáció, kóros hüvelyi folyás, fájdalmas együttlét. Fontos tudni, hogy kialakulásának esélye a HPV oltással jelentősen csökkenthető.

Petefészekrák Fotó: Pinterest
Petefészekrák Fotó: Pinterest

Petefészekdaganat

A második leggyakoribb nőgyógyászati daganat a petefészekrák, ami egy igen alattomos betegség, ugyanis gyakorlatilag semmilyen extra tünete nincs, ezért az esetek 75 százalékában késői stádiumban fedezik fel, amikor már áttéteket is képzett. Ezért lényeges, hogy időnként tumormarkert, ultrahangot is csináltassunk.
Tünetek: haspuffadás, gyomorpanaszok, fogyás

Méhtestdaganat

Kevesek tudják, hogy a méhnyak mellett a méhtest is megbetegedhet. Előfordulása az 50 év felettieknél gyakoribb. Az ellenőrzésére a menopauza után is fordítsunk gondot, ugyanis műtéttel eredményesen gyógyítható, igaz ekkor a méh/petefészkek/petevezetők teljes eltávolítása szükséges, ami komoly mentális sérülést okozhat. Sajnos nem ritka, hogy az operáció mellett a nyirokcsomók eltávolítása, valamint sugár és kemoterápiára is indokolt.
Tünetei: szintén tünetszegény, csak a köztes vérzés, ill. a klimax után ismét megjelenő vérzés utalhat rá.

 

A vizsgálat fontos! Fotó: Pinterest
A vizsgálat fontos! Fotó: Pinterest

Hüvelydaganat

Igen ritka betegség, mindössze 3 százalékot érint és jellemzően a 60 év feletti nőket támadja meg. Lehet a méhnyakrák, vagy a méhtestrák szövődménye, de önállóan is előfordulhat. Elsődleges észlelése a nőgyógyászati vizsgálatkor tapasztalható hüvelyfali elváltozás. Ebből az orvos mintát vesz, a kezelés a szövettani eredményből következik.
Tünetei: rendellenes vérzés, együttlétet követő vérzés, bűzös folyás.

Szeméremtest daganat

Ez szerencsére szintén egy ritka betegség, és leginkább a 65 +-os korosztályt érinti. Ahogyan a nevéből is adódik, ez a rákfajta a női nemi szervek külső felületén jelentkezik: a vulvát, a húgycsövet, a hüvelyt, a csiklót körülvevő bőrfelületen. A kialakult csomók, dudorok műtéti úton távolíthatók el. Szélsőséges esetben az egész vulvát el kell távolítani.
Tünetei: elsődleges a viszketés, de lehet még szemölcs, fájdalom, vérzés, akár sebesedés is.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!