Ilyen egy járványbiztos irodaépület Bukarestben
Ki tudja, hogy az egyre gyorsabban közeledő negyedik hullám milyen erősséggel csap le megint ránk, mindenesetre nem árt az elővigyázatosság. Vélhetőleg erre gondoltak azok a szakemberek is, akik sci-fi-be illő megoldásokkal láttak el egy bukaresti irodaépületet, hogy a home office-ból visszatérő munkatársakat megóvják a járvány következményeitől.
Még talán pár hónappal ezelőttig is maximum egy sci-fi filmben tudtuk volna elképzelni azt az enteriőrt, ami mostanra kezd valósággá válni, mégpedig egy bukaresti irodaházban.
Kilincsek, amelyek fizikai kontaktus, érintés nélkül nyitják az ajtókat, önmagukat tisztító felületek, mikroorganizmusokat semlegesítő falfestékek, levegőtisztaságot figyelő kijelzők, UV fénnyel fertőtlenítő készülékek. És még legalább 135 olyan megoldás és eszköz, mely a hely megálmodói szerint mind arra nyújtanak biztosítékot, hogy az épület a lehető legnagyobb biztonságot nyújtsa bármilyen vírusfertőzéssel szemben.
Az alkotók azt remélik, hogy a jövőben ez lesz az etalon. Zömében majd ilyen, vagy ehhez hasonló irodai munkahelyek készülnek majd és akkor talán még kisebb esélyt adunk az újabb és újabb világjárványoknak.
Aki belép a most még csak H-3-nak elnevezett bukaresti irodaépületbe, úgy érezheti: mindaz életre kelt, amit Aldous Huxley Szép új világ című antiutópiájában leírt.
Az ajtók (a kéz érintése nélkül) egy csuklómozdulattal nyílnak. A delikvens, legyen az munkatárs, vagy éppen látogató csak egy piros vonalig juthat el, attól legalább két méterre egy hőkamera szkenneli az egész testet. Aki negatív, ráléphet az öntisztító mozgó járdára, és a célig utazva biztos lehet, hogy a mozgás közben az UV fények minden fertőző mikroorganizmustól megszabadítják.
A kórházakban megszokott eljárásokat alkalmazzák
Aki viszont fennakad az első szűrőn, irány a közeli karanténszobába: egy pánikgombbal ellátott üvegkalicka, saját belső szellőzőrendszerrel ellátva, és hermetikusan elzárva az épület többi részétől. A kis helyiségben a „viruskiller” azonnal működésbe lép, és eltávolít minden „kellemetlen” dolgot, például a levegőt megfertőző szennyeződéseket, penészt vagy bármi mást.
Sokakat riaszthat is ez a jövőkép.
Ez az – alapvetően a kórházakban megszokott eljárásokat alkalmazó új irodai technológia – lesz az, ami majd valóba visszacsábítja a járvány és a lezárások alatt a home office-ba menekülő munkatársakat a közös irodai térbe? Valóban ilyen munkahelyekre vágynak az otthoni munkavégzés viszonylagos kényelmét megszokó munkavállalókat a jövőben?
Hozzászólás zárolva.