Facebook hozzászólás
271

Jobb félni…

Csak egészség legyen! – szól a régi mondás, amelynek igazára legtöbbször akkor döbbenünk rá, amikor elkap bennünket valamilyen nyavalya. Túl azon, hogy a betegség veszélyes, rontja a közérzetet, a környezetünkre is kihat, a családi életre éppúgy befolyással lehet, mint a munkahelyi lehetőségekre. Mindenképpen megéri – még akár anyagi szempontból is -, hogy tudatosan vigyázzunk az egészségünkre. Hogy megint csak egy mondást idézzünk: jobb megelőzni a bajt!

Egészségünk megtartására megéri idejében áldozni, amikor komoly betegségről még nincs szó. Ma már számok bizonyítják, hogy sokkal olcsóbb megelőzni a bajokat, mint meggyógyítani azokat. Persze a prevenció sincs ingyen, sok pénzt lehet elkölteni táplálékkiegészítőkre, vitaminokra, sportbérletekre. Számos esetben azonban a megelőzés nem kerül pénzbe: a cigaretta, a kávé, a szeszes ital drága és egészségtelen. Ha nem költünk ezekre, máris tettünk egy lépést a megelőzés irányába.

Az adatok tanúsága szerint Magyarországon még mindig viszonylag alacsony az aránya azoknak, akik tudatosan költenek megelőzésre, és nem csupán akkor igyekeznek egészségesen élni, ha már megvan a baj. Ez persze anyagi kérdés is lehet, de Béres József, a Béres Gyógyszergyár Zrt. elnöke szerint ezt nem lehet csak a pénzhiánnyal magyarázni. Téliszalámit valószínűleg nem mindenki vehet, a savanyú káposztát azonban az is megengedheti magának, akinek alacsonyabb a jövedelme – hívja föl a figyelmet a tudatosságra. A szociális háttér relevanciáját figyelembe véve is elsősorban a fejekben kell rendet tenni, mondja. „Az én meglátásom az, hogy ha az ár áll mindenek felett, rossz döntések születnek. Minőségi megközelítésre van szükség akkor is, ha valakinek kevesebb van a pénztárcájában. A kérdést sokkal inkább úgy kellene feltenni, hogy »hogyan tudok egészségesen élni a magam szintjén«. Ugyanazt az összeget egészségesen és egészségtelenül is el lehet költeni. Ez a tudatosság."

Méregteleníteni kell!

A tudósok már évtizedek óta tanulmányozzák a levegőben, a vízben, az élelmiszerekben és a talajban fellelhető szennyező anyagokat. Az Egyesült Államok ipara például évente közel 3 milliárd tonnát állít elő 9000 különféle vegyszerből. Ezekből több millió tonna jut a levegőbe és az ivóvízbe, onnan pedig a szervezetünkbe. „A tudósok már elkezdték vizsgálni az emberi szervezet szennyezettségi szintjét is, és az eredmények meglehetősen nyugtalanítóak" – írja dr. Heather Johnstone, a Global College of Natural Medicine főiskola igazgatója a „Belül tiszta Ön?" című cikkében. A vizsgálat során az 543 ipari anyagra, szennyeződésre és más kemikáliára végeztek teszteket különböző országban élő felnőtteken, és ezekből 372 és 448 volt kimutatható a vérben, illetve a vizeletben. Az Environmental Working Group Human Toxome projektje megállapította azt is, hogy a leggyakrabban magas koncentrációban előfordult vegyi anyagok befolyásolhatják az egyének termékenységet, az endokrinrendszert, hozzájárulnak a rák kialakulásához, és felelősek lehetnek a rendellenesen születő magzatokért. A káros hatások ellen leginkább méregtelenítőkúrákkal védekezhetünk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!