Ez az egyébként jelentéktelen külsejű növény megdöbbentően sok dologra jó. Például serkenti az emésztést, különösen a zsíros fogások mellé jó, mert megkönnyíti az emésztést. Étvágygerjesztő, sőt antibiotikus, vérkeringés-szabályzó hatása is van. Reumatikus fájdalmak csökkentésére és lázcsillapításra is használják.
Sóskához hasonlít a levele, emberi fogyasztásra hatalmas gyökere alkalmas. Nyugat-Ázsiában és Délkelet-Európában őshonos. Nálunk mintegy 800 éve termesztik.
Könnyfakasztó, erős aromáját a kéntartalmú mustárolaj adja. Frissen reszelve a legjobb. Savanyúságok eltevésénél is sokan használják. Nemcsak íze, aromája miatt, hanem mert jótékonyan befolyásolja az eltarthatóság idejét.
Így válassz húsvéti sonkát
Húsvét előtt sokunknak fejtörést okoz, milyen sonkát vegyünk, hol vásároljuk meg, mire figyeljünk oda a sonka kiválasztásakor. Ehhez adunk némi segítséget, ugyanis a sonkavásárlás egyáltalán nem nehéz feladat, ha az ember tudja, milyen szempontokat vegyen figyelembe.
Tejföllel, majonézzel remek hideg mártást készíthetünk a sonkán kívül a főtt marhahúshoz, a virslihez, a kolbászfélékhez, a héjában főtt burgonyához. A meleg variációhoz a tejszínt felfőzzük, besűrítjük zsemlemorzsával. Frissen reszelt tormát szórunk bele, ízesítjük fehér borssal, sóval, cukorral. Jó étvágyat!
Hozzászólás zárolva.