KUTYAKÖTELESSÉG
Van kutyád? Így készülj a szilveszterre!
Szilveszterkor, avagy a petárdák, tűzijátékok főszezonjában, különösen fontossá válik a kutyatartó gazdák előrelátása és felkészültsége. A fokozott fény- és hanghatások nagyon megijeszthetik a kutyákat, így minden felelős gazda érdeke, mondhatni kutyakötelessége, hogy időben gondoskodjon kedvence nyugalmáról, ezzel megelőzve ösztönös menekülését. A Nébih szakemberei összegyűjtötték a praktikus óvintézkedéseket, sőt gondoltak az esetleges szökevényekre is.
Próbáljuk megelőzni a bajt!
Amikor számítani lehet az állatokban félelmet keltő hatásokra (tűzijáték, vihar stb.), fokozottan ügyeljünk a kedvenceinkre, teremtsünk megnyugtató körülményeket. A túlérzékeny, különösen félős állatok esetében már előzetesen érdemes állatorvoshoz fordulni, aki nyugtató hatású állatorvosi készítményt írhat fel kedvencünknek. Fontos, hogy a szer adagolásánál mindig kövessük a doktor javaslatait!
Ellenőrizzük kedvencünk regisztrált adatait!
Jó pár éve kötelező minden négy hónaposnál idősebb kutyát egyedi kódot tartalmazó transzponderrel (mikrochippel) megjelölni. Célszerű ellenőrizni, hogy a beültetett mikrochip regisztrációja is sikeresen megtörtént-e, ami a Nébih honlapján található nyilvános eb-chipszám kereső (https://ebregchipszam.nebih.gov.hu/EbregChipszam/enterprise) alkalmazás használatával egyszerűen megtehető. A chipszám alapján a rendszer megadja a publikus adatokat a keresett kutyáról. Ha a keresés nem ad találatot, feltételezhető, hogy a chip regisztrációja elmaradt. Ebben az esetben vegyük fel a kapcsolatot a beültetést végző állatorvossal, és kérjük annak mielőbbi pótlását. Ez nagyon fontos, mert a regisztrálatlan, chiphez nem köthető adat a megtalált házi kedvencet sem tudja visszajuttatni gazdájához. A chip mellett hasznos, ha az állat nyakörvére a gazda nevével és telefonszámával, esetleg lakcímével ellátott biléta is kerül.
Mit tehet a gazdi, ha megszökött a kutyája?
A gazdák legtöbbször a közösségi oldalakon és fórumokon tesznek közzé figyelemfelhívó cikkeket. Emellett azonban célszerű megkérni a kutya állatorvosát, hogy az eb adatbázisban a kutya adatlapjára megjegyzésként vezesse fel az „ELTŰNT” bejegyzést, amíg az állat vissza nem kerül aggódó gazdájához. A közterületen kóborló ebek befogását az önkormányzatok által megbízott gyepmesterek végzik, ezért eltűnés esetén érdemes felkeresni a lakókörnyezetünkben található ebrendészeti telepeket. Emellett sok elszökött kutyát fogadnak ilyenkor be a környék menhelyei, ezért ott is érdeklődhetünk.
Hozzászólás zárolva.