Facebook hozzászólás
589

Ha a bitcoin a digitális arany, az NFT a digitális műtárgy

Elkelt az első, kriptovalutáért kínált magyar képzőművészeti alkotás

Mindannyian ismerjük a képzőművészeti alkotások árverésének hagyományos világát: valódi tárgyak keltek el egy-egy – füllel hallhatóan is zajos – kalapácsos leütésre, majd cseréltek gazdát a milliókat érő művek a milliókkal. A digitális világ persze ezt is alapjaiban forgatta föl, ma már az aukciósházak csak digitális formában elérhető képekre is fogadnak el ajánlatot, persze kizárólag digitális fizetőeszközben, így például Bitcoinban. Most Magyarország is felzárkózott a digitális világ élvonalához, ugyanis március első felében nálunk is elkelt az első, kriptovalutáért kínált magyar képzőművészeti alkotás, Weiler Péter: Bitcoin bánya az Alföldön című képe.

A Covid-járvány alatt sok minden átalakult, és míg a galériák és múzeumok kényszerből zárva tartanak, a kortárs alkotók új, és közvetlen utakat keresnek és találnak a rajongóikhoz. A blockchain alapú decentralizált rendszerek, mint amilyen például a pénzügyi világban a Bitcoin nevet viselő kriptovaluta, az élet több területén is fontos változást hoznak.

Weiler Péter: Bitcoin bánya az Alföldön. Forrás: Weiler Péter
Weiler Péter: Bitcoin bánya az Alföldön. Forrás: Weiler Péter

Most a pénzvilág után a művészeti életet is alaposan feje tetejére állíthatja az úgynevezett NFT (non-fungible token), azaz csak digitális formában létező műalkotása terjedése.

A múlt héten Elon Musk párja, Grimes sokkolta a világot azzal, hogy 20 perc alatt 5,8 millió dollárért értékesítette NFT formában létező alkotásait.

De nem Grimes az első NFT milliomos, a Christies aukciósház szervezésében Beeple digitális képét március 11-én 69 millió dollárért árverezték el. Beeple naponta 1 képet postolt az Instagram-ra, ez a kollekció ért meg a vevőnek a digitális piacon soha nem látott rekord összeget.

A blockchain alapú művészeti eladások összértéke 2021-re elérte a 160 millió dolláros forgalmat.

Hogy mennyire bizarr világban élünk, azt talán jól demonstrálja az Injective Protocol nevű cég múlt heti akciója. A cég képviselője egy 30 millió forint értékű Banksy nyomatot semmisített meg, majd az akciót megörökítő videóból készítettek egy NFT-t, ami így a megsemmisített tárgy helyére lépve lett forgalomképes.

Ezt a videó „alkotást” március 8-án árverezték el, és 394 ezer dollárért, magyar pénzben122 millió forintért kelt el.

Az újdonságot elsősorban az jelenti, hogy a kripto titkosításnak és a decentralizált szerver-hálózatnak köszönhetően mostantól lehetséges egyáltalán digitális eredeti műalkotásról beszélni.

Ha a bitcoin a digitális arany, az NFT a digitális műtárgy, aminek garantált az eredetisége, a művész által meghatározott szabályok mentén lehet forgalmazni és tovább is lehet értékesíteni.

Bitcoinbánya az Alföldön

Weiler Péter képzőművész 20 éve Magyarország egyik legismertebb digitális képeket alkotó művésze. Hozzá kötődik az első magyar kriptovalutáért kapható képzőművészeti alkotás is, ami március 5-én került fel a nemzetközi Mintable rendszerébe.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!