Facebook hozzászólás
581

Látogatás a fáraó sírjában

Nem, ez nem Agatha Christie eddig ismeretlen bűnügyi regényének címe, hanem a budapesti Szépművészeti Múzeum legújabb kiállítása. II. Amenhotep 3400 évvel ezelőtt uralkodott Egyiptomban. A fáraó sírjának feltárása a 19. század régészeti szenzációja volt. A gazdag kiállítás bemutatja a sírhely felfedezésének legizgalmasabb pillanatait és legértékesebb leleteit. Végül a látogató beléphet a fáraó sírkamrájának életnagyságú, valósághű másába.

II. Amenhotep ókori egyiptomi uralkodó korát és sírjának szenzációs felfedezését mutatja be a Szépművészeti Múzeum tegnap nyílt kiállítása. A tárlat központjában a fáraó Királyok völgyében megtalált sírkamrájának méretarányos rekonstrukciója áll.

a fáraó sírja
II. Amenhotep sírkamrája (Fotó: © Theban Mapping Projekt)

II. Amenhotep a 18. dinasztia egyik fáraójaként kb. 3400 évvel ezelőtt uralkodott az egyiptomi Újbirodalom idején. Apja sikeres hódításainak köszönhetően óriási terület és hihetetlen hatalom összpontosult a kezében. Az örökölt jólétben II. Amenhotep a belpolitikának szentelte figyelmét, stabil és hosszú távú békés időszakot teremtve Egyiptomban.

A királysír felfedezése

Mint a 18. dinasztia számos fáraóját, II. Amenhotepet is Thébában, a Nílus nyugati partján fekvő királyi temető, a Királyok völgye egyik sziklába vájt sírjában temették el. Az uralkodói nyughelyet Victor Loret francia régész találta meg 1898-ban. A sír felfedezése önmagában is szenzációt jelentett, hiszen az uralkodó mumifikált testére – az addig feltárt, sírrablók által már rég kifosztott királysíroktól eltérő módon – a sírkamrában, a neki készített szarkofágban bukkantak rá. Ezenkívül megtalálták az eredeti sírmellékletek – istenszobrok, feliratos edények, amulettek – több darabját is.

a fáraó sírja
1898-ban készült fénykép Victor Loret-ről, amint a II. Amenhotep fáraó múmiapólyáira írt feliratokat másolja (Fotó: ©Universitá degli Studi di Milano)

Még ennél is nagyobb szenzáció volt azonban, amikor egy mellékkamrában további kilenc egyiptomi fáraó múmiájára bukkantak. Ezzel bebizonyosodott, hogy II. Amenhotep nyughelyét, úgynevezett rejteksírként is használták. A haláluk után istenként tisztelt uralkodók testét így próbálták megvédeni a sírrablóktól.

Az egyiptomi luxus tárgyai
a fáraó sírja
Légy alakú függő (Fotó: © Museo Archeologico Nazionale Firenze)

II. Amenhotep sírjából az egykori kézművesipar luxus darabjai kerültek elő. Kerámia, féldrágakő és üveg dísztárgyak és használati eszközök. A leletek, a gazdag díszítés, tanúskodnak arról, hogy készítőik szakmájuk mesterei voltak egykor.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!