RENIGEM – A DRÁGAKŐ SPECIALISTA
Nem a gyémánt a legértékesebb
Renigem: a név mögött egy házaspár áll, Devcsics-Pásztor Renáta és Devcsics János. Akik „becsületes” civil foglalkozással a hátuk mögött, a negyvenes éveik elején döntöttek úgy, hogy mernek nagyot álmodni. Drágakő készítéssel foglalkoznak. Felkutatják a nyers köveket a világ bármely tájáról. Gondos tervezés után a legszebb formákra csiszolják, és akár ékszerbe is foglaltatják.
Renáta óvodapedagógus. János volt autószerelő, határőr, vadgazda-mérnök, rendőr is. János emellett hobbiból díszvéséssel is foglalkozott. „Három éve egy színházi kellékfegyveren dolgozott épp, amikor mondtam neki, milyen szép lenne drágakővel díszítve. Ezen akkor csak mosolyogtunk, de az ötlet szöget ütött a fejünkbe. Utánanéztünk, egyre több információt gyűjtöttünk, és ez a csodás világ rabul ejtett bennünket” – meséli Renáta.
„Csináltam egy drágakőcsiszoló gépet. Az első kő, egy turmalin, amit megcsiszoltam még csapnivalóan csúnya volt, de megfogott és azóta sem eresztett. Autodidakta módon tanultunk, tanulunk ma is. Szakkönyveket szereztünk be, kutatjuk a témát az interneten. Én csiszolok, Reni dolga a beszerzés, osztályozást, árazás, marketing, kapcsolattartás az ügyfelekkel „– mondja a János.
Honnan származnak a nyers drágakövek?
Két évbe telt, míg megtaláltuk azokat a partnereket, akikben megbízunk, és akik a legmagasabb minőséget garantálják. Kis bányáktól szerezzük be a köveket, akik nem hagynak hatalmas tájsebeket maguk után. Ezek a drágakövek valahogy úgy vannak a világban elszórva, hogy szinte a legszegényebb helyeken lehet őket kitermelni a föld mélyéről. Ha nem többszörös áttéttel, nagy kereskedőcégektől vesszük meg a követ, hanem a helyi bányától, akkor az ő megélhetésüket is segítjük. Fontos a megbízhatóság, azt kapjam, amit rendeltem, hiszen legtöbbször nem tudok személyesen válogatni. A világon működő drágakő csiszolók az interneten tartják egymással a kapcsolatot, kicserélik a tapasztalataikat a forrásokról is.
Ez ugyan egy zárt közösség, de ha érzik az elkötelezettséget, ha bizonyosságot szereznek a tudásról, akkor beengedők. Ez sem ment egyik napról a másikra. Rengeteg munka van benne.
Mi kell ahhoz, hogy valaki biztos kézzel nyúljon egy ásványhoz?
Jó térbeli gondolkodás. Az amorf formába megpróbálok szabályos mértani testet belelátni. Felvázolom a fő csiszolási vonalakat. Ismernem kell az adott ásvány tulajdonságait, hogy hasad, törik, vagy reped. De jó fül is kell hozzá! Hallani kell, hogyan reagál a kő a csiszolókorongra. A megmunkálást befolyásolja az ásvány keménysége, ami egy kisebb darabon belül is lehet eltérő, illetve a zárványok. A turmalinnál maradva, ennél a kőnél van például az úgynevezett C tengely. Ha ránézünk a kőre és elsőre, mondjuk, zöldnek látjuk, akkor a C tengely mentén elfordítva lilás árnyalata is lehet. Változtatja a színét. A csiszolásnál ezt is figyelembe kell venni. – avat be az egyik műhelytitokba János.
Hozzászólás zárolva.