Facebook hozzászólás
846

Meghalt az egykori milliárdos borász

Szeremley Huba – aki újrakalibrálta a badacsonyi hegy levét

81 éves korában meghalt Szeremley Huba, az ország egyik legsikeresebb borásza. Szeremley egykoron milliárdos vagyonának köszönhetően az egyik leggazdagabb magyar volt, az elmúlt években azonban meg kellett válnia vagyona egy részétől. Belekeveredett egy komoly rendőrségi ügybe is. Mi elsősorban híres badacsonyi borászként emlékezünk meg róla.

Szeremley Huba 1940-ben, Budapesten született, és későbbi kalandos életét megelőlegezendő már a tanulmányait is a megszakítások, folytatások, újrakezdések jellemezték.

A hegy. Fotó: depositphotos.com
A hegy. Fotó: depositphotos.com

Kispap ugyan nem volt, de hallgatott teológiát, és bár az orvoslással sem jegyezte el magát végleg, azért pár évnyi medikusság belefért a tanulmányaiba, hogy végül a mérnöki tudományok mellett kössön ki.

Talán ez a technikai ismereteket is magába rejtő képzettsége is hozzájárult ahhoz, hogy egy kisrepülőgéppel 1967-ben elhagyta az országot, a kor megfogalmazása szerint disszidált, hogy aztán Ausztriában, Svájcban, Iránban és legfőképp Nigériában is szerencsét próbáljon.

Nigériában az energiaszolgáltatásban és a bányaiparban voltak érdekeltségei. Egy barátjával közösen megvették a lagoszi kereskedelmi kirendeltséget is. A magyar kormány 1995-96-ban úgy döntött, hogy majdnem mindenütt felszámolja a kereskedelmi kirendeltségeket, néhány – például New York, Moszkva, Bécs, London – maradt csak meg. A többit megszüntették, mindent kiárusítottak, így került a lagoszi kirendeltség Szeremleyékhez.

A bor szerelmese. Fotó: szeremley.com
A bor szerelmese. Fotó: szeremley.com

A rendszerváltást követően elég hamar, már 1992-ben hazatért, és rögvest megalapította Badacsonyban a Szent Orbán Pincészetet. Bár rövid ideig belekóstolt az alföldi és a mátrai borászkodásba is, az örök szerelem mindvégig a badacsonyi nedű maradt.
Szeremley indulásként újrahangszerelte a nagyüzemi igénytelenséggel lejáratott, hagyományos badacsonyi fajtákat, a szürkebarátot és a kéknyelűt, de nem állt meg a beltartalomnál, a külcsínt is fontosnak tartotta: korát megelőzve dinamikus dizájnelemekkel jelent meg az éledező hazai borpiacon.

Soha nem tévesztette szem elől a hagyományt, a badacsonyi borok esetében fogalmazhatunk úgy is, hogy ez mindössze azt jelenti: az itt termett bor mindenképpen badacsonyinak akar mutatkozni, és semmi másnak.

Pontosan mit is jelent a „badacsonyi”, ha borról beszélünk?

Nos: a mineralitáson mindenképpen átüt az adott fajtára jellemző gyümölcsösség, a virágosság, vagy éppen a fűszeres jegy.
Szintén a hagyományhoz való hűség jegyébe fogalmazott úgy még korábban Szeremley, hogy:

„amikor mások kivágták a kéknyelűt és chardonnay-t telepítettek, ő fordítva járt el, azaz megszabadult a chardonnay-tól és kéknyelűt, vagy éppen bakatort telepített.”

A Szent Orbán név később átszállt a badacsonyi étteremre és borházra, a borászat pedig az Első Magyar Borház – Szeremley Birtok Kft. néven futott tovább.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!