Facebook hozzászólás
1 220

Ezek a botulizmus tünetei! Ne keverd mással!

Nagy riadalmat okozott nemrégiben egy botulizmusmegbetegedés, amely akár halálos kimenetelű is lehet. Tünetei azonban gyakran más betegségekkel is összetéveszthetők. Az egyértelmű felismerésben segít most a szakértő.

A kolbászmérgezés néven is ismert botulizmus igen ritka, ám veszélyes betegség, amelyet a Clostridium botulinum talajbaktérium okoz. Mérge a bélfalon keresztül a vérbe jut, és az acetilkolin ingerületátvivő anyag felszabadulását gátolva idegkárosodást, izombénulást okoz. Leggyakrabban rosszul hőkezelt húsokról jut be az emberi szervezetbe – így általában disznóvágás után üti fel a fejét –, ám tévedés azt hinni, hogy növényi termékekben ne fordulna elő –  magyarázza dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont belgyógyásza.

A pupillatágulat az egyik tünet – Kép: Pixabay

A betegség figyelmeztető tünetei:
● zavaró szemproblémák:
homályos/kettős látás, pupillatágulat,
● szédülés,
● szájszárazság, nyelési problémák,
● gyomorpanaszok, görcsök,
● bénulás.

Sajnos a betegséget nem minden esetben egyszerű diagnosztizálni, mivel a bénulásos tünetek miatt sokan szélütésre gyanakodnak – mondja dr. Kapocsi Judit. Pedig a betegség felismerése és a mielőbbi gyógyszeres kezelés életmentő lehet, mert nem sok idő után az idegméreg a légzést és a szívműködést is károsítja, így megfelelő terápia nélkül akár halállal is végződhet az állapot.

Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint a botulizmus tünetei az ételfogyasztás után átlagosan 12–72 órán belül tapasztalhatók, azonban akár már 4 órán belül, de 10 nap múlva is jelentkezhetnek. A kezdeti tünetek után szimmetrikus, petyhüdt bénulás, végül légzésbénulás alakulhat ki. Emellett az ételmérgezést hasmenés, hányás, majd székrekedés kísérheti. Láz és érzékelési zavarok viszont nincsenek.

Hamisítják-e a mangalicát?
Mangalica-e a mangalica? Mármint az a hús, kolbász, felvágott vagy egyéb húskészítmény, amelyet mangalicaként megveszünk. A mangalica elég drága, a vevő viszont kiszolgáltatott. Tehát: hamisítják-e a mangalicát? És ha igen, hogyan?

Ha valaki botulizmusra gyanakszik, mihamarabb forduljon orvoshoz, aki antitoxinnal közömbösíti a mérget, így megállítható az állapot romlása. Súlyosságtól függően hosszabb rehabilitáció lehet szükséges.

A szakember szerint bár ritka betegségről van szó, viszont nem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés fontosságát. Mivel igen hőérzékeny baktériumról van szó, az ételek megfelelő hőkezelése kiemelt jelentőségű, csakúgy, mint az alapos, meleg vízzel való lemosás az esetleg szennyezett föld eltávolítása céljából. (Forrás: Trombózisközpont)

Mérgezett szarvasgombás termékek kerültek forgalomba!
A betegség tüneteit a Clostridium botulini nevű, spóraképzésre képes, rendkívül ellenálló baktérium anyagcsereterméke, toxinja okozza. A baktérium ezt a szerves mérget rosszul hőkezelt vagy hibásan pácolt és helytelenül tárolt élelmiszerekben termeli. Az élelmiszerrel a szervezetbe jutott baktériumméreg 6–36 óra, de akár 10 nap múlva is különböző idegrendszeri tüneteket okoz. A betegség orvosi ellátás nélkül a végső szakaszában a légzés, szívműködés leállásával jár.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!