Itt a tojás, hol a tojás! De milyen tojás?
Ha az árat nézzük, a tojás az egyik legkörülményesebben kiválasztható termék. Van belőle ketreces, mélyalmos, bio és másmilyenek is. Meg vannak a méretek, mint a ruháknál: S, M meg L. Ezek pedig mind befolyásolják az árát. És akkor a „kódfejtésről” még nem is beszéltünk…
Mindjárt itt a húsvét, így aztán az amúgy a hétköznapokon is szinte nélkülözhetetlen tojás meg persze az ára most még inkább komoly kérdés lehet számunkra. Melyik fajtát és milyen méretűt válasszunk? És mi alapján?
Valóban nehéz megmondani, hogy mégis melyik tojás lehet a legjobb választás. Épp emiatt kötelező 2012-től a kilós ár feltüntetése, de azért, valljuk meg, a többség még mindig a darabárra koncentrál. Pedig épp az volt ennek az intézkedésnek az egyik magyarázata, hogy a tojástermelők számára igencsak előnytelen, ha a legkisebb méretű, S jelöléssel ellátott tojásokkal kell versenyeznie a normál vagy nagyobb méretűeknek. És valóban, a szemmel becslés gyakran becsapja az embert. A húsvét előtti héten is az S-es méretű tojás lehet csalóka vásárláskor – írja a mindenár.hu. Egyébként a receptek általában M-es tojásokra vannak szabva, ha S-es tojást haysználunk, akkor ajánlott az ételbe többet tenni.
Ha a méreten és az áron átküzdöttük magunkat, akkor jönnek a „kódok”. A tojásokon lévő számsor első számjegye a tyúkok tartási módját (technológiáját) jelöli:
0 – biotojás, ökológiai tartásból,
1 – szabadtartás, kifutós tartási rendszerből,
2 – alternatív vagy mélyalmos tartási mód,
3 – ketreces tartási mód.
Ezután a származási ország betűkódja következik, ami a magyar tojás esetében HU. Ezt követi az állattartó telep azonosítója, ahol az első két szám a főváros vagy az adott megye kódja, például a 20-as Budapestet jelöli, Győr-Moson-Sopron megyét pedig a 07-es.
Persze az embernek vannak elképzelései, hogy a tartást jelölő 0-ás kód a legjobbat, a 3-as a legkevésbé jót jelenti, de mihez kezdjünk azzal, hogy vannak, akik a mélyalmos tojást jobb minőségűnek tartják a ketrecesnél, de vannak, akik pont fordítva? Még a baromfiszakma is vitatkozik ezen, merthogy higiéniailag, a tojás tisztasága szempontjából a ketreces felülmúlja a mélyalmost. Az viszont tény, hogy a mélyalmos általában drágább – derül ki a mindenár.hu összeállításából..
Hozzászólás zárolva.