Cserjési Renáta neuropszichológus és Bukta Tünde egészségfejlesztő szakpszichológus a túlsúlytól a fogyásig vezető utat egy labirintushoz hasonlítják. A kutatások és a személyes beszélgetések folyamán sokszor tapasztalták, hogy a segítséget kérők nagy részének a fogyásról, mint folyamatról csak absztrakt elképzeléseik van. Azzal a konkrét céllal érkeznek hozzájuk, hogy fogyni szeretnének. Ha megkérdezték tőlük, hogy miért, a válasz legtöbbször csak annyi, hogy akkor majd minden rendben lesz az életükben.
Az egyetlen cél, ami ilyenkor a páciensek előtt lebeg, az a soványság által megszerezhető elképzelt lehetőségekről és sikerekről szól. Ha lefogynak, rendbe jön a hangulatuk, az egészségük, a párkapcsolatuk és a karrierjük is felfelé ível majd. A legfontosabb dolog, amit a szerzők hangsúlyoznak, hogy nem a fogyásnak köszönhetően kerül majd minden a helyére az életükben. Nem a karcsúság lesz a megoldás a problémáikra, hanem sokkal inkább az, ha minden a helyére került az életükben. Ekkor kezdődhet a maradandó változás, s akkor lesznek képesek az ideális testsúly megtartására is. A szakemberek szerint a jelentős súlytöbblettől szenvedő embereken gyakran eluralkodik a kiúttalanság érzése, főleg amikor arról van szó, hogy az ideális testsúly hosszú távon fenn kellene tartani. Nagyon sokan arról panaszkodnak, hogy több "jött fel", mint ami lement, és hogy belefáradtak a kilókkal való küzdelembe.
A pszichológusok felhívják a figyelmet arra, hogy a labirintusban vannak zsákutcák, vannak nyitott kapuk, az utat mindenkinek magának kell megtalálni, a személyiségének, a helyzetének, súlyának, környezetének megfelelően. Ez nem egyszerű, időbe telik. Egyfajta önismeretet igényel bolyongani ebben a labirintusban. Az elhízás maga nem egy betegség, hanem egy tünet. Ebben a tünetben a test beszél, azt kommunikálja a külvilág felé, hogy valami nincs rendben az egyénnel, nincs egyensúlyban magával. Segítségre van szüksége. Mindenképpen fontos feltárni az okokat. Mi vezetett oda, hogy az illető most túlsúlyos? A pszichológusok azt mondják, sohasem a tünetet kell kezelni. Úgy vélik, az elhízás egyfajta pszichoszomatikus probléma, amelyben a test és a lélek egymással kommunikál. Hét okot határoztak meg, amelyek az elhízáshoz vezethetnek. A megtanult viselkedésmintáink, az igényeink, a testképünk, az egzisztenciális szorongás, a traumatikus élmények, a szexualitás, a testiség mind szerepet játszanak. Ezekre kell megoldásokat találni ahhoz, hogy tartós testsúly csökkenést lehessen elérni. A szükséges készségeket kell kialakítani, amelyek segítenek majd a folyamat megvalósításában
Ezért a szerzők a könyvben a problémakörök meghatározásával indítanak. Egy táblázat segítségével az érintettek meghatározhatják, hogy számukra mik a meghatározó okok, és ezeket sorrendbe állíthatják. Hogyha ennek a logikáját megértik, és azt is, hogy melyek voltak az alapfolyamatok, amik elindították az elhízást, utána már kialakulhat az igényük a változásra. A következő fejezetben megoldásokat, módszereket ajánlanak, feladatokkal, kérdésekkel. Összeállítottak egy listát olyan könyvekről és filmekről, amelyek segíthetnek megtervezni azt az egyénre szabott stratégiát, ami alapja lehet egy sikeres testsúly menedzsmentnek.