Életforma.hu


Ördögi kör: túlsúly és alvászavar

Ördögi kör: túlsúly és alvászavar 

Egy újabb ok az életmódváltásra!
Tóth Vera: „A tökéletes alkatú nők élete sem egyszerű”

Tóth Vera: „A tökéletes alkatú nők élete sem egyszerű” 

Tóth Vera énekesnő és Sirokai Diána plus size modell, influenszer életében rendkívül fontos szerepe van a testpozitivitásnak, az önelfogadásnak, az egész életüket végigkíséri ez a két fontos téma.
Micsoda átalakulás! 8 hónap alatt 100 kilót fogyott és most boldogabb, mint valaha

Micsoda átalakulás! 8 hónap alatt 100 kilót fogyott és most boldogabb, mint valaha 

Egy csúnya megcsalás után az evésbe menekült, végül a pandémia (és egy műtét) hozta meg számára újra az álomalakot.
Dagik vagyunk - ezt most már az EU is megállapította

Dagik vagyunk - ezt most már az EU is megállapította 

Az Európai Unió Statisztikai Hivatala nemrég közzétette az Európai Egészségfelmérés (EHIS) legfrissebb eredményeit. Sajnos hazánk továbbra sem áll jól, a szakértő szerint az elhízás nálunk már népbetegségnek számít.
Fogyókúrás módszerek, akár kezdőknek is

Fogyókúrás módszerek, akár kezdőknek is 

Ha túlsúllyal küzd az ember, akkor az első lépés az elhatározás, életmódváltásra van szükség, és ennek részeként pedig az étkezések átalakítására. Továbbá ki kell választani a fogyókúrás módszerek közül azt, amely számunkra a legmegfelelőbb.
Pici pociból zavaró úszógumi

Pici pociból zavaró úszógumi 

Fiatalkori lapos hasunk idővel emlékké halványul, de ez bizonyos keretek között az öregedéssel járó teljesen természetes jelenség. Az évek során életmódunknak, élethelyzetünknek köszönhetően felcsúszik néhány plusz kiló, a derekunk körül centikben mérhető vastagodást tapasztalhatunk, melyeket ledolgozni egyre nehezebb. De vajon hol a határ, amikor már a folyamat visszafordíthatatlanná válik és mindez az egészségünket is komolyan veszélyeztetheti?
Hogyan törj ki az elhízás útvesztőjéből

Hogyan törj ki az elhízás útvesztőjéből 

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a túlsúly oka a sok evés, ám ez korántsem ilyen egyszerű. Erre figyelmeztet az Aranyfonál az elhízás labirintusából című, nemrégiben megjelent könyv is. A pszichológus szerzők úgy vélik, nem elég különböző módszereket alkalmazva lefogyni, ugyanis nem a karcsúság hozza el a boldogságot az ember életében, hanem inkább fordítva, a boldogság tehet karcsúvá.
A túlsúly tönkreteheti a férfiak termékenységét

A túlsúly tönkreteheti a férfiak termékenységét 

A férfinak elég, ha egy fokkal szebb az ördögnél - tartja egy régi mondás. Ez mára azért már többnyire nem állja meg a helyét, de tény, hogy a férfiak esetében például az elhízás messze nem akkora “probléma”, mint a nőknél. A másik véglet, amikor a férfi izomkolosszussá gyúrja magát, minimális testzsír százalékokat produkálva. Most már itt lenne az ideje, hogy megértsük, mi is az egészséges, normális testkép, hiszen a férfiak termékenységi mutatói egyre csak zuhannak, és bizony ez a probléma is erősen közre játszik ebben!
10 tipp a jojóhatás megelőzéséért

10 tipp a jojóhatás megelőzéséért 

A fogyókúrázók többsége előtt bizonyára ismerős az a tapasztalat, hogy kemény diétát követően a kezdeti fogyás lelassul, sok esetben megáll, sőt, kis lazítás esetén is rohamtempóban jönnek vissza a keservesen leadott kilók. Az sem ritka, hogy egy igazán sikeres diétát követően egy-két év múlva ugyanott tartunk, mint kezdetekben, néha még rosszabb is a helyzet. Mi lehet ennek az oka? Dr. Bajnok Éva, az Alakorvoslás Program belgyógyász, endokrinológus, diabetológus, obezitológus szakorvosa avat be a részletekbe.
A meddőség 4 jele

A meddőség 4 jele 

A meddőség réme egyre több párt, egyre több nőt érint világszerte. Legtöbbször a nők csak akkor szembesülnek ezzel a gonddal, amikor hosszas próbálkozás után sem sikerül teherbe esniük, pedig sokszor ad jelzést a saját szervezetük, hogy valami nem stimmel.

Nagy fogyás műtét nélkül? 

Sokkal egyszerűbb hízni, mint fogyni, sajnos ritkán áll ez fordítva. Ha valaki nagy túlsúlytól szeretne megszabadulni, de nem találta meg azt a diétát vagy mozgásformát, amellyel tartós eredményt érhet el, megoldást jelenthet számára a gyomorballon behelyezése. Ez persze nem jelenti azt, hogy az eljárás után nem szükséges az életmódváltás. Dr. Fuszek Péter, a Duna Medical Center gasztroenterológus szakorvosa elmondja, hogyan működik a gyomorballon, és mire kell figyelni az alkalmazásánál.

Ez nem lehet válóok 

Mielőtt külön szobába költöznénk párunkkal a hangos horkolás miatt, érdemes utána járnunk, hogyan kezelhető a jelenség, és mikor érdemes műtétre adnunk a fejünket. Dr. Tóth Eszter, a Duna Medical Center fül-orr gégésze és horkolás szakértője elmondja, a horkolás nem elsősorban az orrhoz köthető, mint korábban gondolták, az orrlégzést javító műtéttel csak az esetek 10-20 %-ában remélhetjük, hogy megszüntethetjük a tünetet. Napjainkban leginkább a lágyszövetek feszesítésében látják a szakemberek a megoldást.

Szívszorító tények 

Évente 15 ezer infarktus és 40-50 ezer stroke, vagyis mintegy félóránként egy infarktus és tíz percenként egy stroke. Évente hétezer, naponta kb. 20 végtag-amputáció. A halálesetek feléért a szív-érrendszeri betegségek tehetők felelőssé. Riasztó magyarországi adatok, ám a legmegdöbbentőbb, hogy túlnyomó részük megelőzhető lenne, hiszen ezek civilizációs betegségek, melyek alapvetően a túlzott kényelemből és káros szenvedélyekből fakadnak. Szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja, amely tökéletes alkalom arra, hogy újra felhívjuk a figyelmet a prevencióra.

Így nem akarok gyereket tőled! 

A férfi 100 kiló alatt csak karácsonyfadísz - tartja egy mondás, amivel azért van „némi” gond. Egyrészt hozzájárul a testkép torzulások létrejöttéhez, másrészt azt a téves nézetet erősíti, hogy a férfiaknak el kell érnie egy bizonyos súlyt ahhoz, hogy komolyan vegyék őket. Ez pedig komoly hátrányt jelenthet a gyermekvállalás terén, amit mindenképpen tisztázni kell.

Mi köze a diabétesznek a fejlődési rendellenességekhez? Meglepődsz! 

Becslések szerint minden második kismama túlsúlyos vagy elhízott a várandósság korai szakaszában, amely jelentősen növeli a terhességi magas vérnyomás és a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A terhességi cukorbetegségnek általában nincsenek tünetei, ám komoly veszélyt jelent mind a mama, mind a baba egészségére nézve.

Alakformáló gondolatok 

Túlsúlyos vagy elhízott a felnőtt magyar lakosság majd kétharmada, ezzel az eredménnyel 2018-ban Magyarország volt a világ negyedik legelhízottabb országa. A fölösleges kilók nemcsak esztétikai problémát okoznak, de rengeteg betegséghez is vezethetnek. Az elhízással kapcsolatos tanulmányok szerint, akin többletsúly van, annak 3-10 évvel is megrövidülhet az élete, ráadásul a túlsúlyos személy betegen eltöltött évei száma akár a 25-öt is elérheti – árulta el Dr. Bajnok Éva, a Duna Medical Center obezitológus szakorvosa.

Hogy lesz a babahájból fölös kiló? 

Magyarországon minden ötödik gyerek elhízott, különösen a 6-8 éves korosztályt érinti a probléma. Az viszont kérdéses, hogy milyen korban kell vagy lehet fogyókúrára fogni a túlsúlyos, esetleg elhízott kicsiket? Somogyi Krisztina, a Duna Medical Center dietetikusa elmondja, milyen jelekre figyeljünk, és mikor kérjük ki szakember véleményét.

Stop a kilóknak! 

Öt pontból álló ajánlást fogalmazott meg az elhízás és szövődményes betegségei megelőzése érdekében a Magyar Elhízástudományi Társaság. Végigolvasva ezeket, egyértelműen kiderül, hogy megelőzni egyszerűbb, és nem mellékesen olcsóbb is, mint a már kialakult betegség és a hozzá köthető egyéb terhek kezelése.

Meddig leszünk még ilyen dagadtak? 

Az elhízás népbetegség Magyarországon. A legfrissebb OECD-jelentés szerint a magyarok Európa legelhízottabb nemzete; a 15 év felettiek 30 százaléka elhízott, és sajnos világszinten is a negyedik helyen állunk. A kutatókból és orvosokból álló Magyar Elhízástudományi Társaság (MET) az elhízás prevencióját tűzte a zászlajára, és a nemzetközi Elhízás Világnap alkalmából ismét felhívja a figyelmet a megelőzés jelentőségére. A társadalombiztosítás ráfordításait tekintve a 2012 évi OEP-adatok alapján az elhízott és túlsúlyos betegek ellátásának direkt költsége 207 milliárd forintot tett ki, ami a teljes egyészségügyi alap kiadásainak 11,6%-át és a bruttó hazai termék (GDP) 0,73%-át jelentette.

Teszteld magad őszintén! 

Ma már nem kétséges, hogy az életmódunk milyen óriási hatással van az egészségünkre, betegségeket okozhat, és gyógyíthat is. Dr. Vernes Réka, az Életmód Orvosi Központ életmód orvosa szerint éppen ezért is van kitüntetett szerepe az életmód orvoslásban a gondos felmérésnek, ami túlmutat a hagyományos orvosi felmérésen. Íme, a legfontosabb kérdések, amelyeket végig kell gondolnunk az életmódunkkal kapcsolatban.

Minden nyolcadik többet nyom 

Nem tudják az egészséges élethez szükséges étrendet biztosítani a világot behálózó élelmiszerellátó rendszerek, viszont hozzájárulnak a túlsúly és az elhízás terjedéséhez, különösen azon országokban, melyek javarészt élelmiszerbehozatalra szorulnak – mondta az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) főigazgatója, José Graziano da Silva.

Minden kilencedik ember éhezik 

Mintegy 150 millió fejlődésben visszamaradt gyermek él ma a világon, és folyamatosan növekszik az éhező emberek száma, ami 2017-re már elérte a 821 milliót. Ez annyit jelent, hogy minden kilencedik ember éhínségben szenved – derül ki az ENSZ 2018-as A világ élelmiszerbiztonsági és élelmezési jelentéséből. Alig történik előrelépés az alultápláltság és éhezés felszámolása ellen, pedig több száz millió ember egészsége forog kockán.

Nem divat, és még veszélyes is 

A túlsúly, mint probléma, ritkán jár egyedül. Aki túl sok kalóriát visz be, és nem mozog, nagy valószínűséggel társbetegségeket is beenged az életébe. Ha pedig ez a körhinta beindul, meglehetősen nehéz kiszállni. A metabolikus szindrómáról és a kilépés lehetőségeiről beszél dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

Pajzsmirigy és túlsúly, nem jóbarátok…. 

A pajzsmirigy egy igen összetetten működő szerv, melyről azonban sokan csak keveset tudnak. Pedig érdemes jobban megismerni, mert Magyarország jó része jódhiányos területnek számít, vagyis a pajzsmirigy megbetegedései viszonylag gyakoriak lehetnek. Fokozottan ügyelni kell erre a problémára várandósság, vagy babatervezés alatt is, főleg akkor, ha túlsúlyos a hölgy vagy a leendő kismama! A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Családtervezés felsőfokon 

A nőgyógyász szerint a családot tervező magyar nők negyedének van olyan súlyproblémája, amelyet a teherbe esés előtt rendezni kellene. Emellett a babára vágyó nőknek fel kellene tölteniük a vitaminraktáraikat is, mivel a megfelelő folsavbevitellel megelőzhetőek egyes fejlődési rendellenességek.

A trombózisban is van felületes! 

A vénás trombózisok közül a mélyvénás kelti a legnagyobb aggodalmat, hiszen könnyen tüdőembóliához vezethet. Ezzel szemben a felületes trombózis bár nem jár közvetlen életveszéllyel, viszont nagy fájdalmak kísérhetik. Hogy mi a teendő felületes trombóziskor és utána, azt prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája osztotta meg.

Olvadjon az a zsír! 

Mindenképpen nagy döntés a túlsúlyos, elhízott emberek életmódváltása, amihez nagy lelkierő és jó esetben komoly felkészülés szükséges. Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezetője az edzés elkezdésével kapcsolatos tanácsokkal szolgál.

Kismama, kismama, vigyázz a kilókra! 

Tudjuk, hiszen számtalanszor olvashattuk már, hogy vigyázni kell a súlygyarapodással a terhesség alatt. Sokan azonban nem értik, hogy milyen veszélyeket is rejt az, ha túl sokat szednek fel a 9 hónap alatt. Erről dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvost kérdezte a ratkotunde.hu.

Képesek vagyunk rá! Képesek vagyunk rá! 

A Rákellenes Világnap (World Cancer Day) idén ezzel a szlogennel jelentkezik, hogy mindenki felfedezhesse, hogy – akár egyedül, akár társakkal közösen – tehet a rákbetegség ellen. Idén a mozgás szerepe áll a középpontban.

Megszedted a magadét? 

Felugrott néhány kiló az ünnepek alatt? Sőt, rátettél a lapátra még farsang alatt is? Nagy a gond, mert állítólag ezt még nyár előtt se tudják ledolgozni a legtöbben! De van megoldás! Kitartás és néhány kütyü egész szép eredményeket hozhat!  

Biztos, hogy túl fiatal a porckopáshoz? 

Sokan úgy vélik, a porckopás olyasféle állapot lehet, mint a csontritkulás, vagyis csak az idősebbeket, és főként a nőket érinti. Ez viszont korántsem igaz, mert egyre fiatalabb korban jelentkeznek a figyelmeztető tünetek. Mit tehetünk a porcainkért?

Így lesz a dundi óvodásból szép kövér felnőtt 

A dundi óvodás cuki, a termetes iskolás jó húsban van - a kövér felnőtt pedig beteg? A nyugati világ egyik legsúlyosabb egészségügyi kihívása az elhízás-járvány, amelynek megfékezéséhez Sasvári-Szekeres Anita, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa, a gyermek dietetika specialistája szerint teljes szemléletváltásra van szükség már a fogantatástól.

Túlsúlyos vagy? Lehet, hogy ezért nincs gyereked! 

Egyre több nő - és férfi - küzd manapság meddőséggel, melynek hátterében számtalan tényező állhat. Azonban az tény, hogy a túlsúllyal rendelkezők jóval nehezebben esnek teherbe, mint a normál BMI-vel rendelkező társaik. Hogy mi ennek az oka, arról dr. Lőrincz Ildikóval, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusával beszélgettünk.

Szabad-e futni, kerékpározni fájós térddel? 

Egyre többen pattannak biciklire, húznak futócipőt ebben a jó időben. De vajon jót tesznek-e ezzel a térdízületüknek, különösen, ha az eleve problémás? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista erre a kérdésre adott választ.

Ez a szívroham előszobája 

Jelenleg 41 millió ötévesnél fiatalabb gyermek túlsúlyos vagy elhízott világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet szerint pedig ez a szám 2025-re megduplázódhat! Sajnos a magyar szülők sem elég tudatosak, ha megelőzésről van szó: a legfrissebb kutatási eredmények alapján minden harmadik 1-3 éves gyermek rendszeresen kap olyan ételt, ami felnőttek számára készült, és a maximálisan ajánlott cukormennyiség több mint másfélszeresét fogyasztják minden nap. 

Valóban annyi idős vagy, mint az ereid? 

Egy felnőtt érhálózatának hossza a hajszálerekkel együtt elérheti a 100 ezer km-t, ami az Egyenlítő két és félszerese. Kézenfekvő, hogy vigyáznunk kell rá, és rendszeresen felül kell vizsgáltatnunk ezt az érzékeny rendszert - tanácsolja Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

A hormonzavarok tipikus jelei 

A hormonzavarok igen változatos képet mutatnak, és a beteg sokszor nincs is tudatában az állapotával. Dr. Koppány Viktória endokrinológus, a Budai Endokrinközpont munkatársa ezért a két leggyakoribb hormonális probléma jeleit sorolja fel.  

Miért olyan nehéz lefogyni szülés után? 

Szülés után a legtöbb nő nagy félelme, hogy képtelen lesz visszanyerni a teherbe esés előtti súlyát. Természetes, hogy egy kis idő kell ahhoz, hogy újra elérhessék a versenysúlyukat, ám ha hosszas diéta árán sem tud megszabadulni a feleslegtől, érdemes utánajárni annak, mi is okozhatja a túlsúlyt. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa elmondta, milyen zavarok vezethetnek a sokakat érintő panaszhoz.

Mennyi zsír szükséges a sportolók számára? 

A sportolók számára is nélkülözhetetlen tápanyag a zsír - a megnövekedett energiaigény fedezéséhez. Nem mindegy azonban, hogy milyen mennyiséget fogyasztunk belőle, és hogy azt milyen forrásból tesszük. Szakember ad most ehhez tanácsokat.

Új mozgásformák, régi fájdalmakra 

Annak, aki most szeretne sportot választani, nincs könnyű dolga. Ezért szakemberek segítségével összegyűjtöttük a manapság lenépszerűbb sportokat, hogy megtudhassuk, melyik sport pontosan milyen mozgásformát takar, és hogyan hat az ízületeinkre.

Hat eset, egy D-vitamin 

Egyre inkább előtérbe kerül a megfelelő D-vitamin szint fontossága a tél beköszöntével. Csökkent mennyisége következtében nem csupán a szervezetünk védekező képessége romlik, de gyermekeknél csontfejlődési rendellenesség alakulhat ki, ráadásul - a kutatások szerint - a D-vitamin hiánya megnöveli a mellrák kialakulásának kockázatát is. Hogy pontosan milyen esetekben érdemes ellenőriztetni a vitamin szintjét, arról dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont felnőtt és gyermek endokrinológusát kérdeztük.

Radics Gigi döbbenetes átalakulása - rá sem ismersz! 

A magyar iskolások negyede továbbra is súlyfelesleggel küzd – derül ki a Magyar Diáksport Szövetség legújabb fittségi mérése alapján. Hogyan lehetne elérni ezeknél a gyerekeknél, hogy egészségesebb életmódra váltsanak? Radics Gigi énekesnőnek ez sikerült, pedig 8 éves korára már elérte a 70 kilót. A Megasztárban feltűnt tehetséget személyi edző segítette az átalakulásban, de szülei is támogatták életmódváltását.

Túlsúlyos vagy? Ezeket a vizsgálatokat kérd! 

Sok nő és férfi hosszú időn keresztül küzd az esetleges súlyfeleslegével, és komoly fogyókúrák sorozata után sem képesek tartósan megszabadulni a túlsúlyuktól. Ilyenkor felvetődik a hormonzavar lehetősége. Hogy milyen vizsgálatokat érdemes ekkor elvégeztetni, arról dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

A stresszevés megelőzése kisgyermekkorban kezdődik 

A lelki problémák és feszültség oldására sokan az evésbe menekülnek, pedig a finom ételek csak átmenetileg mutatják kisebbnek az adott problémát.Már egészen kisgyermekkorban is tehetünk azért, hogy a gyereknél megelőzzük felnőttkorban a stresszevés jelenségét.

Cigit, kilókat eldobni, de azonnal! 

A rheumatoid arthritis (RA) autoimmun betegség, amely sokszor nem gyógyítható, de a tünetei kezelhetők, az állapotromlás lelassítható. A gyógyszerek mellett a kezelésben fontos szerepe van az életmódnak is, egy friss kutatás szerint a normál testsúly elérése, és a dohányzás elhagyása is segíthet.

A kiegyensúlyozott táplálkozás 7 szabálya 

Ki ne szeretne karcsúbb, egészségesebb és nagyobb önbizalommal megáldott lenni, különösen ilyenkor a tavasz kezdetével? A sikerhez vezető út első lépése, az elhatározás után a helyesen kivitelezett megvalósítás, melyet 70%-ban a táplálkozás és 30%-ban a testmozgás határoz meg. Mint bármi más elhatározás, ez is az agyban dől el, de ha tudjuk is a helyes táplálkozás alapjait, vajon mindig emlékszünk mindenre? Ehhez nyújt rövid segítséget a kiegyensúlyozott táplálkozás 7 lépésben összegzett szabálya.

Kettő helyett inkább kettőtökért egyél! 

A kiegyensúlyozott táplálkozás és a helyes életmód, a kíméletes testmozgás elengedhetetlen a mamák és a babák egészsége szempontjából. Már a gyermekvállalás tervezésénél figyelni kell a túlsúlyra, mert az komoly problémákhoz vezethet a terhesség alatt is.    

XXL a menő! 

A TLC az elkövetkező hetekben a Túlsúlyos életek című műsorblokkban hatalmas súlyfelesleggel küzdő emberek mindennapjait és kihívásokkal teli életét mutatja be. Lehet-e sikeres valaki túlsúlyosan? Milyen áldozatokat kell hozni a fogyás érdekében, és hogyan érdemes próbálkozni? Milyen fizikai és lelki kockázatai vannak annak, ha valaki a kelleténél súlyosabb?