az elkészítés módja, a konyhatechnológia és az ahhoz használt technikai eszközök, adalékanyagok nem megfelelőek. Az alapanyagok és az elkészítés módjának néhány fortélyát lestük el Tóth Endre konyhafőnöktől.
-Már az alapanyagok előkészítése nagyon fontos. Kezdjük mindjárt a zöldségekkel, például a párolt, vagy roston sült cukkinivel. A leglényegesebb momentum a darabolás: ha vékonyra szeleteljük, az elkészítésnél, melegen tartásnál pillanatok alatt felpuhul, rostjaira esik szét. Tehát, vastagabbra kell vágni. A másik lényeges momentum, hogy nem szabad előre befűszerezni. Frissen kell marinálni, utána kell a lehető legrövidebb időn belül sütni.
Változatosabbá tehetjük étkezésünket töltött zöldségekkel is, amihez különböző magvakat például búzát, kölest, hajdinát javasol Tóth Endre. A leglényegesebb dolog, hogy a magvak főzőlevét ne öntsük le, mert az a nyák, ami kioldódik belőlük, és körbeveszi őket, az a leglényegesebb, abban van a legtöbb tápérték. Ráadásul ez kötőanyag is, így a töltelék elkészítéséhez kevesebb tojás is elég a dúsításhoz.
A hajdina rizottó készítéséhez pedig kifejezetten az kell, hogy a főzővízben hagyjuk a hajdinát. Ugyanúgy megduzzad, mint a rizs, s az olasz rizottókhoz hasonló állagú lesz. Ebbe már csak bele kell tenni a nyers zöldségeket - sárgarépa, zöldborsó, stb. - majd kivajazott sütőtálba tesszük, s betesszük a gőzölős sütőkemencébe. A zöldségek a hajdinában puhulnak meg, megőrizve minden tápértéküket a készételben. Kitűnő köret, de töltelékként is használható. A többi zöldségnél is az a lényeg, hogy amikor megfőzzük, vagy megpároljuk, akkor ne öntsük ki a levét.
Kiváló alap-lé lehet mártáshoz, leveshez, hiszen benne van minden, ami kioldódott például a sárgarépából.
Egészen másképp kell kezelni ma már a leveles spenótot is. Nem kell elönteni az első főzővizet, de az sem jó, ha csak úgy magában megpároljuk, vagy kitesszük az asztalra. Ha friss spenótot akarunk adni köretként, akkor a következőképpen kell elkészíteni: száraitól megtisztítjuk a spenótot, egy fokhagymás marináddal (újhagyma, fokhagyma, olíva olaj, só, bors) összekeverjük, majd - közvetlenül a tálalás előtt - serpenyőben pillanatok alatt lepároljuk. Friss, gusztusos és ízletes.
A barna rizs az egészségesebb, mert abban több a tápanyag. Ugyanez a helyzet a tönkölybúzával is. A hántoláskor a héjával kidobják a legtöbb tápanyagot. A búzát nagyon jól lehet használni töltelékként, például rakott padlizsánhoz.
A padlizsánt - annak érdekében, hogy keserű mellékízét elveszítse - le kell sózni, és a levét kell kiönteni. Ráadásul így nem szárad ki az előkészítés után.
A rakott padlizsánt is tökéletesen elő lehet készíteni: a lesózott padlizsán szeleteket megfuttatjuk egy kevés vajban, vagy margarinban, a búzát nyákosra főzzük, zöldségekkel, tojással dúsítjuk. A sütőtálban lerakjuk a padlizsánt a búzával, majd, mielőtt tálaljuk néhány percre betesszük a kombi, sütő-párolóba. A modern gépeknek ez a hallatlanul nagy előnye, hogy a megfelelően előkészített ételt pillanatok alatt véglegesen el lehet készíteni, s frissen a vendég elé tenni. Csak jól meg kell ismerni a különböző funkciókat, s persze tudni kell, hogy melyik ételt kell sütni, melyiket párolni, illetve melyiket kell kombináltan - előbb párolva, majd sütve - elkészíteni.
Nagyon lényeges és alapvető szempont, hogy mértékletesen kell bánni a fűszerekkel. Egyrészt meg kell hagyni, hogy az alapanyagok eredeti íze érvényesüljön, másrészt a sokféle íz zavarba ejtő, harmadrészt pedig, nem is egészséges a túlzott fűszerezés - hangsúlyozta Tóth Endre.
Lejegyezte: Lovas Katalin