Gondoskodás cikkek

Demens anyuka, és 100 km-re lakik? 5+1 tipp a gondozáshoz
Igen stresszes és elmagányosító élmény tud lenni a személyes gondoskodás, ha nem lehetünk fizikailag közel demenciával élő családtagunkhoz vagy barátunkhoz. Érdemes azonban észben tartanunk, hogy ebben az esetben is fontos és értékes szereplői lehetünk a beteg életének. A következő tippek segít legyőzni a távolság akadályait.

Mit tegyek, ha rájövök, hogy demenciám van?
Jelentős változásokat hoz a te és szeretteid életében az Alzheimer-kór korai stádiuma (vagy enyhe Alzheimer-kór). Sokan ebben a fázisban még nem tudnak betegségükről, csak súlyosabb stádiumában szembesülnek tényével. Ha nálad korai Alzheimer-kórt diagnosztizáltak, valószínűleg a legtöbb dolgot még probléma nélkül el tudod végezni, és csupán kis segítségre lehet szükséged.

Mit tegyünk, ha szerettünknél demenciát gyanítunk?
Képzeljük el a következő helyzetet: meglátogatjuk az édesanyánkat. Felajánljuk neki, hogy főzünk egy kávét, ám amikor a hűtőszekrénybe nyúlunk a tejért, kellemetlen meglepetés fogad - tejesdoboz helyett egy hajkefe akad a kezünkbe. Tudjuk, hogy édesanyánk mindig is adott a rendre, ezért különösen furcsának találjuk a helyzetet. Hirtelen belénk hasít a felismerés, hogy nem ez az első eset. Eszünkbe ötlenek a telefonbeszélgetések, amikor mindent többször megismételt; az időnkénti zavartság; az elfelejtett számlák. Ekkor tűnik fel, hogy édesanyánk visszahúzódóbbá vált. A fájdalmas kérdés már szinte magától adódik: lehet, hogy Alzheimer-kórral él?

Levél Édesapámnak
Anonim nyílt levelet közölt a The Guardian egy, az édesapját az idősek otthonába kísérő lány tollából. "Múlt pénteken volt életem egyik legnehezebb napja. Emlékeztél rá, hogy egy új élethelyzetet fogsz kipróbálni, ezért összepakoltál pár táskát, hogy hasznosnak érezhesd magad. DVD-k keveredtek ételmaradékokkal és ruhákkal, de végül mindent szétválogattunk. Aggódtam, milyennek fogod találni az otthont, ahova ebédidőben érkezünk - ahol mindenki épp eszik vagy etetik, és mindenki idegen. Ám te bátran odaültél az asztalhoz, és beszélgetést kezdeményeztél Elvisről…"

Elfelejthetem, hogy demens vagyok?
A demencia előrehaladott stádiumaiban az emlékezeti folyamatok egyre változóbb képet mutatnak. A memória kapacitása hetek, napok, sőt órák leforgása alatt is hatalmas ingadozást produkálhat. Ennek egyik legjellemzőbb példája a "napnyugta szindróma" néven ismert jelenség, amikor is a betegek a késő délutáni - kora esti órákban könnyen megzavarodnak. Habár nem tudjuk pontosan, mi is okozza, feltehetőleg a fáradtság, a csökkent látási viszonyok és az ezek nyomán fellépő orientációs nehézségek, valamint a cirkadián ritmus változásai mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a demenciával élők ilyenkor tipikusan "haza" akarnak menni, mivel nem ismerik fel otthonukat.

Demenciával él a barátom
Nagy kihívás lehet egy barátság fenntartása a demenciával élőknek. Mégis, egy olyan érzelmileg felkavaró időszakban, mint amikor valaki megtudja magáról, hogy Alzheimer-kórral vagy más demencia típussal kell megtanulnia együtt élni, egy barát támogatása, és a hétköznapok normalitásának érzése mindennél többet jelenthet. Sajnos azonban a valóság az, hogy a demencia diagnózisát követően sok barátság megszakad.

Miért nem érti a Nagyi, amit mondok?
Dr. Andrew E. Budson neurológus a Psychology Today oldalnak írt cikkében egy nemrégiben nála járt betegét idézi fel. Remekül eltársalogtak az időjárásról és a férfi terveiről azzal kapcsolatban, hogy hamarosan golfozni fog. Úgy tűnt, hogy a gondolkodási folyamatai teljesen épek. Ám amikor a golf részleteire terelődött a szó, a doktor számára egyértelmű lett, hogy a férfi szinte semmit nem ért a párbeszédükből.

Vidd el anyádat - színházba!
Gondoskodni jó. Mindig jó. Anyaként a gyerekről gondoskodni természetes, néha nem könnyű, de nagyszerű dolog, ha – immár felnőve – mi is tudunk gondoskodni édesanyánkról. Anyák napja közeledtével most egy különleges ötlettel rukkolt elő az egyik legismertebb egészséges üdítőket gyártó cég.

Itt a madáretetés ideje!
A havas téli hetek beköszöntével elérkezik a madáretetés szezonja. Különösen a kis testű énekesmadaraknak életmentő is lehet az emberektől kapott táplálék. Fontos, hogy aki etetésre adja a fejét, az felelősséggel, egész télen keresztül folytassa is. Ha ugyanis a kis szárnyasok odaszoknak, de elfelejtünk enni adni, képesek megfagyni!

Úristen, vajon milyen anyuka leszek?
Várakozás, izgalom, de egyben új kihívás és felelősség is - néhány hét és Szabó Zsófi édesanya lesz. A gyönyörű műsorvezető mindennél jobban várja kisfia érkezését. Ahogy ő fogalmaz, álomszerűen éli meg terhességét, szerencsére semmilyen nehezítő körülmény nem akadályozza élete egyik legcsodálatosabb időszakában. A babával kapcsolatos kérdésekben pedig családja, barátai véleményét, tanácsait is jó szívvel fogadja.
Még a beteg Morzsidon is segíthet a lakásbiztosításod!
Csuklótörés a hétvégi telken, táskából kiesett irattárca a bankkártyával, Morzsi kutyussal állatorvoshoz kell szaladni, reggel csak hűlt helye a garázsban tárolt kerékpároknak, a szállodai szobából eltűnt digitális kamera, zárba tört kulcs. Helyzetek, amikor nem mindig a lakásbiztosítás jut először eszébe az embereknek, pedig egy jó konstrukcióval ilyen esetekben is segítséget nyújt a biztosító. A Groupama Biztosító megbízásából végzett országos reprezentatív kutatásból kiderül, mennyire ismerjük lakásbiztosításunkat.
Horváth Éva: Skubi úr már most egy igazi felfedező
Horváth Éva kisfiáról már a pocakban is sejteni lehetett, hogy határozott személyiség. Kristóf, akit édesanyja Skubi úrnak becéz, szeret a középpontban lenni, így Évát szinte egy pillanatra sem hagyja teendő nélkül. Sőt, van néhány olyan közös program, amit kifejezetten Kristóf kedvéért vezetett be a csinos anyuka.
10-ből 9-en nálunk tudják!
Egyre tudatosabban készülnek fel a magyar családok a nyári, rendkívüli viharokra. Már idén is volt részünk bőven heves esőzésekben, zivatarokban, jégverésekben, a villámlások pedig jelentős károkat okoztak. Legalábbis ez derült ki a Groupama legfrissebb kutatásából.
Már az apák sem olyanok, mint régen!
Napjaink modern családjaiban az apák már nem tekintély, hanem szeretetelven működnek és párjukkal közösen hozzák meg a gyermekneveléssel kapcsolatos döntéseket. Az Apa Magazin felmérése azt a tendenciát is megerősítette, hogy egyre több családban a férfiak maradnak otthon a gyerekekkel.
Elfelejtenek gondoskodni nyugdíjukról az elfoglalt nők
A magyar nők 78 százaléka azt gondolja, nyugdíjasként rosszabbul fog élni, mint dolgozó nőként – derül ki az Aegon nyugdíjkutatásából. Ugyanakkor hölgyek mindössze 27 százaléka számít rendszeres megtakarítónak, aki gondoskodik nyugdíjas éveiről, míg partnerükre ebben a kérdésben 57 százalékuk számít.
Hogyan írjunk végrendeletet? Íme a legfontosabb szabályok
A végrendelet létrehozását kortól és egészségügyi állapottól függetlenül mindenki számára ajánlják, hiszen a dokumentum nagy segítségére lehet szeretteinknek az örökösödés kapcsán felmerülő bonyodalmak elkerülésében a halálesetet követő nehéz időszakban.
A jóéjtpuszi is megteszi köszönet helyett?
Vitathatatlan tény, hogy az édesanyák, még ha észrevétlenül is, a család működésének mozgatórugói. Egy országos reprezentatív kutatás arra kereste a választ, hogy milyen formában jelenik meg a gondoskodás a családok hétköznapjaiban, s mit tesznek az édesanyák a család életének zavartalan működéséért.
Hová tűnnek a fecskéink?
Felborult a természet több évezredes megszokott menetrendje, és ez nagy próbatétel elé állítja a költöző madárfajokat, így a nálunk fészkelő füsti-, molnár- és partifecskéket is. Itthoni költésükhöz a feltételek megteremtése mindinkább emberi gondoskodást is igényel. Meghálálják: elpusztítják a nálunk új, az emberre is veszélyes trópusi rovarokat.
Frontális ütközéshez hasonlít, ha megráznak egy csecsemőt
Frontális ütközéshez hasonló hatása van az egy éven aluli gyerekre, ha valaki megrázza, mert a csecsemő még nem tudja megtartani a fejét - figyelmeztet a megrázott gyerek szindrómára a Semmelweis Egyetem közleménye
Sokat kockáztat, aki másról gondoskodik
A másokról gondoskodóknak egyes kutatások szerint 15 százalékkal gyengébb az immunrendszere, mint azoknak, akiknek nem nyugszik ilyen felelősség a vállán. A hosszú távú feszültség elnyomja a sejtek védekezési képességét, így könnyebben kapnak el vírusokat, és nehezebben győzik le a betegségeket. Kutatók szerint ezek az emberek sokkal hajlamosabbak a megfázásra, de a rákra is.