Félelemmel tekinthetsz a jövőre, megsemmisültnek érezheted magad, és elszomorodhatsz. Teljesen normális reakciók a Te és a családod részéről: a gyász és a fájdalom. Nagyon sokan aggódnak az életükben bekövetkező változások miatt. Hogyan tervezzék meg a jövőjüket, hogyan juthatnak segítséghez, honnan tájékozódjanak? A következőkben megtudhatod, hogyan élj teljes életet e betegséggel.
Fontold meg, hogy megosztod-e állapotodat olyanokkal, akik segíteni tudnak?
Dönthetsz úgy, hogy a diagnózisát titokban tartod. Akár megosztod az állapotoddal kapcsolatos dolgokat másokkal, akár nem, alaposan fontold meg a döntés melletti, illetve az ellenérveket. Hasznos lehet valakit beavatni, aki segíteni tud. Ha úgy döntesz, hogy nyíltan vállalod a betegségét, könnyebben tervezhetsz, és lehetőséget adsz másoknak, hogy segítsenek. Család, barátok, lelki vezető, jogi és pénzügyi tanácsadó lehetnek a segítségedre.
Koncentrálj azokra a dolgokra, amiket el tudsz végezni!
Továbbra is ugyanaz az ember vagy, mint aki korábban, a diagnózis előtt volt - ugyanúgy érzésekkel, vágyakkal, mint korábban. Fontos, hogy azokra a dolgokra koncentrálj, amelyeket képes vagy elvégezni, és hogy legyen stratégiád a nehézséget okozó feladatok megoldására is. Őrizd meg a humorodat és a pozitív hozzáállását.
Élj egészségesen!
Egészséges életmód mellett jobban érezheti magát, lassulhat a betegség előrehaladása és így könnyebben szembenéz az életében bekövetkező változásokkal.
A legtöbb demenciával élő idős ember úgy tudja, hogy betegsége az Alzheimer-kór névre hallgat. Ugyanakkor a szakértők szerint nagyon fontos tisztában lennünk azzal, hogy az agyat érintő számos más betegség is károsítja a gondolkodási, emlékezeti és döntési folyamatokat.
- Ápold kapcsolataidat;
- Táplálkozz egészségesen;
- Rendszeresen mozogj;
- Csökkents a stresszt;
- Kerüld a fejsérüléseket;
- Kerüld, vagy legalább mérsékeld az olyan káros szokásokat, mint a dohányzás;
- Rendszeresen keresd fel kezelőorvosodat, és tájékozódj a kezelési lehetőségekről;
- Aludj eleget;
Maradj szellemileg aktív!
A tanulmányokból az derült ki, hogy a szellemi aktivitás – a gondolkodás – fokozza az agyműködést. A gondolkodás és az által fokozott agyműködés segít megőrizni az agy vitalitását. Legtöbb Alzheimer-kórban szenvedő beteg egyetért abban, hogy fontos az agy mindennapi munkája. Az agytorna nem szükségszerűen nehéz feladat. Lehet olyan egyszerű, mint pl. a másik kezünkkel tárcsázni a telefonon, de belevághatunk akár egy új nyelv megtanulásába is.
Iktasd ki a zavaró hatásokat!
A legtöbb alzheimeres beteg beszámol olyan ingerekről, amelyektől ideges lesz, és megnehezítik a gondolkodását. Ismerd fel, hogy melyek ezek az ingerek és gondold végig, hogyan csökkenthető a hatásuk.
Tervek a jövőre
Számos döntést kell meghoznia betegség alatt. Eljön az idő, amikor kénytelen leszel másokra bízni ezeket. Ha most előre végiggondolsz egyes kérdéseket, és rendelkezel néhány dologról, megnyugtató lehet, ha valaki jobban kézben tartja a jövőbeni eseményeket.
Munka: Ha szükséges, beszélj a főnököddel, a csökkentett munkaidőről és/vagy feladatokról.
Biztonság: Légy realista, hogy képes vagy-e a járművezetésre. Hallgasd meg családtagjaid észrevételeit is. Gondolkozz el észrevételeiken, és ezek tükrében mérlegeld, hogy beülsz-e a volán mögé. Ne feledd, a másik autóban ülők is szeretnének biztonságosan hazaérni! Gondolkozz el azon, hogyan fogsz a későbbiekben közlekedni.
Mindennapi élet: Informálódj, hol kaphatsz segítséget, és fontold, meg, hol és hogyan szeretnél élni a jövőben.
Anyagi, jogi és az ellátásával kapcsolatos ügyek:
- Tisztázd, hogyan szeretnéd intézni a téged érintő anyagi, jogi ügyeket és ellátásodat, mikor már döntésképtelen állapotban leszel.
- Beszéld meg ezeket a kérdéseket a családoddal, és mindezt foglald írásba.
- Bízz meg valakit, aki az anyagi és jogi ügyeiddel foglalkozik.
- Bízz meg valakit, aki a jövőben az ellátásoddal kapcsolatos kérdésekben dönt, pl. hol akarsz majd élni, milyen kezeléseket szeretnél, stb.
Ha egyedül élsz…
Sok Alzheimer-kórban szenvedő beteg él még huzamosabb ideig önállóan. Íme, néhány tipp, hogy önállóságodat minél tovább meg tudd őrizni:
- Gondoskodj a takarításról, a főzésről, szervezd meg, hogyan közlekedsz.
- Rendszerezd a szekrényeidet, fiókjaidat, stb., mert ha a dolgok mindig ugyanott vannak, könnyebben megtalálod azokat.
- Hagyj lakáskulcsot egy megbízható szomszédnál.
- Olyan elektromos készülékeket használj, amik automatikusan kikapcsolnak.
- Címkézd fel a dolgokat, használj jegyzeteket és emlékeztetőket.
- Vezess egyetlen határidőnaplót, vagy naptárt, amelyet mindig ugyanott tartasz.
- Kérj, és fogadjon el segítséget, ha rászorulsz.
Ismerkedj meg a betegséggel
Manapság jóval korábban diagnosztizálják az Alzheimeres betegeket, mint régen. A korábbi diagnózis lehetővé teszi gyógyszerek szedését és különböző kezelések alkalmazását, amelyek lassíthatják a folyamatokat.
Mivel az Alzheimer-kór egy folyamatosan romló betegség, több információra és támogatásra lesz szükséged. A korai fázisban érdemes eldönteni, hogy mely dolgok lesznek jelentősek a betegség előrehaladottab stádiumában. Ha megismerkedsz a betegség lefolyásával, és azzal, hogy milyen változásokra számíthatsz, az segít a tervezésben.
Most egyedül Te döntesz!
A betegséggel egyik stádiumban sem egyszerű együtt élni. Akár Ön szenved Alzheimer-kórban, akár egy szerette, teljesen normális, hogy számos érzelem keríti hatalmába. Nagyon fontos, hogy elfogadd ezeket az érzéseket, törődj magaddal, és kérj gyakorlati, lelki segítséget.