Életforma.hu


Melyek az Alzheimer-kór tünetei és hogyan lehet őket enyhíteni?

Melyek az Alzheimer-kór tünetei és hogyan lehet őket enyhíteni? 

Talán soha nem féltettük még úgy idős szüleinket, nagyszüleinket, mint amikor kitört a koronavírus-járvány. Sajnos bármennyire is óvjuk szeretteinket, az időskori betegségek többségétől nem védhetjük meg őket. Ezek közül az egyik legrejtélyesebb az Alzheimer-kór, amely az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka. Az Alzheimer-kór világnapján beszéljünk egy kicsit erről a betegségről.
5 start up az egészségügyi innováció területén

5 start up az egészségügyi innováció területén 

Az EIT Health minden évben több mint 120 olyan csapatot támogat Európa-szerte, amelyek progresszív eredményeket érnek el az egészségügyi innováció területén Európa fejlődő régióiban, többek között Magyarországon is. Öt olyan innovációt mutatunk most be, amelyek az elkövetkező években nagy hatással lehetnek majd az orvostudomány és az egészségügy jövőjére.
Életet menthet a korai felismerés

Életet menthet a korai felismerés 

Önmagában nem egy betegség a demencia, hanem olyan tünetegyüttes, aminek hátterében több különböző betegség állhat: leggyakrabban Alzheimer-kór. 65 éven felüliek körében gyakoribb, és habár még nincs gyógymódunk rá, a korai felismerés rengeteget segíthet a demenciával élők állapotának fenntartásában és életminőségük javításában.
Ilyenkor kiderül, mennyire nem vagyunk egyedül

Ilyenkor kiderül, mennyire nem vagyunk egyedül 

Világszerte súlyos problémát jelent a szellemi képességek kóros mértékű elvesztésével járó demencia. Európában több mint 7 millió, Magyarországon legalább 200.000 ember lehet közvetlenül érintett. Ez a betegségcsoport súlyos terheket ró magára a betegre és környezetére, a közvetetten érintettek száma pedig ennek többszöröse! Becslések szerint évtizedünk közepére 150 millió demens beteg él majd a Földön.
Depresszió és szorongás Alzheimer-kórban

Depresszió és szorongás Alzheimer-kórban 

Az agyi változásokkal és a szellemi képességek hanyatlásával a viselkedés akár drasztikus megváltozása is jellemző lehet az Alzheimer-kórra és más demenciákra.
„Ez se százas!...” – csak ezt ne!

„Ez se százas!...” – csak ezt ne! 

Becslések alapján napjainkban 200.000 honfitársunk szenved Alzheimer-kórban vagy valamilyen, különböző súlyosságú demenciában. A betegségben szenvedők gyakran élnek együtt a megbélyegzés és a kirekesztettség érzésével. A sztereotípiák, a nem hiteles és nem megfelelő tájékoztatás ijesztővé tehetik a helyzetet az érintett és családja, valamint a barátai számára. Egyrészről sokan hiszik, hogy nincs mit tenni, másrészről – gyakran figyelmen kívül hagyva a nyilvánvaló tüneteket – a természetes öregedés folyamataként tekintenek a kialakult helyzetre.
Nemcsak a betegeket érinti az Alzheimer-kór

Nemcsak a betegeket érinti az Alzheimer-kór 

Az Amerikai Egyesült Államokban 16 millióan érintettek, akik az Alzheimer-kórban vagy más demenciákban személyes gondoskodást nyújtanak. Habár magyar adatok nem állnak rendelkezésre, gyaníthatóan nálunk is jelentős azok száma, akik a feltételezett mintegy negyedmillió demenciával élő beteg hozzátartozójukat támogatják a mindennapokban. A legtöbb esetben a családtagok igen csekély állami hozzájárulást kapnak az otthonápoláshoz, mindez pedig azt jelenti, hogy a személyes gondoskodást nyújtók sokszoros komoly nehézségekkel néznek szembe.
Szörnyű hallucinációkkal küzd a nagyi

Szörnyű hallucinációkkal küzd a nagyi 

Alzheimer-kórban és más demenciákban is előfordul, hogy a betegek olyan dolgokat látnak, hallanak, ízlelnek vagy szagolnak, amik a valóságban nincsenek ott. Ezek a hallucinációk időnként ijesztőek lehetnek, míg mások teljesen hétköznapinak hatnak az azt átélőnek.
Együttélés a demens apukával, anyukával

Együttélés a demens apukával, anyukával 

Akár bevallják, akár nem, a legtöbb ember betegen is a saját otthonában szeretne maradni, és ameddig csak lehet, szeretné megtartani a függetlenségét. Amikor azonban a felnőtt gyermekek aggódni kezdenek szüleik épsége miatt, gyakran felmerül a kérdés: bíztassam-e édesanyámat vagy édesapámat, hogy költözzön hozzám?
Alvászavarok kezelése demenseknél, alzheimereseknél

Alvászavarok kezelése demenseknél, alzheimereseknél 

Gyakori az alvászavar az alzheimeres betegeknél. Sokszor felébredhetnek, és nehezebben alszanak vissza. Ilyenkor járkálhatnak, nyugtalanná válthatnak, kiabálhatnak, és emiatt a gondjukat viselő családtag vagy gondozó sem tud aludni.

Karácsonyi készülődés demens betegekkel 

Advent a legtöbb embernek a készülődést és a kellemes élményeket , a várakozást jelenti. Azonban, ha valaki Alzheimer-kórral vagy más demenciával élőről gondoskodik, gyakran sok fejtörést okoz a december. Az alábbiakban olyan személyes gondoskodást nyújtók osztják meg tapasztalataikat, akik már több karácsonyi időszakot is ebben az élethelyzetben töltöttek.

Mit tegyek, ha rájövök, hogy demenciám van? 

Jelentős változásokat hoz a te és szeretteid életében az Alzheimer-kór korai stádiuma (vagy enyhe Alzheimer-kór). Sokan ebben a fázisban még nem tudnak betegségükről, csak súlyosabb stádiumában szembesülnek tényével. Ha nálad korai Alzheimer-kórt diagnosztizáltak, valószínűleg a legtöbb dolgot még probléma nélkül el tudod végezni, és csupán kis segítségre lehet szükséged.

Mi a közös a cukorbetegségben és a demenciában? 

Cukorbetegség akkor alakul ki, amikor a szervezetünk nem tud megfelelő mennyiségű inzulint termelni, vagy az inzulinfelhasználás nem megfelelő. Az inzulin segítségével a szervezet szabályozza a cukor mennyiségét a szövetekben, beállítja a megfelelő vércukorszintet. A cukor (glükóz) az egyike a szervezet legfontosabb energiaforrásainak, és elengedhetetlen az alapvető életfunkciók működéséhez.

Mozgásra fel! 

Kevesebb, mint napi 9000 lépés megtételével már sikerrel vesszük fel a harcot az Alzheimer-kór kialakulásával szemben – derül ki egy kutatásból. A JAMA Neurology szaklapban közölt vizsgálatban a testmozgás hatását figyelték meg az idősek idegrendszeri működésére.

Kutyát, macskát receptre 

Egy friss kutatás szerint 10 százalékot csökkent azoknak a vérnyomása, akik naponta negyedórán át simogattak kutyát vagy akár csak egy plüssállatot. Az érintéssel ugyanis a test természetes "jóllétet fokozó" hormonjai szabadulnak fel, mint a szerotonin és oxitocin. Emellett a kortizol, a "stresszhormon" szintje is csökken a vérben. A szerotonin olyannyira fontos anyag testünkben, hogy az antidepresszánsok is ennek a hormonnak a hatásait próbálják szimulálni.

Küzdelem a gyásszal 

Miután Jan Robinson megözvegyült, könyvet írt saját élményeiről, valamint más, partnerüket elveszített özvegyekkel való beszélgetéseinek tanulságairól. Ezzel szeretne segíteni a gyászolókat nehéz élethelyzetükben.

Remek a bridzs az Alzheimer-kór ellen 

Világszerte az egyik legnépszerűbb kártyajáték a bridzs – számtalan klub létezik, ahol a játékosok kellemesen eltölthetik az időt. Azonban nemcsak a szórakozást segíti elő, hanem az Alzheimer-kórral és más demenciákkal élők számára is előnyös elfoglaltságnak számít.

5 gyakori tévhit az Alzheimer-betegségről 

Az Alzheimer-kór és a többi demencia-típus jelenleg a társadalom legnagyobb orvosi kihívását jelenti, ezért közös erőfeszítésünkre van szükség ahhoz, hogy sikerrel vegyük a betegség által támasztott nehézségeket – vélik a szakértők. Itt az idő tehát, hogy mi is jobban megismerjük, és eloszlassunk néhány tévhitet.

Szomorú, de meg kell tanulnod a szót: sundowning 

A sundowning az Alzheimer-kórral és a demencia egyéb típusaival társuló tünet lehet. Ilyenkor a beteg összezavarodik, ideges lesz, agresszívvá, zaklatottá vagy nyugtalanná válik - általában késő délután, vagy kora este. Az alzheimeres, demens betegek nagyjából kétharmadának lehet ilyen jellegű problémája.

Amikor megszólal a vészjelző… 

Aki Alzheimer-kórral vagy demenciával élő szerettéről gondoskodik, tisztában van azzal, hogy a mindennapi ápolás, a hozzátartozó állapotának romlása, valamint a hosszú távú döntések időről időre mind megterhelést jelentenek – teljesen függetlenül attól, hogy valaki mennyire erős vagy teherbíró az élet más területén. Annak érdekében, hogy megfelelően fel tudjuk venni a harcot a stressz ellen, jó ha mielőbb felismerjük az első intő jeleket.

Sürgős ügyek kezelése 

Az inkontinencia a vizelet- és a széklet tartásának nehézségét jelenti. Idősebb korban, így Alzheimer-kórban és demenciában is gyakran előfordul – kiváltképp a betegség előrehaladott stádiumában okozhat jelentős nehézségeket.

Mama, dobja be a slusszkulcsot! 

Az egyik legnehezebb, a mindennapi életet érintő döntés a demenciával élő emberekről gondoskodóknak, hogy vajon a diagnózis egyenlő-e azzal, hogy a betegnek fel kell hagynia az autóvezetéssel. Míg az Alzheimer-kór és más demenciák előrehaladottabb stádiumában a kérdésre legtöbbször egyértelmű igen a válasz, addig a korai időszakban nem feltétlenül kell automatikusan megválnia jogosítványától. A legfontosabb, hogy folyamatosan kövessük nyomon a beteg képességeinek alakulását, hiszen már a legkisebb jelek is arra utalhatnak, hogy újra kell értékelnünk a helyzetet.

Nem százas, csak 99? 

Becslések alapján napjainkban mintegy 200.000 honfitársunk szenved Alzheimer-kórban vagy valamilyen, különböző súlyosságú demenciában. A betegségben szenvedők gyakran élnek együtt a megbélyegzés és a kirekesztettség érzésével. A sztereotípiák, a nem hiteles és nem megfelelő tájékoztatás ijesztővé tehetik a helyzetet az érintett és családja, valamint a barátai számára. Egyrészről sokan hiszik, hogy nincs mit tenni, másrészről – gyakran figyelmen kívül hagyva a nyilvánvaló tüneteket – a természetes öregedés folyamataként tekintenek a kialakult helyzetre.

Alzheimer-kór vagy más demencia? 

A legtöbb demenciával élő idős ember úgy tudja, hogy betegsége az Alzheimer-kór névre hallgat. Ugyanakkor a szakértők szerint nagyon fontos tisztában lennünk azzal, hogy az agyat érintő számos más betegség is károsítja a gondolkodási, emlékezeti és döntési folyamatokat.

Fej vagy írás 

Carli Pirie nagymamája és édesanyja is érintett volt az Alzheimer-kórban. Nagymamája negyvenéves korában mutatta a betegség első jeleit, ezért Carli mindig is úgy látta, különbözik a többi nagyitól - ám azt sokáig nem értette, hogy pontosan miben is más vagy miért? A nagymama életének későbbi szakaszában a nagypapa és más családtagok gondoskodtak róla. Amikor már speciális szakellátást igényelt, egy idősek otthonába költözött, ahol minden vasárnap meglátogatták szerettei.

Egy mosogatás is jót tud tenni... 

Minden életkorban mást jelent a szükséges napi mozgás. Idősebb korban ez lehet például a könnyebb házimunkák elvégzése, a főzés, a rendszeres séta vagy akár könnyebb tornagyakorlatok. Bátorítsuk idős hozzátartozóinkat arra, hogy ne hagyják abba a napi fizikai aktivitást, hiszen a testmozgás az agy egészségére is kedvezően hat!

A demencia 9 intő jele 

Ha idős hozzátartozók, barátok, eset kollégák vannak a környezetünkben, érdemes odafigyelni arra, hogy a bekövetkező változások vajon a normál öregedés jellemzői, esetleg azon túlmutató problémáról van-e szó. Cikkünk a demencia jeleinek felismerésében segít.

Miért nem érti a Nagyi, amit mondok? 

Dr. Andrew E. Budson neurológus a Psychology Today oldalnak írt cikkében egy nemrégiben nála járt betegét idézi fel. Remekül eltársalogtak az időjárásról és a férfi terveiről azzal kapcsolatban, hogy hamarosan golfozni fog. Úgy tűnt, hogy a gondolkodási folyamatai teljesen épek. Ám amikor a golf részleteire terelődött a szó, a doktor számára egyértelmű lett, hogy a férfi szinte semmit nem ért a párbeszédükből.

Jogi ügyek Alzheimer-betegségben 

Amikor valakiről megállapítják, hogy Alzheimer-kórral vagy más demenciával él, a hosszú távú tervezés részét képezi az adott személy jogi ügyeinek intézése is. Azért, hogy megfelelő támogatást nyújthassanak ügyfeleiknek, a brit Alzheimer Társaság külön tréningeken oktatja az ügyvédeket a betegség jellegzetességeire és kihívásaira. Ezen kívül azt is megtanítják a résztvevőknek, hogy milyen megközelítéssel tudják a leginkább támogatni a demenciában érintetteket és szeretteiket a szükséges jogi lépések meghozatalában. 

Mennyi mozgás túl sok az agynak? 

Az egyik újonnan közzétett szakirodalmi áttekintés szerint az optimális fizikai aktivitás mennyisége a szellemi teljesítőképesség támogatása szempontjából 52 óra – méghozzá 6 hónapra elosztva. Ez összességében heti két órányi testmozgást jelent, amibe számos típusú aktivitás beletartozik, az aerobiktól kezdve a súlyemelésen keresztül a sétáig. Dr. Richard Isaacson Alzheimer-kór szakértő a Medscape orvosi szakportálnak számolt be a testmozgással kapcsolatos legfrissebb tudományos ajánlásokról.

Csak feledékeny volnék? 

Az agysejtek pusztulásával járó visszafordíthatatlan folyamat az Alzheimer-kór. Miatta beszűkül a gondolkodás, és visszafordíthatatlanul romlik az emlékezőképesség. Az Alzheimer-kór nem természetes része az öregedési folyamatnak.

Ajjaj! Kétszer annyi sót eszünk, mint kéne 

A WHO adatai szerint napi 9-12 gramm sót eszünk naponta, pedig ennek a fele is bőven elég lenne. A sok só káros hatásáról írt most a felejtek.hu, ahol a demenciáról és az Alzheimer-kórrol közöl mind a hozzátartozóknak, mind az enyhén demens betegeknek fontos, tudományos igényességű, de közérthető írás olvasható. 

Dallamokkal az Alzheimer ellen 

Már évek óta ismert tény, hogy a zene segíthet az Alzheimer-kór és a demencia tüneteinek enyhítésében. A BBC pedig most létrehozott egy olyan honlapot, ahol a demenciával élő betegek megtalálhatják az általuk szeretett dalokat. Hosszú távon a terv az, hogy egy olyan oldal jöjjön létre, ahol az emlékek előhívását segítő zenei adatbázist találhat a felhasználó.

5 tipp, hogyan éljünk demenciával télen 

A demenciáról és az Alzheimer-kórról közöl tudományos igényességű, de közérthető írásokat a felejtek.hu. A weboldal mind a hozzátartozóknak, mind az enyhén demens betegeknek szolgál fontos információkkal, de a megelőzéshez is hasznos ismereteket nyújthat. Ezúttal a skót Alzheimer Társaság öt olyan tippjét tette közzé, melyekkel a sötét és barátságtalan télben is jól érezzük magunkat a bőrünkben.  

Ezért butulunk el időskorunkban 

Egy aminosav, az arginin hiánya játszhat közre az Alzheimer-kór kialakulásában - erre a következtetésre jutottak egérkísérletek alapján amerikai neurobiológusok, akiknek eredményei távlatilag új terápiás eljárások kidolgozását tehetik lehetővé.

Alzheimer-kór - nem hinnéd, mivel lehet a memóriaromlást visszafordítani! 

Először sikerült visszafordítani az Alzheimer-kórral összefüggésben lévő memóriaromlás folyamatát amerikai kutatóknak. A nagyon összetett program része volt az étrendváltozás, az agy stimulációja, a testmozgás, az alvás mennyisége, de még az elektromos fogkefe használata is.

Van fegyver az Alzheimer ellen! 

Életmódváltással megelőzhető az Alzheimer-kóros esetek egyharmada. A fő kockázati tényező ugyanis a dohányzás, az elhízás és a cukorbetegség mellett a mozgásszegény életmód.

Árthat a tisztaság?! 

A modern városi életmód és a fejlett higiénia is oka lehet az Alzheimer-kór kialakulásának és a betegség terjedésének a nyugati világban - olvasható egy friss brit tanulmányban.

682 millió ember fog Alzheimer-kórban szenvedni! 

A WHO felismerte a demencia problémájának méretét és összetettségét, szorgalmazza, hogy a demenciát kritikus közegészségügyi fontosságúnak tekintsék a világ országai.