- Bővítsük tudásunkat az Alzheimer-kórról, a betegség hatásairól és arról, hogyan is támogathatjuk a demenciával élő embert és hozzátartozóit.
- Legyünk türelmesek - a demencia diagnózisához hosszú idő alatt tud alkalmazkodni mind a beteg, mind pedig családja.
- Maradjunk kapcsolatban. Egy telefonhívás, képeslap vagy látogatás is rengeteget számít.
- Fontos gyakori, támogató jelenlétet. Az érintett család számára nagy stresszt jelenthet a betegség, ezért segítségünk és barátságunk felbecsülhetetlen értéket jelent ezekben az időkben.
- A demenciával élőt is vonjuk be. Ne hagyjuk ki a beszélgetésből pusztán az állapota miatt.
- Segítsünk a család teendőiben. Főzzünk nekik ebédet, intézzünk el egy-egy kisebb feladatot vagy hozzuk-vigyük autóval a demenciával élő személyt.
- Mozdítsuk ki a családtagokat otthonról. Menjünk el velük sétálni vagy üljünk be egy kávézóba, hogy legalább erre a kis időre eltávolodhassanak a mindennapoktól.
- A demenciával élővel is töltsünk el időt kettesben - ezáltal a családtagoknak is felszabadul az ideje, hogy önmagukkal foglalkozhassanak.
- Legyünk rugalmasak - elképzelhető, hogy még a személyes gondoskodást nyújtók sem tudják azonnal, milyen támogatásra is van szükségük. Néha időbe telik, mire leülepednek a dolgok.
- Támogassuk az Alzheimer-kór és más demenciák ügyét
A demenciában érintett családtagok üzenetei a nagyközönség felé:
"Időre van szükségünk, hogy alkalmazkodjunk az új helyzethez."
• "Szeretnénk továbbra is kapcsolatban maradni másokkal"
• "Önmagunkra is szeretnénk időt fordítani"
• "Nagyra értékeljük az apró gesztusokat is"
(Forrás: Alzheimers Association, felejtek.hu)
-
- Kép: felejtek.hu
A demenciával élők otthoni ápolásával kapcsolatos akadályok rengeteg frusztrációt, szorongást és magányt okoznak az érintetteknek. Ezen felül még a kérdésről való nyílt beszédet is lehetetlenné teszik – adta hírül az ír Alzheimer Társaság friss közleménye.