A szokásos alvási problémák mellett a gyógyszerek is tovább ronthatják a beteg alvási szokásait. Az alapbetegséghez társulhatnak továbbá más betegségek is, amik szintén kedvezőtlen hatást gyakorolhatnak az alvás minőségére. Depressziós lehet, ami szintén alvászavarral társulhat. A nyugtalan láb szindróma – ami éjszaka a legrosszabb – szintén ébren tarthatja. Az alvási apnoe szindróma (éjszakai légzési nehézség), szabálytalan légzés is megzavarhatja a nyugalmát. Ezekkel a panaszokkal forduljunk orvoshoz, mivel enyhíthetők.
A nem gyógyszeres megoldás lehet a rendszeres mozgás bevezetése (elsősorban a reggeli, délelőtti órákban), valamint az alkohol, koffein és nikotin tartalmú termékek kerülése. Biztosítsuk a hálószoba kellemes hőmérsékletét, és ha szükséges, szerezzünk be éjszakai irányjelző fényeket (arra figyeljünk, hogy a túl sok fény is megnehezíti az alvást).
Éjszakára tegyük el a nappal viselt ruhákat, így a beteg nem érez késztetést arra, hogy felöltözőn. Segíthet továbbá, ha az étkezések, a lefekvés, a felkelés meghatározott időben történnek. Lefekvés előtt adhatunk gyógyteát vagy meleg tejet. Bizonyosodjunk meg arról, hogy szükség esetére van-e kéznél fájdalomcsillapító. Vigyázzunk, hogy a beteg lefekvés előtt más alvást befolyásoló gyógyszert ne vegyen be.
Képzeljük el a következő helyzetet: meglátogatjuk az édesanyánkat. Felajánljuk neki, hogy főzünk egy kávét, ám amikor a hűtőszekrénybe nyúlunk a tejért, kellemetlen meglepetés fogad – tejesdoboz helyett egy hajkefe akad a kezünkbe. Tudjuk, hogy édesanyánk mindig is adott a rendre, ezért különösen furcsának találjuk a helyzetet. Hirtelen belénk hasít a felismerés, hogy nem ez az első eset. Eszünkbe ötlenek a telefonbeszélgetések, amikor mindent többször megismételt; az időnkénti zavartság; az elfelejtett számlák. Ekkor tűnik fel, hogy édesanyánk visszahúzódóbbá vált. A fájdalmas kérdés már szinte magától adódik: lehet, hogy Alzheimer-kórral él?
Ha a nem gyógyszeres módszerek nem vezetnek eredményre, keressük fel a kezelőorvost. Jusson eszünkbe azonban, hogy az altatók a demens betegek esetében veszélyesek lehetnek, eséseket, zavarodottságot, az önállóság elvesztését okozhatják. Mihelyst a beteg ismét megfelelően tud aludni, hagyjuk abba a gyógyszer szedését.
Ha az orvos altatót írt fel, kérdezzük meg, hogy mire számíthatunk. Tudakozódjunk a gyógyszer előnyeiről, a hátrányairól, és az esetleges egyéb lehetőségekről.
A demenciában az egyik legnehezebb dolog az alvászavar lehet. Fontos, hogy a gondozónak szintén elegendő alváshoz jussanak.
(Forrás: felejtek.hu)