Menstruáció cikkek

A fiatal lányok mintegy 10 százalékát érinti a menstruációs szegénység Magyarországon
A menstruációs szegénység okozta problémák hazánkban és a nagyvilágban is jelentősek. Magyarországon is gyakori eset, hogy menstruáció idején a tanulók azért hiányoznak a tanítási órákról, mert sajnos nem engedhetik meg maguknak az alapvető női intimhigiénés termékek megvásárlását.

Az oltás tényleg okozhat menstruációs zavarokat?
A menzesszel kapcsolatos zavarok minden nő életének részét képezik. Változó, hogy mi is állhat ezek hátterében, bár a legtöbb esetben vagy megoldódik a gond magától, vagy nem tulajdonítanak akkor a jelentőséget neki a betegek, hogy orvoshoz forduljanak. Az utóbbi időben azonban a menzesz zavarai a Covid vakcinákkal kapcsolatban is előkerültek. Valóban okozhat menstruációs zavart egy oltás?

Pandémia: a női ciklust is boríthatja
A mostani világjárvány nemcsak szimplán a lelket gyötri meg - egyfajta súlyos mellék következményként - de a folyamatos stressz visszahat a testre is. A pszichoszomatikus tünetek közül az egyik, hogy a nők szokásos menstruációs ciklusa is felborulhat.

Menstruációra ezek a leghatékonyabb görcsoldók
Szakértők szerint tízből négy nő napjait keseríti meg minden hónapban a menstruáció, melyet a szakma a 'csalódott méh könnyeként' is nevez. Igaz, hogy sokan nyúlnak egyből gyógyszer után a fájdalmak enyhítésére, holott rajtunk is múlik, mennyire viseljük könnyen a „nehéz” napokat?

10 + 1 hatékony segítség a vízvisszatartás ellen
Ilyenkor, a tél második felében egyre fáradékonyabbak, levertebbek vagyunk. Szívünk mélyén már a tavaszt várjuk, de tudjuk jól, hogy addigra érdemesebb jobb formába keveredni. Ha sóhajtva nézünk a tükörbe reggelenként, itt az idő valamit tenni az egészségünkért. Ha előfordul, hogy estére kicsit bedagad a lábfejünk, nehezen vesszük le a gyűrűt az ujjunkról, vagy egyszerűen csak gyakran úgy érezzük, hogy mindjárt kipukkadunk, akkor nagy valószínűséggel nekünk is a vizesedés a problémánk. A vízvisszatartás kellemetlen tünetei elsősorban a nőket érintik, de szerencsére azért egy kis odafigyeléssel és rásegítéssel ezt kíméletesen karban lehet tartani.

Több vér, kevesebb titok
Nincs agyonhallgatottabb téma manapság a menstruációnál – derült ki egy átfogó nemzetközi felmérésből, amit egy ismert, női higiéniai termékeket gyártó cég készített. A 10 000 megkérdezett majd harmada gondolja úgy, hogy a menstruáció tabunak számít, amiről egyáltalán nem szabad beszélni. A számok beszédesek: 10-ből 9 nő a végsőkig elmegy, hogy titkolja, ha éppen menstruál!

Jaj, vérrögök a bugyimban! Beteg vagyok?
A menstruációs vérzéssel kapcsolatban számtalan probléma adódhat: ilyen pl. a túl sok, a túl kevés menstruációs vér, illetve az is sokakat visz a nőgyógyászati rendelőbe, ha vérrögök is távoznak. Hogy a darabos vérzés kórosnak számít-e, és hogy mi minden állhat a hátterében, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.

7 tipp a piros betűs napokra
A menstruáció idején a higiénia még jobban felértékelődik, ilyenkor szükséges fokozottan ügyelnünk intim területeink tisztántartására. Dr. Supák Dorina, a Neutromed szülész-nőgyógyász klinikai orvosa egy csokorba gyűjtötte azon tippjeit, amelyek megfogadásával minimálisra csökkenthető a diszkomfort érzés a piros betűs napokon.

A kimaradt menzesz betegséget is jelezhet
A menstruáció elmaradásakor, már elkezdünk örülni, hogy igen, végre várandósak vagyunk. Ám amikor a teszt nem mutat semmit, és az orvosi vizsgálat is megerősíti, hogy mégsem vagyunk terhesek, akkor gyanakodhatunk, hogy sajnos valami más van a háttérben. A menstruáció kimaradásának számos oka is lehet...

7 tévhit a fogamzásgátlásról és a meddőségről
Nagyon sokat olvasunk és hallunk a fogamzásgátlásról és a családtervezésről, ennek ellenére sok téves információ kering velük kapcsolatban a köztudatban. Dr. Lőrincz Ildikóval, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusával összeszedtük a legfontosabbakat.
Vérrögök a menstruációs vérben - mit jelezhet?
A menstruációs vérzéssel kapcsolatban számtalan probléma adódhat, nem csoda, hogy a nőgyógyászati rendelők tele vannak olyan paciensekkel, akiknél valamilyen zavar áll fenn a vérzésükben. Ilyen panasz lehet pl. a darabos vérzés, vagyis ha kisebb-nagyobb vérrögök jelennek meg menstruációkor. Hogy ez miért fordulhat elő, illetve, hogy kóros állapotról van-e szó, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.
Túl erős menstruációd? Vedd komolyan!
A túl erős vérzés nemcsak kellemetlen az érintetteknek, de vérszegénységet is okozhat, sőt betegségek is állhatnak a hátterében. Ezekről és a kezelési lehetőségekről dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza beszélt. Olvasd el körültekintően!
Petefészek ciszta - mikor szükséges a műtét?
A pubertáskortól a menopauzáig bármikor kialakulhat petefészek ciszta, amely az esetek egy részében tünetmentesen el is múlik. A tünetmentesen kialakuló ciszta azonban olyan nagyra is megnőhet, hogy elkerülhetetlen a műtéti eltávolítás.
Menstruációs zavarokat is okozhat az ösztrogéndominancia
Kínzó fejfájás, vizesedés, szédülés, menstruációs problémák, ingerlékenység-szerteágazó tünetek, és látszólag semmi közük egymáshoz, ám a hormonális egyensúly felborulását jelezhetik. Az ösztrogéndominancia egyre több nőt érint manapság, és a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a menopauza tájékán jelentkezik. Dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát a probléma kezeléséről kérdeztük.
Mitől fájhat a női mell?
A nőknek több, mint ötven százaléka tapasztalja a mellfájdalmat, többnyire középkorukban. De az esetek döntő többségében nem az emlődaganat jele. Akkor mégis mi okozza?
Túl erős vérzés? Van megoldás!
A nők 12-14 koruktól közel 40 éven át havonta átlagosan 4-7 napig menstruálnak. Ha a menstruációk jóval hosszabbak vagy erősebbek a szokásosnál, az krónikus vérszegénységhez vezethet. A probléma okiról, kezelési lehetőségeiről dr. Hintalan Albert, az Oxygen Nőgyógyászat szakorvosa beszélt.
Normál ciklus esetén is fennállhat inzulinrezisztencia
A rendszertelen, esetleg kimaradozó menstruáció hátterében több probléma is állhat, ám gyakran inzulinrezisztencia okozza a panaszt. Bár valóban ez az egyik legáltalánosabb tünete a betegségnek, ám előfordulhat, hogy a szabályos ciklus ellenére is fennáll az állapot.
Basedow-kór is állhat a pajzsmirigy túlműködés hátterében
A pajzsmirigy problémáknak több típusa is létezik, ilyen például a főként fiatalabb nőket sújtó Basedow-kór. Hogy milyen tünetek állnak a betegség mögött, és hogy milyen veszélyei vannak, arról. dr. Békési Gábort, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.
A biztonságos tamponhasználat 3 aranyszabálya
A tamponhasználat kapcsán a mai napig számos tévhit él a köztudatban, miközben egy friss kutatási eredmény azt mutatja, hogy gyakran épp a legalapvetőbb higiéniai szempontokat nem vesszük figyelembe. Az ennek következtében kialakult intim problémák pedig tévesen a tamponokra terelhetik a gyanút. Holott a tampon valóban kényelmes és biztonságos megoldást nyújt a menstruáció alatt. Néhány alapvető szabály betartásával biztonságosan használhatjuk.
A pecsételő vérzés hormonális okai
Pecsételő vérzéssel a legtöbb nő minimum egyszer biztosan találkozik élete során. Bár a zavar hátterében több ok is húzódhat (ciszta, gyulladás, nem tökéletes peteérés), meglehetősen gyakori, amikor hormonális zavart jelez. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a lehetséges okokat és összefüggéseket ismerteti.
7 jó tanács azokra a bizonyos napokra
A bizonyos napok előtt a férfiak már fedezékbe vonulnak, és tudják, hogy jobb ilyenkor óvatosan bánni a nővel. A nők pedig idegesebbek, bosszúsabbak, érzékenyebbek, és különféle fájdalmas tünetekkel várják a menzeszt. Mivel enyhíthető ez a kellemetlen időszak?
Mi okozhatja az erős vérzést?
A normális menstruációval járó vérveszteséget a vérképző rendszer működése kompenzálja, ám ha a menzesz kórosan hosszabb vagy erősebb a szokásosnál, akár súlyos vérszegénységhez vezethet. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész nőgyógyásza a probléma okairól, kezelési lehetőségeiről beszélt.
A menzesz előtti tünetek enyhítése
Premenestruális tünetcsoport néven ismert azon kellemetlenségek összessége, amelyekkel sok nőnek – és közvetve akár családjának, ismerőseinek is – meg kell küzdenie a menzesz előtti napokban. A tünetek enyhítésében többek közt a vas- és cinkpótlás is fontos szerepet játszik.
Túl erős a menstruációd? Lehet, hogy vérzékeny vagy!
Az erős menstruációs vérzés hátterében nagyon sok esetben vérzékenység lapul. A valódi ok kiderítését nem szabad halogatni, mielőbb szakemberhez kell fordulni! Az olykor-olykor fellépő, kicsit erősebb havi vérzés még nem kell, hogy aggodalommal töltsön el. Ám ha havi rendszerességgel észleled, hogy menstruációd ijesztően bőséges vérzéssel jár, ha havi vérzésed idején napi teendőid ellátása is akadályokba ütközik, szinte kimozdulni sem tudsz otthonról, akkor ne habozz, vizsgáltasd ki magad, mert lehet, hogy egy olyan betegség áll a háttérben, amelyre még csak nem is gyanakodnál.
A „női” fájdalmak ellen: indiai gyógyító jóga
Több százezer nő szenved hónapról hónapra a kínzó menstruációs fájdalomtól. Sokszor sem gyógyszer, sem orvos nem ad enyhülést. Megoldást ad azonban az ősi indiai gyógyító jóga – dr. Diksha Sharmát kérdeztük, az India Gyógyközpont orvosát.
Korunk pestiséről, az endometriózisról
Az endometriózis egyike a legrejtélyesebb betegségnek, és még megbecsülni se tudjuk, hogy Magyarországon hány nő szenved tőle. A betegség tünetei közé tartozik, hogy komoly fájdalommal jár a menstruációt megelőző, illetve a menstruáció alatti néhány nap, ami jóval erősebb, mint a „szokásos" menstruációs görcs.
A hüvely illatos, vagy szagos?
Az egészséges, tiszta nő hüvely váladékának nincs szaga - állítják legtöbben. Vagy mégis van? És éppen ez ébreszti fel a férfiban a "párzási" ösztönt?
Anorexia és gyermekvállalás
Az anorexia (kóros soványság) egyike azoknak a kórképeknek, amelyek alattomosan állhatnak a gyermekvállalás útjába. Sokszor ugyanis a betegség tagadása jellemzi ezeket a pácienseket, akiknek teljesen eltér a testképük a valóságostól. A jelenséget Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szakemberei segítségével jártuk körbe.
Bajt jelez az erős menzesz! Orvosi tanácsok!
A nők 12-14 koruktól közel 40 éven át havonta átlagosan 4-7 napig menstruálnak. Bár ezt a rendszeres vérveszteséget a vérképző rendszer működése kompenzálja, ha a menstruációk kórosan hosszabbak vagy erősebbek a szokásosnál, a súlyos, krónikus vérszegénységhez vezethet. A probléma okairól, kezelési lehetőségeiről dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza beszélt.
"A párom nem nyúl hozzám, ha menstruálok..."
Mit gondolnak, vajon még manapság is tabunak számít a szexuális aktus menstruáció idején? Pár száz évvel ezelőtt - de talán nem is kell annyira régre visszamennünk - a menstruáló nőt tisztátalannak tartották, s ennek szellemében tabu volt a szexuális kapcsolat is. És még ma is sokan így gondolják, mondván: nagyobb a fertőzés lehetősége, veszélyes az egészségre. Vajon ez igaz?