Napfény cikkek

A magyarok 26 százaléka rossznak ítéli meg a saját mentális egészségét
A friss levegőt és a napfényt tartjuk otthonunkban a legfontosabb tényezőnek a lelki egészség szempontjából

Hogyan válasszunk napszemüveget, ha biztonságban szeretnénk tudni szemeinket?
A megfelelő napvédelem nem csak a fényvédő krémben, és a testünkre kent vagy fújt naptejben merül ki. Fontos, hogy a szemünket is óvjuk a nap káros sugárzása ellen, de még ennél is fontosabb, hogy olyan napszemüveget viseljünk, ami megfelel a biztonsági előírásoknak.

Napozni csak okosan, fokozatosan
Rengeteget olvashatunk arról, hogy milyen káros és veszélyes az UV-sugárzás, pláne akkor, ha védelem nélkül állunk neki napozni, De vajon tényleg csak ezek a sugarak a hibásak abban, ha leégünk?

A kozmetikus 6 legjobb nyári tippje
Nyáron is sokat tehetünk a bőrünk szépségéért, frissességéért. Néhány egyszerű tipp és kozmetikai kezelés segítségével a meleg hónapokban is - szó szerint - a legjobb bőrben lehetünk. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikusa elmondta, mire kell figyelni.

Így készítsd fel az arcbőröd a nyaralásra
Hogy a nyaralásunk a bőrünk szempontjából is tökéletesen teljen, érdemes kozmetikai szempontból is felkészülnünk. A gyógykozmetikus az arctisztítás előnyeiről és időzítéséről tájékoztat bennünket!

3 ok, amiért nyáron sűrűbben kopogtatunk a bőrgyógyásznál
A napfény hatására különböző kiütések, foltok, csalánkiütések jelenhetnek meg a bőrünkön. Ezt a jelenséget nevezzük fényérzékenységnek. De a napfény mellett a napozószerek, bizonyos növények, gyógyszerek és a vízparti koktélozás is okozhat kellemetlen tüneteket. Hogyan előzhetjük meg a panaszokat?

Itt az idő egy kis tavaszi feltöltődésre!
Nehezen kelünk reggelente, elalszunk munka közben, és hiába isszuk literszámra a kávét, nem bírunk felpörögni. De miért így reagál szervezetünk, mikor már minden körülmény adott lenne, hogy újult erővel vessük bele magunkat a tavaszba? Itt a válasz!

A kozmetikus tanácsai a nyári szezonra
Nyáron több megpróbáltatás is éri a bőrünket. A napsugárzás, a meleg levegő és a fokozott verejtékezés kedvezőtlen hatásai ellen jó, ha még nyaralás előtt felkészülünk.

Hitek és tévhitek a pikkelysömör kezeléséről
A pikkelysömör vörös, hámló plakkokkal jelentkező krónikus bőrbetegség. A tünetek a teljes testen előfordulhatnak, de főként a hajas fejbőr, a térd, könyök és körmök érintettek. A kezelés élethosszig tartó odafigyelést igényel, így fontos, hogy a betegek ismerjék a terápiával kapcsolatos tényeket és gyakori tévedéseket.

Tavaszi praktikák
Megérkezett a tavasz, itt az ideje, hogy végre élettelivé varázsoljuk kimerült bőrünket! Az alapos tisztítás, a frissítő arcradírozás, és az üdítő hidratálás mellett a fényvédelemről se feledkezzünk meg. Dr. Kriston Renáta kozmetológus szakorvos elárulja, milyen szépségpraktikákkal járulhatunk hozzá bőrünk tavaszi újjászületéséhez.
5 tipp a rozácea kezeléséhez
Az arc középső területein értágulatokkal, esetleg gyulladt csomókkal jelentkező bőrbetegség a rozácea. Dr. Sepa György, az Oxygen Medical érsebésze szerint a kipirulás az erősödő napfény hatására fokozódik, ilyenkor még fontosabb a kezelés.
A D-vitamin hiány a testsúlyunkra is hatással van?
Korunk egyik legnagyobb, mégis kevéssé ismert egészségügyi problémája a D-vitamin hiány. A D-vitamin, ami valójában nem is vitamin, hanem egy hormon előanyaga, a test több szövetére, például a zsírszövetre is hatással van, így akár még a testsúlyunkat is befolyásolhatja.
Szívd fel begyem a sok D-vitamint!
Igencsak megszaporodik a náthás, megfázásos betegségek száma a hűvös, nyirkos idő miatt az ősszel. Ma már tudjuk, hogy a D-vitaminnak jelentős szerepe van – többek között - az immunrendszer megerősítésében, viszont ahogy csökken a napsütéses órák száma, úgy egyre kevesebbet raktározunk belőle. Dr. Bérzcy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa így a D-vitamin pótlására, illetve annak hiánytüneteire hívja fel a figyelmet.
5 dolog, ami rontja a pikkelysömör tüneteit
Hazánkban megközelítőleg kétszázezer beteget érint a pikkelysömör, a bőr gyulladásos hámlását okozó bőrbetegség. A vörös, vaskos, pikkelyes foltok elsősorban a könyöknél, a térdeken, a hajas fejbőrön jelentkeznek, de a betegség a körmökön és az ízületeknél is elváltozásokat okozhat. A pikkelysömör nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel jól kontrollálható, tünetmentes állapotban is tartható. Bizonyos körülmények esetén a tünetek fellángolhatnak, ezeket érdemes megelőzni, vagy mielőbb kezelni.
Ezek a növények okozhatnak napégéshez hasonló tüneteket
A fitofotodermatitisz akkor jelentkezik, ha bizonyos növényekből fényérzékenyítő anyag kerül a bőrre, ami napfénnyel érintkezve égési sérüléshez hasonló tüneteket okoz. Tanulságos esetekkel hívjuk fel a figyelmet az ilyen esetek súlyosságára.
Tudtad? A D-vitamin a hátfájást is gyógyítja
Akinek fájt már a háta, nyilván számtalan ellenszerrel próbálkozott. Nemrégiben a D-vitaminról derült ki, hogy pozitívan befolyásolhatja a krónikus fájdalmakat. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa a bevált módszerekről beszélt.
Itt az ideje a D-vitamin pótlásának! Így csináld!
Hat hét alatt kiürül szervezetünkből a D-vitamin, nyári tartalékaink már rég elfogytak. Október végétől mindenkinek javasolható étrendkiegészítő szedése, hiszen az őszi napsugárzás már nem elegendő a szükséges D-vitamin-mennyiség termeléséhez.
Tévhitek és fontos tudnivalók a pikkelysömörről
A pikkelysömör vörös, hámló plakkokkal jelentkező krónikus bőrbetegség. A tünetek a teljes testen előfordulhatnak, de főként a hajas fejbőr, a térd, a könyök és a körmök érintettek. A kezelés élethosszig tartó odafigyelést igényel, így fontos, hogy a betegek ismerjék a terápiával kapcsolatos tényeket és gyakori tévedéseket.
Télen mennyi D-vitamint ajánlott fogyasztani?
Manapság egyre több szó esik a D-vitamin jelentőségéről, amely a szakértők szerint összefüggésbe hozható többek közt a csontok erősségével és a szív- és érrendszer egészségével is. Dr. Hubina Erika, az Oxygen Medical endokrinológus főorvosa a télen csökkenő D-vitamin szint következményeire hívta fel a figyelmet.
A pikkelysömörnek árt, vagy használ a napfény?
A tapasztalatok alapján a pikkelysömörös betegek állapota napfény hatására javul. A betegek kis százalékánál azonban a meleg, párás időjárás ellenkezőleg hat, felerősíti a tüneteket.
Hol esik, hol fúj, hol meg süt a nap... Mi meg megőrülünk
Különösen a nők, az idősek, és a gyengébb immunrendszerű, más betegségekkel is küzdő személyek viselik nehezen a mostanság igen gyakran változó időjárási frontokat, de a gyerekek, sőt, az állatok is élénken reagálhatnak a változásokra. Milyen tünetekre kell számítanunk és mit tehetünk a csökkentésük érdekében? A témáról dr. Babai László, az Oxygen Medical prevenciós szakértője beszél.
Miért vagyok napallergiás?
Tudni kell, hogy a napallergia másodlagos dolog. Bizonyos gyógyszerek hatására, továbbá más, kezdődő autoimmun betegségek, esetleg rák esetén gyakrabban alakul ki napallergia. Melyek a napallergia legjellemzőbb tünetei? Vörös, gyulladt bőr, csalánkiütés, hólyagok... Meg kell jegyezni, hogy jelentkezésük összefügg a hormonszinttel. Megfigyelhető például, hogy a menstruáció előtt vagy a változókorban gyakrabban fordul elő, amiből az következik, hogy a neuroimmun és az endokrin rendszer szoros összefüggésben áll egymással.
Fényérzékenységet okozó gyógyszerek
A naptej, a szalmakalap és a napszemüveg sem nyújt kellő védelmet a nyári hőségben, ha bőrünket belsőleg nem készítjük fel a napsugarakkal való találkozásra. A látszólag minden ok nélkül jelentkező ekcémás, csalánkiütéses, bőrvörösséggel járó tünetek hátterében bizonyos fényérzékenységet okozó gyógyszerek szedése is állhat.
A leggyakoribb bőrrák is gyógyítható!
Eredményesen felvehető a harc a bőrrák legsűrűbben előforduló típusával, a bazálsejtes karcinómával egy otthon, a beteg által végezhető, könnyen kivitelezhető és kényelmes terápia segítségével. A rákos sejtekkel a bőr saját immunrendszerének aktiválása útján megküzdő, innovatív módszer önmagában is bizonyítottan magas hatékonyságú a felületes (un. superficiális) bazalióma esetén, de kiválóan alkalmazható sebészeti beavatkozás kiegészítő kezeléseként is.
Veszélyesek-e a fényvédő termékek?
Nemrégiben felröppentek bizonyos hírek a fényvédő termékek biztonságáról. A témában felmerülő kérdésekre dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász-kozmetológusa válaszol.
A bőrrák fokozott veszélyéről és hatékony kezeléséről
A jó idő beköszöntével bőrünk fokozottabban ki van téve az UV sugárzás káros hatásainak. Ezért aktuálisnak érezzük, hogy felhívjuk a figyelmet egy rendkívül korszerű, kényelmesen alkalmazható eljárásra, amely az esetek döntő többségében a bőr saját immunrendszerét mozgósítva akadályozza meg, hogy bőrrák alakuljon ki az utóbbi évtizedekben robbanásszerű gyorsasággal terjedő bőrelváltozásból, az aktinikus keratózis többségéből.
Áldott napfény
A napfény tompítja a téli depresszió utóhatásait, élénkít és jókedvre derít, emellett pótolja a D-vitamint, és ellensúlyozza a fáradtságot okozó melatonin hormon hatását.
Ilyen a tavasz személyiségű ember
Legyenek akár barnák, akár vörösek vagy épp szőkék, soha nem illik rájuk a "sötét" vagy nehézkes jelző. Még akkor sem, ha történetesen van rajtuk néhány kilogramm súlyfelesleg, hiszen mindig könnyednek tűnnek.
Kedves férfiak! Napozzatok!
A nők 85 százaléka szerint a férfiak vonzóbbak lebarnult bőrrel. Ezért talán nem érdektelen, hogy mire van szüksége a férfiaknak a napfényes napokon. A szó egészen konkrét értelmében.
Legyél a strand szépe!
Tudjuk, hogy nem tesz jót a bőrnek, de hozzászoktunk és nem akarunk lemondani róla napfürdőzés közben sem - hát még ha a strandon szeretnénk ismerkedni... Mit tehetünk, hogy a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon?
Óvjuk gyermekünket a naptól!
Gyermekkorban tartózkodunk legtöbbet a szabadban, így az egész életünk során begyűjtött UV sugárzás fele 18 éves korig ér bennünket - ezért is rendkívül fontos a gyermekek fényvédelme.
Hová menjen nyaralni, ha allergiás?
Napfény, pollenmentes jó levegő, tengerpart homok nélkül. Ilyen hely nincs. Pedig kell lennie, hiszen aki allergiás, csak itt érzi igazán jól magát. Adódik tehát a kérdés: hova menjen nyaralni a beteg?