Oktatás cikkek

Ma van az oktatás világnapja: a 11 hónapja zajló ukrajnai háború több mint 5 millió gyermek oktatását nehezítette meg
Január 24-én, az oktatás világnapján az UNICEF felhívja a figyelmet az Ukrajnából menekült családok helyzetére, és támogatásra ösztönöz, hogy a gyermekek tanulását minél hatékonyabban segíthesse.

"A világ a gyermekeink osztályterme" - 18 országban járt már a házaspár
Emma, Pete, Hudson és Darien 2021 nyara óta utaznak, és bejárták már szinte az egész világot. Ismerd meg a házaspárt, aki szerint "a világ a gyermekeink osztályterme", és utazás közben tanítják a világ csodáira a másfél éve és négy éves gyermekeiket.

Iskolakezdés - a magyar szülők több, mint háromnegyede digitális oktatásra számít
A magyar szülők több mint háromnegyede arra számít, hogy a koronavírus negyedik hulláma várhatóan újabb iskolabezárásokhoz vezet és a diákok ismét visszakényszerülnek a digitális oktatásba, derül ki egy országos felmérésből.

Véget ért a pénzügyi verseny, debreceni diákok vitték el a pálmát
Rendkívüli izgalmak közepette zárult a második alkalommal megrendezett Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! nevű diákverseny, amelyen ezúttal az ország több mint nyolcszáz gimnazistája számolt be arról, mit tud a pénzügyekről. A győztes a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája négyfős csapata, az Adóászok lett. A kezdeményezés elsődleges és legfontosabb célja, hogy az elsősorban a gyakorlati tudásra koncentráló és a szakértők által összeállított, a diákok nyelvén íródott oktatási anyag segítségével a lehető legtöbb fiatal játékos formában elsajátítsa azokat az alapvető pénzügyi ismereteket, amelyek elengedhetetlenek a későbbiek során.

Első nap a virtuális iskolában
Mától az online térbe költözött az egész hazai oktatás, így az általános iskolások is a számítógép képernyője elé költöztek. Jegyzet arról, hogy mindezt hogyan élte meg egy első osztályos gyermek szülője. Vigyázat, hangsúlyozottan személyes benyomások!

Tolltartó helyett laptop - így kezdődött el az iskola
Minden nyár végén pénzügyileg igen megterhelő tud lenni a szülőknek az iskolakezdéssel járó kiadások fedezése. Különösen úgy, hogy ezúttal nem látni, mikor kell esetleg ismét átállni digitális oktatásra, ami miatt sok családi költségvetésbe most egy új számítógép vagy tablet árát is be kellett kalkulálni.

Felnőttképzés a járvány alatt
Az állami bértámogatás egyik alapelvárása a cégek felé az egyéni fejlesztési idő biztosítása. A kormány arról nem rendelkezett, hogy ennek pontosan milyen formában kell megvalósulnia, így nagyon sokféle továbbképzés szóba jöhet. A lényeg, hogy a munkavállaló ebben az időszakban nem dolgozhat.

Hogy működik a tantermen kívüli oktatás?
Lassan egy hónapja, hogy önkéntes „szobafogságba” vonult Magyarország, de a szülőknek továbbra is óriási kihívást jelent az, hogy a digitális oktatás otthoni teendőit lebonyolítsák. Múltkor a hazai viszonyokat vettük górcső alá, most pedig az amerikai online oktatás nehézségeiről lesz szó. Úgy tűnik: földrésztől függetlenül ugyanazokkal a problémákkal küzdenek a szülők

Még a kézmosás fontosságáról is
Egy hónapon keresztül több mint 400 mese válik letölthetővé a koronavírus miatt otthon lévő családoknak tanuláshoz és szórakozáshoz,

Nemcsak az OECD-lista miatt búsulhatunk
Nemcsak a NAT körüli zűrzavarral -, hanem ahogy az OECD év eleji nagyjelentéséből is kiderült -, az oktatás színvonalával sem vagyunk elégedettek. Harmincöt országból sereghajtók vagyunk, a lista végétől visszafelé a harmadikként látjuk szörnyűnek a hazai iskolarendszer színvonalát. Épp a napokban látott napvilágot a Munkaerőpiac 2018 című magyar kiadvány is, amelynek szomorú konklúziói egybecsengenek az OECD-ével.
20 szakma, amit jövőre már nem tanulhatsz
Jelentősen lecsökkent a választható szakmák száma, a korábbi 760 OKJ-sből kevesebb, mint 200 maradt! Több népszerű foglalkozási ág teljesen kikerült a jegyzékből, több pedig csak iskolarendszerű képzésben lesz majd megszerezhető. Az érettségire épülő szakképzéseket mostantól csak iskolai rendszerben lehet majd tanulni.
Erasmus + videóval
Háromszorosára szeretné emelni az Európai Parlament az Erasmus+ program költségvetését 2020 után. A pénzt a mobilitásra, az oktatásra, az innovációra valamint a befogadásra fordítanák.
Magyar kardiológusoktól tanul a világ
Új-Zélandtól Indiáig, Amerikától Ausztráliáig, Kínától Franciaországig járnak Magyarországra tanulni a szívgyógyászok. Legutóbb egy héttagú orosz orvossoport érkezett, hogy a három szívcentrum együttműködésében szervezett újraélesztős pacemaker speciális alkalmazását elsajátítsa. Dr. Gellér László, a Semmelweis Egyetem, Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika, osztályvezető professzora, a képzés egyik szervezője szerint ez is a bizonyítéka, hogy a magyar kardiológia a világ élvonalában áll.
5 nőtípus, aki tutira elmegy önvédelmet tanulni
Mindannyian tudjuk, mennyire fontos, hogy biztonságban érezzük magunkat az utcán. Kevesen vannak azonban, akik olyannyira tudatosak ezen a téren, hogy legalább néhány hónapos önvédelmi oktatáson részt vegyenek - mondja Kovács Ildikó női önvédelmi oktató. A szakértő úgy véli, az újraélesztéshez hasonlóan életet menthet az is, ha képesek vagyunk megvédeni magunkat.
Mit tanuljon az a gyerek, hogy piacképes legyen?
Egyre-másra látnak napvilágot azok az elemzések, amelyek azt vetítik előre, hogy a robotika és a digitalizáció jelentősen átformálja a munka világát az elkövetkező bő egy évtizedben. Az előrejelzések szerint a folyamat megállíthatatlan. Van, ahol gyorsabban, másutt lassabban fognak lezajlani ezek a változások. A két vezető budapesti oktatóközpont, a Focus és a Ruander vezetője, Herczeg Rudolf szerint viszont korántsem kell ezektől a hírektől kétségbe esni, és azonnal új, trendinek vélt szakmát elsajátítani. Sokkal inkább azt látja, hogy a pékekre, autószerelőkre és ezernyi más szakemberre továbbra is szükség lesz a jövőben, annyi változással, hogy az új technológiákat már nekik is be kell építeniük a munkájukba, és a használatukkal akár többet is kell nyújtaniuk leendő vevőiknek.
Nem engedte Orbán pápa a teológiát
Egyházjogot és latint tanultak a Pécsi Egyetem első diákjai. Nagy Lajos kérésére Boldog V. Orbán pápa 1367. szeptember 1-jén kiadott bullájában engedélyezte az univerzitás működését. A cél az volt, hogy a magyar diákoknak ne kelljen külföldre mennie, ha tanulni szeretnének. Az eseményről nagyon kevés lelhető fel a különböző levéltárakban. Mindössze négy tanárról és hat diákról tudják biztosan, hogy abban az időben a Pécsi Egyetem oktatója illetve tanulója volt. És hogy milyen volt akkor egy tanterem? Mostantól már ez sem titok!
Egy életen át kel játszani! És még azon is túl...
Az ősz a legmozgalmasabb időszak a hazai oktatási piacon. A nyári vakáció meghozza a tanulási kedvet a harminc és a negyven esztendő feletti felnőttek körében is. Közülük évről-évre egyre többen jelentkeznek, hogy új szakmát tanuljanak - derül ki a két vezető budapesti oktatóközpont felméréséből. A Focus és a Ruander arra is rámutat, hogy a középkorúak döntő többsége határozott elképzelésekkel, célirányosan vág bele a képzésekbe, hogy minél eredményesebben sajátítsa el az új ismereteket.
Jaj, a matek miért oly nehéz nekem...?
Annak ellenére, hogy a magyar diákok töltik a legtöbb időt az iskolán kívüli matektanulással, a korábbi évekhez viszonyítva jelentős visszaesés történt - derült ki a PISA legutóbbi összefoglaló jelentéséből. Vajon mi lehet ennek az oka, és hogyan lehetnek a magyar tanulók hatékonyabbak a matektanulásban?
Az álmok egy tanítóval kezdődnek...
Június első vasárnapja Pedagógusnap. Megünneplésére először 1952-ben került sor, ekkor átadták a kiváló tanítói és tanári okleveleket az ország legjobb oktatóinak. Mi most egy csokorra való szép idézetet gyűjtöttünk össze tanításról, tanítókról, iskoláról, és adjunk át, köszöntőképpen.
Sakkjátszótéren készülnek fel a sulira az ovisok
A napokban mutatták be az iskolák alsó tagozataiban már sikerrel alkalmazott Sakkpalota program új, óvodások számára kidolgozott elemeit. A Sakkjátszótér komplex képességfejlesztő program beépítésével már ötéves kortól készíthetik fel a gyerekeket az iskolai életre és a digitális kor kihívásaira a szülők és a pedagógusok.
Tanuljunk meg végre kezet mosni!
Tekintettel az elmúlt időszakban többször is kialakuló járványügyi helyzetre, egyre többen ismerték fel a megelőzés fontosságát. Riasztó lehet, de csak amíg ezt a cikket olvasod, több millió kórokozóval találkozhatsz, ugyanis mindennapi használati tárgyaink, így akár a számítógép billentyűzete, az egér, a mobiltelefon vagy a táblagép is tele lehet velük. Egy helyi vállalat meglepetéssel segít a csongrádi kicsiknek a kórokozókkal szemben.
Friuzurakészítő virtuális szimulátor - tanulóknak
Hegesztés, festés-fényezés, targonca vezetés, faipar - csak néhány olyan terület, ahol már sikerrel alkalmazzák az oktatószimulátorokat. Ezek az eszközök alkalmasak arra, hogy a szakmák gyakorlati oktatását is támogassák, ezzel a képzést költséghatékonyabbá, modernebbé, érdekesebbé, pontosabbá és nem utolsó sorban környezettudatossá tegyék a XXI. század technológiájával.
Tehetséggondozás, kicsit másként
A növekvő munkaerőhiány és a gyorsan változó piaci igények hatására egyre több az innovatív oktatási projekt és szervezet. Ezek egy része általános kompetenciákat fejleszt, más esetekben kifejezetten speciális készségeket erősítenek. Közös bennük, hogy egyre nagyobb szerepet kapnak a hazai tehetséggondozásban, tanulóik közül pedig sokan érnek el nemzetközi sikereket.
Meglepő adatok derültek ki a nőkről
Valóban kevesebb kislány születik, mint kisfiú? Hosszabb életre számíthatnak a nők, mint a férfiak? És vajon hogy állnak a magyar nők iskolai végzettség, munkavállalás, kereset és családalapítás tekintetében? Összegyűjtöttünk néhányat a KSH nőkkel kapcsolatos adataiból.
Testtudatos oktatás - ez most a kamasz lányok kedvence
Új oktatási téma kezd terjedni a felvilágosító órák kiegészítéseként: a testtudat oktatás. A kamaszkori változásokat rendhagyó módon megközelítő Manna Suli című program keretében tabuk nélkül beszélgetnek a tinilányokkal a nővé válás kérdéseiről.
Viccesen tanít matekot az Év honlapja
Az év honlapjának választották a mateking.hu-t. A magyar fejlesztésű, 45 ezer felhasználóval rendelkező egyetemi e-learning oktató oldal mobilról és tabletről is kényelmesen kezelhető, szemléletes, könnyen érthető magyarázatokat kínál a matematika megértéséhez.
Fáraók földjéről Pécsre
Díszdoktoravató Ünnepi Szenátusi Ülésén köszöntötte Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora az intézmény háromezredik külföldi hallgatóját. Mohamed Omar Youssef Shaaban Mahmoud a PTE Bölcsészettudományi Kar nemzetközi tanulmányok szakának egyiptomi hallgatója, és mint kiderült, beleszeretett a városba, és nagyon jó döntésnek tartja, hogy a pécsi egyetemet választotta.
Már tudjuk, kik a legjobbak!
Baraczka Eszter, Kútvölgyi Erzsébet, Kőbán Rita és Medveczky Ádám is a kiválók között! A Prima Primissima Alapítvány Kuratóriumának elnöke, Csányi Sándor kihirdette az idei jelölteket. Ezúttal is tíz kategóriában választottak! Lapozgassatok a fantasztikus nevek, emberek, teljesítmények között! Lehet itt választani? Igen! Sőt, december elejéig meg is teheted!
Ennek örül Gubás Gabi
Szeptember 18-an startol a közszolgálati televízió ötök csatornája. A kulturális M5-ön színházi előadásokat, koncerteket, ismeretterjesztő műsorokat is ígérnek a társaság vezetői. Gubás Gabi, mint az új csatorna hangja, nagyon örül a feladatnak.
Beszélni kicsit magyar...
A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Nemzetközi Oktatási Központja idén 17. alkalommal szervezte meg a Magyar Nyelv és Kultúra Nyári Egyetem elnevezésű programját. Az egyre népszerűbb rendezvényre öt kontinensről, majd 30 országból több mint 50 diák érkezett - Angolától Chilén át egészen Japánig.
Ennek a csütörtöknek egy diák se örül majd!
Megjelent a 2016/17-es tanév rendjéről szóló miniszteri rendelet hétfőn a Magyar Közlönyben, amely szerint a tanítás szeptember elsején, csütörtökön kezdődik, és 2017. június 15-éig tart. A következő tanévben több tematikus hét is lesz majd az iskolákban.
Tanévzáró búcsúparty - különleges borokkal
Egy igazi nyári Kerti Partyval búcsúzik a Borkollégium, Magyarország legrégebbi borismereti oktatással foglalkozó felnőttképzési intézménye június 28-án. Szerencsére a minden borkedvelő által ismert, dr. Rohály Gábor alapította iskola csak a Pasaréti úti helyszíntől és az idei tanévtől köszön el!
Péter Szabó Szilvia új "színpadon"
Nemrég még a Nagy Duettben énekelt, és ropta a táncot Pachman Péterrel a remek énekesnő. Meg is nyerték a jókedvű versenyt. Most viszont új oldaláról ismerhetjük meg Péter Szabó Szilviát! Lehet, hogy a kismama a közeljövőben szívesebben üldögél majd? Most kiderül!
Boldogságórák is lesznek az iskolákban
Mai rohanó világunkban sokszor épp a legfontosabbakra, a felnövekvő generációra nem jut elég idő. A gyerekek jólléte a szülői nevelés mellett függ az óvodától és az iskolától és a benne dolgozóktól is, hiszen csak boldog, nyugodt szakemberek tudják felkészíteni a jövő nemzedékét egy boldogabb életre. Ezt felismerve indította el a Jobb Veled a Világ Alapítvány a Boldogságóra programját, mely a pozitív pszichológia kutatásaira épül és melynek keretében az oktatási-nevelési intézmények most Boldog Iskolákká válhatnak.
Soha se mondd, hogy vége!...
2015 az informatikai tanfolyamok éve volt: minden eddiginél népszerűbbek voltak a számítógépes képzések, akár a felhasználói szintű, office- alkalmazásokkal kapcsolatos alapszintű oktatásról, akár professzionális, webfejlesztő vagy programozó kurzusokról van szó.
Sztárom a tanárom
Cserpes Laura, Kocsis Tibor, Oláh Gergő, Boggie, Novodomszky Éva és Bagi Iván középiskolai tanárnak álltak! Természetesen csak egy óra erejéig, hiszen csatlakoztak a Videotanár kezdeményezéshez, melynek célja, hogy a Nemzeti Alaptantervre épülve online formában segítse a diákok mindennapi felkészülését a tanórákra és a vizsgákra. A sztárok az irodalom, történelem és biológia egyes témáinak rejtelmeibe avatták be a középiskolásokat, melyet komoly felkészülés előzött meg.
Ki lesz Magyarország legokosabb diákja?
A Videotanár szeptember 25-én, pénteken indítja útjára az ország eddigi legnagyobb tanulmányi versenyét. Ezen bármely felsőtagozatos általános iskolás diák indulhat. A részvétel egyetlen feltétele a regisztráció a Videotanár oldalán. A diákok dolgozatokat írnak majd, a hónap végén pedig kitölthetnek egy Maratont, ami egy nagyobb anyagot átfogó témazáró feladatsor.
Topon a pécsiek
Nyilvánosságra hozta legfrissebb egyetemi rangsorát a Center for World University Rankings (CWUR). A világ legjobb ezer egyetemét rangsoroló listára a Pécsi Tudományegyetem (PTE) is felkerült az eredményei alapján. A 893. hely azt jelenti, hogy a PTE továbbra is a világ nemzetközi felsőoktatás top 3,6%-hoz tartozik!
Szeretjük a komolyzenét, de koncertre nem járunk
Meglepően népszerű a komolyzene a magyarok körében – derül ki egy friss kutatásból. A felmérésből, amelyet 18 ezren töltöttek ki, kiolvasható, hogy ha koncertre ritkábban is járnak, a kistelepülésen élők ugyanolyan arányban hallgatnak komolyzenét, mint a budapestiek, ráverve ezzel a vidéki nagyvárosok válaszadóira is. A megkérdezettek negyede támogatná, hogy az iskolában mindenki tanuljon meg hangszeren játszani, minden ötödik válaszadó pedig ezt egyenesen kötelezővé tenné.
Kids Club, avagy hogyan lehet szerethető a gyerekek nyelvtanulása?
Minél több nyelvoktató kurzus jelenik meg a piacon, annál nagyobb a kétely és a bizalmatlanság… Melyik a legjobb? Melyikben tanul a leghatékonyabban és a legkönnyebben gyerekem? Egyáltalán: kell-e, szabad-e terhelni a csemetémet…?
A középiskolások a lehetőségeket látják az EU-ban
Az EU munkahelyeket teremt, segít a fiataloknak külföldi tapasztalatokat szerezni, ráadásul jóval több támogatást ad Magyarországnak, mint amit a válaszadók 70%-a először gondol.
Jön a nyelvtanító tabletta? Harminc éven belül elképzelhető!
Bármilyen információt, tudásanyagot képesek leszünk tabletták segítségével a szervezetünkbe juttatni, alig 30 év kell hozzá. Ha mindez igazzá válik, eltűnhetnek a nyelviskolák, hétköznapi tevékenységgé válhat a fordítás, sőt az oktatás egésze okafogyottá válhat. E jövő felfestőjének korábban hihetetlen előrelátásai mára valósággá váltak.
Még egy hét! Még egy esély a továbbtanulásra általános iskola után!
Azok az általános iskolát végzett fiatalok, akik nem tudtak továbbtanulni, 2014. szeptember 1-jéig még csatlakozhatnak a Köznevelési Hídprogramokhoz, mint ahogyan azok a gyerekek is, akik valamilyen oknál fogva nem képesek befejezni az általános iskolát. A Hídprogramok lehetővé teszik, hogy a diákok szakmát tanuljanak, és versenyképes tudáshoz jussanak.
8 tipp, ha pótfelvételire mennél!
Bár lehet, hogy még a Balaton-parton lógatod a lábad, és a naplementében meg egyebekben gyönyörködsz, de muszáj arra is gondolnod, mi lesz veled ősztől. Ezért összegyűjtöttük, mire érdemes figyelned, ha első körben lecsúsztál a felvételiről, de szeptembertől mégis főiskolás szeretnél lenni.
Tantárgy lesz a lovaskultúra-oktatás szeptembertől
Szeptember 1-jétől 320 lovarda részvételével közel 300 általános iskolában állami finanszírozás mellett megvalósulhat a mindennapos testnevelési óra keretében történő lovaskultúra-oktatás.
Mi vár gyerekeinkre a 2014/2015-ös tanévben?
Nincs elég vizsgáznivalójuk a gyerekeknek: egy törvénytervezet alapján jövőre a hatodikos és nyolcadikos diákok idegen nyelvi tudását is górcső alá vennék. Az első tanítási nap egyébként szeptember 1-jén, az utolsó pedig június 15. lesz.
Fogadjon örökbe egyetemistát!
Egyetemisták örökbefogadására buzdítanak a spanyol egyetemek, mert sok hallgatójuk nem tudja folytatni tanulmányait az emelkedő tandíjak és a csökkenő állami támogatás okán.
Felkészült tanárok, túl alacsony fizetéssel
A fiatalok háromnegyedének volt olyan tanára, akinek szakmai tudását rendkívül magas színvonalúnak tartotta, akiktől nagyon sokat lehetett tanulni.Fele részük olyan pedagógusra is emlékszik, akivel meg tudta beszélni a személyes problémáit, akik segítettek gondjai megoldásában. Csaknem ugyanennyien, 46 százaléknyian találtak a tanáraik között olyant, akivel tudnak azonosulni, akinek az élete követendő példa számukra.