Életforma.hu


Megszívlelendő gondolatok szemük fényéről

Megszívlelendő gondolatok szemük fényéről 

Hivatalos szakmai ajánlás szerint Magyarországon, akkor kell gyermekünket egyéves korában elvinni az első szemészeti szűrővizsgálatra, ha a családban előfordult szembetegség vagy szemüvegesség. Ez viszont édes kevés ahhoz, hogy szemünk fényének rendben legyen a szeme fénye.
Előzzük meg a csúnya csíkokat!

Előzzük meg a csúnya csíkokat! 

Talán nincs is olyan kismama, aki ne kenné a pocakját krémekkel és olajokkal, hogy elkerülje a striák megjelenését. Ez pedig vagy sikerül, vagy nem. Ebből is látszik, hogy a folyamat bonyolultabb annál, hogy csak krémekkel meg lehetne oldani. Dr. Angyal Géza szülész –nőgyógyász főorvos segít a kismamáknak.
Nem ajánlja a ketogén életmódot az orvos

Nem ajánlja a ketogén életmódot az orvos 

Vonzónak tűnik a ketogén diéta által ígért kezdeti gyors fogyás? Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon beindíthatja ugyan a súlycsökkenést, hosszú távon azonban nem fenntartható, mert olyan kóros anyagcsere-folyamatot idéz elő, mely sem szellemi, sem testi állapotunkra nincs kedvező hatással. Nem lehet jó életmód, ha testünk túlélő üzemmódba kapcsol. Helyette válasszunk olyan módszert, amely hosszú távon fenntartható, a kívánt fogyás elérésével együtt életmódváltáshoz vezet, és segíti az eredmények megőrzését, miközben élvezzük az életet, az ételeket.
Ne a szíved bánja!

Ne a szíved bánja! 

Mi, betegek egyelőre vajmi keveset teszünk azért, hogy csökkenjen az infarktus-halálozás Magyarországon. A javuló eredmények egyelőre a korszerű és rendkívül hatékony ellátásnak köszönhetőek. Csak egy példa: egy mellkasi fájdalmat, rosszullétet tapasztaló beteg ma is átlagosan négy órát vár amíg segítséget kér, pedig ilyenkor akár pár perc is életmentő lehet. A Magyar Kardiológusok Társasága az idei Szívünk Napján, a szeptember 22-én a Millenáris parkba meghirdetett rendezvényén a szakma legelismertebb szakembereivel egyebek mellett abban segítenek majd, hogy tudjunk „bánni” a szívükkel, a panaszainkkal, hogy az ismeretek segítségével a tragédiákat mi magunk előzhessünk meg.
Mézédes boldogság?

Mézédes boldogság? 

A méznek számos jótékony hatása van. Úgy tartják, hogy kiváló baktériumölő, jót tesz az emésztésnek, nyugtat, fertőtlenít, és a fájdalomcsillapító hatása sem elhanyagolható. Ám mégsem ajánlott mindenkinek a fogyasztása, és nem mértéktelenül. A virágporra, vagy valamely összetevőjére allergiásoknak például kifejezetten tilos, de a kisgyermekek is csak bizonyos kor után fogyaszthatják biztonsággal. Miért nem ehetnek a babák mézet és mikortól javasolt?
Jók a „házi praktikák” a PCOS ellen?

Jók a „házi praktikák” a PCOS ellen? 

Sokan nem értik, mit is tehetnének a PCOS ellen, így rábízzák magukat a sorsra, és teszik azt, amit mondanak nekik. Jó esetben a szakemberre hallgatnak, rosszabb esetben pedig olyan praktikákat próbálnak ki, melyek semmilyen, vagy félmegoldást jelentenek, vagyis a helyzeten nem fognak lényegesen változtatni. Ahhoz, hogy a megoldási folyamatát megértsük, látnunk kell, mi is indítja el a szervezetet a lejtőn. A kérdésben dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.
Kell egy púp a hátadra?

Kell egy púp a hátadra? 

A bőr alatt kialakuló csomók nagy riadalmat kelthetnek, pedig a legtöbb esetben ártalmatlan elváltozásokról van szó. A csomók szinte bármelyik testtájon kialakulhatnak, elhelyezkedésük, tapintásuk sokat elárul róluk, de pontos diagnózist csak egy szakember tud felállítani. Dr. Sipos Péter, a Duna Medical Center sebész szakorvosa elmondja, hogy mi a teendő, ha kitapintottunk egy dudort a bőr alatt.
Segítség! Székrekedésem van

Segítség! Székrekedésem van 

Sok olyan kellemetlen tünettel kénytelenek szembenézni a kismamák, amikről szívesen lemondanának. A reggeli rosszullétek és a hányinger elmúlnak, azonban az aranyér akár az egész várandósság alatt, és utána is gondokat okozhat. Tenni lehet, és kell is ellene, hiszen a már kialakult gondot most is sokkal nehezebb kezelni, mint megelőzni annak létrejöttét! Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít a gondon nekünk és a ratkotunde.hu-nak.
Te jó ég! Ritkul a koronám!

Te jó ég! Ritkul a koronám! 

Az egyik ritka, de létező, és sajnos esztétikai problémát is okozó mellékhatása a véralvadásgátlóknak a hajhullás. Önnél is előfordult már? Prof. Dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, mit tehet a beteg, ha ilyen problémája van.
Ez nem jelenti a nincs továbbot!

Ez nem jelenti a nincs továbbot! 

Komolyan veszélyezteti a párokat a meddőség réme. Elkeserítő adat, hogy mind nálunk, mind pedig az egész világon ma minden negyedik pár kénytelen szembenézni ezzel a megpróbáltatással. És ez bizony nemcsak testileg, hanem lelkileg is próbára teszi az embert, kikezdi a kapcsolatokat. Azonban nem mindegy, hogy hogyan is értelmezzük a meddőség kifejezést, hiszen ezen nagyon sok múlhat! A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos segít a ratkotunde.hu -nak, vagyis Nektek!

Sportoljunk télen is biztonságosan! 

Télen kétségkívül az egyik legjobb dolog a hóesés. Nemcsak, hogy gyönyörű látványt nyújt a friss hóval fedett táj, de hógolyózhatunk, hóembert építhetünk a gyerekekkel, vagy akár élvezhetjük a téli sportokat is. Ám amennyire élvezetes a havas lejtőn való lesiklás, annyira veszélyes is lehet. Éppen ezért mindig készüljünk fel alaposan, még akkor is, ha csak szánkóznánk egyet a közeli dombon.

Biztos, hogy a derekad fáj? 

A derékfájdalom olyan általános panasz, ami miatt gyakran felkeressük a szakorvost. Neki azonban nagyon körültekintően kell felállítani a diagnózist, hogy megkezdődhessen egy valóban hatékony kezelés. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a diagnosztizálás fontos lépéseiről beszélt.  

Nem jó, ha az anya akarja a császármetszést! 

Napjainkban valamiért a nők egy jelentős hányada egyszerűen fél a szüléstől. Ezért úgy gondolják, egyszerűbb megoldás, ha császármetszéssel szülnek. Ez azonban elég messze van az igazságtól! A császármetszésről, és az ezzel járó esetleges gondokról dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos beszélt a Ratkó Tünde szülész-nőgyógyásznak, és segítségével Nektek, kedves kismamák! 

Lehet, hogy cukros vagy!? Töltsd ki őszintén! 

Gyakran csak akkor derül fény a cukorbetegségre, amikor már súlyos szövődményeket okozott, hiszen tünetei félrevezetőek lehetnek, és a beteg még csak nem is sejti, hogy diabétesz áll a problémái hátterében. Az alábbi tesztünk segítségével azonban felmerülhet a gyanú, hogy a panaszokat talán cukorbetegség okozza.

Miért fájnak jobban a nők ízületei? 

Az idősebb nők megdöbbentően nagy részét érinti az ízületi fájdalom és – gyulladás, amelynek nagyon komoly következményei lehetnek. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista a jelenség okára és a kezelési lehetőségekre hívta fel a figyelmet. 

Szemen szedett fogas kérdések 

Az Oxygen Medical vezető asszisztense, Hava Róbert gyűjtötte össze azt a hét legfontosabb szűrővizsgálatot, amit már most, az év elején be kell ütemezni. Az első kettőt már megmutattam, most jöhet a szem és a fog!

A megelőzés ugyanolyan fontos, mint a kezelés 

Van egy pillanat minden nő életében, amikor átfut az agyán az ijesztő gondolat, hogy vajon minden rendben van-e a testében. Magyarországon évente körülbelül 7500 új mellrák beteget fedeznek fel. Mégis igazán csak akkor gondolunk bele, hogy érintettek lehetünk akár mi is, ha a környezetünkben is találkozunk egy ilyen élettörténettel. Megelőzhető? Gyógyítható? Ma már szerencsére nem tabu a téma. Beszéljünk a mellrákról!

Ilyen bőrtünetekkor gondolj lisztérzékenységre! 

A lisztérzékenység, vagy cöliákia gyanúja általában különböző gyomor-és bélrendszeri panaszok jelentkezésekor merül fel. A cöliákiához azonban bőrbetegségek is társulhatnak, így előfordulhat, hogy a betegséget elsőként nem is a glutén tartalmú ételek fogyasztását követő hasmenés, hasfájás és puffadás, hanem a különböző bőrtünetek jelzik. Dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa most ezekre hívja fel a figyelmet.

Lombikra készülsz? Nem elég a Leiden mutáció ellenőrzése! 

Manapság egyre több pár kénytelen orvosi segítséget kérni a teherbeeséshez, és sokan vannak azok, akiknek egyetlen lehetőségük a gyermekáldásra a lombik programban való részvétel. Bár a lehető legbiztonságosabb körülmények közt zajlik a beavatkozás, azonban néhány veszéllyel még így is számolni kell. Ilyen például a mélyvénás trombózis lehetősége, melynek kialakulását esélyét a Leiden mutáció megléte megnöveli. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája azonban felhívja a figyelmet arra, hogy más genetikai mutációt is fontos lenne kiszűrni, hogy minimálisra lehessen csökkenteni a rizikót.

Szemünk fénye 

Életünk előrehaladtával nagy a valószínűsége annak, hogy látásunk romlik, és kialakulhat valamilyen szembetegség is. A teljesség igénye nélkül a leggyakoribbakról kérdeztük Dr. Milibák Tibor főorvost, az Uzsoki Kórház szemészeti osztályának vezetőjét.

Titkos féreg foga rág? Ellenőrizd a TSH-t! 

A pajzsmirigy betegségek diagnózisának felállításakor minden esetben ellenőrzik a TSH-szintet. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, pontosan milyen hormonról is van szó, illetve milyen esetekben kell a pajzsmirigy megbetegedésére gyanakodni.

Porcleválás, a sportolók réme 

A köznyelv porcleválásnak ismeri, az ízületben található porcgyűrűk (meniscusok) sérülését, ami nemcsak a profi, hanem a hobbi sportolókat is érintheti. Arról kérdeztük Dr. Páll Zoltánt, a Fájdalomközpont traumatológus-sportorvosát, hogy mi áll ezeknek az eseteknek a hátterében, valamint, hogy hogyan kezelhető és gyógyítható ez a károsodás?

Boszorkánylövés - nemcsak nőknek 

Ez a népies neve a lumbágónak. A hát- és derékfájás, az ujjak zsibbadása, a kisugárzó fájdalom nem betegség, hanem jelzés, hogy a csigolyák elmozdultak, vagyis elindult egy folyamat, aminek következtében komolyabb problémák, sőt szövődmények is kialakulhatnak.

Mitől romlanak könnyebben várandósság alatt a fogak? És mitől nem? 

A baba „elszívja” a szervezetből a fogak számára szükséges anyagokat, ezért romlik az anyuka foga. Ez az egyik leggyakoribb tévhit a várandós nők körében. De nem ez az egyetlen: nem kellene félni a röntgentől és a fájdalomcsillapítástól sem. Ami pedig a legfontosabb: a fogak romlása könnyedén megelőzhető!

Mi kell a nőnek az ágyban? 

Szorosan összefügg a nő szexuális szorongása a férfi figyelmének hiányával és teljesítményre való összpontosításával, emellett a nők negyede számolt be arról, hogy a korai magömlés a kapcsolat felbomlásához vezetett! Ez derült ki abból a kutatásból, amit a The Journal of Sexual Medicine című folyóirat közölt egy új kutatást ismertetve. Azt vizsgálták, vajon a nő hogyan éli meg partnere korai magömlését, valamint hogy ez milyen hatással van a párkapcsolat minőségére, a szakításra, és a szexuális kielégülésre.