Életforma.hu


Digitális térben küzdünk

Digitális térben küzdünk 

A világ legnagyobb önkéntes akciója, a Föld Órája március 28-án idén is arra ösztönzi a magánszemélyeket, településeket, vállalatokat és szervezeteket, hogy fejezzék ki elkötelezettségüket bolygónk iránt. Hiszen mi, emberek sem lehetünk egészségesek, ha a minket körülvevő ökoszisztéma beteg.
Együtt kapcsolunk!

Együtt kapcsolunk! 

Egyre többen csatlakoznak a WWF Magyarország által indított Föld Órája mozgalomhoz. Bolygónk megóvása és a fenntarthatóság követendő példa lett, mindenki a maga módján tesz környezetéért, és ezt büszkén mutatja meg a közösségi médiában. Idén Budapest fényeinek lekapcsolását élőben megtekintheti bárki a Facebookon keresztül.
Hátborzongató! Négy boldog állatcsalád, és pont tőlünk kell félniük...

Hátborzongató! Négy boldog állatcsalád, és pont tőlünk kell félniük... 

Alkalmi bélyegsorozat kiadásával hívja fel a figyelmet a veszélyeztetett és védett állatok helyzetére és védelmük fontosságára Magyar Posta a WWF Magyarország Alapítvánnyal együttműködve. A WWF logóját is megjelenítő bélyegek Benedek Imre grafikusművész tervei szerint az ANY Biztonsági Nyomdában készültek.
Levegőt kapott egy erdő: pert nyert a WWF

Levegőt kapott egy erdő: pert nyert a WWF 

Köteles a bolgár kormány megfelelő környezeti hatástanulmányt készíteni az UNESCO Világörökség részét képező Pirin Nemzeti Park védelmében. A szófiai vezetés tervei megnyitották volna az építkezések előtt a területet. A WWF partnereivel azonban pert indított, és nyert! Kérdés, mi jön ezután?
Mentőövet kapott Európa leghíresebb őserdeje

Mentőövet kapott Európa leghíresebb őserdeje 

Jó hír a Világörökség Napjára! Az Európai Unió Bírósága kimondta, hogy tilos a fakitermelés az UNESCO Világörökség részét képező, lengyelországi Białowieża őserdőben. A WWF számára ez mérföldkő, hiszen a szervezet két éve küzd kiemelten a világörökségi helyszínek védelméért, amelyek a Föld kevesebb, mint 1%-át foglalják el.
Patkó a denevéren - egy év alatt 115 új faj a Mekongnál

Patkó a denevéren - egy év alatt 115 új faj a Mekongnál 

Képregényt megihlető krokodilgyík, thaiföldi piacon felfedezett csigaevő teknős és egy Star Wars-filmekbe illő patkósdenevér – ez csupán három abból a 115 fajból, amelyeket 2016-ban fedeztek fel tudósok a Mekong térségben. A kutatás adatait 2017 végén összesítették, az újonnan megismert fajokról a WWF publikált friss jelentést.
Mérföldkő a Belize Korallzátony és tengereink védelmében

Mérföldkő a Belize Korallzátony és tengereink védelmében 

Szigorú jogszabályokat vezet be Belize kormánya annak érdekében, hogy tartósan felfüggesszék az olajfúrással kapcsolatos tevékenységeket az UNESCO Világörökség részét képező Belize Korallzátony közelében. A döntést a WWF és a Belize-i Koalíció a Természeti Örökségek Megmentéséért (Belize Coalition to Save Our Natural Heritage) is üdvözli, ez ugyanis mérföldkőnek számít mind a nyugati félteke legnagyobb korallzátonya, mind a tengeri élővilág globális szintű megóvásában. Az olajkutatás megállítására irányuló törvényjavaslatot várhatóan az ország következő, 2017. novemberi parlamenti ülésén fogják elfogadni.
Idén a Tiszában csobbannak a Nagy Ugrók

Idén a Tiszában csobbannak a Nagy Ugrók 

Több mint egy évtizedes hagyomány egy nagy, közös csobbanással ünnepelni az európai folyókat és vizesélőhelyeket. Idén a WWF szervezésében Magyarország ismét csatlakozik az akcióhoz, és az ország településeit ugrásra szólítja július 9-én, délután 3 órakor! A WWF Magyarország központi eseménye pedig Tiszalökön lesz, a PET Kupa hajóinak beérkezése után.
Megmenekült a tenger pandája!

Megmenekült a tenger pandája! 

Óriási siker az Óceánok Világnapján! A WWF május eleje óta sürgeti a Mexikó partjainál élő, kritikusan veszélyeztetett kaliforniai disznódelfin védelmét, és a fajt veszélyeztető halászhálók tilalmát, amely most megvalósul! A mexikói kormány, a Leonardo DiCaprio és a Carlos Slim Alapítvány ugyanis megállapodást kötött a Kaliforniai-öböl, és ezzel együtt a világ legkisebb cetfajának megmentése érdekében.
Mentsük meg a disznódelfint!

Mentsük meg a disznódelfint! 

Napjainkra alig 30 példány maradt fenn a tenger pandájának is nevezett kaliforniai disznódelfinekből. A WWF a világ segítségét kéri a kritikusan veszélyeztetett tengeri emlős megmentésében, amelyért Leonardo DiCaprio is felszólalt. Néhány kattintással most bárki részt vehet a faj megóvásáért vívott küzdelemben.

Mit keres itt az uráli bagoly? 

Befejeződött Magyarország északi hegyvidékeinek állapotfelmérése. Az öt évig tartó kutatások rávilágítottak arra, hogy az Északi-középhegység – kiemelten a Börzsöny, a Mátra, a Bükk és az Aggteleki-karszt – erdeinek állapota között jelentős különbség van, amely az ott élő, az Európai Unió szempontjából kiemelt jelentőségű állatfajok fennmaradási lehetőségeit is meghatározza. A nálunk egyedülálló kutatás eredményei jelentősen hozzájárulhatnak az erdők kezelésének hatékony, természetvédelmi szempontú fejlesztéséhez.

Március 25-én este kapcsolunk! 

Mára a világ legnagyobb önkéntes akciójává nőtte ki magát a 2007-ben indult WWF-kezdeményezés. Tavaly 178 ország vett részt a mozgalomban, amelynek szimbóluma a 60 perces sötétség, célja azonban az azon túlmenő energiatakarékosság. Idén a hazai főszervező, a WWF Magyarország egy Föld Órája esküre szólít!

Hoppá! Még nincs neve az új cápafajnak! 

Új pörölycápafajt fedeztek fel kutatók Belize partjainál. A WWF a felfedezés kapcsán további beavatkozásokat sürget a Közép-Amerika partjainál húzódó korallzátony megmentése érdekében.

Boldogok a szelídek, mert ők öröklik a Földet! 

Csak az a vég! - Csak azt tudnám feledni! – panaszolja Ádám az Úrnak Madách Imre: Az ember tragédiájának végén. Ezzel a gondolattal is indíthatta volna előadását Farkas István, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács elnöke,  az MTVSZ ügyvezető elnöke, aki arról beszélt a Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2016 konferencián, hogy vajon van-e értelme az egyéni akcióknak a globális elszegényedés katasztrofális helyzetében?

Van, amikor a farkas falka is visszatáncol... 

Ismét a kameracsapdában! Egy határozott fellépésű vaddisznó okoz meglepetést azoknak a fiatal farkasoknak, amelyek életét az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság (ANPI) a kezdetektől fogva figyelemmel kíséri. A most közölt éjszakai felvételeket a WWF Magyarország által adományozott újabb kameracsapdák segítségével rögzítették.

Családi hancúrozás farkaséknál 

Fiatal farkast kapott lencsevégre a WWF által adományozott kameracsapda az Aggteleki Nemzeti Park területén. Az állat megfigyelése nyomán kulcsfontosságú információkhoz jutott a Magyarország területén élő farkasokat érintő kutatás. A nagyragadozók a közelgő szarvasbőgés miatt most újra veszélybe kerülhetnek. A WWF a napokban újabb kameracsapdákat bocsát a nemzeti park rendelkezésére a további kutatások segítése, és az állatok védelme érdekében.

Jön a Nagy Ugrás! 

Idén is  Dunabogdányban rendezi  központi Nagy Ugrás eseményét a WWF Magyarország, amellyel csatlakozik az Ausztriában, Horvátországban és Szerbiában is ekkor ünnepelt „Európa Amazonasa” emléknaphoz. Az évforduló, melyet az európai folyók ünnepével egy időben tartanak a Mura-Dráva-Duna, öt országon átnyúló Bioszféra Rezervátum kezdeményezésének állít emléket.

Megmenekültek cseppköveinek? 

A közelmúltban megjelent WWF jelentés szerint a Világörökségi helyszíneket övező védőzónák jelentősége számottevő. Az egyetlen hazai természeti Világörökségi helyszínünk, az Aggteleki-, és a Szlovák-karszt barlangjainak hazánkra eső része azonban tavaly került veszélybe, amikor védőterületén jelentették be egy külszíni lignitbánya tervét. Májustól azonban a helyszínt védett természeti területté nyilvánították, ami hosszú távon biztosíthatja a természeti értékek védelmét a helyi közösségek számára!

Mentsük meg az örökségünk! 

Veszélyben a Világörökségi helyszínek majdnem fele! Rendszerint valamilyen beruházás vagy ipari tevékenység húzódik meg a háttérben. Ezek a helyszínek nélkülözhetetlenek az embereknek és környezetünknek. Mégis folytatódnak az olaj- és gáz-kitermelések, a bányászatok, vagy az illegális fakitermelések - tartalmazza a WWF legutóbbi tanulmánya. 

És hamarosan a sötétség... 

A WWF Föld Órája központi lekapcsoló eseményének idén a MÜPA ad otthont. A kétnaposra tervezett színes esemény csúcspontjaként, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, Kocsis Zoltán vezényletével és Ingrid Fliter zongoraművész közreműködésével a Nemzeti Filharmonikus zenekar ad koncertet, amely a "lekapcsoláskor" csökkentett kivilágítással csatlakozik majd az esemény szellemiségéhez.

Föld Órája Fővárosa - 2016 

Évről-évre egyre több magyar település kapcsolódik be a civil mozgalomba. Ezúttal pályázatot hirdetnek a Föld Órája Fővárosa címre!     

Ismét jön a sötétség, de nem lesz világvége! 

Tizedik évéhez érkezett az éghajlatváltozás elleni küzdelem legnagyobb civil megmozdulása! A kezdeményezés szimbolikus lámpaoltása egy generáció számára jelent egyet az összefogással és a cselekvés erejével. A 25 éves WWF Magyarország idén is meghirdeti a Föld Órája Fővárosa Kihívást. A központi lekapcsoló eseménynek a Müpa ad otthont, ahol a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben a Nemzeti Filharmonikus Zenekar lép fel, Kocsis Zoltán vezényletével és Ingrid Fliter zongoraművész közreműködésével.

Nem vizsgálják felül a természetvédelmi irányelveket Európában 

Az Európai Parlamentben a képviselők elsöprő többsége az EU Madárvédelmi és Élőhelyvédelmi Irányelveinek felülvizsgálatra bocsátása ellen szavazott. A WWF európai irodái felszólítják az Európai Bizottságot, hogy kövesse a példát és támogassa a természetvédelmi irányelvek megtartását 2016 tavaszán.

Omikhangri, a hegyek szelleme 

Rövidfilmet forgatott a WWF egy  hópárducokról Nepálban. Omikhangri nyakára olyan örvet tettek fel, melynek segítségével műholdon keresztül figyelték a nagymacska kóborlását. A nagyszabású akció a fajta megmentését szolgálja.   

Zselyke Északon kavar 

Ismét napvilágot látott egy videó Zselykéről, amely igazolja a farkasok aktív, állandó jelenlétét az Északi-középhegységben. A WWF Magyarország és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság arra hívja fel a figyelmet, hogy e ragadozók jelenléte természetvédelmi szempontból rendkívül előnyös. A farkas vadon élő példányai elkerülik az embert, szinte soha nem pillanthatjuk meg őket.

Hallatlan! Sétál a hal! 

Több mint 200 új fajra bukkantak rá az elmúlt években Kelet- Himalájában. a térségében. A tüsszögő majom, a sétáló hal és az ékszerre hasonlító kígyó csak néhány az újonnan felfedezett biológiai kincsek közül. Minderről az  Élőhelyek Világnapján adott ki jelentést a WWF.  

Farkasok tánca az illegális vadászok elől 

Szarvasbőgés idején megszaporodik a farkasok illegális kilövésének veszélye a hazai erdőkben. A WWF szerint azonban már látszanak a szemléletváltozásra utaló biztató jelek, és egyre többen állnak ki az erdeink egészsége szempontjából létfontosságú nagyragadozók mellett.

SOS! Eltűntek a halak - bajban az óceánok! 

1970 és 2012 között 49%-kal csökkent a tengeri élőlények szaporodása- jelentette WWF Élő Bolygó című műsor rendkívüli kiadása. Az élelmiszer-biztonsági szempontból fontos halpopulációk jelentősen fogynak világszerte, néhány halfaj világállománya majdnem 75%-al esett vissza! Ez minden ország számára problémát jelent, a legsúlyosabb mértékben azonban a fejlődő országokban élő embereket érinti. 

Esélyt kapott a jávai orrszarvú 

Szeptember 22. az orrszarvúk világnapja. Az orvvadászat, az élőhely pusztulás, az éghajlatváltozás és a feketekereskedelem miatt fokozott veszélyeknek kitett rinocérosznak jelenleg már csupán néhány alfaja él Afrikában és Ázsiában. Közülük a kritikusan veszélyeztetett jávai orrszarvúról nemrégiben biztató híreket közölt a WWF. Az indonéziai Ujung Kulon Nemzeti Park kameracsapdái három borjút rögzítettek három különböző térségben 2015. áprilisa és júliusa között.

Megfordult a puska! Mostantól az orvvadászok és az illegális állatkereskedelem a cél! 

Soha nem látott mértéket ütött meg az orvvadászat az egész világon. Miivel a vadon élő fajok elleni bűnözés, a korábbiaknál súlyosabb mértékben fokozódott, az ENSZ egy történelmi jelentőségű határozatot fogadott el, melyben arra kéri az országokat, hogy tegyenek meg mindent az orvvadászat és a vadon élő fajok illegális kereskedelmének megfékezéséért.

Több a csíkos cica! 

Július 30.: a Tigrisek Világnapja. Ebből az alkalomból jelentette be Bhután, hogy országuk már 103 tigrisnek ad otthont, ami jelentős növekedést jelent a korábban becsült 75 példányhoz képest. Ennek ellenére a WWF figyelmeztet a válságos délkelet-ázsiai helyzetre, ahol a tigrisek kihalása az egész régióban fenyegető veszély. 

Európa nagyot ugrott 

Több tízezer ember gyűlt össze Európa több száz vízpartján vasárnap délután három órakor, hogy egy közös Nagy Ugrással álljanak ki az egészséges folyóvizek fontossága mellett.  Magyarországon és a Duna menti országokban ez a nap a Mura-Dráva-Duna határokon átnyúló Bioszféra Rezervátum emléknapja is. Az ország 15 településén, azonos időpontban megrendezett Nagy Ugrással Magyarország a régió legnagyobb csobbanásával állt ki saját vizei mellett.

Európa legnagyobb csobbanása! 

Az európai folyók ünnepének számító Nagy Ugrás 10 éves jubileuma, illetve a Mura-Dráva-Duna-határokon átnyúló Bioszféra Rezervátum harmadik emléknapja (Amazon of Europe Day) alkalmából a WWF Magyarország országos Nagy Ugrást szervezett, amelyet az ország 10 megyéjének összesen 15 településén tartanak meg egy azon időpontban, július 12-én, délután 3 órakor egy közös Nagy Ugrással.

Boldog bölények ballagnak a Dél-Kárpátokban 

Újabb bölények érkeztek a Szárkő-hegységbe! Egy esztendeje tértek vissza egykori élőhelyükre a kontinens legnagyobb szárazföldi emlősei. Most, egy évvel később, az állatok száma megduplázódott, miután június közepén újabb példányokat engedtek szabadon. Egyikük amint meglátta a vadont, kitört, és belevetette magát az erdőbe. 

Mennyit tudsz a vadon termő gyógynövényekről? 

Tudtad, hogy számos gyulladáscsökkentő, csontritkulást gátló, arcbőr regeneráló, fájdalomcsillapító, vagy éppen nyugtató gyógynövény terem a közvetlen környezetünkben, és bárki számára elérhetőek? Emellett szedésük számos közösség megélhetési forrása. A fenntartható gyógynövény-gyűjtésről és az egyes csodaszerekről mostantól a WWF Magyarország és a TRAFFIC közösen létrehozott interaktív adatbázisából még többet megtudhatsz, és még játék is van hozzá!

Kéknyelv-betegség pusztítja a bölényeket Erdélyben 

A dél-erdélyi Hátszegen működő bölényrezervátumban öt, a Szárkő-hegységben félszabadon élő bölénypopulációból három állat pusztult el az elmúlt hetekben. Valamennyi esetben az állatorvosok a kéknyelv betegségét állapították meg, a laboratóriumi vizsgálatok eredményeit későbbre ígérték.

A csodálatos Duna-delta – sok minden fenyegeti, de megmenthető! 

Az éghajlatváltozás hatásai egyre jobban fenyegetik a Duna élővilágban és természeti erőforrásokban is gazdag torkolatvidékét. A WWF szakértői már három éve dolgoznak a páratlan élővilágnak otthont adó deltavidék állapotának javításán, ami a helyi közösség megélhetését is segíti.