A hedonista jógi
Bár hatalmas követőtáborral rendelkezik a közösségi médiában, nem tartja magát influencernek. Egyszerűen csak kapcsolódni akart azokhoz az emberekhez, akik vele jógáztak és meg szerette volna mutatni nekik, hogy a jógaoktató is ember. Az élet minden területén az arany középútra törekszik, egyszerre élvezi az élet szépségét és igyekszik értéket teremteni önmaga körül. Diószegi Ádám jógaoktató a következő hetekben a jóga kapcsán az Életforma olvasóival is megoszt néhány inspiráló gondolatot.
Diószegi Ádám az ország egyik legismertebb jógaoktatója, személyes óráira alig lehet beférni, online óráin pedig több százan jógáztak együtt a lezárások idején. Tény, hogy gyönyörűen kivitelezi az ászanákat, de sikerének titka nemcsak ebben rejlik. Érdekli a jógafilozófia, mély tudásra tett szert ebben a témában, amit a mai ember nyelvén, érthetően ad tovább. Bemutatkozó beszélgetésünkből kiderül, hogyan él és mit gondol az életről egy 21. századi jógi.
85 ezren követnek a Facebookon, ezzel a követőtáborral a vezető magyar influencerek csapatába is bevennének. Influencernek tartod magad, akinek a véleményére kíváncsiak az emberek?
Egyáltalán nem tartom magam influencernek. Nekem soha nem volt célom ennyi rajongót magamköré gyűjteni. Amikor még csak egy jógastúdióban oktattam, sokan jártak az óráimra. Azt láttam, hogy ezek az emberek csak egy nagyon picike szeletét látják a jógának és a személyiségemnek. Szerettem volna megmutatni, hogy a jógaoktató is ember és hogy a jóga mélyebb, filozófiai oldala az élet minden területén használható bölcseleti és életszemléleti rendszer. Az emberek többsége a mozgás miatt jön be az órámra, de ettől függetlenül igyekszem egy-két félmondattal, ráutalással tisztázni, hogy a jóga sokkal több mint egy mozgásforma. A jóga filozófiai oldala azért különleges, mert nem egyfajta licenszen alapszik, nem arról szól, hogy el kell hinni egy koncepciót, hanem arról, hogy az ember a tapasztaláson keresztül jut el a saját felismeréseihez. Az internet egy nagyszerű lehetőség arra, hogy ezeket a gondolatokat sok emberhez eljuttassam. Szerettem volna azt is megmutatni, hogyan építem be a jóga elveit a mindennapjaimba. Amikor elkezdtem posztolni, arra gondoltam, hogy a legjobb esetben pár száz ember fog majd bekövetni, főként azok, akik hozzám járnak jógázni. Aztán havi ezer fővel kezdett el nőni a Facebook oldal követőtábora s ez a tendencia a mai napig megmaradt.
Szerinted mi ennek az oka? Olyan sok jó jógaoktatónak van közösségi oldala, nekik miért nincs ilyen sok követőjük?
Nekem az ügy a fontos és nem a személyem. Ádám csak egy eszköz, amit arra lehet használni, hogy a jóga lényegi tanítását minél több emberhez eljuttassam. Valószínű, mint eszköz, szerencsés egyensúlya vagyok a szakmaiságnak és annak, hogy a mai ember nyelvén kommunikálok. Mindig is érdekelt a jógafilozófia, elmélyedtem benne, és talán az a kulcs, hogy ezt érthetően el tudom magyarázni. Alapelvem, hogy egy jó tanítónak a bonyolult dolgokról egyszerűen kell tudnia beszélni. Annak ellenére, hogy a jóga az életem, a földön járok, és úgy tűnik, hogy ehhez sokan tudnak kapcsolódni. A másik ok pedig maga a jóga hatékonysága. A jóga egy olyan módszer, ami tényleg működik, az emberek ezt hamar megtapasztalják. Különböző céllal jönnek az órákra, egy jógaóra nagyon komplex élményt nyújt, mindenki megtalálja benne azt, amit keres. Egyszerre mozgásterápia, sport, stresszoldás, egy nézőpont a világgal kapcsolatban, ami személyes tapasztaláson alapszik és nemcsak egy filozófia, amit nehéz átültetni a gyakorlatba.
Mennyire érzed a felelősségét ennek a véleményformáló szerepnek?
A jógának fontos tanítása, hogy az ászanákban akkor tudod megtapasztalni a póz lényegét, ha megvan benned az egyensúly, a megragadás és az elengedés élménye. Az emberi élet romantikája, hogy sokfajta tanítással lehet találkozni, sokfajta igazságot lehet képviselni, aki ezek között meg tudja találni a harmóniát, a boldogságot is megtalálja az életben. Nem kell túl komolyan venni ezt a véleményformáló szerepet, az sem jó, ha az ember belegörcsöl abba, hogy hányan figyelik és ez mekkora felelősséggel jár, de az sem, ha nem veszi elég komolyan a feladatát. Ha az ember biztos önmagában és az ügyben, amit képvisel, nem számít mások véleménye. Hál Istennek nagyon kevés alkalommal kapok kritikát, ahhoz képest, hogy mennyi ember követ. Egy-két negatív hozzászólás jön, amelyeket végiggondolok, de legtöbbször látható, hogy ezeket a kommentelő saját problémái szülték, vagy az illető, aki írta nem értette meg, amire mutatni akartam. Nem a külvilág alapján határozom meg, hogy ki vagyok, hanem az alapján, amit belül érzek.
Hozzászólás zárolva.