Nagy magyar csokoládé történelem
A jelenleg kapható buborékos csokik ősét már a II. világháború előtt bejegyezték Magyarországon, míg a Balaton szelet az 1930-as években szerzett védjegyet. Július 7-én világszerte a csokoládé világnapját ünneplik, ebből az alkalomból a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala összegyűjtötte a legizgalmasabb és legmeglepőbb szabadalmakat, amelyeket ezzel a közkedvelt édességgel összefüggésben adtak be a hivatalhoz az elmúlt 125 évben.
Csokoládé világnapja: szabadalmi bejelentések a múltból
A csokoládé nemcsak a gyerekek kedvence, bár sokan gyerekkorukban szoknak rá erre az édességre. Csokival jutalmaztak minket kiskorunkban, csokit kaptunk születésnapunkra, névnapunkra és később, mi magunk is megvettük a napi csokiadagunkat, amikor úgy éreztük, szükségünk van egy kis kényeztetésre. Nem csoda, hogy a csokigyártás jól menő üzletággá nőtte ki magát az évtizedek során, rengeteg féle, fajta kapható belőle az üzletekben.
Július 7-én világszerte a csokoládé világnapját ünneplik, ebből az alkalomból a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala összegyűjtötte a legizgalmasabb és legmeglepőbb szabadalmakat, amelyeket ezzel a közkedvelt édességgel összefüggésben adtak be a hivatalhoz az elmúlt 125 évben.
A magyar feltalálók között is jócskán akadtak édesszájúak, hiszen ebben a témában számos szabadalmi bejelentés érkezett a sokáig Magyar Királyi Szabadalmi Hivatalként működő szervhez. A beadványok egyik fő csoportja az eljárások voltak, például az 1896-ban beadott kérelem, amely az „orvoscsemegéket” akarta meghonosítani a közhasználatban. Ennek a találmánynak az volt a célja, hogy a csokoládé vagy más finomság elfedje a gyógyszerek keserű ízét.
Jelen találmány orvosság-csemegék készítésére vonatkozik és különböző csemegékbe, illetve befőttekbe és csokoládéba bizonyos adag gyógyszer keverésére vonatkozó eljárásban áll, miáltal a gyógyszerek ízletessé válnak anélkül, hogy gyógyító hatásuk csorbát szenvedne
– fogalmaz a készítmény kitalálója.
Borcsokoládé, lyukacsos csokoládé, orvoscsemege
Egy három évvel később beadott eljárás az ún. borcsokoládé létrehozását tűzte ki célul. A recept a következő: kakaó, cukor, tejföl és víz keverékét nyúlós állapotig kell főzni, majd citromsavat hozzáadni, végül a kihűlés után tiszta borszesszel, aromatikus termények alkoholkivonatával vagy rummal keverni.
Az eljárások egyik legérdekesebb darabja azonban a lyukacsos csokoládé elkészítésére vonatkozó beadvány, amely a ma már több világhírű márka által árusított buborékos csokik őse lehet, hiszen ezt még a II. Világháború előtt jegyezték be a hivatalban. A nyalánkság kitalálója azt is hangsúlyozta a leírásban, hogy az édesség térfogata így akár a kétszeresére nőhet.
Hozzászólás zárolva.