Hitted volna? Ennyi mindenre jó a cékla!
A cékla vérvörös gumói ritkán kerülnek az asztalunkra, pedig jótékony hatásai évezredek óta ismertek. Leginkább a Breuss-kúrát ismerők fogyasztják tudatosan és előszeretettel daganatos betegségek kiegészítő kezelése során. De a cékla nem csak rákkezelésre használható…
A céklát a szervezetre gyakorolt jótékony hatása miatt már az ókori görögök is fogyasztották. Egészségvédő és regeneráló hatása a benne található sok A-, B- és C- vitaminnak, folátnak, kalciumnak, mangánnak, káliumnak, vasnak, betaninnak, malonsavnak, fitoszterolnak, szaponinnak, fehérjéknek és rostoknak köszönhető.
A cékla méregtelenítő, rákellenes és vérképző hatású. A friss sárgarépából és céklából készített zöldség lé kitűnő májtisztító. Rendszeres fogyasztásával javíthatjuk közérzetünket, és az esetleges gyomorpanaszokat is megszünteti. A cékla segít a szervezetnek nagyobb mennyiségű oxigént felvenni, mélyvörös festéke a vérszegénység és a fehérvérűség gyógyításában játszik fontos szerepet. Magas B-vitamin-tartalma miatt kismamák számára különösen ajánlott. A B-vitamin elengedhetetlen a magzat optimális növekedéséhez, ezért a cékla rendszeres fogyasztásával csökkenthető a születési rendellenességek esélye. Magas foláttartalma pedig a nyitott gerinc esetleges kialakulását csökkenti. A céklagumók intenzív színét a betanin adja, amely tumorellenes hatású. A kemoterápián átesett páciensek vérképe jelentős javulást mutat néhány hetes céklalékúra után.
A cékla gyógyító hatásai:
● lúgosít, kivalló antioxidáns,
● segíti a vörösvérsejtek képzését,
● méregteleníti a szervezetet,
● gátolja és megelőzi a ráksejtek szaporodását,
● tisztítja a gyomrot és a bélcsatornát, regenerálja a nyálkahártyát,
● szabályozza az anyagcserét,
● a hagyományos indiai gyógyászatban mitesszerek, pattanások, korpásodás ellen is javasolják.
A nyártól őszig termő céklát fogyaszthatjuk nyersen, salátaként, főzve, köretként, készíthetünk belőle levest vagy akár céklachipszet, de ehetjük csak magában is. A lékúrára alkalmas cékla viszont kizárólag biotermesztésű lehet, amikor a talajt nem kezelik műtrágyával, és a növény leveleit folyamatosan éri napfény. A céklában található cukor könnyen hasznosítható, így gyors energiaforrást jelenthet a szervezetnek. Várandós kismamák is bátran fogyaszthatják. Aki nem szereti a cékla ízét, az keverje össze sárgarépa, alma vagy narancs levével. De tehet bele uborka- illetve zellerlevet is. (Forrás: balaicza.hu)
Hozzászólás zárolva.