Nagyon sokan szeretnék azt, ha valaki pontosan meghatározná, hogy hány napra is kell érkeznie a menzesznek. Erre azonban a leghalványabb remény sincsen. A menzesz, bár normál esetben rendszeres, egy igen táv időintervallumban érkezhet. Ez pedig egyénenként változik, vagyis a legjobb, ha azt figyeljük, egy-egy nőnél mi is a megszokott.
Viszonyítási alap azért létezik. Ez azt jelenti, hogy 21 és 35 nap közti ciklus tökéletesen normális, sőt, az is belefér, ha a rendszeres ciklus ebben a sávban néha elcsúszik. Ha azonban 21 napnál rendszeresen hamarabb, vagy 35 napnál rendszeresen később jelentkezik, illetve - bár a sávon belül mozog- mégis nagyon rendszertelen a menzesz, akkor valamilyen gond állhat a háttérben.
Rendszerezés
A legjobb az lenne, ha óramű pontossággal érkezne a vérzés, amire azonban kevés az esély. Ha azonban nagyon rendszertelen a ciklus, akkor mindenképpen érdemes szakorvos segítségét kérni. Ám számolni kell azzal, hogy sok külső tényező zavarhatja össze a menzeszt. Ezek közt előkelő helyen van a stressz, az erőteljes fizikai aktivitás, az életmódbeli és táplálkozási gondok, illetve maga az egészségtelen táplálkozás is.
Ha megnézzük a fenti listát, akkor a betegségeket leszámítva tulajdonképpen a rendszertelen ciklus mögött a tápanyaghiány áll. Vagy túl sokat használ el a szervezet a különböző káros hatások kivédésére, vagy nem kap eleget, esetleg mindkettő. Ezért elsősorban a táplálkozási szokások, illetve az élelmiszerek jelentősen csökkenő beltartalma tehető felelőssé.
A rendszertelen ciklus sajnos könnyen jelenthet meddőséget is, de a tápanyagok pótlása ma már könnyen megoldható. Ebben jelent nagy segítséget a szakemberek többsége által is javasolt vitaminpótlás, melyre a várandósvitamin jelent jó alternatívát. Persze csak akkor, ha a megfelelő anyagokat tartalmazza komplex formában, illetve szerves kötéssel (-citrát, -glükonát). Így ugyanis elérhető, hogy a hasznosulás akár 80%-kal is jobb legyen, ellenkező esetben sajnos inkább csak drága vizelet lesz az eredmény, semmit valós segítség.
Abban az esetben is a vitaminkészítmény jelenthet megoldást, ha a cél nem a várandósság, csupán a menzesz rendszerezése. Ebben az esetben is ugyan azok a feltételek kell, hogy teljesüljenek a készítmény esetében.
Nagyon sok tévhit kering a köztudatban a különböző támogató szerekkel kapcsolatban. A terhesvitaminok egyik leginkább elterjedt – úgymond – mellékhatása sok ember szerint az, hogy a többlet tápanyag bizony hatalmas babákat eredményez. Hogy ebből a hiedelemből mi az, ami igaz, arról dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász beszélt a ratkotunde.hu-nak.
Fontos kiemelni, hogy létezik a rendszeres “menzesz”, mely azonban semmi esetre sem jelenti azt, hogy valóban minden rendben. Ez a fogamzásgátlókkal beállított vérzésre igaz, hiszen ebben az esetben nem igazi ciklusról van szó, sokkal inkább egy megvonásos vérzésről, mely leegyszerűsítve azért következik be, mert a test nem kapja a hormonadagját, melyet a tabletta tartalmaz, és azért marad abba, mert a hormonok újra bejutnak a szervezetbe. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a tabletta nélkül is minden rendben lenne, sőt, a fogamzásgátlók sok esetben elfedik azokat a gondokat, melyek végül meddőséghez vezetnek – mondja szakorvos.
Betegség?
Leírni is sok lenne azt a számtalan betegséget és eltérést, melyek okozhatnak menstruációs zavarokat. Hiszen ide sorolható a túl hamar, vagy túl sokára érkező vérzés, a túl kevés vagy éppen túl sok ürülő vér, az erős görcsök, vagy a vérzés idejének elhúzódása. Éppen ezért, ha úgy érzi, nem megfelelő a menzesze, akkor amellett, hogy odafigyel a tápanyagbevitelre, mindenképpen keresse fel kezelőorvosát is.
(Forrás: ratkotunde.hu)