Életforma.hu


Ne szenvedj a fájdalmas menzesztől!

Ne szenvedj a fájdalmas menzesztől! 

Alapfeltétele a női termékenységnek a rendszeres menstruáció. Ennek ellenére még mindig rengeteg tévhit kering azzal kapcsolatban, mi is számít rendszeres menzesznek, hány napos egy ciklus, és mit lehet tenni a menstruációs zavarok ellen. Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász segít eligazodni.
Így nem akarok gyereket tőled!

Így nem akarok gyereket tőled! 

A férfi 100 kiló alatt csak karácsonyfadísz - tartja egy mondás, amivel azért van „némi” gond. Egyrészt hozzájárul a testkép torzulások létrejöttéhez, másrészt azt a téves nézetet erősíti, hogy a férfiaknak el kell érnie egy bizonyos súlyt ahhoz, hogy komolyan vegyék őket. Ez pedig komoly hátrányt jelenthet a gyermekvállalás terén, amit mindenképpen tisztázni kell.
Tudod Te, mit iszol?

Tudod Te, mit iszol? 

Mostanában egyre nagyobb visszhangot kap az a tény, hogy a férfiak körében a meddőség legalább annyira elterjedt, mint a hölgyek esetében. Számos elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy mi lehet a kiváltó ok, de most már az is biztos, hogy az ivóvíz is beleszól a folyamatba. Kutatások bizonyították, hogy egyes anyagok a vízben képesek megzavarni az endokrin-rendszert, így befolyásolva a termékenységet. A felmerülő kérdésekben Ratkó Tünde szülésznő segít eligazodni. 
AMH és meddőség

AMH és meddőség 

A pajzsmirigy-betegségekre mindenképpen erősen oda kell figyelni, mivel hormonjai révén a termékenységre is jelentős hatást képes gyakorolni. Összefüggést mutat az úgynevezett AMH-szint alakulásával is, mely szerencsére javítható. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos volt a ratkotunde.hu, és így kedves olvasóink segítségére.

Valóban olyan nagy mumus, vagy csak eltúlozzuk? 

Egészen más reakciót vált ki a férfiakból elsőre a családalapítás, mint a nőkből. Főleg akkor, ha azt előre eltervezik, vagy akkor, ha nem sikerül olyan gyorsan, mint szeretnék. Ilyenkor a stressz veszi át az uralmat, ami akár a szexualitásra is rányomhatja a bélyegét. A témában Ratkó Tünde szülésznő van a ratkotunde.hu segítségére.
Mikor és miért fontos a pajzsmirigy panelvizsgálat?

Mikor és miért fontos a pajzsmirigy panelvizsgálat? 

Többféle diagnosztikai módszer is képbe kerül, amikor felmerül a pajzsmirigy betegségének gyanúja. Az úgynevezett pajzsmirigy panel teljes képet nyújt a pajzsmirigy funkcióról, ráadásul egyetlen vérvételből kapunk információt. A különböző hormonszintek meghatározásai a tünetek ismeretében jó támpontot jelentenek a megfelelő kezeléshez. Dr. Polyák Annamáriától, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológus, diabetológus szakorvosától tudjuk meg a legfontosabbakat!
Ettől nem a muszklid nő majd

Ettől nem a muszklid nő majd 

A szteroidok gyakran felmerülnek a fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés témakörökben, mint gyorsan ható, hatékony szerek. Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr elmondja, mi a különbség a szájon át szedhető és injekcióban hozzáférhető szteroidok közt, mikor válnak be ezek az eljárások?
Ez már magzati korban eldől

Ez már magzati korban eldől 

Rengeteg nő életét keseríti meg, és teszi szinte lehetetlenné számukra a családalapítást a PCOS. A betegséggel kapcsolatban sok még a sötét folt, de egy új kutatás felfedett néhány új aspektust, melyet a PCOS megértéséhez mindenképpen ismerni kell. A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász van a ratkotunde.hu segítségére.
Banyaláz kánikulában

Banyaláz kánikulában 

Sokaknak jelent nagy megterhelést a nyári hőség. Azok szenvednek még ennél is jobban, akik már beléptek a változókorba. Ekkor a kánikulától függetlenül olyan kellemetlen tünetek gyötrik a hölgyeket, mint az izzadás, a hőhullámok, az ingerlékenység és az alvászavar. Ezeket sajnos csak súlyosbítja, ha magasra kúszik a hőmérő higanyszála. Hogy miként lehet elviselni a nyári kánikulát klimax idején, arra dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza adott hasznos tanácsokat.
Jön a nyár, és nem tudsz lefogyni? Segítek!

Jön a nyár, és nem tudsz lefogyni? Segítek! 

Lassan egyre melegebbre fordul az idő, így egyre inkább felváltják a vastag, sokat takaró ruhadarabokat a lenge, többet mutató fazonok. Éppen ezért sokan különböző diétákba kezdenek, és nekiállnak mozogni, hogy formába hozzák magukat a nyárra. Sajnos azonban előfordulhat, hogy azok a plusz kilók nem akarnak eltűnni, bárhogy is próbálkozik az ember. Dr. Lőrincz Ildikó, a Budai Endokrinközpont endokrinológus-nőgyógyásza ekkor azt javasolja, hogy érdemes lenne hormonvizsgálatokkal megbizonyosodni arról, hogy nem lehet-e, hogy hormonzavar okozza a problémát.

Pajzsmirigybaj: lehet, hogy műteni kell 

A pajzsmirigyzavarok terápiája a legtöbb esetben gyógyszeres kezeléssel történik. Hyperthyreosis fennállása esetén van, hogy egyedül a műtét hozhat javulást. Hogy mikor, arról dr. Tihanyi Balázs, a Budai Endokrinközpont sebésze beszélt.

Amit tudni illik a spirálról 

A fogamzásgátlás a legtöbb esetben legalább annyira központi kérdés, mint a családtervezés. Nem csoda, hogy mindenki a lehető legjobb megoldást keresi, ráadásul olyat, ami kevésbé terheli a szervezetet. Az egyik ilyen lehetőség a spirál, melyről dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza beszélt.

Betegségek, amiket minden nőnek ismernie kell(ene) 

A legtöbb nőnek egy-egy szabálytalan menstruációs ciklus vagy alkalmi gombás hüvelyfertőzés az élet természetesnek vélt velejárója, semmi olyan, amit az idő vagy egy egyszerű kezelés ne gyógyíthatna meg. Ugyanakkor némely tünet súlyos egészségügyi problémát jelezhet. Nem kell pánikba esni, de jó tudni, hogy mikor kell orvoshoz fordulni segítségért. A WEBBeteg.hu összeszedte a nőket leggyakrabban érintő betegségeket, amikről nem minden érintett tud eleget.

Nem akarok szárazságtűrő lenni! Mit tegyek? 

Igen sok nőt érint a hüvelyszárazság - akár időszakosan, akár krónikusan. Bár a problémával nem szívesen fordulnak orvoshoz, ám ha már jó ideje fennáll a panasz, úgy érdemes nőgyógyász véleményét kikérni, ugyanis a legtöbbször van rá megoldás. Hogy mi minden okozhat hüvelyszárazságot, és hogy miket lehet ellene tenni, azt dr. Hetényi Gábortól, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászától tudtuk meg.

Segítség! Ez csak nő! 

Nőknél és a fiatal lányoknál a fokozott szőrnövekedés igen komoly önértékelési gondokat okozhat, hiszen hiába a gyakori szőrtelenítés, a kinőtt szálak ugyanolyan sötétek és erősek lesznek. A probléma azonban általában nem jelenik meg ok nélkül, hiszen hátterében betegség is állhat. Dr. Tar Attilától, a Budai Endokrinközpont gyermek és felnőtt endokrinológusa szerint a következő kóros állapotok idézik elő a legtöbbször a panaszt.

Mindent elfelejtesz? Lehet, hogy a pajzsmirigyed a hibás 

Hová tettem a kulcsom? Miért is mentem át a másik szobába? Mit is mondott a kollégám a tegnapi értekezleten? Ezek és ehhez hasonló kérdések szinte kivétel nélkül minden ember fejében megfordulnak, ám van, hogy a feledékenység már zavaró méreteket ölt. Azonban még mielőtt kezdődő Alzheimer-t diagnosztizálna magának, érdemes megnézetni pajzsmirigye működését, mivel meglehet, hogy a túl kevés pajzsmirigy hormon okozza a panaszt. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa beszélt.

Változó korba léptél? Erre az öt dologra figyelj! 

A változókor a nők életének egyik meghatározó szakasza, 10-15 évig is eltarthat. Jelentős hormonális változások mennek végbe ekkor, amelyek az egész szervezetre hatással vannak. Fontos hangsúlyozni, hogy ez az időszak nem betegség, hanem egy természetes folyamat, s a menopausa után is törekedni kell a nőiség megőrzésére, megélésére és a minél teljesebb életre. Dr. Supák Dorina, a Neutromed szülész-nőgyógyász klinikai orvosa összegyűjtötte azt az öt területet, amelyre fokozott figyelmet érdemes fordítani a változó korban lévő hölgyeknek.

Ezt jelezheti az alacsony libidó vagy a depresszió 

Az ösztrogén az egyik legfontosabb női nemi hormonunk, melynek megfelelő mennyisége elengedhetetlen a szervezet normál működéséhez. Azt tudjuk, miszerint ha túl nagy mennyiségben van jelen - vagyis az ösztrogéndominancia - nagy károkat tud okozni, ám mi a helyzet akkor, ha túl kevés ösztrogénszint? Hogy ennek mi lehet a háttere, illetve hogy milyen panaszokat okozhat, arról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa beszélt.

A kimaradt menzesz betegséget is jelezhet 

A menstruáció elmaradásakor, már elkezdünk örülni, hogy igen, végre várandósak vagyunk. Ám amikor a teszt nem mutat semmit, és az orvosi vizsgálat is megerősíti, hogy mégsem vagyunk terhesek, akkor gyanakodhatunk, hogy sajnos valami más van a háttérben. A menstruáció kimaradásának számos oka is lehet...  

Túlsúlyos vagy? Lehet, hogy ezért nincs gyereked! 

Egyre több nő - és férfi - küzd manapság meddőséggel, melynek hátterében számtalan tényező állhat. Azonban az tény, hogy a túlsúllyal rendelkezők jóval nehezebben esnek teherbe, mint a normál BMI-vel rendelkező társaik. Hogy mi ennek az oka, arról dr. Lőrincz Ildikóval, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusával beszélgettünk.

Krónikus fejfájás, tejcsorgás, meddőség - mi ez? 

A hipofízis jóindulatú daganata első hallásra igen veszélyesnek és ritka problémának tűnhet, ám valójában igen sokaknál alakul ki, és szerencsére az esetek legnagyobb részében teljes felépülés vár a betegre. Hogy milyen tünetek utalhatnak rá és hogy mi ilyenkor a teendő, arról dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

Van elég jódod? 

A pajzsmirigy kellő működéséhez naponta megfelelő mennyiségű jódot kell a szervezetbe juttatni. Az adagolásnál azonban nemcsak az életkort, hanem a meglévő betegségeket is tanácsos figyelembe venni.

Él a csontod! 

Van egy olyan betegség, amellyel az emberek többsége nem foglalkozik, egészen addig, amíg annak tünetei nem jelentkeznek, ám akkor már késő. A csontritkulás sajnos a korral is együtt jár, ám a megelőzése kiemelt szerepet kap, hiszen visszafordítani nagyon nehéz, teljesen rendbe hozni pedig lehetetlen! A témában dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa segít eligazodni.

Nem figyel a suliban? Lehet, hogy a pajzsmirigy a hibás 

A gyermekek indokolatlan, fogyása/hízása, hajhullása, rossz közérzete, a koncentrálás hiánya, van, hogy pajzsmirigy problémára utalhat. Bár legtöbbször felnőtteknél diagnosztizálják, nem ritka, amikor a gyermek veleszületett pajzsmirigyzavara okozza a kellemetlen tüneteket.

6 tünet, ami pajzsmirigyzavarra utalhat 

A pajzsmirigyzavar igen sok embert érint, ráadásul a legtöbben még csak nem is sejtik, hogy a panaszok hátterében hormonális probléma áll. Ennek oka, hogy a tünetek sokszor teljesen hátköznapiak, így az ember nem is gondolná, hogy valamilyen rendellenesség húzódhat meg a háttérben.

A hormonok is hatnak a vérnyomásra 

A legtöbben csak legyintenek, ha a közelükben valaki a túl alacsony vérnyomásáról panaszkodik. Tény, hogy így lényegesen kisebb például a stroke kockázata, azonban a mindennapos kellemetlenségek mellett – szédülés, álmosság – az alacsony vérnyomás is komoly betegségekkel járhat.

Megtalálták a rossz szex okát! 

Az olasz Ancona és Aquilai Egyetem munkacsoportja összefoglaló elemzést tett közzé a hormonváltozások és a szexuális zavarok közti összefüggés irodalmáról. A szakemberek a szakirodalom áttanulmányozása után arra jutottak, hogy a rossz szexért számos esetben a hormonok okolhatóak. A jó hír az, hogy lehet ellene tenni valamit.

Veszélyben a hormonrendszerünk! 

Az elmúlt évtizedek egészségi állapotunk terén is jelentős változásokat eredményeztek. Bizonyos betegségek – köszönhetően a korszerű védőoltásoknak és gyógyszereknek – szinte eltűntek, míg mások, főként az életmódunkból fakadóan egyre gyakrabban jelentkeznek. A korunk népbetegségének számító szív- és érrendszeri elváltozások és allergiák mellett egyre több embert érintenek a rendszerint igen szerteágazó tüneteket produkáló hormonális betegségek.

Hormonális betegségek gyógyítása holisztikus szemlélettel 

A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa szerint, a terápia során ezért különösen fontos a holisztikus megközelítés. 

Tombolnak a hormonok, napot kapott a libidó! 

A tavasz nem csak romantikus lelkületűek számára a szerelem évszaka - a jó idő libidónkra gyakorolt jótékony hatása tudományosan is bizonyított. Az összes érzékszervünket számos erős és igen kellemes hatás éri a tavasz beköszöntével. "A nap melengeti a bőrünket, a színek élénkebbek, a virágok illatoznak - mondja Helen Fisher antropológus. - Ezek a kellemes apróságok stimulálóan hatnak ránk - különösen a dopamin nevű neurotranszmitterre vannak jó hatással. A dopamin beindítja a tesztoszteron-termelést, ami a szexuális vágyért felelős egyik hormon - nők és férfiak testében egyaránt."

Űzd el a tavaszi fáradtságot! 

A folyamatos teljesítménykényszer, a stressz rengeteg energiát fogyaszt, a túlhajszoltság első jele pedig a kimerültség, amit a szokásos tavaszi fáradtság csak tetéz. A mindezzel járó ingerlékenység a munkahelyen és otthon is csak fokozza a rossz közérzetet.  

A jód kétélű fegyver a pajzsmirigynek 

Biztosítja a megfelelő szellemi fejlődést, szabályozza az anyagcserét és karban tartja a pajzsmirigy működését. Mégis keveset tudunk róla és keveset is fogyasztunk belőle. A jód szerepéről Prof. Balázs Csaba endokrinológus adott felvilágosítást.

Most kezd a hajad hullani! 

A haj folyamatosan megújul, bizonyos időszakokban, főként ősszel és tavasszal intenzívebb hullást is tapasztalhatunk. Nőknél hormonális változások és stressz is hatására is növekedhet a kihullott hajszálak mennyisége. A hajhullás okairól és a kezelési lehetőségekről dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusa ad felvilágosítást. 

A pajzsmirigybetegségek gyógyításának természetes módja 

A hagyományos orvoslás mellett érvelők rendszerint kétkedve fogadják az egyes gyógynövények hatékonyságát igazoló eredményeket. A természet ajándékainak felhasználása azonban korántsem a mai kor vívmánya, egyes gyógynövényeket már az ókori görögök is sikerrel alkalmaztak, például a hormonális problémák kezelésében. 

Mikor kell hormonmentesen védekezni? 

A hormonmentes fogamzásgátlásra nem csak a nyári kalandokkal kapcsolatban kell gondolni, de számos egészségügyi oka is lehet annak, hogy a védekezésnek ilyen módjai közül kell választani. A megoldásokról dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza beszélt.  

Ötvenedik születésnapján keresse fel nőgyógyászát! 

Az ötvenedik életév különösen fontos egy nő életében: ekkor valószínűleg már találkozik a klimax tüneteivel. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, a Magyar Menopauza Társaság vizsgájával rendelkező szakorvos a korszak jelentőségéről és azokról a betegségekről beszélt, amelyeknek ekkortáj megnőhet a kockázata.  

Edények, zöldségek és mosószerek ártalma a hormonrendszerre 

Teflon edények, műanyag palackok és mosószerek. A mindennapi életben használatuk természetes, az egészségünkre gyakorolt hatásaik pedig csak évek múlva jelentkeznek. Utána jártunk, vajon tényleg veszélytelenek-e a környezetünkben található vegyi anyagok.

Csak 18 hónapig kell elviselni a szerelemet! 

Mint, ahogy a stresszt sem tudjuk huzamosabb ideig elviselni, a szerelmet sem. Erre irányul a szervezet törekvése is, amikor erőteljesen küzd a szerelem leépítéséért.

Túl sok a hormon a menopauza elleni szerekben? 

A változókor kellemetlen tüneteinek csökkentésében óriási feladat hárul a nőgyógyászokra, akiknek azonban csakis gondos mérlegelés után szabad felírni a szükséges terápiát. A megfelelő eljárásról dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, a Magyar Menopauza Társaság vizsgájával rendelkező szakorvos beszélt.  

Nekik bezzeg vastag az is! 

Nekik bezzeg vastagabb és ráadásul másképp öregszik! Nem véletlenül mondjuk, hogy milyen a képük...Mássága elsősorban a férfi nemi hormonok, különösen pedig a tesztoszteron hatásából következik.

Ez a pocak nem sörpocak 

Amerikai kutatások szerint a tesztoszteron - a legfőbb férfi hormon - csökkenése is felelős lehet azért, hogy a férfiak akár már 30-as éveik elején elkezdjenek pocakot növeszteni.

A női meddőségről kérdeztük Dr.Vereczkey Attila főorvost 

E témában Dr. Vereczkey Attilát, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet főorvosát kérdeztük szakértőként: „Ha a pár több, mint egy éve hiába próbálkozik azzal, hogy a vágyott terhesség létrejöjjön, jobb, ha mielőbb orvoshoz, meddőségi szakemberhez fordulnak. Ugyanis számos betegség - rendellenesség vagy zavar - okozhat meddőséget. Ne várjanak jelekre, mert a legtöbb betegség nem jár - fájdalmas - tünetekkel, és csak célzott termékenységi vizsgálatok során derülhet rá fény." Vegyük akkor sorra a női meddőség okait, a gyakori, illetve ritkán előforduló, akár rejtett betegségeket, melyek útjában állhatnak a sikeres teherbeesésnek!

Vigyázz! A gyümölcsteák nem "találkoztak" teacserjével sem 

Ha a hazai cukorfogyasztási adatokat nézzük, mi magunk is megdöbbenünk: a legutolsó felmérések szerint ez fejenként évente majdnem harminchárom kiló volt. A cukorfogyasztásunknak csak egy része a közvetlen, finomított kristálycukor - ami kávéval, teával, egyebekkel jut be a szervezetbe -, a többit édesített ivólevek, édességek, lekvárok, befőttek és egyéb élelmiszerek "kísérőjeként" fogyasztjuk el.  

A fogamzásgátló csökkenti a szexuális vágyat? 

Köztudott, hogy a hormonális fogamzásgátlók csökkenti a szexuális vágyat. Egyik elmélet szerint a mesterséges ösztrogént és progeszteront is tartalmazó, kombinált fogamzásgátló tabletták csökkentik a szervezetben keringő szabad tesztoszteron szintjét, ami kihat a libidóra is. Egy új, az American Journal of Obstetrics & Gynecology decemberi számában megjelent cikk szerint azonban erről nincsen szó. 

Feszültnek érzed magad? Nevess egyet... 

Mi lehet az, ami enyhíti az autoimmun betegségek tüneteit, csökkenti a fájdalmat, javítja a véráramlást és még magabiztos fellépést is kölcsönöz? Az igazi, szép mosoly és a nevetés. Számos kísérlet bizonyította a nevetés pozitív élettani hatásait, amelyeknek ma már a rendezetlenebb fogak sem jelenthetnek akadályt.  

Figyelj! Baj van, ha alacsony a kalcium szinted 

A kalciummal kapcsolatban leginkább a csontok egészségére gondolunk, holott ez az ásványi anyag csontrendszerünk mellett számos egyéb szervünk működése szempontjából is létfontosságú. Alacsony kalcium szint memória zavart, depressziót, viselkedésbeli változásokat is okozhat.

Miért hűtlenek a szép nők? 

Az egyik kulcsfontosságú nemi hormon magas szintje hűtlenségre hajlamosítja a szépségükkel elégedett vonzó nőket, derül ki egy szerdán közzétett vizsgálatból.

Miért hullik a hajam? 

Életkortól és egyéntől függően naponta 60-100 hajszálat hullatunk el. Az is természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.