A nyár ízei és illata, a hűs hajnalok és a meleg esték hangulata, a röpködő, zümmögő, ciripelő bogarak hangjai, a fák ágai között átszűrődő napsugár. Az időnként nehézzé váló sűrű meleg levegő izzadságcseppjei. Meggymagozás a kertben, főtt kukorica és dinnye minden mennyiségben. És az ablakpárkányon az 5 literes befőttesüvegben érlelődő uborka. Mindez egy idilli életkép a nyárból, amire télen is szívesen visszaemlékezünk.
Gyerekként nem igazán szerettük a kovászos uborkát, ezt a különleges savanyúságot igazi élvezettel felnőttkorban lehet enni és persze elkészíteni. Egyre többen vágnak bele a savanyítás művészetébe, ahány ház annyi szokás, számtalan jól bevált recept létezik a kovászos uborka elkészítéshez. Mi most megkíséreljük összeszedni a legfontosabb összetevőket és a sikeres elkészítés módját.
Mi a siker titka?
- A friss, 8-10 cm-es uborka (akkor a legjobb, ha szúrós kicsit a héja, állítólag ezek maradnak igazán ropogósak).
- Nagymamáktól azt lehet eltanulni, hogy vágjuk le az uborkák végeit és nyaljuk meg őket, nehogy keserű legyen. Aki nem hiszi, járjon utána…
- A fűszerezés: a kapor a vastag szárával, virágával a legjobb, jó sok fokhagyma, só – ez az alap. Van, aki hosszúra vágott torma szálakat is tesz bele, hogy miért, az íze miatt, vagy valami más okból kifolyólag, nem sikerült kideríteni. Versenyben vannak még: pár szem egész bors, mustármag, borsikafű (csombor), babérlevél.
- A vizet a csírátlanítás miatt érdemes a sóval felforralni, majd langyosra visszahűteni.
- Ugyanezen okból célszerű a befőttesüveget is alaposan megtisztítani.
- Kovászos kenyér vs. krumpli. Az utóbbit gluténérzékenyek számára is biztonságos megoldás, előbbi viszont mégiscsak jobb ízt ad neki.
- Az ideális hőmérséklet a 25-28 fok, árnyékos, levegős hely. Tévhit, hogy a napra kell tenni, sőt az erős nap ront a minőségén és nagyobb eséllyel puhul meg az uborka.
Elkészítés, ahogyan a nagymamától tanulhattuk...
Először minden hozzávalót jól megtisztítok. Az üveg aljára teszek egy jó halom kaprot és jó pár gerezd fokhagymát. Az uborkát hosszában mindkét végén bevágom, alul és fölül 90 fokban elfordított irányban és jó szorosan beállítom őket az üvegbe. Az első sor tetejére is tehetünk egy újabb adag kaprot, fűszereket és fokhagymát ízlés szerint, majd jöhet a következő sor. Egy 5 literes üvegbe kb. 2,3-2,5 kg uborka fér. Az uborkák közé becsúsztatom a vékony szálakra vágott fél tormát. A tetejére teszem a gézbe tekert kovászos kenyér serclit (így nem mállik bele a kenyér az uborkalébe). Ráöntöm a langyos, sós vizet, annyit, hogy teljesen ellepje, ne lógjon ki se a kenyér, se az uborka. A kimaradó vizet elteszem arra az esetre, ha később pótolni kell, mert kifut vagy elpárolog. A tetejét kistányérral vagy egy anyaggal lefedem, tálcát teszek alá, ha esetleg kifutna, és árnyékos, szellős helyre teszem. Innentől 3-4 nap türelem, finom kovászos uborkát terem. Ennél több idő nem nagyon kell neki, kiveszem az uborkákat és a fokhagymákat az üvegből, egy műanyag, zárható tetejű edénybe teszem és rászűröm a levét. Mehet a hűtőbe, adhatunk még neki pár napot a tovább érésre, ha kibírjuk, hogy ne együk meg. Amikor jól lehűlt, ehetjük, akár magában is.