Megmaradt az amerikai stílus, de új fogások kerültek a repertoárba. A budapesti Bajcsy-Alkotmány utca sarkán nyílt I55 étteremben az úgynevezett deep dish pizzákon kívül ajánlom, kóstoljátok mag a jambalayát is. Ez a Kiss-testvérek legújabb ötlete. Mindent megkóstoltam, és valami isteni volt! Tartsatok velem egy kis kulináris kirándulásra.

Péter és Dávid igazán két lábbal jár a földön. Szakmai világkirándulásaik után együtt Amerikáig mentek, hogy megtalálják azt az ízvilágot, azt az üzleti modellt és modort, amiből meg is tudnak élni. Ezt követve - persze sok-sok buktató után - bármibe is vágtak, sikerült.
A főpincér és a séf a Wesselényi utcai burgerezőt nyitotta meg elsőként. Akkora sikere volt, hogy másfél év múlva már a következő étterem nyitásán gondolkoztak. Az már akkor látszott, hogy a hamburgerforradalom nem tart örökké, ezért egy új műfaj után kutattak, amit BBQ-stílusban álmodtak meg. Végiglátogatták Amerika déli államainak legnagyobb barbecue éttermeit, hogy megfelelő tapasztalatot és tudást gyűjtsenek, majd 2015 decemberében megnyitották a Budapest Barbecue Company-t is. A második éttermet is hasonló lelkesedés fogadta, mint a Burgert. A siker nem maradt el, és tovább akartak lépni. Rátaláltak az új helyre, és a chicago-i olaszok büszkeségére, a deep dish pizzára. Nem sokkal később már úton is voltak Chicago-ba, hogy az ottani mesterektől tanulják meg a deep dish pizza készítésének fortélyait. Micsoda karrier egy pizzától!

És mitől más egy deep dish pizza? Ó, rengeteg mindentől! Először is a tésztája inkább linzeresnek tűnik, nem a hagyományos kenyértésztából készül. Egyik jellegzetessége, hogy legalább 5 centi magas, akárcsak egy pite - a tésztája ennek ellenére vékony és könnyű. A vastagságát annak a magas peremű acél serpenyőnek (innen a 'deep dish' elnevezés) köszönheti, melyben a pizzát sütik: ennek a falára kanyarítják fel a tésztát, és ebbe pakolják, mint egy tálba jó gazdagon a feltéteket. A Chicago-stílus azt is jelenti, hogy a feltéteket fordított sorrendben helyezi fel a séf. először jön a mozzarella és a cheddar keveréke, erre kerül a húsos ragu. A séf, Dávid elmondása szerint ez leginkább a nálunk debreceniként ismert fűszeres darált húsra emlékeztet. Na, erre jönnek a különböző friss zöldségek, majd a paradicsomszósz és koronaként még egy kis reszelt parmezán. Most jöhet a sütő! A tésztának és a gazdag feltétnek köszönhetően ezt a pizzát hosszabb ideig, majd 25 percig kell sütni, magas, 220-230 C° fokon.

Mitől más ez a pizza, mint nápolyi társa? A gyökerek itt is Olaszországba nyúlnak vissza, egy bizonyos Ike Sewell nevű olasz úriember nagymamájáig, aki unokájának minden vasárnap pizzapitét sütött. Sewell még a XX. század elején változtatta állandó lakhelyét Chicagóra, és hamar kitalálta, hogy az addig méltánytalanul a harapnivaló kategóriába sorolt pizzát ideje lenne a teljes értékű étkezések közé emelni, így megalkotta a deep dish pizzát, és 1943-ban megnyitotta első pizzériáját, amit praktikusan Pizzeria Uno névre keresztelt. A pizzának gyorsan híre ment a szelek városában, így hamar franchise lett az Uno-ból, majd a ‘70-es évektől egyre több deep dish pizzéria nyitott meg - alapítóik persze először egytől-egyig az Uno-ban voltak szakácsok sokszor évtizedeken keresztül. Az Uno egyébként kifejezetten büszke erre, nincsen bennük harag a vetélytársakkal szemben, ami tökéletesen tükrözi a tengerentúliak példaértékű életszemléletét.
Burgonyasaláta BBQ-hoz két(Kiss)testvér módra
Közösségteremtő foglalatosság a BBQ készítése az Egyesült Államok déli államaiban. Ha valakit meghívnak egy ilyen partira, az biztosan egy egynapos program lesz, hisz a húsnak hosszú idő kell, míg tökéletes lesz. A magyar testvérpár hosszasan tanulmányozta náluk az eljárás csínját-bínját, majd az ott tapasztaltakkal felvértezve vágtak bele a hazai étterem kialakításába. Ennek egyik gyöngyszeme ez a majonézes krumpli – egy kis csavarral!