Báránygrill
Hozzávalók: egy kiló bárányborda, 2,5 deci olívaolaj, só, bors, fél kiló gomba, egy kiló burgonya, 3 deka fokhagyma, rozmaring, fél kiló édeskömény.
Elkészítése: a 3 centi vastagra szeletelt báránybordákat bekenjük rozmaringos, fokhagymás, olívaolajos öntettel, sózzuk, borsozzuk. A hússzeleteket körülbelül 8 percig grillezzük, hogy a belseje szép rózsaszín maradjon. A gombát és a burgonyát karikára, az édesköményt félbevágjuk, rátesszük a grillre, sózzuk, borsozzuk. A gombát és a burgonyát egymásra tornyozzuk, mellétesszük a bordákat és az édesköményt, majd végül meglocsoljuk fokhagymás, rozmaringos öntettel.
Miért ezt ajánljuk? Mert itt a nyár, lehet sütögetni a szabadban. És mert finom.
Bár azt szinte mindenki elismeri, hogy a roston sült húsok, zöldségek nagyon finomak, és jobban megőrzik ízüket, mint ha hagyományos módon készülnének, a grillezés kapcsán szinte mindig szóba kerül, hogy a parázs fölött sült ételek nem igazán egészségesek: több bennük a rákkeltő anyag, és az ételmérgezésnek is nagyobb a veszélye a nem mindig kellően átsült húsfélék miatt. Elsősorban a tűzre ráfolyó zsírcseppek jelentik a veszélyt, mert - mint az a házipatika.hu egy régebbi cikkéből megtudható - a magas hőmérsékleten grillezéskor rákkeltő benzpirének keletkeznek, s a hús épp ropogósra sülő felszínén felhalmozódnak. De az írás azt is hozzáteszi: a grillezést, ha körültekintően végzik, akár a többinél egészségesebb elkészítési módnak is tekinthetjük. Kimondottan előnyös ugyanis, hogy roston sütéskor a hús a nedvesség- és zsírtartalmának 15-20, a kolbász 5-20 százalékát veszti el, ráadásul a grillezett húsok sokkal szaftosabbak, mint az egyéb módon elkészítettek. Amikre tehát figyelni kell: csorgassuk le a húst a rácsra tétel előtt, sütéskor már ne locsolgassuk, és közben se csöpögjön lé a parázsra. Ami pedig a félig sült húsokat illeti, a marha-, borjú- vagy a bárányszelet, egyes vadhúsok belseje nyugodtan lehet rózsaszín, a sertés- és szárnyashúsokat viszont mindig jól süssük át.
Az előkészítésre is érdemes gondot fordítani. Például kerüljük a nitrittartalmú pácolósókat - megjegyzendő: a nitrittel tartósított kolbászfélék sem ajánlottak grillezéshez -, és a hagyományosan használt zsiradékok - mint a vaj, a margarin, a napraforgó- vagy kukoricaolaj - sem a legjobbak a pácoláshoz, mert ezek telítetlen zsírsavai a grillezéskor oxidálódnak, és elősegítik a káros koleszterin képződését. Az olíva- vagy a nálunk kevésbé ismert földimogyoró-olaj viszont elegendően stabil magas hőmérsékleten is.
Fotó: Bartos Gyula
A Konyha & Fürdő magazin június közepén megjelenő számában még sok-sok grillrecept, nyári ételkülönlegességek, szép ételfotók és számos hasznos tudnivaló, érdekesség található. Keresse az újságárusoknál!