Édesvízi halaink legnemesebbikének a süllőt/fogast tartják (az elnevezés csak súlykülönbség miatt van!). Sajnos a Balatonból kikerülő példányok javarésze az éttermek konyháján landol, vagy exportra kerül. De azért a nagyobb piacokon, vásárcsarnokokban lehet kapni. A többi édesvízi (zömében halastóban tenyésztett) hal húsa általában elég zsíros, de még mindig egészségesebb, mint a sertéshús.
Elég jó választék van viszont frissen is, fagyasztva is tengeri halakból, egészben is, filézve is. Legtöbbjükből egyszerűen, gyorsan finomat készíthetünk:
Tengeri halfilé elkészítése:
A filéket (fejenként kb. 20 dkg-ot) szétnyomott fokhagyma gerezdekkel bekenjük, kissé megsózzuk, megborsozzuk. Egy serpenyőben kevés olíva olajat melegítünk, beletesszük a halfiléket, citromlevet facsarunk rá, és lefedés nélkül megsütjük. Mire a leve elpárolog, már kész is, és tálalhatjuk. Bármilyen köretet készítünk hozzá, finom, ízletes gyors ebéd, vagy könnyű esti vacsora lesz. Ha igazán "egészségeset" akarunk, akkor természetesen mediterrán stílusú salátát (minél több zöldség és salátaféle összekeverve, olíva olajjal és fehérbor ecettel). Bármilyen halból készíthetjük, kivéve a friss lazacot. E rendkívül ízletes halhoz egy kicsit rafináltabb receptet ajánlunk, melynek elkészítése is hosszabb:
Mediterrán lazacfilé
Hozzávalók (4 személyre)
80 dkg friss lazac filé (1 nagy, vagy 2 kisebb darab)
olíva olaj
1 citrom leve
4 gerezd fokhagyma
kakukkfű
rozmaring
2 dl. fözőtejszín
Elkészítés:
Egy nappal korábban, mielőtt szeretnénk elkészíteni a halat bepácoljuk a következő módon:
A halat megmossuk, négy szeletre vágjuk, szeletenként egy-egy szétnyomott fokhagyma gerezddel bedörzsöljük. Egy megfelelő méretű lapos tálba fektetjük a hal szeleteket. Enyhén sózzuk, bőven megszórjuk friss, apróra vágott, vagy szárított kakukkfűvel és rozmaringgal. Ráfacsarjuk a citrom levét és felöntjük annyi olíva olajjal, hogy mindenütt befedje. Lefedjük, és 24 órára hűtőbe tesszük. Másnap az elkészítés már gyors:
Felhevítünk egy teflon serpenyőt és a halszeleteket a pácból kiemelve megsütjük, úgy, hogy előbb a bőrével lefele fektetjük a serpenyőbe. Nem túl magas lángon mire mindkét oldala megpirul, már kész is. A páclét egy lábasba tesszük, felmelegítjük, és a főzőtejszínnel besűrítjük. Erősen forralni nem szabad. Tálaláskor külön kis szószos tálba tesszük a mártást, hogy ki-ki kedve szerint tegyen a halra. Fogyasztáskor természetesen a hal bőrét nem szabad megenni, de a puha hús könnyen lefejthető róla!
Ünnepi ételnek - például Karácsonykor az obligát rántott hal helyett is - különleges és nagyon finom. Italként bármilyen friss évjáratú rosé bor kiváló hozzá.
Fogasfilé szőlővel és gombával
Ha sikerül fogast szerezniük, íme egy nagyon finom "szüreti" recept:
Hozzávalók (4 személyre)
80 dkg fogas, vagy süllő filé. (Ha egészben vesszük a halat, akkor úgy számoljunk, hogy a teljes halnak csak a 60-70 százaléka lesz a filé!)
1 csomag újhagyma
20 dkg gomba
20 dkg fehér szőlő
2 x 5 dkg vaj
1 dl. fehér bor
1 dl. főzőtejszín
fél csokor petrezselyem
só, bors
Elkészítés:
A halat megmossuk, 4 egyenlő szeletre vágjuk, enyhén megsózzuk, megborsozzuk, majd serpenyőben felhevítve a vajat, mindkét oldalát pirosra sütjük, úgy hogy előbb a bőrös felét tesszük a serpenyőbe.
Közben a másik 5 dkg vajat egy másik serpenyőben felhevítjük, beletesszük a megmosott, felkarikázott újhagymát (a szép zöldjét is meghagyhatjuk!), a megtisztított és felszeletelt gombát, kicsit megsózzuk és fedetlenül lepároljuk. Hozzátesszük a fehér bor felét, a félbevágott és kimagozott szőlőszemeket, megszórjuk a felaprított petrezselyemmel és roppanósra pároljuk. Besűrítjük a tejszínnel, és a maradék fehér borral. Tálaláskor a halszeletekre rendezzük a ragút. Párolt, mazsolás rizs illik hozzá a legjobban. A hal bőrét természetesen ne együk meg, könnyedén fejtsük le róla a húst!
A készítéshez is, és az "úsztatáshoz" természetesen balatoni fehérbor illik hozzá. Egy szép Badacsonyi Kéknyelűt ajánlok hozzá Szeremley Huba badacsonyi pincéjéből, természetesen minél frissebb évjáratút.