Életforma.hu


A szervezetünk fájdalommal reagál a gerinc tájékán, ha valami nem stimmel

A szervezetünk fájdalommal reagál a gerinc tájékán, ha valami nem stimmel 

Ha ülő munkát végzünk, akár irodában, akár otthon, van jó pár olyan dolog, amit mi magunk is megtehetünk a saját egészségünk megőrzése érdekében.
Akkor most fussak, vagy ne?

Akkor most fussak, vagy ne? 

Napjainkban egyre elterjedtebb az egyszerűen kivitelezhető és olcsó sportolási lehetőségként felmerülő mozgásforma, a futás. A dinamikus napi ritmusunkba a reggeli sportaktivitás a legkönnyebben beilleszthető, azonban egyben a lehető legrosszabb is a gerincünkre – vélekedik a szakértő.
Így figyelj a gerincedre: tippek a gyógytornásztól

Így figyelj a gerincedre: tippek a gyógytornásztól 

Mindannyian ismerjük az ülőmunka kellemetlen velejáróit, a derekunkban és a nyakunkban sajgó fájdalmat. Nem kell azonban beletörődni a kínzó tünetekbe, előzzük meg a problémát! Az alábbiakban az egyik legismertebb hévízi hotel gyógytornásza segít néhány praktikus tippel.
Idegbecsípődés a vállban? Ezért kell kivizsgálni!

Idegbecsípődés a vállban? Ezért kell kivizsgálni! 

Komoly fájdalmat okozhat az idegbecsípődés amennyiben a vállban történik, úgy a karokban, a nyakban és a kezekben is. Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr az egyértelmű és a gondosabb kivizsgálást igénylő esetekről és azok kezeléséről beszélt.

Nem tudod begombolni derékban? 

Ha a gerinc görbülete a has irányába mutat, és ez a görbület a deréknál túl nagy, ágyéki lordosisról (vagy hyperlordosisról) beszélünk. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos elmagyarázza, miért jelenthet ez problémát.
Tekersz, és fáj? Itt a megoldás!

Tekersz, és fáj? Itt a megoldás! 

Gyakran választják maguknak a kerékpározást a derék-, a hát- és a nyakfájással küzdők, mint a fizikai aktivitás kellemes formáját. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a helyes kivitelezésre, és a problémák megelőzésére, kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
Így betegedsz bele az ülőmunkába

Így betegedsz bele az ülőmunkába 

Túl sokat ülünk, keveset mozgunk, táplálkozásunk is gyakran egysíkú. A szakorvos szerint testünk nem bírja ezt az életmódot, és egyre több a mozgásszervi megbetegedés, a szív- és keringési rendellenesség, az anyagcserezavar. Az átlag magyar majdnem hat órát ül egy nap, és vannak, akik akár 10-12 órát is eltöltenek ugyanabban a testtartásban. De vajon mit okozhat az ülő életmód? Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológusa árulta el, milyen betegségek állhatnak a mozgásszegény élet mögött.
7 tipp a nyakfájás ellen

7 tipp a nyakfájás ellen 

A nyakunk nem csak sérülés vagy rossz mozdulat miatt fájdulhat meg, de akár a helytelen tartás vagy akár egy „elalvás” is okozhat fájdalmat. Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista hasznos tippekkel szolgál a probléma kezelésére, megelőzésére. 
Miért ennyire gyakoriak a gerincfájdalmak?

Miért ennyire gyakoriak a gerincfájdalmak? 

Kutatások szerint a felnőtt lakosság 90%-a szenved életében legalább egyszer valamilyen gerinc-elváltozás miatt jelentkező fájdalomtól, ami az érintetteknél gyakran a munkából való kieséssel is jár. Megfelelő életmóddal a problémák nagy része megelőzhető lenne, ám akkor is van megoldás, ha a már kialakult fájdalmat kell kezelni. Erre nyújt lehetőséget az aktív gerincterápia.
Hat tipp a hátért

Hat tipp a hátért 

Egész testünk tartópillére a gerinc, ezért egészségének megőrzése létfontosságú. Sok ember azonban folyton fájdalmat, feszülést érez gerincének háti, deréktáji, vagy nyaki szakaszán, ami rendkívül megnehezíti mindennapi teendőinek elvégzését. Ennek oka elsősorban, hogy rossz pozícióban túl sokat ülünk, vagyis a napi több óra számítógép előtt végzett munka. Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája szerint, életmódbeli változtatásokkal már sokat tehetünk panaszaink csökkentéséért, emellett pedig az aktív fájdalomcsillapítás terápia az, amely hatékony segítséget nyújt a gerincproblémák megszüntetésében.

Másnapos körömpörkölt 

Nagyapám mestere volt a körömpörköltnek! Tőle tanultam ezt a receptet. Mindig is szerettem a cupákos kis darabokat! Megjegyzem a tyúkhúslevesből is mindig a lába volt a kedvencem! Ahogy mondani szokták, nem éppen karcsúsító fogás, de a sertésköröm valami isteni. Ez is az a fogás, ami akkor igazi, ha jó sokat készítünk belőle, a maradékot pedig lefagyasztjuk.

Ne csak a bébit, magadat is óvd! 

Egyik legmeghatározóbb időszaka a várandósság a nő életének, a magzat megfelelő gyarapodása mellett ugyanis az is fontos, hogy az anya odafigyeljen teste jelzéseire. Évtizedekre meghatározza a végtagok egészséges működését, hogy a nő az áldott állapot alatt mennyire óvja mozgásszerveit!

Makacs nyakas problémák 

A felső végtag, a nyak, a váll rendkívül mozgékony testrészeink, amelyek összetett funkciót látnak el, és naponta nagy terhet cipelnek. Ez a probléma leginkább a vállövet tartósan terhelő foglalkozásokat űzőket (fodrász, kozmetikus, számítógéppel dolgozók) érinti. Ha a beteg nyaktáji panaszokkal fordul szakorvoshoz, a diagnózis pontos felállítása után a legfontosabb feladat az aktív fájdalomcsillapítás, a nyak izmaiban fellépő funkciózavarokat pedig gyógytornával lehet ellensúlyozni – tudjuk meg Dr. Arnold Dénes Arnoldtól, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistájától.

5 ok, ami kegyetlen hátfájást okozhat 

Görnyedünk az irodában, a hátunkban, vállunkban, nyakunkban érezzük és cipeljük a mindennapok terheit, nem figyelünk a táplálkozásra, keveset mozgunk és mindeközben szép lassan öregszünk is. A sokunkat kínzó nyaki- és hátfájdalmaknak számos oka lehet. Mit tehetünk ellene, hogyan enyhíthető? Szakember válaszol.

Zsibbad a lába, vagy a karja? Ez lehet az oka! 

Ha Önnel is előfordult már, hogy ülés közben zsibbadt a lába, vagy úgy érezte, mintha a karját „tűvel szurkálnák” érdemes utána járnia ennek a problémának. Sajnos előfordulhat, hogy a kellemetlen tünet mögött porckorongsérv áll, amely időben történő kezeléssel még jól karbantartható, ha viszont elhanyagolják, akkor előfordulhat, hogy már csak műtéttel orvosolható. Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomcsillapítás specialistája az állapot kialakulásáról és kezelési módszereiről beszélt.

Enyhül, majd romlik...Miért tart évekig a hátfájás? 

A felnőtt lakosság nagyobb részének életében legalább egyszer tartósan fáj a háta, a dereka. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopéd orvosa az akár évekig elhúzódó hátfájás okairól és kezeléséről beszélt.

Hat jótanács a gerincedért 

A nyak-, hát- és derékfájás sokunk életét megkeseríti, pedig tudatos gerincvédelemmel sokat tehetünk a megelőzésért. Arra kértük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistáját, hogy foglalja össze az alapszabályokat. 

Makacs nyaki problémáid vannak? Van rá megoldás! 

Az egyik leggyakoribb panasz, amellyel orvoshoz fordulunk, a nyak- és váll körüli fájdalmak. Ez a probléma leginkább a vállövet tartósan terhelő foglalkozásokat űzőket - a fodrászt, kozmetikust, számítógéppel dolgozókat - érinti. Van-e tartós megoldás nyaki fájdalmakra?

Egy jó kis gyógytorna gerincsérv ellen? 

A mozgásszegény életmód a mai modern világ egyik jellegzetessége. Ennek számos káros következménye van az egészségre nézve, mint pl. elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség, és a legkülönfélébb mozgásszervi problémák. A gerinc csigolyáinak megbetegedése, a gerincsérv vagy más néven porckorongsérv egyre gyakoribb kórkép, mely károsan befolyásolja a munkavégző képességet, illetve mindennapi teendőink ellátását.

Törölköző diéta - ez lenne a sikeres fogyás titka? 

Sokat olvashattunk mostanában a gyors fogyást ígérő „törölköző-diétáról”, ami állítólag rossz testtartásunkat korrigálva fogyókúra és megerőltető mozgás nélkül csökkenti hasi zsírpárnáinkat.Valóban ez a leghatékonyabb módszer?

Milyen az egészséges iskolatáska? 

Sokan esnek abba a hibába, hogy a gyermek ízlése alapján választanak iskolatáskát, holott a külcsínnel szemben vannak sokkal fontosabb szempontok is. Az ortopéd szakorvos szerint egy fejlődésben lévő szervezet esetében különösen fontos, hogy milyen kialakítású táskát cipel a hátán.

Lábfájdalom - az ok sokszor a gerincben keresendő 

A lábfájdalmak hátterében számtalan dolog meghúzódhat, ám kutatások szerint nem ritka, amikor csupán kisugárzó fájdalomról van szó - vagyis kiváltó okot nem ezen a területen kell keresni. Hasonló panasz esetén a gerincet is górcső alá kell venni, hiszen gyakran annak problémája okozza a kellemetlenséget.

Sportolhat-e a gyerek, ha gerincferdülése van? 

Járhat-e a gyerek sportolni, fel kell-e menteni a testnevelésórák alól, ha gerincferdülése van? Fontos, hogy tisztában legyünk a tünetekkel, állítja a szakember, aki most a felismerésben segít.

A könnyed reggel titka 

A leggyakoribb mozgásszervi panaszok közé a nyak, a hát és a deréktáji fájdalom sorolható. Érdemes hát számbavenni, hogy a gerinc milyen igénybevételnek, támadásoknak van kitéve egy átlagos napon és mit tehetünk, hogy kíméljük testünk oszlopát. Már az ágyban gondoskodhatunk arról, hogy könnyebben induljon a nap. Egy kis torna és a helyes testtartás pedig garantálja az egészséges indulást. 

Táncolj a vízben! Erősít és fogyaszt is... 

A speciális vízi mozgás nem csak kellemes, de a rendszeres edzések növelik a teherbírást, az állóképességet, formálják az alakot és bizonyos állapotok, betegségek rehabilitációjában is segítenek. Kifejezetten hasznos gerincbántalmak, ízületi panaszok esetén is, sőt, a fogyást is elősegítheti.

A láthatatlan ágyéki izmok edzése! "A Második Szív" 

Gondolták volna, hogy a rossz testtartás nemcsak a gerincnek árt, de olyan súlyos problémákért, betegségekért is felelős lehet a nők esetében, amelyek a medencében jelentkeznek, és rettentően ronthatják a hölgyek életminőségét, folyamatos fájdalmat okozhatnak, vagy akár komplikált, kockázatos műtétekhez vezethetnek? 

Szépsége és egészsége garantáltan vibrálni fog! 

Sportolni kell és érdemes is. Ezzel az állítással nem lehet vitatkozni a 21. században. Azonban szem előtt kell tartani, hogy egészségi, fizikai, lelki állapotunkra való tekintettel, nem mindegy, hogyan tesszük azt. A már hazánkban is rekordsebességgel hódító vibrációs tréning edzésforma azoknak is szól, akik egészségügyi állapotukból kifolyólag nem választhatják a hagyományosnak tartott sportokat.  

Országos szűrőprogram az egészséges lábakért 

A mozgásszervi megbetegedések kiszűrése és a prevenció népszerűsítése a célja annak a 24 városban zajló programsorozatnak, amelynek keretében gyógytornászok mérik fel a lakosság lábainak egészségét talpvizsgáló berendezések segítségével.

Gerincvédelem- holisztikus szemlélettel 

A holisztikus szemléletnek az ortopédiában is jelentősége van, hiszen a mozgásszervi problémákat sosem szabad elszigetelten vizsgálni. Ezek a szervek egységes rendszert alkotnak, amelyeket ennek szellemében kell kezelni. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopéd szakorvosa az összefüggésekről beszélt. 

Nem pánikkeltés! Ha fáj a hátad, azonnal orvoshoz... 

A legtöbben csak legyintünk, amikor fáj a hátunk, a gerincünk. Pedig akár komoly betegségek első tünete is lehet! Tuberkulózis, gerincsérv, daganat, csontritkulás - minderre utalhat a vissza-visszatérő hátfájás.

Mit tehetsz a gerincferdülés ellen? 

A mozgásszegény életmód már gyermekkorban érezteti hatását. A túlsúly és a testmozgás hiánya nem csak a szív-és érrendszeri és anyagcsere betegségek kockázatát növeli, de nagy veszélyt jelent a csontrendszert érintő rendellenességek, a gerincferdülés kialakulása szempontjából is. Ahhoz, hogy az elváltozásokat eredményesen kezelhessük, szükséges a mielőbbi felismerés, ezért szülőként fontos, hogy a megelőzés lehetőségei mellett a tünetekkel is tisztában legyünk.  

Nagyon figyelj, ha kisbabád van! 

A csecsemő csontozata még rugalmas, szinte lágy. Ez szükséges is, hiszen a magzati pozícióban igen "görbén" kell tartania magát a babának a pocakban, hogy elférjen.

Ha merev, ha recseg és ropog 

Az artrózis a végtagok vagy a gerinc egy ízületét érintő betegség, mely a porc elvékonyodásával, kopásával jár. A leggyakrabban érintettek az ujjak, a hüvelykujj töve, a nagylábujj, a nyak, a csípő, a derék és a térd.

Ha így fáj a hátad, azonnal menj orvoshoz! 

A hátfájás tipikusan az az egészségügyi probléma, amellyel nem szoktak orvoshoz menni az emberek. Biztos elfeküdtem, az a nagy táska... - mondjuk önmagunk megnyugtatására. Pedig lehet, hogy komolyabb a helyzet, vagy lehet, hogy egy egyszerű kezeléssel nagyon gyorsan véget lehetne vetni a fájdalomnak.