Facebook hozzászólás
297

Üröm az örömben: a medencefertőzések

Minden ízében itt a nyár. Lassan bezárnak az iskola kapui, a kertekben megérnek az ízletes, lédús gyümölcsök, és a hőmérséklet is rekordokat döntöget. Mi más lehetne hétvégenként a legjobb döntés, irány a strand! A kérdés nyitott: természetes vízpart, vagy medence?

Ha számot vetünk a lehetőségekkel inkább a nagyváros strandjait válasszuk, mert ki akar negyven fokban a vonat bőrpárnájára izzadni, vagy olvadó aszfalton autókázni? Ráadásul a hőség legjobb ellenszere egy korsó, habzó, hideg sör. Így a legtöbb esetben a városi fürdőket választjuk, hogy pihenjünk, és hűsöljünk a szabadban. A medencés strandokon azonban a jegyáraknál csak egyetlen dolog veszélyesebb: a kórokozók, melyek óhatatlanul is lesben állnak, hogy következő hétvégénket megkeserítsék.

 Képzeljük csak el: tömött strand tele emberekkel. Ki tudja, kinek milyen higiéniai szokásai vannak, milyen vírusokat hordoz, akár tudtán kívül is. A kabinok műanyag szőnyegei, a medencék körüli csúszásgátlók, a zuhanyzók mind kiváló táptalajai a gombáknak, bacilusoknak, vírusoknak és parazitáknak. A medencék 30, 32 fok körüli hőmérséklete is kedvez a baktériumok megtelepedésének és elszaporodásának, szemben a természetes vizekkel, melyeknek összetevője más, vize hidegebb. Különösen veszélyesek e tekintetben a gyermekmedencék, mert vizük hőmérséklete még magasabb, ráadásul az aggódó szülők láblógatva ülnek a partján, hogy csemetéik minden mozdulatára figyelhessenek. Hiába a kiírás a fertőzések elkerülésére, miszerint tilos felnőtteknek a gyermekmedencében tartózkodni, vagy zuhanyozni kötelező a medence használata előtt és után. A figyelmeztetést kevesen veszik észre, és még kevesebben tartják is be azokat.

Mi okozza a megbetegedéseket? Egy tanulmány szerint minden egyes ember tíz a kilencediken számú élősködőt juttat a medencékbe. Rengeteg, de a legtöbb szerencsére ártalmatlan, s csak kevés okozhat kárt az emberben. Ezek a baktériumok hozzátartoznak testünk flórájához, általuk védekezik szervezetünk, de egyensúlyuk felborulása a fertőzések kialakulásához is vezethet. Milyen problémának nézünk elébe, ha helytelenül használjuk a strandok közös használatban lévő szolgáltatásait?

Húgyúti fertőzések: A leggyakoribb betegségek egy kiadós fürdőzés után. Különösen a nők veszélyeztetettek, mert húgycsövük sokkal rövidebb a férfiakénál, átlagosan 3-4 cm. A gyulladásért felelős E-coli baktériumnak így rövidebb utat kell megtennie ahhoz, hogy bejusson szervezetünkbe, hólyaghurutot okozva benne. A betegség rendkívül kellemetlen tünetekkel jár együtt: gyakori vizelési inger, pedig csak pár csepp vizelet távozik, az is égő, szúró fájdalommal, szélsőséges estekben görcsökkel kísérve. Ha a baj már kialakult, antibiotikummal vagy medveszőlőlevél főzetével rövid idő alatt kezelhető. Áldásos hatása lehet egy meleg kamillás ülőfürdőnek is. Megelőzhető, ha sok folyadékot fogyasztunk (2,5-3 liter), mert általa hamarabb kiürülnek nemcsak a méreganyagok, de a fertőzést okozó baktériumfaj is. Ne tartsuk vissza vizeletünket, sőt, a strandon inkább gyakrabban menjünk el, különösen a fürdőzést követően. Mivel az alsóneműn is megtelepedhetnek a baktériumok, amelyek vizes közegben különösen aktívak lehetnek, a vizes fürdőruhát mielőbb cseréljük tisztára és szárazra.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!