Életforma.hu


Érzelmi hullámvasút, avagy a változókor őrülete

Érzelmi hullámvasút, avagy a változókor őrülete 

Hőhullámok, éjszakai izzadás, testsúlygyarapodás, a bőr és a haj szerkezetének megváltozása – ezek a változókor legjellemzőbb fizikai tünetei. Nem könnyű elviselni őket, de a helyzet fokozódik, ha melléjük egyéb, lelki tünetek is társulnak. A menopauza ugyanis fokozza a nyugtalanságra, ingerlékenységre, csökkent koncentrációra, depresszióra, szorongásra, lehangoltságra, fáradtságra való hajlamot. Dr. Belső Nóra pszichiáter segít megválaszolni néhány fontos kérdést ebben a témakörben.
Az elmúlt 40 évben a felére csökkent a férfiak átlagos spermiumszáma

Az elmúlt 40 évben a felére csökkent a férfiak átlagos spermiumszáma 

Az évszázad közepére előállhat az rendkívüli helyzet, hogy a gyermeket tervező párok többsége arra kényszerül majd, hogy utódját mesterséges úton hozza világra. Az ok: egyre több olyan anyagot használunk a hétköznapokban, melyek a szervezetünkbe kerülve csökkentik nemzőképességünket.
A szakítás is beindítja a szervezet hormontermelését

A szakítás is beindítja a szervezet hormontermelését 

Lassan kiderül, hogy minden csak kémia. Az is, ha összekerülünk valakivel, vonzódást érzünk a másik iránt, de az is jórészt a hormonok játéka, amikor csalódást és frusztrációt érzünk amiatt, hogy a szeretett fél esetleg kiszeretett belőlünk. Egy angliai tudós csoport most utánajárt a kérdésnek.

Cumizni pedig kell! 

Sokan gondolják, hogy a testük extra tápanyagigénye abban a pillanatban megszűnik, mikor a kisbabájuk megszületik. Ez azonban nem így van, hiszen a tejtermelés is egy olyan funkciója a testnek, ami nem minden nap működik, így a plusz támogatás még ilyenkor is fontos! Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos beszélt erről a ratkotunde.hu -nak.
Így kell fogyókúrázni korosztályonként

Így kell fogyókúrázni korosztályonként 

A szakemberek szerint, ha a 30-as éveidben jó voltál az testedhez, az a 40-es, 50-es éveidben meghálálja magát. Bár a helyes táplálkozás és a mozgás minden életszakaszban alapkövetelmény, a minőségi életért és a formás alakért életkoronként másképp kell megküzdeni. Szakember segít most ebben.
Nyugtalanul alszik? Lehet, hogy a pajzsmirigye a hibás!

Nyugtalanul alszik? Lehet, hogy a pajzsmirigye a hibás! 

Az alvászavarok igen gyakori problémának számítanak, melyek nagyban kihatnak az illető mindennapjaira. Bár sokszor pszichés ok áll a hátterében, ám nem ritka, amikor a pajzsmirigy működési zavara teszi tönkre az éjszakákat. Dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük a témában.

Mitől lehet magas a pulzusa egy gyereknek? 

A gyerekek pulzusszáma magasabb, mint a felnőtteké, ennek ellenére, ha a határértéken túli az érték, úgy érdemes szakemberhez fordulni, mivel betegséget jelezhet.
Pajzsmirigy műtétre megyek, mire számíthatok?

Pajzsmirigy műtétre megyek, mire számíthatok? 

Egyre gyakoribb a pajzsmirigyzavarok műtéti kezelése, mellyel az olyan betegek állapota is javítható, akiknél valamilyen okból a gyógyszeres terápia nem használ. De pontosan hogyan is zajlik egy ilyen beavatkozás? Mikor van rá szükség, és mire kell figyelni a műtét után?
7 tévhit a fogamzásgátlásról és a meddőségről

7 tévhit a fogamzásgátlásról és a meddőségről 

Nagyon sokat olvasunk és hallunk a fogamzásgátlásról és a családtervezésről, ennek ellenére sok téves információ kering velük kapcsolatban a köztudatban. Dr. Lőrincz Ildikóval, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusával összeszedtük a legfontosabbakat.
Rendben van a pajzsmirigyed? Ebből a tesztből kiderül!

Rendben van a pajzsmirigyed? Ebből a tesztből kiderül! 

Legtöbbször nagyon nehéz rájönni a pajzsmirigyzavarok meglétére, hiszen a tüneteket gyakran másnak tudjuk be, ezért van, hogy csak hosszú évek múlva derül rá fény. Alábbi tesztünk segítségével azonban megtudhatja, érdemes-e laborvizsgálattal ellenőriztetnie pajzsmirigy funkcióit!

Jaj, anya, mitől nőtt ki a szakállad? 

A magas tesztoszteronszint számtalan problémát okozhatnak a nőknél, hiszen amellett, hogy jelentősen megnehezíti a teherbeesést, olyan önbizalom romboló külső panaszokat is okozhat, mint az arcon lévő fokozott szőrnövekedés, hajhullás, pattanások, túlsúly. Hogy mi minden állhat az állapot hátterében, arról dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

Jaj, azok a pokoli napok... 

Számtalan nő életét keseríti meg, hiszen igen kellemetlen tünetekkel jár, nem beszélve az akkor fellépő hangulatingadozásokról. A PMS-ről, azaz a premenstruációs szindrómáról van szó. Mi okozhatja a panaszokat, és tehetünk-e valamit ellene?

Bőratka és társai, avagy a hajhullás 9 leggyakoribb oka 

Átlagosan napi 60-100 hajszál elvesztését tekinthetjük normálisnak, ha ennél nagyobb mértékű a hajhullás, esetleg nem nő vissza a haj, kopasz foltok jelennek meg, érdemes kivizsgáltatni magunkat. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, trichológus az okokról, és a gyakori problémát jelentő bőratka kezeléséről beszélt.

Mikor beszélünk kóros hajhullásról? 

Minél idősebbek leszünk, annál kevésbé vagyunk megelégedve a hajunkkal, s bár az emberek közel a felének jelenleg is hullik a haja, de ennek ellenére szinte semmivel nem kezeljük a hajvesztést. Ismerjük-e a hajhullás okait? Mikor kóros az elvesztett haj mennyisége?

Hogyan segít a futás a lelki problémákon? 

Van, aki kiordítja, van, aki kifüstöli, megint mások kifutják magukból a napi stresszt. Az tény, hogy a futásnak, mint minden mozgásnak rendkívül sok pozitív hatása van. A hatékony stresszoldás érdekében azonban minőségi futásra kell törekedni, és érdemes pár szempontot betartani. Soroljuk!

30 évesen nem kívánom a szexet! Mi lehet a baj? 

Elfordul tőled? Kifogásokat keres? Összebújás helyett inkább mással töltené az időt? Amennyiben a libidó hiánya túlságosan is gyakorivá válik, az nem csupán a kapcsolat problémáira utalhat, de akár hormonzavarra is. A szakember most a szexuális vágy csökkenésének okait ismerteti.

Éjjelente többször is levetkőzöm! Ez normális? 

Most, hogy elérkeztek a melegebb napok, a vastag paplanok és pizsamák helyét átvették a vékony plédek és a könnyű alvóruhák. Ennek ellenére előfordulhat, hogy egy-egy éjszakát tönkretesz a hőség és a miatta fellépő fokozott izzadás. Ez mindenkivel megesik, ám ha a nyári hónapok eljövetele szinte egyet jelent az alvászavarral és a csökkent melegtűréssel, akkor érdemes utánajárni annak, mi is okozza a problémát. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint a panaszt gyakran pajzsmirigy túlműködés okozza.

11 ok, amiért pattanásos lesz a bőröd 

A pattanások, aknék rengeteg fiatal, sőt felnőtt életét megkeserítik. Az okok közt számos közismert és kevésbé ismert tényezőt lehet beazonosítani, amelyekről Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere beszélt.

Korai klimax - a női ego romba döntője 

Korai klimaxról akkor beszélünk, amikor a nőnél már 30-35 éves korban megindul a menopauza. Ekkor a nők rendszerint még fittnek és fiatalnak érzik magukat, ezért általában igen rosszul érinti őket a tény, hogy ők is beléptek ebbe a rettegett időszakba. Milyen tünetek jelzik?

5 hormon, amelyeket minden nőnek ismernie kell 

A hormonrendszer egy igen bonyolult szerkezet, mely hatással van az egész szervezet működésére. A benne szereplő hormonok mind igen fontos feladatot látnak el, és működésük egymással összehangolt. Éppen ezért, ha valamelyik termelődésébe hiba csúszik, úgy az egész rendszer zavart szenved és egy dominószerű folyamatot indít el. Ez az az 5 hormon, melyet minden nőnek ismernie kell.!

Még mindig rendszertelen lányod menstruációja? Ez a leggyakoribb két ok! 

A menstruáció beindulása után, a ciklus eleinte rendszertelen lehet, ám pár hónap után ez általában normalizálódni szokott. De hogy mikortól számít kórosnak a rendszertelen vérzés, arról dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát kérdeztük.

Szerelemfüggők vagyunk? 

Szerelmünk jelenléte, érintése egészen elemi, fizikai örömöt vált ki, ő válik a pozitív érzések legfőbb forrásává. Viszont ha külön vagyunk, nincs megerősítés, indul  a testi és lelki szenvedés, amely függőséget is jelezhet.

A hormonzavarok tipikus jelei 

A hormonzavarok igen változatos képet mutatnak, és a beteg sokszor nincs is tudatában az állapotával. Dr. Koppány Viktória endokrinológus, a Budai Endokrinközpont munkatársa ezért a két leggyakoribb hormonális probléma jeleit sorolja fel.  

Itt az idő egy kis tavaszi feltöltődésre! 

Nehezen kelünk reggelente, elalszunk munka közben, és hiába isszuk literszámra a kávét, nem bírunk felpörögni. De miért így reagál szervezetünk, mikor már minden körülmény adott lenne, hogy újult erővel vessük bele magunkat a tavaszba? Itt a válasz!

Tavaszi láz ellen nincs orvosság?! 

Tavasz a lelki újjászületés, megújulás, felfrissülés időszaka. A természettel párhuzamosan újjáélednek az érzelmek és az élet megannyi formája. Ezzel együtt az érzelmi diszkomfort érzése és néha a reményvesztettség érzése is növekedhet, az öngyilkossági hullám áprilisban-és májusban éri el a tetőzést.

Zoltán Erika: Ez a betegség az önbizalmamat is kikezdte 

Bár genetikailag soha nem volt csont sovány alkat – a változókor beköszöntével Zoltán Erika is egyre többet küzdött a hízással. Egy kivizsgálás során aztán kiderült, hogy tüneteit pajzsmirigybetegség okozza. Most őszintén beszélt a betegségéről ...

Amikor a pajzsmirigy alulmúlja magát 

A pajzsmirigy a szervezetünk fő energetikai irányítója. Hormonjai meghatározzák az anyagcsere sebességét, és így működészavara szinte minden sejt, minden szerv funkciójának zavarát okozhatja. A pajzsmirigy alulműködése által fellépő tünetek más, tőle független betegségekben is jelen lehetnek, így sokszor nehéz rájönni, hogy mi is a zavar oka. Pedig nem mindegy, mivel sokféle természetes megoldásra is lehetőség van, bár tudni kell, hogy sokszor szükség lehet gyógyszeres kezelésre.

Testtudatos oktatás - ez most a kamasz lányok kedvence 

Új oktatási téma kezd terjedni a felvilágosító órák kiegészítéseként: a testtudat oktatás. A kamaszkori változásokat rendhagyó módon megközelítő Manna Suli című program keretében tabuk nélkül beszélgetnek a tinilányokkal a nővé válás kérdéseiről.

Vigyázat! Tünetek nélkül is fennállhat pajzsmirigygyulladás 

A pajzsmirigy komoly befolyást gyakorol szinte a testünk egészére, hiszen hatással van többek között az anyagcsere folyamatokra, a testsúlyra, a hangulatra. Nem meglepő, hogy betegségei komoly gondokat okozhatnak, főleg, ha nem ismerjük fel időben azokat.

Fogyni 40 felett? Ez sem lehetetlen! 

40 éves kor felett az addig karcsú hölgyeken is megjelenhet az utálatos úszógumi, illetve itt-ott ledolgozhatatlannak vélt zsírpárnák tűnnek fel. Jó hír, hogy erre a makacs problémára is létezik hatékony megoldás!

Lassíts! A turbó fogyókúráktól csak hízni fogsz! 

Szeretjük a gyors fogyókúrás tippeket, módszereket, erre kattanunk a legtöbbször is a neten. Ám a sikertelen és veszélyes turbódiéták, valamint a szakember is arra figyelmeztet,  hogy a tartós súlyvesztésnek nem a gyorsaság a kulcsa, ezek ugyanis még kövérebbé tehetnek. 

Ezért vannak csúnya kis pattanások a szád körül 

A felnőttkori pattanások nem csak zavaróak, de sokszor az egészségünkkel kapcsolatos gondokra is figyelmeztetnek. A száj körül megjelenő pattanások például hormonális, vagy gyomor-és bélrendszeri problémákat is jelezhetnek, de kiválthatja például a fogkrém, vagy bizonyos ételek is.

Csontkor, avagy mekkora a normális gyerekméret? 

Aggódjunk-e, ha gyerekünk a kortársainál jóval kisebb méretű vagy éppen magasságával lóg ki a sorból? Mi az ún. normális méret? Tudod-e a gyereked csontkorát?

Inzulinrezisztencia: te is veszélyben vagy? Teszteld! 

Bár gyakran a sikertelen teherbeesés és a menstruációs zavarok hívják fel a figyelmet az inzulinrezisztenciára, ennek ellenére sokszor igen általános tüneteket okoz, így az emberek nem is sejtik, hogy náluk is fennállhat a probléma. Teszteld, vajon a hétköznapinak tűnő tünetek mögött nem IR áll-e?

Rendetlenkedő vérnyomás? Lehet, hogy Conn-szindrómája van! 

Rohanó világban élünk, ahol az embernek nincs igazán ideje a pihenésre. Ha azonban folyton fáradt, nem lehet csökkenteni vérnyomását és gyakori izomgörcsök gyötrik, annak hátterében komoly betegség is állhat. A Conn-szindrómáról, és annak kezelési lehetőségeiről szakember beszél.

Az se jó, ha gyengén vérzik! 

Vérzészavar esetén a legtöbb nőnek az erős és fájdalmas menstruáció jut az eszébe, ám ugyanolyan problémának számít a túl gyenge vérzés is. Hogy mikor kell mögöttes betegségre gyanakodni, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

Csomó a mellben - nem csak rákot jelezhet! 

Ijesztő, amikor egy nő kisebb-nagyobb csomót vagy csomókat tapint ki a mellében. A legtöbben ekkor egyből rosszindulatú daganatra gondolnak, ám az esetek nagy részében egészen más húzódik a hátterében, ami gyakran kezelést igényel. A szakember a lehetséges okokat ismerteti.

5 dolog, ami pattanást okozhat 

A hormonális változások mellett, több okból is megjelenhetnek időnként az arcon pattanások. De vajon igaz-e, hogy a felnőttkori bőrproblémákat a túl sok csokoládé, stressz, a kozmetikumok, vagy egy bőrön élő élősködő, a bőratka is okozhatja?

A hajhullás meglepő okai 

Napi hány hajszál elvesztése tekinthető még elfogadhatónak, és milyen okok miatt jelentkezhet a hajhullás? A szakember érdekes dolgokra hívja fel a figyelmet.

Az ínyvérzés 8 leggyakoribb oka 

Ínyvérzéssel sajnos csak kevesen fordulnak orvoshoz a következmények kivédése miatt. Holott  a szakszerű kezeléssel nem csak a fogvesztés, de az egész szervezetet érintő betegségek is megelőzhetők.

Ne fogj rá mindent a klimaxra! 

A klimax a nők életének egy olyan szakasza, amikor a petefészkek hormontermelése lecsökken-megszűnik,  ezért megszűnik a fogamzóképesség és elmarad a menstruáció. Elméletben az emberek tisztában vannak a jelenség mikéntjével, sokszor mégis olyan tüneteket tulajdonítanak neki, amikhez a menopauzának semmi köze. A témában Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza van a segítségünkre.

Bombaforma szülés után? Ezek a legjobb edzésmódszerek 

A szülés utáni tréning nem csak a súlyvesztésről szól és arról, hogy mielőbb beleférj a régi nadrágodba és ruháidba. Egyértelműen a mozgás a kulcs ahhoz, hogy visszanyerd az izmaid rugalmasságát, erejét, amit a szülés alatt elvesztettél, valamint, hogy önbizalmad újra a régi legyen! A következő tanácsok Neked is segíthetnek, hogy energikus és boldog anyuka legyél!

Terhesség pajzsmirigy problémával - mennyire veszélyes? 

Azt szinte mindenki tudja, hogy ha gond van a pajzsmirigyével, akkor a terhessége is bajos lehet. de hogy mire is nyomra rá a bélyegét ez a szerv, az már nem ennyire tiszta. Hiszen a terhesség alatt a nőknek nem csak saját hormonjaikról kell gondoskodniuk, hanem a magzatuk megfelelő ellátásáról is.A témában dr. Lőricz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza van a segítségünkre.

Nem jó jel, ha folyton fázik 

A pajzsmirigy hormonjai számos alapvető életfunkcióhoz nélkülözhetetlenek, az agy, a test, az izmok és egyéb szervek normál működéséhez is szükségesek. Alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont ahhoz, hogy a feladatát megfelelően el tudja látni, ezért megjelennek a hiányállapot tünetei.

Milyen betegséget jelezhet a töredező köröm? 

A könnyen törő körmök nem csak esztétikai problémát jelenthetnek, a háttérben könnyen meghúzódhat akár pajzsmirigy probléma is, mely esetben a következmények sokkal rosszabbak is lehetnek. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

Komoly oka is lehet a reggeli fáradtságnak! 

A mindennapok stresszes helyzeteit elviselni nem egyszerű feladat, de sokan rosszabbul érzik magukat tőle, mint kellene. Az ő esetükben előfordulhat, hogy csökkent kortizol szinttel, hétköznapi nevén mellékvese fáradtsággal küzdenek.Hogy pontosan mit is jelent ez, és mit tehetünk ellene, arról dr. Molnár Jeannette, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszél.

Hogyan kezeljük a felnőttkori pattanásokat? 

Kamaszkorban az emberek 85%-ának pattanásos a bőre, a tünetek 25 éves korra azonban rendszerint elmúlnak. Az erősebb nem képviselőinél erősebbek a tünetek, és hosszabb ideig is küzdenek a pattanásokkal, a nőket viszont sokkal jobban zavarják a test különböző részein megjelenő piros „pöttyök”. Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus elmondja, hogyan kezelhető egyszerűen a kínzó bőrprobléma.

Kedves szülők! Ne örüljünk a korai serdülésnek! 

A serdülőkor egyre korábban következik be, ezért a legtöbben csak legyintenek arra, ha fiuk vagy lányuk fejlettebb a kortársaiknál. De van egy korhatár, ami alatt már betegséget jelez az, ha gyermekünk pubertás korba lépett.   Pubertás