Környezet cikkek

Időjárás: merre tart a jövőnk?
Az emberiséget az időjárás évezredek óta foglalkoztatja. Szeretünk belőle messzemenő következtetéseket levonni, hogy megfelelő döntéseket hozzunk, legyen szó egy kinti programról vagy a mezőgazdasági munkákról.

Ne legyen több elveszett eb!
Évek óta komoly gondot okoz a kutyatartóknak, és persze maguknak a négylábúaknak is a szilveszteri durrogtatás. Előbbiek féltik háziállataikat, utóbbiak pedig szabályszerűen rettegnek a fény és hanghatásoktól. Az idei járványos év változást hozott a pirotechnikai eszközök használatának szabályozásában, ami talán majd a jövőre nézve is átgondolásra készteti a törvényalkotókat.

Magyar építésziroda is versenyben van a sencseni „Müpa” tervpályázatán
A magyar Zoboki Építésziroda három neves építésziroda mellett a világhírű Zaha Hadid építészirodával is versenyben van még a sencseni „Müpa”-ra kiírt nemzetközi tervpályázaton. A kiírók várhatóan 2021. februárban hirdetik ki a végső győztest. A tét egyáltalán nem kicsi, a Nemzetközi Előadóművészeti Központ becsült beruházási értéke 80 milliárd forint, míg a pályázat nyertese tervezői megbízást, vagy 90 millió forintnyi pénzjutalmat kap.

A leghatékonyabb folyékony mosószerek
Állandóan gondban vagy, vajon a kedvenc mosószered elég hatékony-e? Elgondolkoztál már azon, hogy váltanál? Mint az alábbi tesztből kiderült, érdemes öko mosószert használni, amivel a ruháid tisztábbak lesznek, és a Földünk is fellélegezhet kicsit.

"Egyetlen generáció alatt tettünk tönkre mindent" - videóinterjú Ürge-Vorsatz Diána klímakutatóval
Egy élet a bolygónkon címmel fut hetek óta a Netflixen David Attenborough rendkívül személyes filmje arról, hogyan pusztítjuk el magunk körül szisztematikusan a természeti környezetet. Ez a fajta vészkiáltás talán felhívja az emberek figyelmét arra, hogy immár a 24. órában vagyunk, és ha nem teszünk semmit, akkor nem csak gyerekeink és unokáink, de mi magunk is megélhetjük a következő "tömeges kipusztulást". A lehetséges forgatókönyvekről beszélgettünk Ürge-Vorsatz Diána klímakutatóval.

A világ vagyonosainak nagyobb a felelősségük a globális felmelegedésben
A világ népességének leggazdagabb egy százaléka kétszer több szén-dioxidot juttat a légkörbe, mint a világ szegényebbik fele - hívja fel a figyelmet az Oxfam és a Stockholmi Környezetvédelmi Intézet által összeállított legfrissebb jelentés.

Szuper jó vadállati hely Budapest
A hazai állatkertek közül az első, Európa 110 vezető állatkertje közül pedig az élmezőnyben, a 17. helyen áll a Fővárosi Állat- és Növénykert egy mértékadó értékelési rendszer, az úgynevezett Sheridan-lista szerint. A listán Budapest Hamburgot és Londont is megelőzi.

Még pályázhatsz a gyógyító környezetért!
Idén ismét 26 magyarországi kórház, mentőállomás, védőnői szolgálat, valamint gyermek háziorvosi rendelő munkatársainak álma valósulhat meg azzal, hogy a kicsik rehabilitációja szebb környezetben történhet.Csak pályázni kell!

Nem rest a nyest, rág!
Napi cukisági hírünk lehetne a gombszemű állat, de annyira kártékony tud lenni, hogy csak na! Az autósok legendákat tudnának mesélni róla. A városi nyest ugyanis éjszaka bemászik az autók motorházába, és mindent szétrág, amit csak ér. Oka ismeretlen. De végre itt a megoldás a védekezéshez, itt a vízzel teli pet palack!

Víz alatti városokat terveznek a japánok?
Utópia vagy valóság? Az Ocean Spiral tervezői szerint 15 éven belül felépülhet az első víz alatti város, amely 5000 embernek biztosítana otthont.
Alaszka felett lebeg a világ első repülő szélturbinája
Hamarosan héliummal töltött repülő szélturbinák - Buoyant Airbone Turbine - szolgáltatnak megújuló energiát Alaszkában. A prototípust kétszer annyi energiát képes termelni a levegőben, mint földi megfelelője.
A dizájnos Solar Homokóra lett 2014 naperőműve
A dánok dizájnos naperőműve, a Solar Hourglass nyerte el idén az első díjat a Land Art Generator Initiative pályázaton, a megújuló energiatermelés és a megújuló technológiák nemzetközi szemléjén.
Több tízezer bacilust fogdosunk boldogan
Egy átlagos európai papírpénzen 26 ezer baktérium van, amelyek ártalmasak lehetnek egészségünkre, mégis elenyészően kevesen vannak azok, akik kezet mosnak, miután hozzáértek. Az emberek gyakrabban mosnak kezet azután, hogy megsimogattak egy állatot, vagy tömegközlekedéssel utaztak, mint azután, hogy pénzt fogtak a kezükben.
Schwarzenegger így járul hozzá a változáshoz
”A világnak tudnia kell arról a sok hősről, akik azért dolgoznak ki jobbnál-jobb megoldásokat, hogy még élhetőbb bolygót teremtsenek. Büszke vagyok arra, hogy elnöke lehetek a Sustainia Díjnak és bemutathatom nemcsak a nyertest, de a 100 jelöltet is, akik mind hozzájárulnak a változáshoz” – mondta Arnold Schwarzenegger Kalifornia állam korábbi kormányzója, a Sustainia Díj tiszteletbeli elnöke.
Vissza a cserépkályhához!
A cserépkályha nemcsak meleget, hanem melegséget is sugároz, és igazi dísze lehet a szobának. Ráadásul az emelkedő energiaáraktól és a szolgáltatóktól való függetlenség, meg persze a környezettudatosság is ellensúlyozhatja az üzemeltetésével járó nehézségeket.
Környezetpusztító a karácsony!
A karácsony sok szempontból akár a környezetpusztító életmód szimbóluma is lehetne. De nem feltétlenül kell így lennie. Akinek fontos a fenntartható életvitel, ilyenkor is számos apróságot megtehet az ünnep fényének csökkentése nélkül.
Hogyan érzik magukat, ahol napjaik nagy részét töltik?
Az irodát sokan ma is a sikeres üzlet egyik fontos tényezőjének tekintik, ráadásul ma már az is egyértelmű, hogy az iroda berendezésénél, bár nagyon fontos, nem elegendő a puszta funkcionalitás. A cég sikere a kollégák közérzetén is múlik, az pedig jelentős részben azon, hogyan érzik magukat abban a térben, ahol napjaik nagy részét töltik. Ennek is köszönhető, hogy a legújabb irodai berendezések nemcsak kényelmesek és praktikusak, de szemet gyönyörködtetők is, többségük éppúgy alkalmas otthoni, mint irodai használatra. A multifunkcionális irodák lehetőséget teremtenek koncentrált munkavégzésre, csapatmunkára, megbeszélésekre, szükség esetén akár kikapcsolódásra is.
Mikor szedjük le a karácsonyfát?
A karácsonyfát elvileg vízkeresztkor, azaz január hatodikán szokás leszedni. A legtöbben azért tovább tartják, már ha bírják a tűlevelek. A nyugati kereszténység január 6-án tartja a vízkeresztet, ez a három királyok ünnepe.
Fenntartható energiatermelés
A formatervezők is sokat tehetnek a fenntarthatóságért. Például olyan termékek kifejlesztésével, amelyekkel otthon vagy köztéren zöld energiát állíthatunk elő. Az ilyen termékek egy része a környezet terhelése nélkül teszi kényelmesebbé az életet, míg mások a túlélést jelenthetik a világtól elzárt területeken.
Fenntartható építészet-a jövő épületei
Önellátó kunyhók, légtisztító vakolatok vagy éppen árvízbiztos tutajházak. A jövő épületei ezek, amelyek nemcsak hogy nem terhelik a környezetüket, de sok esetben jótékony hatással is vannak rá, vagy éppen segítik a bennük élők túlélését.
Zöld generációt! Mintaadás játékosan
Bár felvilágosító programok és egyre szigorodó szabályok sora próbálja a felnőtteket rávenni arra, hogy legalább a legalapvetőbb lépéseket tegyék meg a környezettudatos mindennapok megteremtése érdekében, a szakértők mégis egyetértenek abban, hogy igazi változás csak a mostani gyerekgeneráció felnövekedésével következhet be. Persze csak akkor, ha - ahogy mondani szokás - a kicsik már az anyatejjel a fenntarthatóság elveit szívják magukba.
Valami van a levegőben!
Percenként 12-16 alkalommal lélegzünk, ezzel naponta körülbelül 16000 liter levegőt keringetünk át mintegy 100 négyzetméternyi légző felületen. Egyáltalán nem közömbös tehát, hogy milyen is ez a környezet.