Szív cikkek

A szívünk az egyik legsokoldalúbb szerv: ismerd meg te is jobban!
Szívünk egy sokoldalú, többfunkciós, interaktív szerv, jóval több mint egy pumpa, mely segít vérünk keringését fenntartani.

Ma van a Szív Világnapja - fókuszban a szívbetegségek
Szeptember 26-a a Szív Világnapja, amely az egyik vezető haláloknak számító szívbetegségekre hívja fel a figyelmet. Hazánkban annyian halnak meg szívbetegségben, mint rosszindulatú daganat következtében.

COVID-19: Az egészséges ember szíve is károsodhat
A koronavírus különböző szövődményeivel kapcsolatban évek múlva bizonyára sokkal többet tudunk majd, azonban már napjainkban is számtalan jel utal arra, hogy az elsősorban légzőszervi betegségnek tartott kór a szívet is károsíthatja. Egyre több olyan vizsgálati eredmény lát napvilágot, amely korábban egészséges embereknél mutat ki szív-érrendszeri érintettséget a fertőzést követően. A COVID-19 vírus szívet érintő szövődményei egyszerűen megelőzhetők, kiszűrhetők egy fertőzés utáni
általános kardiológiai vizsgálattal - hívják fel a figyelmet Czeizel Intézet kardiológus szakemberei.

Nemcsak a szerelemi bánat árthat a szívnek
Februárban a szívé és az érzelmeké a főszerep, de itt az idő, hogy az egészségünkre is nagyobb figyelmet fordítsunk! A kardiovaszkuláris megbetegedések csakúgy, mint a szerelemi bánat, a nőket és a férfiakat is egyaránt veszélyeztetik. Idén, a Szívelégtelenség Hete február 15-éig arra hívja fel a figyelmet, hogy fontos megismernünk testünk és érzéseink motorját, hogy megelőzzük, illetve kezeljük az esetlegesen felmerülő problémákat.

Szívügyek - felsőfokon
A szívelégtelenségben szenvedő betegek kockázatbecslését segíti a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján kifejlesztett, mesterséges intelligencián alapuló, új rizikóbecslő rendszer. A betegek klinikai adatai alapján nyújt segítséget a kezelőorvosnak a magasabb halálozási kockázatú, következésképpen szorosabb utánkövetést igénylő szívelégtelen betegek azonosításában.

Szívfájdalom
Szúr, szorít, nyom – a mellkasi fájdalom szinte mindig egészségügyi veszélyhelyzetnek tekinthető, még ha nem is biztos, hogy szív eredetű a forrása, ugyanis akár rendkívül súlyos problémák is meghúzódhatnak a hátterében. Lehet akut vagy elhúzódó a panasz, minden esetben mihamarabb orvoshoz kell fordulni, hogy a végére járjunk. A szív- és érrendszeri megbetegedésnek - még az azonnali beavatkozást igénylőknek is - nagyon sokféle tünete lehet, éppen ezért figyelmeztet mindenkit a Magyar Kardiológusok Társasága, hogy senki ne habozzon a segítségkéréssel.

Szívszorító tények
Évente 15 ezer infarktus és 40-50 ezer stroke, vagyis mintegy félóránként egy infarktus és tíz percenként egy stroke. Évente hétezer, naponta kb. 20 végtag-amputáció. A halálesetek feléért a szív-érrendszeri betegségek tehetők felelőssé. Riasztó magyarországi adatok, ám a legmegdöbbentőbb, hogy túlnyomó részük megelőzhető lenne, hiszen ezek civilizációs betegségek, melyek alapvetően a túlzott kényelemből és káros szenvedélyekből fakadnak. Szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja, amely tökéletes alkalom arra, hogy újra felhívjuk a figyelmet a prevencióra.

Letenni se könnyű, hát még kigyógyulni!
Még az erős dohányosok szíve is pár év után nagyjából rendbe jöhet, ha abbahagyják a dohányzást, de a teljes gyógyuláshoz jóval több idő kell. Az amerikai orvosok publikációjától a Piac és profit számolt be.

Na, ez az, amit azonnal el kell engedned!
Még a visszatartott vizelet is növelheti a vérnyomást - persze más tényezők mellet - derült ki egy új kutatásból. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta elmondja, mit érdemes számításba venni a mérésnél.

Doktor úr! Biztos, hogy a szív fáj?
Gyakran ijesztő, sokan rögtön a szívinfarktusra asszociálnak, ha mellkasi fájdalmat éreznek. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint az eseteknek csupán kisebb része az, amikor szív eredetű a fájdalom, de a kivizsgálást mindenképpen érdemes elvégeztetni!
Hozza ritmusba szíve ütemét
Még ha nem is figyelünk rá, szívünk rendületlenül tartja mindennapjaink tempóját, diktálva az ütemet egész szervezetünknek. Előfordulhat azonban, hogy a ritmus pontatlanná válik, a szívritmuszavar pedig kezelés nélkül később további komoly problémákat idézhet elő.
Mellkasi fájdalom jobb oldalon - mi lehet az oka?
A szívproblémák kapcsán szinte mindenkinek a bal oldali szorítás és mellkasi fájdalom jut eszébe, ezért érdemes áttekinteni, mi minden miatt jelentkezhet a jobb oldalon a fájdalom. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakértője segít a tájékozódásban.
Rendetlenkedik a ketyegő? Lehet, hogy a pajzsmirigy a ludas!
Olykor mindenkivel előfordul, hogy kisebb szívproblémákkal küzd. Ezek közül a leggyakoribb az extra ütem (extrasystole). Komolyabb problémát az ún. pitvarfibrilláció okoz, mely a felnőttek körében az egyik leggyakoribb szívműködési zavar. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ennek egyik lehetséges okát ismerteti.
A korai menzesz és a menopauza is okozhat szívbetegséget
Friss kutatások szerint a korán érkező menstruáció, a korai menopauza és a vetélés is a szívbetegségek rizikófaktorainak számíthatók. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a további hajlamosító tényezőkről és a kivizsgálás jelentőségéről beszélt.
A magas pulzus és a szorongás is okozhat mellkasi fájdalmat
A mellkasi fájdalom ijesztő tünet, aminek számos forrása lehet, és amelynek mindenképpen utána kell járni. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a lehetséges okokra hívta fel a figyelmet.
Miért vitték le a vérnyomás értékeket?
Miért emelték a magas vérnyomással diagnosztizáltak számát 75 millióról 103 millióra az amerikai szakmai szervezetek? Miért kell az idősebbeknél is azokat az értékeket megcélozni, mint a fiatalabbaknál? Miért olyan fontos az életmód a magas vérnyomás kezelésében? Ezekre a kérdésekre kereste a választ dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája és dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke.
Ezt a 7 dolgot tedd szívinfarktus után
A legtöbb ember túléli az első szívinfarktust, azonban dr. Matusovits Andrea, a Budai Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az ezt követő életszakasz legfontosabb alapköveire hívta fel a figyelmet.
Túl gyorsan ver? Így ellenőrizd!
A pulzus, mint fogalom mindenki számára ismert, az eltérései pedig egyre gyakrabban kerülnek a kardiológusok fókuszába. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az erős szívdobogás esetleges okairól, és a pulzus mérésének szabályairól beszélt.
Lehet, hogy a szíved miatt zsibbad a karod?
Számos ok miatt zsibbadhat, fájhat a karunk, leggyakrabban a nyaki gerinc problémái okozzák ezt a tipikus tünetet. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakembere azonban arra figyelmeztet, hogy szívproblémák is eredményezhetnek ilyen gondokat.
Halálos érintés
Egy kutatócsoport szerint az erős testi kontaktussal járó csapatsportokban gyakoribb a hirtelen szívhalál. Ennek oka pedig az a bizonyos halálos érintés vagy inkább ütés. Felfedezhető, megelőzhető-e a tragédia?
Angyali segítség
Világszerte hagyományosan június első hetében tartják a Szívritmus Hetét, amely a szívritmuszavarokra, azok okaira és kockázataira hívja fel a figyelmet. Az idei hét mottója: „Ellenőrizd a saját szívritmusodat!” Ezúttal a Szívritmus Hetét a szervezők a nemrég elhunyt kiváló színész, Roger Moore emlékének is ajánlják, aki szívritmuszavarának felfedezése óta számos alkalommal támogatta a szívbetegségekkel kapcsolatos felvilágosító kampányokat.
Óvd a szíved a rossz levegőtől!
Rendkívül rossz a levegő minősége szinte az egész országban. A magas szálló por-tartalom miatt már tizenhét település levegőjét minősítette veszélyesnek az Országos Közegészségügyi Központ. A szmogriadó arra figyelmeztet, hogy ezekben a napokban nem tanácsos hosszabb ideig a szabadban tartózkodni. Egy friss tanulmány szerint, különösen azokra veszélyes, akik szív-és érrendszeri problémákkal küzdenek. Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa arról tájékoztat, hogy milyen szív- és érrendszeri kockázatai vannak a légszennyezettségnek, milyen tünetek adhatnak aggodalomra okot, és milyen szívpanaszok esetén szükséges azonnal kardiológushoz fordulni?
A szívritmuszavar jelei, okai és kivizsgálása
Ha valaki dobszerű szívverést tapasztal, mellkasi remegésérzése, légszomja van, szédül, a mellkasában, a torkában, a gyomor tájékon furcsa fájdalmat, szúrést érez, lehetséges, hogy szívritmus zavarban szenved. Ennek a betegségnek számos formája létezik, és többféle kockázati tényező is vezethet a kialakulásához.
A stroke tünetei
Nem vesszük komolyan, vagy nem is gondoljuk, hogy az előjelek a stroke-ra utalnak, amely ma már a harmadik leggyakoribb haláloknak számít a világon. Ezért fontos hogy tisztában legyünk a tünetekkel, és ha a szélütésnek csak a gyanúja is felmerül, azonnal hívjunk mentőt.
Óvjuk egymást karácsonykor is
Mindig felfokozott hangulatban telik az év vége. Rég elmúlt a nyár, megküzdöttünk az időjárás-változásokkal, túléltük az őszt, és beléptünk a télbe, amikor is korán sötétedik, a fényeket pedig a karácsonyi kivilágítás hozza. A munkahelyeken is évzáró hajrá van, mintha mindent most kéne bepótolni, ettől is feszültebbek lehetünk, és akkor még nem is beszéltünk arról, amit a karácsonyi készülődés hoz. Mennyi pénzből jövünk ki idén karácsonykor, mi kerül a fa alá, az asztalra, és ha még pénz is akad, van-e vajon elég idő mindent elintézni, beszerezni. Törekszünk a tökéletességre, szeretnénk mindent megadni a családunknak, de a hajsza közben magunkra nem figyelünk eléggé. A stressz pedig az elsőszámú veszélyfaktor a leggyakoribb magyar halálozási ok, a hirtelen szívhalál esetén. Hiába az ünnepi hangulat, ha nem pihenünk eleget, akkor könnyen lehet baj, még a legünnepibb pillanatokban is.
A Szív Napja - viseld a szíveden!
2000 óta minden szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja. Célja, hogy necsak a betegségek kapcsán törődjünk létfontosságú szervünkkel, ami életünkben majd 2,6 milliárdot dobban. Szívünk testünk mozgatórugója: szívdobbanásról szívdobbanásra élünk, mégis csak akkor szembesülünk működésének fontosságával, amikor valamilyen probléma jelentkezik. A Budai Egészségközpont szakértői úgy vélik, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással sokat tehetünk szívünk védelméért.
Támogasd a veséd, védd a szíved!
A vese működésének támogatásával a szívünknek is segíthetünk, ugyanis a beszűkült vesefunkciók több, mint tízszeresére növelik az idő előtt bekövetkező szív- és érrendszeri eredetű halálozás kockázatát. Dr. Szűcs László, az Oxygen Medical urológusa vesevédő tanácsokkal szolgált.
Tünetek, amelyekkel azonnal forduljon orvoshoz!
A szív- és érrendszeri betegségeket egyéntől, súlyosságtól és jellegtől függően már korai stádiumban is jelezhetik bizonyos tünetek, így, ha korábban nem is tettük, az itt ismertetett tünetek észlelésekor feltétlenül forduljunk kardiológushoz!
Miért hallgass a szívedre?
Ha kell, kiugrik a helyéről, repes, kalapál, és megdermed, vagy éppen lecsúszik a gatyaszárba. Sok mindent tud életünk motorja. Szívünk minden "szokatlan" dobbanása valami lelki problémát is jelez. Vajon figyelünk rá?
Van, amikor nem dobban a szív...
100 ezerszer dobban meg a szívünk naponta. Néha azonban előfordulhat, hogy egy-egy szívverés kimarad. Ez olyan egyszerű okok miatt is megtörténhet, mint a túlzott stressz vagy koffeinfogyasztás, de az elmaradt dobbanás alacsony vérnyomásról és szívbetegségről is árulkodhat. Honnan tudom, hogy mikor kell egy kimaradt szívverést komolyan venni?
Mikor és hogyan kell használni a defibrillátort?
A defibrillátor egy életmentő eszköz, de nem pótolja az újraélesztést. Hogyan működik a szerkezet, és mikor szükséges használni?
Törődj a szíveddel!
Különösen a hidegebb, őszi-téli hónapokban tanácsos néhány csepp illóolajat csepegtetni párologtatónkba, így nemcsak kellemes illat lesz a lakásban, hanem közérzetünk is észrevétlenül javulni fog. A párológtatóban használt mécses lángja - bármily kicsi tűz is - melegséggel tölti el az embert, és fokozza a meditálásra, elmélkedésre való vágyat.
Milyen esélyünk van egy súlyos szívbetegségre?
Szeptember utolsó vasárnapján, a Szív Világnapján szembesülnünk kell azzal, hogy a magyarok több mint fele szív- és érrendszeri betegségekben hal meg, napi 70 embert éri hirtelen szívhalál. Dr. Ádám Zsófia, az Oxygen Medical kardiológusa arról a kockázatbecslésről beszélt, amelyből kiderül, milyen esélyünk van egy súlyos, akár életet veszélyeztető betegségre.
Tudod, hogy miért szív alakú a szív?
Nyíllal átlőtt szív- ugye ismerős ez a kép? De honnan is származik a szív stilizált képe, amikor nem sok hasonlóságot mutat e szervünk eredetijével? Eredjünk a kérdés nyomába!