Életforma.hu


2 tévhit az edzésről és a fogyásról

2 tévhit az edzésről és a fogyásról 

Egyre több ember sportol nálunk is, legyen szó csapatsportról vagy egyéni tréningről. Ráadásul a nyár közeledtével még többen kezdenek alakformálásba. Azonban kevesebben vannak azok, akik az edzést igazán tudatosan, a szervezetük minden rezgését és igényét figyelembe véve végzik. Pedig mindez nagyon fontos ahhoz, hogy valódi eredményeket érjünk el – mondta el a Life1 személyi edzője, Szomor Dávid.
Néma gyilkos les ránk

Néma gyilkos les ránk 

Népbetegség a hipertónia. A súlyos szív- és érrendszeri esetek hátterében - ami évente negyvenezer ember életét követeli idehaza - legtöbbször a magas vérnyomás, a néma gyilkosnak is nevezett krónikus betegség áll. A Magyar Kardiológusok Társasága a közelgő Szívünk Napja alkalmából (szeptember utolsó vasárnapja) arra hívja fel a figyelmet, hogy fontos a rendszeres ellenőrzés, illetve hogy be kell tartani az orvos utasításait.
Mozgás trombózis után? Igeeeeeeeen!!!

Mozgás trombózis után? Igeeeeeeeen!!! 

A rendszeres testmozgás mindenkinek elengedhetetlen az egészséges életmódhoz, de a trombózist követően nem mindegy, hogy milyen sportot választ az ember, és azt milyen intenzitással űzi – nyilatkozta Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa.
Kardiológia vagy valami más?

Kardiológia vagy valami más? 

Az ödéma egy szemmel is látható duzzanat, amelyet könnyű beazonosítani az érintettnek is. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet, hiszen akár komoly betegség is meghúzódhat a tünet mögött.
Ezért fontos a kardiológiai kivizsgálás vesebetegeknek

Ezért fontos a kardiológiai kivizsgálás vesebetegeknek 

Minden vesebetegnek tisztában kell lennie azzal, hogy a beszűkült vesefunkciók több mint tízszeresére növelik az idő előtt bekövetkező szív- és érrendszeri eredetű halálozás kockázatát. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a rendszeres vizsgálatok jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Csak napi egy cigi? Tudd meg, ez is sok!

Csak napi egy cigi? Tudd meg, ez is sok! 

A legújabb kutatási eredmények rossz hírt jelentenek a dohányosoknak: csak a teljes leszokás csökkenti a szív-érrendszeri betegségek rizikóját. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa az összefüggésekre világított rá. Miattad egy passzív dohányos sincs biztonságban! Olvasd el saját érdekedben! 
Miért vitték le a vérnyomás értékeket?

Miért vitték le a vérnyomás értékeket? 

Miért emelték a magas vérnyomással diagnosztizáltak számát 75 millióról 103 millióra az amerikai szakmai szervezetek? Miért kell az idősebbeknél is azokat az értékeket megcélozni, mint a fiatalabbaknál? Miért olyan fontos az életmód a magas vérnyomás kezelésében? Ezekre a kérdésekre kereste a választ dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája és dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke.
Honnan tudom, hogy hatástalan nálam az aszpirin?

Honnan tudom, hogy hatástalan nálam az aszpirin? 

Egy esetleges szívinfarktus vagy stroke megelőzése gyanánt sokan szednek alacsony dózisú aszpirint, mely köztudottan –vérlemezke- thrombocyta aggregáció gátló hatással is rendelkezik.Néhányuknál azonban a kívánt eredmény elmarad, és mégis kialakulnak életveszélyes vérrögök. Mi ennek az oka?
Ismerd fel a stroke tüneteit - Te is lehetsz áldozat

Ismerd fel a stroke tüneteit - Te is lehetsz áldozat 

Ma van a  Stroke Világnapja. Világszerte évente 15 millió ember esik a szélütés áldozatául. Ahhoz, hogy a betegek idejében megkapják az életmentő vérrögoldó kezelést, ismerni kell a betegség tüneteit, és azonnal mentőt kell hívni.
Heti 750 perc - csak ennyi kell, hogy életben maradj

Heti 750 perc - csak ennyi kell, hogy életben maradj 

A legújabb, 17 országra kiterjedő vizsgálat igazolta az életmód orvoslás rég hangoztatott állítását, miszerint a mozgás akár életet is menthet. Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke a felmérés eredményeit és a pontos ajánlásokat ismertette.

Ezekkel a vizsgálatokkal megelőzheti az infarktust 

Az infarktusnak számos rizikófaktora van, amelyeket ismerve és kezelve jelentősen csökkenthető a bekövetkezés esélye. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a legfontosabb megelőző vizsgálatokról beszélt.

9 ok, amiért szükséges az érvizsgálat 

Az érszűkület gyakran évekig tünetmentes, szinte észrevehetetlen folyamat, amire sokszor már csak a súlyos problémák hívják fel a figyelmet.  A szakorvos szerint nagyon hasznos lehet egy egyszerű módszerrel, az arteriográfiával megvizsgáltatni az erei állapotát. Nézzük, kik a veszélyeztetettek?

Hány éves a szíved? Most kiderítheted 

Szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja. Ha valaki dohányzik, magas a vérnyomása és a koleszterinszintje, jelentős esélye van annak, hogy a szíve öregebb, mint a valós életkora. Mit lehetünk magunkért, és mit tehet a kardiológus?

Amin lehet, azon kell is változtatni 

A szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőit 2 fő csoportra lehet osztani: a megváltoztathatatlan és a megváltoztatható tényezőkre. A jó hír, hogy rengeteget tehetünk a saját egészségünkért! Ezeket ismerteti Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke.

6 szívproblémára figyelmeztető tünet - Vedd komolyan! 

A szív-és  érrendszeri betegségek okozzák a halálozások több, mint felét Magyarországon. Jó tudni, hogy a megelőzés, vagy időben történő beavatkozás életet menthet. A szakember most azokról a tünetekről beszél, amelyek okát feltétlenül ki kell vizsgáltatni. 

Frontok jönnek, frontok mennek - mit tehetünk magunkért? 

A szívbetegeket nem csak a tartós nagy meleg viselheti meg, de szélsőségesen reagálhatnak az időjárási frontokra is. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakorvosa az elővigyázatosságra és a szükséges orvosi ellenőrzésekre hívta fel a figyelmet.

Mitől alakul ki az ödéma, és hogyan kezelhető? 

A vizes, dagadt, ödémás láb egyik lehetséges oka a szívelégtelenség. Hogyan alakul ki, és hogyan kezelhető, erről szakembert kérdeztünk.

Vigyázat! A fogszuvasodásból szívinfarktus is lehet! 

Az eddig is közismert tény volt, hogy a magas vérnyomás- és koleszterinszint, az elhízás és a dohányzás a szív-érrendszeri betegségek rizikófaktorai. Most dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a rossz fogak és a szívbetegségek kapcsolatára hívta fel a figyelmet.

10 élelmiszertípus, ami nélkül nincs egészség! 

Tudtad, hogy a halálozások felét a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és a 2. típusú diabétesz okozzák? A betegségek kialakulásában a táplálkozásnak óriási a szerepe. Vajon mire van alapvetően szükségünk, és mennyit fogyasszunk belőle?

Mi nem jojózunk, mi fogyunk! 

Villámdiéta? Káposztaleves-kúra és csodakapszulák? Ha összeszámoljuk, mennyi energiát és pénzt fordítottunk eddig fogyókúrákra, megdöbbentő eredményre juthatunk. Varga Dóra dietetikus, az Életmód Orvosi Központ szakmai vezetője szerint az is döbbenetes, hogy a „kúrázók” 80-90 százaléka annak ellenére újra és újra próbálkozik csodaszerekkel, hogy csak a jojó-effektust tapasztalta meg. 

8 furcsa jel, ami szívritmuszavarra utal 

A gyengeség, a szédülés, a lassú vagy felgyorsult szívverés, csak néhány jel azok közül, amelyek akár szívritmus zavarra is utalhatnak. Mikor kérjünk orvosi segítséget? Erre is válaszol, valamint a korai felismerésének jelentőségére is felhívja a figyelmet a szakember

Honnan tudom, hogy ez szívinfarktus vagy pánikroham? 

Heves szívdobogás, szapora szívverés, szorító mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés és félelemérzet – ijesztő tünetek. Szívinfarktus vagy pánikroham? Hogyan lehet megkülönböztetni, és mikor kell kivizsgáltatni, hogyan kell kezelni?

Ez a leghatékonyabb érméreg! Te is megszívhatod... 

Régóta köztudott tény, miszerint a dohányzás számos betegség kialakulásának kockázatát megnöveli - köztük az artériás trombózisét is -, ám kutatások szint a vénás rendszerre is komoly befolyást gyakorol. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezért a dohányosok trombózis rizikóbecslésének és genetikai szűrésének fontosságát hangsúlyozza

Egyen halat, életmentő falat! Megmondjuk melyiket 

A halak táplálkozás élettani szempontból rendkívüli beltartalmi értékekkel rendelkeznek, a szív- és érrendszerünk védelmében igen jelentős szerepük van a bennük található telítetlen zsírsavaknak köszönhetően. Íme néhány fontos tudnivaló a tengeri és édesvízi halfajtákról.

Milyen betegséget jelez a heves szívdobogás? 

Magyarországon, de az egész világon vezető betegségnek számít a szív és érrendszeri megbetegedés. Ennek tünetei között szerepelhet a szapora szívverés is, ami azonban sokszor nem ehhez a betegséghez kapcsolódik, hanem hormonproblémákat jelez. Ám a pajzsmirigyzavarnak és a szívbetegségnek mégis van közük egymáshoz. Szakértő segít eligazodni

3 súlyos tévhit a koleszterinről 

A „csendes gyilkos” minden harmadik magyart érint, ám mégis keveset tudunk róla, vagy éppen rosszul. A koleszterinnel kapcsolatos három tévhited oszlatunk most el.

A nap kérdése: hány éves a szíved? 

Ma van szív világnapja. Azt tudtad, hogy annak, aki dohányzik, magas a vérnyomása és a koleszterinszintje, könnyen előfordulhat, hogy a szíve „öregebb”, mint a valós életkora? Dr. Marton Anna, az Oxygen Medical kardiológusa az összefüggésekre és a tennivalókra hívta fel a figyelmet. 

Szívbarát ételeink 

Hazánkban a halálozások nagy része szív-és érrendszeri betegségekre vezethetőek vissza, így érdemes szívbarát táplálkozást folytatni. Szakértő segít eligazodni, mit ehetünk, mit kerüljünk és mit fogyasszunk mértékkel a szív egészségéért

Ez a hosszú élet titka! Gondoltad volna? 

A mozgáshiány majdnem kétszer annyi ember halálát okozhatja, mint a túl magas testtömeg index – derült ki egy brit kutatásból. Lóránth Kata, az Oxygen Wellness szakmai vezetője az összefüggésekről beszélt.

Sokkoló mutatók - fokozott kockázatok fenyegetnek 

Magyarország a sereghajtók közé tartozik Európa nemzetei között az általános egészségi állapotot tekintve. Hazánkban csaknem 2,5 millió ember szenved magas vérnyomásban, 1 millióan cukorbetegek, a lakosság fele pedig túlsúlyos.

Reumás panaszaid vannak? Azonnal menj kardiológushoz! 

Nem tanácsos félvállról venni a reumás panaszokat, amelyek különösen ősszel erősödnek fel. Egy kutatás szerint ugyanis kétszer nagyobb esélyük van szívbetegségre a reumás fájdalmakban szenvedőknek. Tanácsos tehát a kardiológust is felkeresni!

Gyógyítsd magad! 13 praktika labilis vérkeringésre! 

Vérnyomás-ingadozás, szédülés, fül- és fejzúgás, tompa és kábult fejfájás, jéghideg kezek és lábak, bedagadt bokák. Ismerős? Mindezek együtt, de külön-külön is azt jelzik, hogy labilis a vérkeringésed! Ám egyszerű praktikákkal könnyen segíthetsz magadon. Összegyűjtöttük őket!

Mire jó az étcsoki 60 felett? 

Nagyobb távolság megtételére képesek feketecsoki-evés után a perifériás érbetegségben szenvedő 60 év felettiek, és gyorsabban és hosszabb ideigtudtak járni - állapította meg egy olasz kutatás. Vajon mekkora csokimennyiség kell ehhez?

Hogyan füstölheted életveszélybe a gyereked? 

Fújja az apa, és gyakran az anya is. A gyerek pedig szívja a dohányfüstöt így is, úgy is. Ám senki sem gondol ilyenkor arra, hogy a passzív dohányzás  maradandó károkat okozhat a gyerekek artériáiban, öregítve a vérereiket, ahogyan azt egy legutóbbi ausztrál kutatás is bizonyította.

A Q10 vitamin és a szelén hatásai 

Egy ötéves kutatás eredményeként egyértelműen kijelenthető, hogy a szelén és a Q10 tartós szedése radikálisan csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések és a halálozás kockázatát.

Hogyan lassítsuk a szív- és érrendszer öregedését? 

Bár maga az öregedés elkerülhetetlen, nem mindegy, milyen ütemben zajlik a folyamat. Kutatások eredményei szerint korábban „öregszik” az szív- és érrendszere azoknak, akik 2-es típusú cukorbetegséggel élnek. Dr. Szentpály Emőke, az Oxygen Medical kardiológusa szerint ez a folyamat lassítható.