Tüdő cikkek

Esély egy új életre
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Ahogy a bölcsesség szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Mai írásunkból kiderül, hogy a Magyar Szervátültetettek Szövetségének számos szakmai tevékenységén túl, talán a legfontosabb feladata, hogy reményt adjon.

Tüdővitamin egy magyar vállalkozástól
Kifejezetten a tüdő védelmére állított össze egy speciális kapszulát egy hazai vállalkozás. A nagy dózisú vitaminokat, enzimeket és gyógynövény-kivonatot tartalmazó, új étrend-kiegészítő összetételét napjaink problémái hívták létre.

TBC - már nem népbetegség, de...
Tüdőnk egészsége: a tbc már ritka, de van több olyan betegség, amit komolyan kell venni. Nem véletlen, hogy az Európai Tüdőgyógyász Társaság 2010-et a tüdő évének nyilvánította, felhívva ezzel is a figyelmet a világszerte több százmillió embert érintő krónikus tüdőbetegségek jelentőségére, és arra, hogy bár a legtöbb tüdőbetegség gyógyítható, a megelőzés a leghatékonyabb módszer ezek kivédésére. Igaz, ennek már nyolc éve, azonban aktualitása vitathatatlan. A tüdő betegségeit komolyan kell vennünk, hiszen a tüdő az egyik legfontosabb szervünk. A tüdő három veszélyes betegségéről szól a WEBBeteg.hu összefoglalója.

Tudod, mi a COPD?
Nem, ez nem egy szervezet rövidítése, hanem egy krónikus, nem gyógyítható betegségcsoporté. Lehet, hogy téged is érint? Vajon milyen vizsgálatokkal mutatható ki? Elmagyarázzuk...

Asztmás roham gyerekkorban: ezek a kezdeti tünetek!
Mi okozza a gyerekkori asztmás rohamokat? Hogyan lehet időben felismerni és kezelni? Milyen egy asztma akciós terv? Szakember segít megválaszolni a kérdéseket.

Szűrővizsgálatok: melyik életkorban, mi ajánlott?
A tavasszal elszántan vágunk bele egy új sportba, eddig nem próbált hobbi után nézünk, vagy otthonunkat varázsoljuk át. Ám a saját egészségünkről se feledkezzünk meg, és menjünk el a régóta halogatott egészségügyi szűrővizsgálatokra is. Soroljuk, hogy milyen vizsgálatokra ajánlott elmenni a különböző életkorokban...

Hamar elfárad a hangja? Vizsgáltassa ki a tüdejét!
A hang elfáradása foglalkozási ártalom főként színészek, énekesek, call centerben dolgozók és tanárok körében. Ám egy új kutatás szerint a panaszok megjelenésében nem csak a hangszalagok túlzott igénybevétele, hanem a tüdő nem megfelelő működése is közrejátszhat.

Te felismered a tüdőgyulladást?
Tévhit, hogy a tüdőgyulladás minden esetben egyértelmű, komoly panaszokkal jelentkezik! Az enyhébb, sokszor egyszerű meghűléshez hasonló tünetek – rossz közérzet, hőemelkedés, köhögés – is jelezhetik a betegséget.
Dobd el, és maradj életben!
Légzési nehézség, gyakori köhögés, reggeli köpetürítés, esetenként sípoló légzés? Ezek a tünetek mind a COPD betegségre utalnak, amelyben mintegy félmillió ember szenved Magyarországon, és amely jellemzően dohányzás következtében alakul ki. Dobd el a cigit, és maradj életben! Ez a nap épp jó erre: a Dohányzásmentes Világnap!

Az ötödik számú gyilkos
A COPD világviszonylatban is komoly népegészségügyi probléma, hiszen ma már ez a kór minősül az ötödik vezető haláloknak a világon. Európában minden órában meghal egy ember krónikus obstruktív tüdőbetegségben, hazánk sem kivétel. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság egyik legfontosabb feladatának tekinti a COPD elleni küzdelmet, ami szintén témája a Társaság június 13 és 16 között megrendezésre kerülő 57. Nagygyűlésének.
Porszívóval, fülsapkával megelőzi a nátha szövődményeit
Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gége szakorvos, az Orrhigiéne Alapítvány Elnöke a prevenció elkötelezett híve. Az a klinikai munkacsoport, melynek két évtizeden át volt a munkatársa- a budapesti Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekklinikáján dr. Miriszlai Ernő gyermek fül-orr-gégész professzor vezetésével a gyermekkori nátha szövődményeinek megoldását és megelőzését tűzte ki célul. Ennek érdekében kidolgozták az orrhygiéne fogalmát, és a megvalósításához szükséges eszközöket is. Ezek fontosságát fejti ki olvasóinknak.
Ma ne gyújtsanak rá!
Világszerte ezen a napon tartják a Nemdohányzók Világnapját (NON-Smoking Day), melyet a WHO 1987-ben hívott életre azzal a céllal, hogy ráirányítsa a figyelmet a dohányzás ártalmaira és a nemdohányzó életmód előnyeire.
A munkahelyi környezet asztmát okozhat
A bőrfelszín után a munkahelyi környezet főként a légutakban okoz panaszokat, az asztma a második leggyakoribb foglalkozási betegség világszerte. Kialakulásában fontos szerepet játszik a munkahelyi porok, gőzök, gázok, füstök tartós belélegzése.
Menj szűrésre, mert a TBC most is fertőz!
Az egyik legveszélyesebb ebben a betegségben, hogy nagyon könnyen el lehet kapni. A tbc fertőzéssel terjed. A tbc-s beteg köhögésekor a nyálcseppekkel együtt tuberkulózisbaktériumok kerülnek a levegőbe. A körülöttük élő emberek belélegzik ezeket a baktériumokat, amelyek megtelepednek a tüdejükben, és elszaporodva betegséget okozhatnak.
Áttörő eredmények tüdőrák kezelésben
Egy új vizsgálati szer négyszeresére nyújtja a progressziómentes túlélést a tüdőrákos betegek egy részénél, akik jelentősen tovább élhetnek a kezelésnek köszönhetően. A hatóanyagot tanulmányozó nemzetközi vizsgálat frissített eredményeit nemrégiben ismertették a Chicagóban megrendezett Mellkasi Onkológia Szimpóziumon.
A világ 10 leggyakoribb haláloka
2010 - A Tüdő Éve. A tüdőgyulladás még ma is az egyik leggyakoribb és legtöbb életet kioltó betegség. A világ 10 leggyakoribb haláloka között szerepel három másik légúti betegség (a tüdőrák, a COPD és a TBC) társaságában. A legtöbb áldozatot a nagyon fiatalok és a nagyon öregek, illetve a nagyon betegek közül szedi, de senki sincs biztonságban a tüdőgyulladással szemben - emelte ki Váci Sándor, a Légúti Betegek Országos Egyesületének elnöke.
Célkeresztben a tüdőrák
Napjainkban egyre több szó esik a daganatos megbetegedésekről, azonban a leggyakoribb típust, a tüdő daganatos elváltozásait még mindig a némaság fala veszi körül. Pedig hazánkban a daganatos megbetegedések között a tüdőrák a vezető halálok. Úgy ahogy az emlőrákra októberben hívják fel világszerte a figyelmet, november a tüdőrák ellenes küzdelem hónapja. Ebből az alkalomból szervezi a 2010. november 19-én a Magyar Rákellenes Liga és a Magyar Tüdőgyógyász Társaság közös „Célkeresztben a tüdőrák – együtt a gyógyulásért” című rendezvényét.
Most nagyon vigyázz a tüdődre !
Ősszel a legérzékenyebb a tüdőnk, ilyenkor különösen kell figyelnünk a megfázás, a köhögés, a torokfájás és hasonlók megelőzésére. A hörghuruttal, tüdőgyulladással vagy tüdőtágulással küzdő embereknek ilyenkor a szokásosnál is több óvintézkedést kell tenniük, hogy a probléma súlyosbodásának esélyét a minimumra csökkentsék.
Amit a tüdőrákról mindenkinek tudnia kell...
A tüdő életfontosságú szervünk, ezért bármilyen légzési nehézséget fedezünk fel magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz! A tüdőt sajnos sokféle kór támadhatja meg.
Ingyenes tüdőkapacitás-mérés országszerte
Október 14-én, az első Légzésfunkciós Világnapon a Magyar Tüdőgyógyász Társaság, a tüdőgondozói hálózat és számos civil szervezet, köztük a Légúti Betegek Országos Egyesülete ingyenes légzésfunkciós vizsgálatokra hívja a lakosságot országszerte. A légzésfunkciós szűréseken résztvevő egészségügyi dolgozók ingyen megmérik az érdeklődők tüdőkapacitását, és ha gyanús eltérést észlelnek, akkor további vizsgálatok elvégzését javasolhatják.
Dohányzol?Milyen állapotban van most a szervezeted?Teszteld!
Több évig, netán évtizedig dohányzott? Most nyomta el az utolsó szálat? Esetleg éppen ma gyújtott rá élete körülbelül ötödik cigijére? Nézze meg, mit is okoz most szervezetében az a pár slukk!
Menj oxigénbárba, ott szívhatsz tiszta oxigént
Emlékeznek, milyen furcsán néztek pár évvel ezelőtt Michael Jacksonra, amikor oxigénsátorba vonult? Pedig ma már egyre több nagyvárosban nyílnak oxigénbárok, egyre több helyen végeznek oxigénterápiát. Hogy miért? Mert egyre kevesebb levegőnk van. Szó szerint.
Az asztmások számára különösen fontos!
Az asztmás beteg állapotát a dohányzás negatívan befolyásolja. Növeli a betegség mellett egyébként is gyakran fellépő köhögés, zihálás és az asztmás roham előfordulását, a légutakba kerülő füst hatására a köpet képződése is fokozódik. Mindez együttesen vezet a tüdőfunkció gyors ütemű romlásához. A dohányzás abbahagyásával azonban mindez helyreállítható.
Te sem tudod, hogy mi is az a COPD? Tudnod kell!
A krónikus obstruktív tüdőbetegségre, annak súlyos következményeire, illetve a korai felismerés és a megelőzés egyszerűségére hívjuk fel a figyelmet. A COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) világszerte évente több mint 3 millió áldozatot követel, és ezzel már a 4. helyen van a halálokok világranglistáján. Magyarországon a becslések szerint mintegy félmillió COPD-s beteg él.
A harmadik vezető halálok lesz a világon, a COPD
Az Egészségügyi Világszervezet 2008-as felmérései alapján a COPD 2030-ra a harmadik vezető halálok lesz a világon. A dohányzás okozta kórképek közül most kiemelten foglalkozunk a tüdőt érintő elváltozásokkal, melyek közt is a leggyakoribb és legtöbb halálos áldozatot követelő elváltozás a krónikus obstruktív tüdőbetegség.
Csak dohányosoknak!
Igen, a cigisdobozok jóvoltából tudjuk, hogy a dohányzás károsítja mi és környezetünk egészségét, de nem tudjuk, mennyire! Nézzünk vissza: ahány évig éltünk a cigivel, annál nagyobb az esélyünk a legkülönbözőbb betegségekre!
Legalább ma Ne gyújts rá! Ciki
A nemzetközi "Ne gyújts rá"- mozgalom világnapját minden év november 3. csütörtökén tartják, így idén november 19-én kerül megrendezésre. A mozgalom 1974-ben az Amerikai Egyesült Államokból indult útjára, azzal a céllal, hogy legyen az évben egy olyan nap, amikor a cigarettázók nem gyújtanak rá, és a társadalom figyelmét felhívják e szenvedély veszélyeire.
Öt vészjósló jel - tüdőrákod van!
Mintegy 8000 áldozata van a tüdőráknak Magyarországon, amely ezzel a legtöbb halálesetet okozó daganatos betegség. Pedig megelőzhető lenne: életmódbeli változtatásokkal és azzal, ha mindenki rendszeresen eljárna szűrésre.
Leggyakoribb tévhitek - a tüdőgyulladásról
A tüdőgyulladások teljes biztonsággal nem védhetők ki. A dohányzás abbahagyása után helyreáll a tüdő öntisztuló képessége, amely jelentősen csökkenti a tüdőgyulladás kialakulásának a kockázatát.
Milyen betegségre utal a véres köpet?
A véres köpet láttán mindenki megijed és először rosszindulatú tüdődaganatra gondol, és általában azonnal felkeresi orvosát. Pedig a véres köpet hátterében számos más, nem csak tüdőbetegség állhat.
A tüdőrák figyelmeztető jelei
A tüdőrák korai stádiumában a tünetek szegényesek, nem specifikusak. Lehet esetleg enyhe köhögés, amelynek a beteg sokszor nem is tulajdonít jelentőséget, továbbá felléphet enyhe hőemelkedés, izzadékonyság.