Életforma.hu


Erre figyelj, ha okosat ajándékozol a gyerekeknek

Erre figyelj, ha okosat ajándékozol a gyerekeknek 

Szinte nincs olyan felnőtt, aki ne használna legalább egyet belőlük - legyen szó munkáról vagy szórakozásról. A kütyük behálózzák az életünket. A gyerekek egyre fiatalabb korban találkoznak a digitális világ nyújtotta lehetőségekkel és egyben veszélyekkel, nem beszélve a legfiatalabb generációról, akik már a virtuális világba születtek bele.
Nem foghat ki rajtad az a fránya tél!

Nem foghat ki rajtad az a fránya tél! 

Még nagyobb "támadások" érik bőrünket a téli hónapokban, mint a szokásos. Ha elhanyagoljuk, akár hosszú távú problémákat is okozhatunk magunknak. Többek között az időnkénti száraz viszketés, először állandóvá, majd fájdalmassá válhat.
Segítség, lázas a gyerek!

Segítség, lázas a gyerek! 

Rengeteg tévhit forog közszájon a lázzal kapcsolatban, például, hogy kicsapja a magas láz a fehérjéket, vagy begörcsöl a gyerek. Az igazság, és az elfogadott szakmai irányvonal ezzel szemben az, hogy a láz egy hasznos segítő, nem mindig, vagy mindenáron kell csillapítani. Egyszerű a képlet – a láz elpusztítja a kórokozókat, a legegyszerűbb módon, hővel. A lázgörcsöt sem a magas láz okozza, hanem genetikai hajlam és a fertőzés, előfordulhat hőemelkedésnél, magas láznál egyaránt. Az elfogadott orvosi protokoll szerint, ha egy beteg jól van 39 fokos láz esetén is, akkor nem kell a lázat csillapítani. Pl. a gyerek játszik, vidám, vagy alszik nyugodtan. Egy alvó gyereket ne ébresszünk fel lázat mérni, mert éppen gyógyul!
A bejelentők védelmében - videóval

A bejelentők védelmében - videóval 

Védeni kell azokat a polgárokat, akik valamilyen európai gazdasági vagy jogi visszaélést, szabálytalanságot fedeznek fel. Erről döntenek az európai képviselők.
5+1 tipp, ha holnap is látni szeretnél

5+1 tipp, ha holnap is látni szeretnél 

Hányszor ültél már rá szemüvegre? Hányszor esett bele a kukatárolóba, amikor kidobtad a szemetet? És hányszor homályosodott el a lencse, amivel nem tudtál mit kezdeni? Pedig a szemüveg túl fontos és drága dolog ahhoz, hogy épségét meg tudd őrizni! Turáni Antal, a Látszerész Ipartestület egykori alelnöke, Érd ma is elismert optikusa ad segítséget.
Ez nem kutyakomédia

Ez nem kutyakomédia 

Mindjárt itt az újév, és már most szólnak a petárdák országszerte. A szilveszter éjszakája pedig maga a féktelen szórakozás! De vajon mindenkinek? Sok állattartó rettegve várja az év utolsó napját, mert kedvencének ez maga a rémálom. Dr. Mátray Árpád állatorvos minden négylábú páciensének szeretné megkönnyíteni ezt az időszakot, most pedig mindenkinek elárulja, hogyan vészeljük át a leghangosabb estét (estéket) egy érzékeny kiskedvenccel?
Így hozd helyre megégett arcbőrödet

Így hozd helyre megégett arcbőrödet 

A hosszúra nyúlt kánikulát még most is csak vízparton lehet igazán elviselni. Ha azonban nem vagyunk kellőképpen körültekintőek, akár tíz perc alatt is égési sérüléseket szenvedhetünk. Az arcbőr különösen érzékeny, így ezen a területen akár még rövidebb idő is elegendő a kellemetlen bőrpír kialakulásához.

Fény az Európai Unióból 

Sok embernek okoz komoly egészségügyi panaszokat az időjárás. Ezért indította el az ICI Interaktív Kommunikációs Zrt. egy alapvetően új szemléletű meteogyógyászati® diagnosztikai eszköz és szolgáltatás kutatását, illetve fejlesztését 2016. augusztus 1-jén. Az európai uniós támogatással indított projekt most fejeződött be, az új eszközök már a páciensek rendelkezésére állnak a Meteo Klinikán.   
Most született, és máris szőrös! És így is marad?

Most született, és máris szőrös! És így is marad? 

Sok szülő megdöbbenve veszi tudomásul, hogy éppen megszületett csemetéjének háta, hasa, homloka, vagy kis lábacskái szőrösek. És ez nemcsak egy – két pihét jelent, hanem akár vastag, sötét szőrszálak tömegét is. Ennek oka azonban banálisan egyszerű, így megijedni sem kell tőle. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász segít nekünk és a ratkotunde.hu-nak.
Szent ég! Lehet, hogy vadásznak a pacemakeredre?

Szent ég! Lehet, hogy vadásznak a pacemakeredre? 

Egyre terjednek az egészségügyben a vezeték nélküli eszközök - pacemakerek, beültethető inzulinpumpák -, mivel használatuk nem igényel állandó orvosi felügyeletet, és műtéti beavatkozás nélkül is könnyen programozhatók. Éppen ezért éri egyre több támadás ezeket a szerkezeteket: ma már tíz kibertámadásból négynek az egészségügyi szféra a célpontja, az onnan ellopott információk ugyanis értékesebbek a feketepiacon, mint pénzügyi adataink. A biztonság ebben a szegmensben akár élet-halál kérdése is lehet, a jövő májusban életbe lépő GDPR ezért az egészségügyi személyes adatok védelmét is kiemelten kezeli.

Hogy meg ne süketüljön az a gyerek a fesztiválon! 

Javában dübörög a nyári fesztiválszezon, a jobbnál jobb zenei és kulturális kínálat pedig a kisgyermekes családok kedvét is meghozza a jól megérdemelt kikapcsolódáshoz. A felhőtlen szórakozás közben azonban érdemes odafigyelni a fiatalok és a kisgyermekek különösen érzékeny hallásának védelmére is, hiszen a szélsőségesen magas zaj maradandó halláskárosodást is okozhat.

Így védd a gyerek szemeit a naptól! 

A nap elleni hatékony védekezés ma már természetes velejárója az önfeledt strandolásnak. A nyaraláskor azonban nemcsak bőrünket kell óvnunk a káros ultraibolya sugaraktól, hanem szemeinket is. Megfelelő elővigyázatosság nélkül ugyanis számos olyan hosszútávú szemészeti problémával szembesülhetünk, mint a retinagyulladás, vagy az idősebb korban kialakuló szürke- és kúszóhályog. A gyerekek fokozottan érzékeny szemeinek védelme pedig külön odafigyelést érdemel.

6 tipp a káros sugarak ellen 

Nyáron gyakran halljuk a különböző hírcsatornákon, hogy az extrém magas UV sugárzás miatt 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a napon, ha pedig a szabadban vagyunk, gondoskodjunk a megfelelő fényvédelemről. Ilyenkor mindannyiunknak az jut az eszébe, hogy naptejjel védjük a bőrünket, tartózkodjunk az árnyékban, és igyunk elegendő folyadékot. De mi a helyzet a szemünkkel?

10-ből 9-en nálunk tudják! 

Egyre tudatosabban készülnek fel a magyar családok a nyári, rendkívüli viharokra. Már idén is volt részünk bőven heves esőzésekben, zivatarokban, jégverésekben, a villámlások pedig jelentős károkat okoztak. Legalábbis ez derült ki a Groupama legfrissebb kutatásából. 

Babád van? Nyaralni mész? Erre figyelj! 

Tombol a nyár, a legtöbben most indulnak el nyaralni. Az előkészületeket sokszor megbonyolíthatja, ha kisbabával készülünk a családi pihenésre. Íme néhány jótanács Dr. Makleit László belgyógyász orvostól, mire érdemes mindenképp odafigyelnünk ilyen esetben, hogy elkerüljük a napégést, napszúrást, pelenkadermatitiszt vagy a dehidratációt.  

Barna bőrű hableányok, figyelem! 

Míg a 19. század környékén a világos bőrszín volt divat, és a porcelánszínű bőr egyet jelentett a szépséggel, az egészséggel, később egyre inkább a bronzbarna szín terjedt el. A trendek folyamatosan váltották egymást, hol a világos, hol a napbarnított bőr lett a divat, de legyen akár a fehér vagy a csokibarna szín a kedvenc, a legszebb mégis az egészséges bőr! Ezért pedig – főként a nyári erős napsugárzás idején – mindannyiunknak érdemes tennünk.

Felnőtt korban is életet menthet 

Évente 2-3 millió életet mentenek meg világszerte a védőoltások, mivel 26 különféle betegség ellen nyújtanak védelmet – hívja fel a figyelmet a WHO. Az április 24-én kezdődő Védőoltási Hét kapcsán szakorvosok arra figyelmeztetnek, hogy felnőttkorban is gondolni kell az immunizálásra, többek között a rizikócsoportokba tartozók (HIV-fertőzöttek, krónikus betegek, koraszülöttek, idősek) esetében. A vakcinációval nemcsak magunkat védhetjük, de a családunkat, a környezetünket és a társadalom egészét is.

Star Trek a Mekongban 

A WWF legújabb jelentésében a 2015-ben, újonnan felfedezett fajokról számol be, amelyekre a Mekong vízgyűjtő területén bukkantak. A ma közölt adatok alapján 163, eddig ismeretlen faj él a területen, amelyek túlélése már felfedezésük pillanatában is kétséges.

Szemünk fénye 

Életünk előrehaladtával nagy a valószínűsége annak, hogy látásunk romlik, és kialakulhat valamilyen szembetegség is. A teljesség igénye nélkül a leggyakoribbakról kérdeztük Dr. Milibák Tibor főorvost, az Uzsoki Kórház szemészeti osztályának vezetőjét.

Egészséges barnulást! 

Bőrünket naponta éri fényterhelés, különösen nyaraláskor! A barnulás a bőr természetes védekező reakciója. A nap UV A és UV B sugarainak bőrre gyakorolt hatása függ a bőrtípustól, a sugárzás erősségétől valamint a környezeti tényezőktől – foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat Dr. Kriston Renáta, a Hattyú Orvos-Esztétikai Klinika bőrgyógyász-kozmetológusa.  

Esztétikum kontra funkcionalitás 

Akár hiszitek, akár nem, a külső- és belsőépítészetnek is megvan a maga divatja, mint a sminknek vagy a ruhatárnak. Csak amíg egy szemfestéknél azt nézed meg, mennyire lehet például káros a bőrödre, vagy mennyire tartós a hatása, addig az építészetnél az esztétikumon kívül számít az is, hogy hosszú távon mennyit spórolhatsz a megfelelő anyagok, például a tetőfedők kiválasztásával!  

A menekült nők is nők! 

Szükség van az unió migrációs illetve menedékpolitikáinak és eljárásainak reformjára, hogy tartalmazzon a nemi szempontokat figyelembe vevő intézkedéseket, a menedékkérő nők és a gyakran velük utazó gyerekek illetve tőlük függő emberek biztonságának növelése érdekében - ezt az állásfoglalást fogadták az európai parlamenti képviselők. 

Így óvhatod meg lakásodat a túlfeszültségtől 

A Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság októberben közzétette az épületek elektromos hálózatának védelmével kapcsolatos ajánlásait. A javaslatokat az Egyesült Államok a közeljövőben átemeli saját törvényi szabályozásába, azt azonban, hogy nálunk mikorra válik hatályos rendeletté vagy törvénnyé az ajánlás, egyelőre nem lehet megjósolni. A bizottság ajánlásai alapján összeállítottuk, milyen károkat okozhat a hálózatok túlfeszültsége és, hogyan védekezhetünk ellene.

Na, ez most durva lesz! 

Beköszöntött az igazi, forró nyár! Ha teheted, menj vízpartra, mert most nagyon meleg napok jönnek! Utazáskor vigyél magaddal vizet, vizes kendőt, mert a nagy melegben olykor olyan tüneteket is tapasztalhatsz, amilyenre nem is gondolnál! Aki gyógyszert szed - például magas vérnyomásra - ne felejtse el bevenni! És legyen a táskádban ebből is elegendő!

Életveszély – amikor a betörő otthon talál minket… 

Bér vannak adatok, amelyek némi javulást mutatnak az otthoni rablások vagy más bűncselekmények esetében, de nyugodtak semmiképpen nem lehetünk. Vannak kifejezetten elkeserítő mutatók, amelyek pedig a legfélelmetesebbek, amikor  olyan időpontban érkezik a betörő, amikor otthon vagyunk, s akár életveszélyes is fenyegethet bennünket.

5+1 jó tanács - így nem lesz sikeres a zsebtolvaj! 

A zsebtolvajokat nem lehetetlen kivédeni, mindig akadhat olyan óvatlan pillanat, amikor egy trükkös tolvaj az ügyesebb, szemfülesebb, és megtörténik a baj. Annak érdekében, hogy minimális legyen a károd, íme néhány jó tanács!

Kedvenceink veszélyben! Szívférgességet terjesztenek a szúnyogok 

A fertőzött szúnyog csípése akár végzetes is lehet házi kedvenceinkre. A szúnyogok által terjesztett szívférgesség elleni védekezésre hívják fel a figyelmet az állatorvosok is. Mit tehetünk, hogy megóvjuk őket?

Így akadályozhatod meg, hogy lenyúlják a bringádat! 

Sajnos, a tavasz nemcsak a kerékpárosoknak, hanem a biciklitolvajoknak is kedvez. Pedig egyre többen választják a bringát a dugóban ücsörgés helyett. Megmondjuk, mit tegyél, hogy ne fújják meg a biciklidet!  

Így óvd otthonodat a modern technológiával 

Rablás, betörés, személy elleni erőszak. Hazánkban az elmúlt évek bűnügyi statisztikái szerint, 55-57% körüli a vagyon elleni bűncselekmények aránya az összes elkövetett bűncselekményen belül. A modern védelmi berendezések használatával azonban drasztikusan csökkenteni tudjuk a behatolás sikerességét, megvédve otthonunkat, értékeinket és családunkat a kellemetlen élményektől. Egy kis odafigyeléssel és helyesen kialakított biztonsági védelmi eszközökkel a bűnesetek megelőzhetők lehetnek.

Frontális ütközéshez hasonlít, ha megráznak egy csecsemőt 

Frontális ütközéshez hasonló hatása van az egy éven aluli gyerekre, ha valaki megrázza, mert a csecsemő még nem tudja megtartani a fejét - figyelmeztet a megrázott gyerek szindrómára a Semmelweis Egyetem közleménye

A tejtermékek megvédenek a cukorbetegségtől! 

Szív- és érrendszeri betegségek vizsgálatára indított megfigyelésük során a Harvard Medical School kutatói megállapították, hogy a transz-palmitolajsav igen kedvező hatást gyakorol a koleszterinszintre, emellett pedig a cukorbetegség rizikóját is nagymértékben csökkenti. A kutatók vizsgálata kimutatta, hogy azok, akiknek magas a transz-palmitolajsav szintje, 60%-kal kisebb kockázattal lesznek cukorbetegek.

Hogyan védjem a szemem, ha allergiás vagyok? 

A szénanátha jellegzetes tüsszögéssel, orrdugulással és orrfolyással járó tünetei mellett az allergia a szemeket sem kíméli. Dr. Pintér Judit, a Budai Allergiaközpont allergológusának segítségével utána jártunk, mi okozza a panaszokat és mit tehetünk a javulás érdekében. 

Csökkentsd ökológiai lábnyomodat Ökofitnesszel! 

A Tudatos Vásárlók Egyesülete által létrehozott „Ökofitnesz" elnevezésű, környezettudatos életmódra fókuszáló, interaktív internetes közösségi platform számtalan gyakorlati ötletet kínál ökolábnyomunk csökkentésére, valamint felelős döntéseket hozó, környezetüket aktívan védő közösségek kialakítására. 

Repülő kutyák versenye- Na ne... 

A tengerentúlon már szinte iparág épült rá, hazánkban pár éve bontogatja csak szárnyait a kutyás frizbi sport, azonban a magyar versenyzők máris Európa- és világbajnoki érmekkel büszkélkedhetnek. A frizbizés a sportteljesítményeken túl kiváló lehetőség arra, hogy a kutya-ember kapcsolatot egy magasabb szintre emelje.  

A 7 netes főbűn 

Minden ötödik ember a netes bűnözés áldozata, az e-mail postafiók feltörésétől kezdve a személyes adatokkal való visszaélésig vagy a bankszámla leürítéséig sok minden megtörténhet. Néhány egyszerű óvintézkedés megvédene bennünket, de gyakran nem vesszük a fáradságot, hogy betartsunk elemi szabályokat. 

Beteggé tesz a hőártalom! 

Kevesen tudják, hogy azok a gyomorbetegek, akik állandóan fájdalomcsillapítókon élnek, fokozottan ki vannak téve a különböző hő ártalmaknak, mivel náluk a gyógyszerekben található szintetikus anyagok miatt sokkal nagyobb a folyadékveszteség is.