SZIGORODÓ SZABÁLYOK
Ez az igazi rezsicsökkentés
Duplájára nőhet az energiahatékonysági felújítási költsége annak a mintegy 590 ezer még nem szigetelt panelháznak, amelyek nem lépnek időben. 2020. december 31-e után ugyanis már csak a „majdnem nulla energiaigény” feltételeinek teljesítésével végezhetnek energetikai célú felújítást. Magyarországon körülbelül 798 ezer ipari technológiával készült (panel) épület van. Ennek alig harmadát, 250-300 ezret újítottak fel eddig, és ezeknek is csak 50 százaléka kapott teljes homlokzati szigetelést.
Egy panelház teljes homlokzati szigetelése ma nagyjából 30 ezer forint négyzetméterenként. A szigorítás bevezetése után ez a költség csaknem a duplájára nőhet, mert az új szabályozás szerint az eddigi átlagos 15-16 cm helyett már 25-30 cm vastagságú szigetelést kell használni.
Számítások szerint a panel felújítási programban résztvevő lakóházak esetében a fűtési költségek 30 százalékkal csökkentek. Ha a nyílászárókat is cserélték a lakók, akár 50 százalékot, vagy ennél többet is megtakaríthatnak a rezsiköltségen.
A szakemberek szerint ha a társasház belevág egy ilyen felújításba, célszerű a pincétől a födémszigetelésig mindent elvégeztetni, és nemcsak azt a végfalat beborítani, ahol a legmagasabb az épület hővesztesége. A társasházi közgyűlésen jelenlévők felének, plusz egy embernek a szavazata ugyan elég az elhatározáshoz, gyakorlatban azonban akkor valósulhat meg a felújítás, ha az összes voksolásra jogosult kétharmada hozzájárul a munkálatokhoz.
Érdemes tehát minél hamarabb hozzákezdenie a lakóközösségeknek az energiahatékonysági felújítás előkészítéséhez, tervezéséhez, a szükséges összegek elkülönítéséhez, ha még a közelgő szigorítás előtt be akarják fejezni a korszerűsítést. Cserébe fele rezsiköltséggel fenntartható, energiahatékony lakóházat kapnak.
Felhúzza a vidéki ingatlanárakat a CSOK
Egyre nagyobb hatással vannak az ingatlanpiacra az állami támogatások, emelik az árakat, növelik a keresletet. Ez elsősorban vidéken, főleg azokon a településeken, amik rajta vannak a CSOK-listán, érzékelhető. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint a nagyvárosokban is várható még emelkedés, Debrecen például hamarosan utolérheti Budapestet.
Hozzászólás zárolva.