Elkészítése: a vörös tonhalat betekerjük a norilevélbe, majd a jeges vízzel kikevert tempuramasszába mártjuk (akkor jó, ha palacsintatészta állagú), és forró olajban sütjük 3-4 percig. A tésztát megfőzzük, majd az apróra vágott zöldségekkel összekeverjük, és a tányér közepére helyezzük. A tonhalat vékony szeletekre vágjuk, és a saláta köré rakjuk. Végül a balzsamecetből, gyömbérből és szójából kevert szósszal meglocsoljuk.
Zöldséges ramenleves csirkével
Hozzávalók: 3 deci húsalaplé, 12 deka csirkemellfilé, 5 deka sárgarépa, 5 deka fejes káposzta, 5 deka parajlevél, 4 deka bambuszrügy, 2 deka újhagyma, 1 deci szójaszósz, 1 darab csillagánizs, 1 kiskanál reszelt gyömbér, 10 deka soba tészta.
Elkészítése : a megfőzött tésztát a levesestálba tesszük, majd a tetejére rakjuk a serpenyőben lepirított zöldségeket, legvégül pedig az alaplében főtt csirkemellet vékony szeletekre vágva. A húsalaplét szójaszósszal, gyömbérrel és a csillagánizzsal beforraljuk, és a levesestálba öntjük.
Sushi-, sashimi-válogatás
Hozzávalók: 30 deka sushirizs, 1 darab norilap, 12 deka lazac, 12 deka tonhal, 5 deka tengeri süllő, 1 deka wasabi, 6 deka ecetes gyömbér, 6 deka avokádó, 8 deka karalábé.
Elkészítése: sashimi: a karalábét vékony csíkokra vágjuk, és jeges vízbe tesszük 1-2 órára (ettől válik majd üvegessé). A tonhalból és lazacból 5-6 milliméter vastag és 3 centi széles szeletet vágunk (3-3 darabot). Sushi: a halakból 3 centi hosszú és 2 centi széles szeleteket vágunk, majd a deszkára helyezzük. Egyik kezünkkel kiszedünk 2,5 deka rizst, és kis téglalapot formázunk belőle. A másik kezünkkel felveszünk egy halszeletet, a tenyerünkbe helyezzük, és megkenjük hajszálvékonyan wasabival. A rizst a halra tesszük, átfordítjuk, és két ujjal lesimítjuk az oldalát. Tekercs: helyezzünk egy norilapot a bambusztekercsre.
Tartsuk kezünket benedvesítve, és tegyünk 6-8 deka sushirizst a norilap közepére, és terítsük szét rajta egyenletesen, de hagyjunk 1-1,5 centiméternyi helyet a norilap tetején üresen, a feltekeréshez. Tegyük a sushirizsre a lazacot és az avokadót hosszanti irányba (aki szereti, wasabit is rakhat bele). Ezután kezdjük el feltekerni a makiszu (a sushi készítéséhez való bambuszlap) segítségével, figyeljünk arra, hogy a tekercs mindkét vége szorosan le legyen zárva. Egy nedves késsel szeleteljük fel a tekercset egyenlő szeletekre, vigyázzunk arra, hogy a késsel egyenesen, egy mozdulattal, ne fűrészelve vágjunk, különben széthullhat vágás közben a tekercs.
Tepannyaki tengergyümölcsei
Hozzávalók: 2 darab gomba, 5 deka cukkíni, 5 deka kaliforniai paprika,10 deka zöldspárga, 3 darab zöldkagyló, 3 darab tigrisrákfarok, 3 darab tintahal, csipet só, 1 deci rizsbor, evőkanál szójaszósz, csipet fehér bors, fél deci szezámmagolaj.
Elkészítése: a tintahalat megtisztítjuk a külső hártyától. A rákot és a tintahalat hosszanti irányban bevagdaljuk (ettől fog szétnyílni sütés közben). A zöldségeket 2-3 centis darabokra vágjuk. A zöldségeket és a tenger gyümölcseit forró olajban megpirítjuk, majd hozzáöntjük a rizsbort, a szóját és a fűszereket, 1-2 percig forraljuk. Miután beforraltuk, előmelegített tányéron szervírozzuk.
Babi lugas (gyümölcsnyárs bundázott sült fagylalttal)
Hozzávalók: friss gyümölcsök (eper, banán, zöldalma, sárgadinnye), 1 evőkanál szőlőmagolaj, 2 darab bambusznyárs, 1 darab tojás, 2 evőkanál tempuraliszt, 3 evőkanál panko (japán morzsa), 1 gombóc vaníliafagyi, 2 evőkanál barnacukor, fél deci rizspálinka, olaj (a fagylalt sütéséhez ), mentalevél a díszítéshez.
Elkészítése:a vaníliafagylaltot bepanírozzuk a következő sorrendben: tempura, tojás, tempura, tojás, panko, majd 2 órára a fagyasztóba tesszük. A gyümölcsöket 2x2 centis kockákra vágjuk, és feltűzzük a nyársra. Egy serpenyőben felhevítjük a szőlőmagolajat, és belehelyezzük a nyársakat. Miután megpirult mindkét oldaluk, hozzáöntjük a rizspálinkát és a barnacukrot. Ha a cukor elkezd karamellizálódni, lehúzzuk a tűzhelyről. A fagylaltot bő olajban kisütjük, és a nyársak mellé helyezzük egy tányérra. Mentával és karamellel díszítjük.
A képeken szereplő ételeket Varga László séf készítette a Kyoto étteremben (1051 Budapest, Roosevelt tér 7-8.)
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008. június-júliusi számában jelent meg.