Életforma.hu


Dokumentumfilm-sorozat készül Fekete István életéről

Dokumentumfilm-sorozat készül Fekete István életéről 

Fekete István a legolvasottabb magyar írók egyike, számos műve közül a Tüskevárt és a Vukot szinte mindenki olvasta. A 120 évvel ezelőtt született író munkássága azonban jóval gazdagabb e két kötetnél, életét pedig a legtöbben alig ismerjük. Fekete Istvánról most dokumentumfilm-sorozat készül, melynek alkotói az író szülőfalujától indulva meglátogatják életének legfontosabb színhelyeit, valamint történészek, kutatók és más szakértők segítségével elevenítik fel annak legfontosabb és legérdekesebb mozzanatait.
A National Geographic Magyarországról forgatott

A National Geographic Magyarországról forgatott 

A National Geographic Európa a magasból című sorozatában bemutatja Magyarországot, mégpedig felülről! Lenyügőző légi felvételeket láthatunk többek között a Hortobágyról, a budapesti háztetőkről, a Szigligeti várról, a Balatonról, a Bokodi-tóról és Szentkirályszabadjáról is. A Magyarországról készült epizódot harminc országban fogják levetíteni. A magyarországi rész április 11- én, este kilenc órakor látható a National Geographic csatornán. A sorozat többi epizódja minden vasárnap este kilenckor.
Tízéves a Trónok harca sorozat

Tízéves a Trónok harca sorozat 

Röpül az idő, hiszen tíz éve mutatták be világszerte az HBO egyik leghíresebb sorozatát, a Trónok harcát. A Vas Évfordulónak keresztelt alkalomból az HBO sok érdekességgel, meglepetéssel és exkluzív tartalmakkal kedveskedik a rajongóknak.
Sanzonnal (is) jelentkezik az újjáalakult Tárkány Művek

Sanzonnal (is) jelentkezik az újjáalakult Tárkány Művek 

Az együttes új albuma a bluestól a rockig merítkezik a világzenei műfajokban, miközben nem felejtik népzenei gyökereiket. Az új dalok rendhagyó módon kerülnek a nagyközönség elé, első körben a sajtón és a közösségi médián keresztül, majd a webáruházakba és remélhetőleg hamarosan koncertek formájában is. A Tárkány Művek sanzon dala, a Nem érdekel a cikkben nézhető meg.
Koncert házi papucsban

Koncert házi papucsban 

Miért ne! Számos érv szól az otthoni koncertélmény mellett. Nem kell hosszasan készülődni, sminkelni, blúzt vagy inget vasalni, nyakkendőt kötni. Nem kell az áprilisi szélsőséges időjárásban a hajat szétziláló széllel küzdeni, parkolót keresni, buszra várni. És végül nem kell indokot találni arra, hogy miért jött el az ideje nyakát szegni egy palack jó minőségű jó minőségű bornak, hisz mindenki tudja, hogy a zene és Dionüszosz nedűje kéz a kézben járnak.
Bolondok napja – honnan jött ez az egész?

Bolondok napja – honnan jött ez az egész? 

Ha április elseje, akkor bolondok napja – ez a csínytevők legnagyobb ünnepe.
A legjobb kortárs írók listája

A legjobb kortárs írók listája 

155 tavaly megjelent műből választotta ki a prominens zsűri azt a tíz könyvet, amely esélyes lehet a Libri irodalmi díjra. Te is szavazhatsz a kedvencedre!
Helen Mirren üzenete

Helen Mirren üzenete 

Akárcsak tavaly, idén is zárva maradnak a színházak ezen a jelentős napon, de a művészet nem vész el, csak áthelyeződik egy másik térbe. Helen Mirren üzenete mellett adunk pár online színház lehetőséget is.
Megnyitotta nyári jegyeit a Budai Szabadtéri Színház

Megnyitotta nyári jegyeit a Budai Szabadtéri Színház 

Különleges és egyedi előadások, premierek és ősbemutatók, lemezbemutató és jubileumi koncertek váltják egymást az igencsak színesre sikerült 2021-es nyári kínálatban, az egykori csillebérci gyermektábor területén megnyitott erdei színházban.
Újra kell tanítani a madarakat énekelni? - Ausztráliában már biztosan!

Újra kell tanítani a madarakat énekelni? - Ausztráliában már biztosan! 

Érdekes felfedezést tettek ausztrál ornitológusok: az ötödik kontinens egyik ritka madárfajának, az úgynevezett kockás mézevők hím egyedeinek annyira lecsökkent a számuk, hogy a fiatal madaraknak már nincs kitől megtanulniuk a hagyományos párzási énekeket, ez pedig a kihalás szélére sodorhatja a fajt. A madármentők most azzal kísérleteznek, hogy idősebb hím madarak énekéről készült felvételeket játszanak le neki, hátha abból majd "tanulni" fognak.

Popkulturális központ épül Óbudán 

Óbudán, a Hajógyár és a Zichy-kastély együttesében öt éven belül egy úgynevezett popkulturális központot is felhúznak abból a 23 milliárd forintból, melyet a könnyűzenéért is felelős miniszteri biztos kap támogatásként a kormányzattól.

Elkelt az első, kriptovalutáért kínált magyar képzőművészeti alkotás 

Mindannyian ismerjük a képzőművészeti alkotások árverésének hagyományos világát: valódi tárgyak keltek el egy-egy - füllel hallhatóan is zajos - kalapácsos leütésre, majd cseréltek gazdát a milliókat érő művek a milliókkal. A digitális világ persze ezt is alapjaiban forgatta föl, ma már az aukciósházak csak digitális formában elérhető képekre is fogadnak el ajánlatot, persze kizárólag digitális fizetőeszközben, így például Bitcoinban. Most Magyarország is felzárkózott a digitális világ élvonalához, ugyanis március első felében nálunk is elkelt az első, kriptovalutáért kínált magyar képzőművészeti alkotás, Weiler Péter: Bitcoin bánya az Alföldön című képe.

Streamelt eseménysor lesz a Bartók Tavasz 

Április 2. és 18. között online platformokon, világpremierekkel, Európa neves hangversenytermeiből közvetített koncertekkel zajlik majd a nagyszabású, ingyenes, streamelt Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek. Az eseménysorozatot azt követően indította útjára a kormányzat, hogy a több évtizedes hagyományra visszatekintő, és nemzetközileg is magasan jegyzett Budapesti Tavaszi Fesztivál megrendezésére a főváros többet nem kap egyetlen fillért sem a hazai költségvetésből.

Meglepetéssel készül húsvétra a "Tojásdíszítés Királynője" 

Tojást festeni, díszíteni az egyik legjobb elfoglaltság húsvét előtt: az idő így hamarabb telik, és az embereket is közelebb hozza. Márpedig erre, ebben a pandémiával és lezárásokkal terhelt időszakban mindenképpen szükségünk van, persze csak a biztonsági rendszabályok szigorú betartása mellett. Az ország egyik legnevesebb tojásdíszítője, Zsigóné Katalin egy meglepetéssel készül a neves ünnepre.

Megnyílnak a Szentszék archívumai 

Az MTA Történettudományi Intézetének igazgatóját, Molnár Antal történészt nevezte ki a Pápai Történettudományi Bizottság tagjává Ferenc pápa.

Sebestyén Balázsék befogadják a Pilvaker-családot 

A Pilvaker-család tagjai idén nosztalgiával ünneplik március 15-ét, online minisorozattal készülnek A szavakon túl címmel – felidézve A szavak forradalmának nagy pillanatait –, a nemzeti ünnep reggelén pedig Balázsékkal a Rádió1-en jelentkeznek.

Premier a Centrálban 

Bár a színházak zárva a kulturális élet nem áll meg. A Centrál Színház premierre készül, méghozzá egy nagyon különges darabbak, egy úgy nevezett rímdrámával - amin azért bőven lehet nevetni is.

Mi lesz veled POSZT? - videóinterjú Bagossy László rendezővel 

Eddigi formájában megszűnik a POSZT (Pécsi Országos Színházi Találkozó) névre hallgató színházi szemle. Az elmúlt évek már igencsak elromlott hangulatú fesztiváljairól, árulókról, átpolitizálódásról, SZFE-ről és a lehetséges jövőről kérdeztük a POSZT-on két díjat is elnyerő Bagossy László rendezőt, egyetemi tanárt.

Szabados Ági: "Amit a fejembe veszek, azt végig is viszem" 

Pandémia idején bármilyen vállalkozásba fogni őrültségnek tűnik. Szabados Ágnes, az RTL Klub híradósa viszont nem félt belevágni álma megvalósításába, sőt mindjárt két szegmensben is érdekelt lett. Megkérdeztük, nem bánta-e meg merészségét.

Tünet Retrospektív 

Február 27-én szombaton elindul a Tünet Retrospektív sorozat, melyben a társulat különböző korszakaiból hét kultikus előadás lesz on-line megtekinthető, minden szombaton és szerdán.

Ma kezdődik a japán filmfesztivál 

A Japán Alapítvány Budapesti Iroda minden évben nagy sikerrel mutatja be a japán filmtermés legjavát, ám idén először online formában hozza el a nappalinkba a mozizás élményét. Az eddigi legnagyobb repertoárt kínálva 2021. február 26. és március 7. között az ország egész területén eredeti nyelven, magyar vagy angol felirattal ingyenes nézhetünk meg 30 japán alkotást, melyek között a közönség találhat a kritikusok által elismert díjnyertes munkákat és mainstream szórakoztató filmeket egyaránt.

Hernádi Judit: "Tudtam, hogy elég rossz világ jön, de sosem hittem volna, hogy ennyire, mint most.” 

Hernádi Judit sosem félt kimondani, amit gondol. Nem csupán színésznőként megkerülhetetlen, de közéleti szerepvállalása is hangsúlyos. Ebben az interjúban mondhatni, kemény. Beszélt a női szerepvállalásról, az SZFE-ről, a Metoo kampányról, a gender-kérdésről és a kormány politikájáról is.

Nőkről írt izgalmas krimit a bűnügyi helyszínelő 

Nőnek lenni jó! Nőnek lenni nehéz. Nőnek lenni veszélyes… Főleg, ha az a cél, hogy eltüntessünk valakit - olvasható Törteli Eszter első regényének ajánlójában. A könyv egy valódi, bűnügyi tapasztalattal rendelkező írónő tollából született.

Húshagyókedd, hamvazószerda, torkos csütörtök 

Bár az időjárás még meglehetősen zimankós, a farsangi időszak utolsó napja ma, húshagyókedd van, ezzel zárjuk jelképesen a telet is. Húshagyókedd, hamvazószerda, torkos csütörtök: mit ünnepelünk pontosan ezeken a napokon?

FIEDLER 100 

Száz éve, 1921.február 15.-én született Fiedler Ferenc azaz Francois Fiedler az absztrakt expresszionizmus kiemelkedő képviselője. Tiszteletére a Kálmán Makláry Fine Arts galériában centenáriumi kiállítás nyílik, s előre egyeztetett időpontban meg is lehet nézni. A galéria közel tíz éve gondozza a művész munkásságát nemzetközi és hazai téren egyaránt.

Teszt: mennyire ismered a régebbi magyar filmeket? 

A továbbra is tartó kijárási korlátozások alatt ezzel a kvízzel szeretnénk kedveskedni nektek - vigyázat, nem könnyű!

25 éves a Dzsungel könyve 

Tegnap lett negyedszázados a legendás előadás. A Dzsungel könyve a premier óta ugyanabban a rendezésben, ugyanazon a helyen és részben ugyanazokkal a szereplőkkel megy töretlen sikerrel. Szombat este egy ünnepi előadást láthatnak a nézők - természetesen online formában. A jegyeket még ma meg kell váltani!

Pilinszky centenárium 

Ma indul az az egész éven át tartó programsorozat, amit Pilinszky János születésének századik évfordulója alkalmából rendez a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Petőfi Irodalmi Ügynökség és Juhász Anna irodalmár.

Bereményi Géza: Ugyanolyan világba fogunk visszamenni, mint amiből kizökkentett a járvány - videóinterjú 

Bereményi Géza holnap ünnepli 75. születésnapját. A Cseh Tamás dalok nagy részének szerzője, és több kultikus film rendezője tavaly jelentette meg nagy sikerű önéletrajzi ihletésű regényét, a Magyar Copperfieldet. A könyvről, a pandémiáról és az élet egyéb fontos kérdéseiről beszélgettünk a szerzővel.

5 sorozat, ha kicsit elfelejtenéd a világot 

Kint tombolnak a mínuszok, ráadásul közel egy éve a koronavírus alapjaiban határozza meg a mindennapjainkat – ha néhány órára kiszabadulnál a valóságból, ezeket a sorozatokat ajánljuk.

Az Iparművészeti Múzeum nemzetközi kutatásba fogott 

Bár most nem járhatunk múzeumokba, legfeljebb virtuálisan, de az Iparművészeti Múzeum addig is kíváncsi a kultúrára éhes emberek látogatási szokásaira. Töltsétek ki a kérdőívüket!

Titkok a színekről – miért tűntek el ezek a festékek a mindennapokból? 

Legújabb videónkban a színek mágikus világának titkaiban kalandoztunk.

Recirquel: ma este téli mesevilágot varázsol az otthonotokba 

Ünnepi meglepetésként online is bemutatja nagysikerű Kristály című produkcióját a Recirquel. A gyermekek és felnőttek számára egyaránt izgalmas előadás a klasszikus téli mesék világába repíti a nézőket, akik a különleges – kifejezetten erre az alkalomra készített – felvételnek köszönhetően, maguk is a lebilincselő történet részeseinek érezhetik magukat. Az előadás a Müpa Home online közvetítésében december 27-én 18 órától ingyenesen megtekinthető.

Scherer Péter kapta a Karinthy-gyűrűt 

Idén a járvány miatt nem az író születésnapján, hanem most adták át az eredetileg a legjobb humoristának járó díjat, amit ezúttal Scherer Péter Jászai Mari-díjas színésznek ítéltek oda pályatársai.

Budapest Bár koncert a nappalidban 

2020 a nem-ek éve: nemet kell mondanunk a személyes érintkezésekre, a koncertekre, a táncra, az utazásra és még annyi mindenre. A Budapest Bár zenekar azonban úgy gondolja, ha a pohár félig üres, akkor félig tele is van: legyen az idei év ugyanannyira az igen-ek esztendeje is. A Budapest Bár karácsonykor és szilveszterkor online koncertet ad, egyszerre látogat el minden egyes néző nappalijába, legyen az bárhol a világon.

5+1 néznivaló a kijárási korlátozás idejére 

A kijárási korlátozások ismételten kényszerű szobafogságba küldtek minket, ezért összeszedtünk olyan filmeket, amelyekhez most minden eddiginél jobban tudunk kapcsolódni.

Nobel-díjasokon múlik egy ország sikeressége? 

Pontosan 125 évvel ezelőtt alapította a Nobel-díjat a svéd kémikus és feltaláló, Alfred Nobel. 1895. november 27-én kelt végrendeletében rendelkezett úgy, hogy vagyonának kamataiból évről évre részesedjenek a tudomány kiválóságai. Az összeg jelenleg kilencmillió svéd korona, azaz körülbelül 305 millió forint - a díj eszmei értéke felbecsülhetetlen.

Rajzfilmeket bírod? 

Ma kezdődik a 18. Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál, ahol magyar alkotásokat is nézhetünk.

A Radnóti Színház kortárs írók műveit podcastolja 

A hangoskönyvek új korszakát hozta el a Kortárs Felbeszélések podcast, melyben kortárs magyar írok novellái hallgathatók meg Nyáry Krisztián különleges ajánlói társaságában. De milyen lehet egy író számára, ha népszerű színművészek előadásában találkozik saját írásával? A kérdésre Tóth Krisztina és Grecsó Krisztián válaszolt.

Meseterapeuta lett Szervét Tibor 

Évekig úgy választottam darabot, hogy mindegy, mi az, de ő benne legyen. Láttam drámai szerepben, polgárpukkasztó előadásban és zenés komédiában is. Most viszont egy olyan arcát mutatja meg Szervét Tibor, amelyiket eddig nem ismerhettük. Az interjú még a színházak lezárása, illetve az Illatszertár bemutatója előtt készült.

Megismételhetetlen előadás ma: New York-i komédia 

A színházak teljesen lehetetlen helyzetbe kerültek a szigorítások után. Ahol lehet, átálltak a streamelésre, de a Centrálban csak erre az egy estére kaptak engedély.

Miből él a magyar színész? 

Bár az SzFE-na a vészhelyzet kihirdetésével kényszerűségből a tiltakozók is időlegesen visszavonulót fújnak (legalább is az épületet elhagyják), ez a több hónapos közjáték arra mindenképpen alkalmat szolgáltat, hogy megnézzük, azok, akik kikerülnek az egyetemről, milyen lehetőségekkel vágnak neki az életnek, színészként miféle megélhetésük lehet, társulati tagként vagy szabadúszóként. Mit kínál számukra a szinkron, a reklámipar, és milyen esélyeik lehetnek – anyagilag is – ha bekerülnek egy nagyjátékfilm forgatására.

Mácsai Pál: "A streamelt előadások a járvány után is velünk maradnak" - videóinterjú 

Az Örkény Színház már a mostani őszi szezonnak is úgy ment neki, hogy a hagyományos előadások mellett számos darabot streamelve is közvetítettek a nézőknek. A legutóbbi veszélyhelyzeti intézkedések miatt a színház most bezárt, maradt a streamelés, amiről Mácsai Pál igazgató úgy nyilatkozott, hogy bár ma még ez a forma gyerekcipőben jár, körülbelül ahhoz hasonlítható, mint ahol a film tartott a Lumiere fivérek idején. Szerinte ez megmarad a jövőben is, és hasonló pályát fog befutni, mint amit a filmművészet produkált a kezdetektől mostanáig. Sikerre van ítélve.

Elindul a Színház TV 

Ebben a helyzetben az egyik legjobb hír, hogy ma debütál a Színház TV onlineplatform, amelyen keresztül otthonról, kényelmesen, akár többedmagunkkal is nézhetünk élő színházi előadásokat.

Egy nem mindennapi politikai életút - megjelent Rajk Júlia életrajza 

A magyar történelem nem bővelkedik kiemelkedő női politikusokban, de még ők is gyakran feledésbe merülnek a hazai emlékezetpolitikai csatározásokban. Pető Andrea a bécsi CEU történésze Rajk Júliáról megjelent életrajzában arra tesz kísérletet, hogy az árnyékból ( magának a könyvnek is Árnyékban a címe) a napvilágra hozza Rajk László özvegyének igencsak rendhagyó politikai életútját.

Házassági leckék középhaladóknak 2. 

Ma este újabb hazai ősbemutatóval várja a közönséget a Centrál Színház. Az évek óta nagy sikerrel játszott Házassági leckék középhaladóknak „folytatásában” ismét összejött ugyanaz a négy karakter. Az előadást mindenkinek ajánljuk: simliseknek és őszintéknek, férfiak és nőknek, azoknak, akik látták az előző részt, és azoknak is, aki nem...

Egy igazi békebeli komédia: Illatszertár 

Aki szereti a klasszikus színházat, szép díszletekkel, pazar jelmezekkel, nem utolsó sorban egy remekül megírt darabbal, az örülhet, mert az Illatszertár pont ilyen lesz a Tháliában.

Tilla és Lovas Rozi közös Podcastje 

Közös podcaston dolgozik együtt Tilla Attila és Lovas Rozi színésznő. Míg Tilla a Kortárs Felbeszélések műsorvezetője, a fiatal színésznő a Radnóti Színház társulati tagjaként, kollégáival közösen olvassa fel 18 kortárs magyar író 27 novelláját.