KUL-TOUR

Ede bácsi magára ölti a barlangász felszerelést
Tavasszal sokan indulnak neki a természetet felfedezni, barlangászni. Egy írás arról, hogy egy 1928-as Fortepán képbe mi miket is képzeltünk bele, hogyan is történt akkoriban a "hegyi lukak" felfedezése. Olvassátok kollégánk tárcanovelláját, akit megihletett a Barlangok Világnapja.

Bekerülhetnek-e a magyar történelemtankönyvekbe a romák? - interjú
A Nemzetközi Roma Nap a roma kultúra ünnepe, mely felhívja a figyelmet a romák társadalmi helyzetére is. 2020 tavaszán Derdák Tiborral beszélgettünk arról, hogy a romák történelme ma még nem képezi szerves részét a magyar történelemnek.

Kapolcs harminc évéről, személyesen - interjú Galkó Balázzsal
Évekig Galkó Balázs színművész volt a Kapolcsi Művészetek Völgye arca. A rendszerváltás évében indult első, tisztán kulturális rendezvénysorozat az elmúlt években számtalan változáson ment keresztül, módosult a tulajdonosi kör, de a fókusz mindig is a kultúrán volt. Galkó Balázzsal az eseményhez köthető személyes emlékeken méláztunk el egy pillanatra.

"Hazug ember nem lehet igazi művész" - interjú Láng Balázs színművésszel
Évekig volt a nagymamája Gobbi Hilda és Tolnay Klári, édesapja Benkő Gyula - persze csak a színpadon. Beszélgetés Láng Balázs színművésszel, egykori gyerekszínésszel, a 200 első randi Kareszével, Gollam, Beavis, Tyrion Lannister és Michael Kyle magyar hangjával rádióról, szinkronról, sorozatokról, a színészi pályáról.

"Házkutatástól házkutatásig éltük az életünket" - interjú Hodosán Rózával
Egyre több, közelmúltunk történetét feltáró munka jelenik meg a hazai könyvpiacon. Legutóbb Mitrovits Miklós: Tiltott kapcsolat címmel írt könyvet a hetvenes-nyolcvanas évek magyar-lengyel ellenzéki együttműködéséről. A demokratikus ellenzék soraiban a nők is hangsúlyos szerepet vittek; Hodosán Róza mesél az akkori évekről.

Kulka János is játszik a Dekameron 2020-ban
Június 11-én este 21-kor lesz látható a Dekameron 2020 című előadást, a Trojka Színházi Társulás ingyenes online produkciója, többek között Csákányi Eszterrel és Kulka Jánossal.

Még a hetvenes években is sok volt a tiltás
Az elmúlt napok tragikus eseményeinek fényében is érdemes felfigyelni arra, hogy Amerikában újraéledni látszanak a hatvanas években elindult polgárjogi küzdelmek. Ennek természetes részét képezik a női egyenjogúságért folytatott harcok. Hogy milyen jogokért is kellett még a hetvenes években is megküzdeniük az amerikai nőknek, azt gyűjti csokorba egy amerikai site.

A csomagolás, mint művészet
Alig két héttel a 85. születésnapja előtt meghalt Christo, akit „csomagolóművészként“ szoktak emlegetni. Valójában ez így pontatlan, hiszen feleségével, Jeanne-Claude-dal igazi alkotópárosként működtek. Ez igaz akkor is, ha a francia származású feleség, Jeanne-Claude Denat de Guillebon már 2009 óta nincs az élők sorában. Az egyik olyan páros voltak, akik a legtöbbet tették a művészet határainak tágításáért, sőt eltörléséért.

A fekete halál indította be a művészfantáziákat
Az emberiség talán egyik legpusztítóbb és legfélelmetesebb járványa, mellyel az évszázadok során kénytelen volt szembenézni, minden bizonnyal a pestis volt. Fekete halál. Már a neve is borzasztó, ráadásul sokáig semmit nem lehetett róla tudni, így az ismeretlenség még tovább növelte a rettegést. A képzőművészek mind meg akarták fejteni a betegséget, ezért számukra kiapadhatatlan témaként szolgált.

Írj a Budapesti Fesztiválzenekarnak, ők majd intézkednek
Ha zenebolond vagy, de a társadalmi távolságtartás miatt még mindig nem igazán vállalkozol arra, hogy kimozdulj a biztonságot nyújtó otthonodból, most itt az áthidaló megoldás. Nem kell hozzá más, minthogy lakj egy jó nagy udvarral rendelkező gangos házban és írj egy e-mailt a Budapesti Fesztiválzenekar zenészeinek. Ők majd házhoz szállítják kedvenc muzsikádat!
Mennyibe kerül egy átlagos szállás a magyarok kedvenc üdülővárosaiban?
A koronavírus-járvány egyelőre úgy tűnik, hogy ténylegesen lecsengőben van, így hamarosan végre nyaralni is nyugodtan mehetünk. De vajon milyen árak fogadnak minket a célországokban?
Online gyereknap lesz a Vasúttörténeti Parkban
Gyereknapon minden évben dugig van lurkókkal a Budapesti Vasúttörténeti Park. Ilyenkor ez egy hagyományos program helyszín, készülnek rá szülők, kicsik egyaránt. Idén a koronavírus járvány miatti biztonsági intézkedések az online térbe terelik a történéseket.
Örökké fogd a kezem
Különleges előadással készül a Madách Színház. Június 4-én mutatják be az Örökké fogd a kezem című színdarabot. Az előadás egyszeri és nem megismételhető élményt nyújt majd.
Döbbenetes autóroncsok valahol Amerikában
Az elhagyott autóroncsok, - ahogy az elhagyott házak is -, tele vannak történetekkel. Egykor volt emberekével, akiket hosszú kilométereken, hegyen-völgyön át vittek, hogy aztán egyszer csak megszolgálva az elmúlt éveket, emlékként ott maradjanak valahol.
Lassan újranyílnak az európai országok a járvány után
Közeledik a vakáció ideje és éledeznek a koronavírus járvány okozta "téli álomból" azok az európai országok, melyek nyaranta a legkedveltebb desztinációk szoktak lenni. Cikkünkben összegyűjtöttük a nyitás lehetséges forgatókönyveit.
Kerekes József: "azt érzem, hogy a mi kis négyesünk jól működik"
5 + 1 villámkérdést tettünk fel a Jászai-díjas színésznek a karantén-időszakról. Voltaképpen a legalapvetőbb dolgokra voltunk kíváncsiak az elmúlt két hónapjával kapcsolatosan.
A világ 5 legdrágább hotelszobája
A karantén alatt jócskán volt időnk arról álmodozni, hogy ha kiszabadulunk hova szeretnénk eljutni. Ezek között biztos vannak reális és álomszerű vágyak is, az alábbi 5 hely az utóbbiak közé tartozik. Ezek a legdrágább hotelek a világon.
Online képzőművészeti árverés a világjárvány elleni küzdelem megsegítéséért
Internetes árverést indított május 20-án a Sotheby’s. Danny Katz londoni galériás gyűjteményének közel százötven műtárgyáért lehet licitálni.
Peking a koronavírus-járvány után
Miközben az északkelet-kínai Sulan városában a járvány második hullámától tartva kijárási tilalmat rendeltek el tizenkét új fertőzött miatt, addig a több, mint három éve Pekingben élő Schvéger Ágneséknél már fokozatosan enyhítik a szigorításokat.
Kleopátra, az ókor beauty influenszere
Legenda vagy valóság Kleopátra tündöklő szépsége? Tényleg tejben fürdött és volt saját parfümje? Hogyan csábított el államférfiakat, s mi volt a titka karizmatikus személyiségének?
"Melyik az a vérkeringés, amiben szeretnél lenni?"
Kiemelkedő tehetségű, a szakma és a közönség által is elismert színész, aktivista, a noÁr közösség alapítója. Hogyan egyeztethető össze a két szerep? Politikáról, klímavédelemről, az ősszel debütáló Toxikoma című filmről is szó esik.
Szellemes pályázat a Villamos Teherelosztó megtartására
Ismét le akarják bontani Virág Csaba várnegyedbeli kultikus épületét, a Villamos Teherelosztót. A szakma tiltakozik; a Megfagyott Muzsikus szerkesztősége pedig egy szellemes pályázattal hívja fel a figyelmet az ügyre.
10 érdekesség Agatha Christie-ről
Idén lesz Agatha Christie születésének 130. évfordulója. Talán alig akad olyan ember a világon, aki ne ismerné Hercule Poirot és Miss Marple töréneteit. A krimi koronázatlan királynőjéről most mi is összegyűjtöttünk pár dolgot.
Karanténprodukció világsztárokkal
A koronavírus miatti korlátozások a zenészeket sem kímélték: sorra fújták le az idei nyárra tervezett koncerteket és turnékat, egy Los Angelesben élő magyar zeneszerző, Czomba Imre azonban mégis képes volt összehozni a nemzetközi zenei élet színe-javát egy igazi örömzenélésre.
"Minek nekem láb, ha a szárnyaimmal repülni tudok?"
Ki volt Frida Kahlo? Egy mexikói festőnő, akinek furcsa, színes képei zavarba ejtőek, de mégis egy világ rajong értük? Egy szerencsétlen ember, aki gyerekkori betegsége, majd autóbalesete miatt egy életen át szenvedett a fizikai fájdalomtól? Egy asszony, aki súlyos kompromisszumok árán tudta csak megtartani rajongva szeretett férjét? Egy nő, aki hajszolta a szenvedélyt, férfiak és nők karjában kereste a kielégülést? Egy zavart fejű forradalmár, aki meggyőződéssel hitt a kommunizmusban? Egy nő, akit megbabonázott a mexikói és indián mitológia? Egy asszony, aki bár ez volt a legnagyobb vágya, sosem tudott gyereket szülni? Vagy egy példakép, aki épp annyira volt öntörvényű, mint amennyire hagyománytisztelő?
Virtuális túrák a világ nagy múzeumaiban 3. rész
Sorozatunk utolsó részében Madridba, a Vatikánba és Szentpétervárra látogatunk el. Tartsatok velünk a Pradoba, a Vatikáni Múzeumba és az Ermitázsba!
Ha egy tengerentúli körutazásra vágy
Mindig is egy nagy amerikai körutazásról álmodoztál? Most itt a lehetőség! De ne kezdj el csomagolni a koronavírus-járvány kellős közepén, inkább tegyél virtuális sétákat az Amerikai Egyesült Államokban. Körutazásunk második részében állatkertekbe, témaparkokba, előadásokra és élő webkamerás közvetítésekre invitálunk titeket!
A szenvedélyes műgyűjtő
Dr. Antal Péterrel, a mintegy 5000 műtárgyat számláló Antal-Lusztig-gyűjtemény tulajdonosával beszélgettünk. Magyarország egyik legjelentősebb magángyűjteménye szinte teljes képet ad a magyar progressziónak nevezett, a 19. század második felétől napjainkig vezető fejlődési vonalról.
Ha egy tengerentúli körutazásra vágysz
Mindig is egy nagy amerikai körutazásról álmodoztál? Most itt a lehetőség! De ne kezdj el csomagolni a koronavírus-járvány kellős közepén, inkább tegyél virtuális sétákat az Amerikai Egyesült Államokban. Körutazásunk első részébe múzeumokba, városnéző sétákra és nemzeti parkokba invitálunk titeket!