Életforma cikkei

Szívesen vagyunk kísérleti alanyok
20 000 ember – évente nagyjából ennyien próbálnak ki Magyarországon elsőként új terápiákat, gyógyszereket. Mennyire vagyunk nyitottak, egyáltalán mennyit tudunk a klinikai gyógyszervizsgálatokról? Az ismert klinikai kuttásokra szakosodott vizsgálóhely megismételte tavalyi kutatását a témában.

Már a fiatalokat is támadja a vastagbélrák
A végbél- és a vastagbélrák az összes rosszindulatú daganat 15%-át teszi ki. Gyakorisága a civilizált országokban egyre nő. Magyarországon férfiaknál a második, nőknél a második-harmadik daganatos halálok, ezzel világelsők vagyunk. A vastagbélrák az esetek többségében évek alatt alakul ki, korai stádiumban még nagy eséllyel gyógyítható, ezért is fontos 50 év felettieknek a szűrés. Prof. Dr. Banai János, a Duna Medical Center gasztroenterológiai részlegének szakmai konzulense szerint rengeteg megbetegedést meg lehetne előzni, ha többen járnának vizsgálatra, és ha az emberek jobban hinnének a daganatos betegségek gyógyíthatóságában.

8 jó tipp az építkezőknek
Egy új ház építése mindig nehéz feladat; megtalálni a legmegfelelőbb telket, kivitelezőt, építőanyagot választani, a legköltséghatékonyabb víz-, gáz-, elektronikai rendszereket kialakítani. Építkezés előtt tanácsos jó alaposan megtervezni az építkezéssel kapcsolatos lépéseket. A fontos döntések meghozatalához, és a beruházások tervezéséhez a téli időszak a legmegfelelőbb. Az ismert építőanyag-kereskedés szakemberi az alábbi praktikus tippekkel szeretnék segíteni a saját ház építésére vállalkozókat.

Barát vagy ellenség az antibiotikum
Évente a felnőttek 1, a gyermekek 2 doboz antibiotikumot szednek be, vagyis az elmúlt években minden magyar emberre átlagosan egy doboz antibiotikum jutott. Ezzel Európában a középmezőnybe tartozunk. Dr. Sal Péter gyermekorvos, homeopata szerint a legnagyobb sorskérdések között kell kezelnünk az antibiotikum-használatot, hiszen az az 500 ezer tonna antibiotikum, melyet az emberiség elfogyaszt 1 év alatt, megjelenik a világunkban, természeti környezetünkben. Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, ezzel olyan kórokozókat termelünk ki, melyek le fognak győzni minket!

El sem hisszük: végre frontmentes idő jön
Úgy látszik a következő napokon megnyugszik a légkör, front nem érkezik, a keddi még kissé változékony, borongós időt követően – szerdán - szikrázóan napos időben lehet részünk! Használjuk ki!

Penészgomba - lakásban veszélyes
Ha túl párás lakás, a nedvesség kedvező feltételeket teremt a penészgombák elszaporodásának. A túl száraz levegőjű lakásban viszont erősödhetnek az asztmások tünetei. Hol a középút? Hogyan ne legyen olyan magas a páratartalom, amely miatt a levegőbe került penészgomba spórái az arra érzékenyeknél kellemetlen, allergiás tüneteket válthatnak ki?

Így ismerheted fel a stroke-ot
Zavaros beszéd, szédülés, homályos látás, eszméletvesztés. Sokszor nem vesszük komolyan a tüneteket, és bizony előfordul az is, hogy közömbösen elsétálunk egy földön fekvő ember mellett. Ám jó, ha tudjuk, hogy az ájulás, erős fejfájás, tudatzavar vagy az egyik testfél hirtelen fellépő zsibbadása akár életveszélyes agyi vészhelyzetre, stroke-ra is utalhat! Hogyan győződhetünk meg róla, hogy stroke-ról van szó, és mi a teendő?

Nem mindegy, hogy mosolyogsz majd a keresztelőn
A kismamák tisztában vannak azzal, hogy bizonyos dolgokra figyelniük kell, és ellenőriztetniük kell azokat a megfelelő szakemberekkel. Ezek jellemzően nőgyógyászati dolgok, de akad köztük fogászati, vagy éppen emésztési, dietetikai kérdés is. A gond azonban az, hogy lényegében csak elmennek az ellenőrzésre, és ezzel letudták a dolgot. Pedig ez igencsak kevés, már ha az egészségük megőrzése, vagy éppen a fogaik megtartása a cél. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít eligazodni.

Na, erre mit lép a maci? Tavaszias idővel, de frontokkal indít a február
Erős melegedéssel köszönt be a február, lesznek olyan területek, ahol 15 fok közeli hőmérsékleti értékeket mérhetünk a hétvégén. A megterhelő helyzetet tovább fokozzák a sorra érkező frontok!

Influenza gyorstalpaló
Betegek leszünk az oltástól, de élethosszig tartó védettséget ad, és egy szezonban csak egyszer lehet elkapni a betegséget – ezek a leggyakoribb tévhitek az influenzával kapcsolatban. Dr. Schandl László, a Duna Medical Center belgyógyász főorvosa elmondja, miért kell komolyan venni minden évben az influenzaszezont.
Ne Te mondd meg, majd az orvos: videoval
A csúszós, havas utak megnehezítik életünket, a legtöbb kézsérülés is a téli hónapokban történik. Van azonban, amikor elkerülhető a műtét, de a szakember azt tanácsolja, erről ne mi, hanem orvos döntsön.
Rémesen terjed az influenza
Január utolsó napjain is folytatódik a télies változékonyság. Bár a következő napokon nem érkezik front, a gyorsan változó időjárás továbbra is intenzív panaszokat okoz, és ezt az intenzíven terjedő influenza tovább tetőzi.
Új járolékos cuccok
Több dolog is változott a lakásvásárlásokkal kapcsoltan, melyek elsőre fel sem tűnnek! A napi gyakorlatban a szabályváltozás nem érint túl sokakat, de akiket mégis, azok esetében súlyos százezrek múlhatnak rajta. Miként minden járulékos költségen, amelyekről nem árt előre tájékozódni és lehetőleg alapos költségvetést összeállítani. Öt olyan tétel van, amely semmi esetre sem hagyható figyelmen kívül!
Csak feledékeny volnék?
Az agysejtek pusztulásával járó visszafordíthatatlan folyamat az Alzheimer-kór. Miatta beszűkül a gondolkodás, és visszafordíthatatlanul romlik az emlékezőképesség. Az Alzheimer-kór nem természetes része az öregedési folyamatnak.
Ha már nem sikerült leszokni, legalább ennyit tegyél meg
Vajon hányan fogadták meg év elején, hogy leszoknak a dohányzásról? Sajnos nem mindenkinek sikerül végleg elhagyni a cigarettát, de ebben az esetben is tehetünk valamit az egészségünkért. Dr. Ungár Anna, a Duna Medical Center tüdőgyógyásza elmondja, milyen vizsgálatokra érdemes elmennünk, és átlagosan hány csomag cigaretta elszívása után kell tüdőgyógyászhoz fordulnunk.
Uraim, ebből még komoly baj lehet
Azt hiszik a pasik, hogy a nemi szerepeknek megfelelően az élet csupán a teljesítményről szól. Hogy ez miért is alakult ki így, az nem annyira fontos! Az már sokkal inkább, hogy még a 21. században is az erősebbik nem megtesz mindent azért, hogy megfeleljen egy olyan képnek, ami nemcsak fals, de nem is fenntartható. Keves férfiak, gondolkoni kell!
Fogadkozás helyett életmódváltás
Január elsejétől majd több zöldséget-gyümölcsöt eszem, kevesebbszer csábulok el egy-egy mignonra a munkahelyi büfében, és rendszeresen mozgok! Ugye ismerős elhatározások? Aztán eltelt pár hét, és nem maradt semmi az „új év – új én” gondolatokból.
Szomorkás idő miatt fájhat a fejünk
Lassan vége a januárnak, az időjárás pedig az igazi téli oldalát mutatta az elmúlt napokban. Szinte országszerte hullott 10-15 cm friss hó, és sokfelé még a „legmelegebb” órákban sem emelkedett 0 fok fölé a hőmérséklet. A folytatásban is várható további frontok érkezése, és egyelőre a nyirkosság és a hideg sem látszik szűnni. Ráadásul a csapadék is gyakori vendég lehet – tájékoztat Pintér Ferenc, a Meteo Klinika igazgatója.
Nagy döbi lehet a járulékos költség
Ha megtaláltad álmaid lakását, gyakorta csak az ingatlan vételárára figyelsz, holott számolnod kellene a járulékos költségekkel is. Célszerű költségvetést készíteni, mert a pár tízezer forintos egyszeri összegektől kezdve akár többmilliós tételek is adódhatnak!
Ajjaj! Kétszer annyi sót eszünk, mint kéne
A WHO adatai szerint napi 9-12 gramm sót eszünk naponta, pedig ennek a fele is bőven elég lenne. A sok só káros hatásáról írt most a felejtek.hu, ahol a demenciáról és az Alzheimer-kórrol közöl mind a hozzátartozóknak, mind az enyhén demens betegeknek fontos, tudományos igényességű, de közérthető írás olvasható.
Ha komoly a baj, a modern gyógyszerekben bíznak a magyarok
Legfeljebb csak kiegészítők lehetnek a házi praktikák, homeopátiás készítmények igazi betegségnél − derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének országos reprezentatív kutatásából. Az eredmények alapján a megkérdezettek szerint az államnak jobban kellene segítenie a magyar betegek hozzáférését az új fejlesztésű, úgynevezett okosgyógyszerekhez.
Hiába várjuk a tél végét
A múlt heti néhány tavaszias napot követően vasárnap ismét téliesre fordult az idő, a havazást pedig hétfőre kemény reggeli fagyok követték. Így van ez rendjén január közepén, gondolhatnánk, ám sokan már most is epekedve várják a tavaszt. Pedig a télnek nincs vége, sőt!
Elég volt a drónbalhékból
Egy év alatt megnégyszereződött a szabálysértő drónreptetésekkel kapcsolatos bejelentések száma. 2018-ban több mint egy tucat repülőgép személyzete jelezte a HungaroControl légiforgalmi irányítóinak, hogy drónt láttak a gépek közelében. A társaság minden alkalommal megtette a szükséges intézkedéseket.
Mutatjuk, hol kapsz olcsóbban lakást
Egy év alatt mért 7 százalékos drágulással a nyolcadik helyen áll Magyarország az Eurostat 27 ország lakásár-változását bemutató adatai alapján. A 2015 óta országos átlagban mért szűk 31%-os árnövekedés azonban még mindig dobogós helyet ér – áll az egyik legismertebb pébzintézet ingatlanpontjának közleményében.
Sorban szigorító kerületek
Szinte pontosan egy éve vezetett be kötelező parkolóhely-megváltási díjat a fővárosi VI. kerület a rövidtávú lakáskiadásra, hogy megfékezze az Airbnb korlátlan terjedését és a vele járó turistaáradatot. Most januárban a VII. kerület is hasonló szabályokat vezetett be. Szomszédja példája azonban azt mutatja, hogy a befektetőket nem tántorítják el a változtatások, a kerület népszerűsége továbbra is töretlen maradt.
Ezt jelentheti, ha kopasz a pasid
A férfiak egyik legrettegettebb hajviselete az, amit régebben a szerzeteseknek vágtak: kopasz fejtető. De a szerzetesekkel ellentétben, ha ez magától alakul ki, akkor az egész fejtetőről eltűnik a haj, és csak a tarkó és halánték részeken marad belőle. Furcsa, de a hajhullással együtt sokszor olyan tünetek is jelentkeznek, mint a fáradékonyság, vagy a meddőség, így a hajkorona elvesztését sem szabad félvárról venni! Ratkó Tünde szülésznő elmondja, mi állhat a háttérben?
Itt vannak a legmenőbb 2019-es wellness trendek
Továbbra is nagyon divatos időtöltés a wellnessezés, jól mutatják ezt a hazai szállodák elmúlt éves foglaltsági adatai. Ugyanakkor a bőség zavarával küzdünk: olyan nagy már a kínálat, hogy ember legyen a talpán, aki eligazodik ezen a területen. Az alábbiakban a hévízi, igen ismert, nagy hagyományokkal rendelkező, közkedvelt gyógy- és wellness szállodájának szakértője mutat néhány olyan 2019-es wellness trendet, amelyet mindenképpen érdemes kipróbálni!
Kergesd el a kellemetlen téli látogatót
Csöpögő orr, könnyező szem, állandó tüsszögés, elesettség - mindannyian ismerjük a nátha tüneteit. A megelőzésben és a gyógyulásban is sokat segít, ha az immunrendszerüket megerősítjük. Elmondjuk mit kell tenned!
Online parák
Folytatódik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság az Internet Hotline jogsegélyszolgálatot népszerűsítő kampánya. Külön weboldalt hoztak létre, amely pontos útmutatókkal segíti azokat, akik jogsértő tartalmakkal találkoznak a legnépszerűbb közösségi felületeken. Az oldalon kedvelt vloggerek saját tapasztalataik alapján mesélnek az online, főként közösségi felületek veszélyeiről, és nem csak tanácsokkal, de egy kvízjátékban jó válaszokért cserébe egyedi fejlesztésű telefontokkal is várják az érdeklődőket. Visszatérnek a tavalyi kampány emoji üzenetei is, hogy egyszerű képi nyelven emlékeztessenek a legfontosabb online viselkedési szabályokra.
Döbbenet, ezt már az ókorban is tudták
Sokan már most fogalják szállodájukat az idei hosszú hétvégekre. Igazuk is van, mert a virágkorát élő wellnes nálunk is nagyon népszerűvé vált. A kényeztetést azonban nem mi találtuk fel. Ahogy mondani szokták, már az ókoriak is tudták, "mitől döglik a légy"!
Útlevél, napszemüveg, védőoltás: a gondtalan téli nyaralás kellékei
Nincs is annál jobb, mint amikor a téli mínuszokat hátrahagyva a forró nyárba utazunk. Választhatunk fehér homokos tengerpartot, de akár egzotikus utazást is az év bármely napján, fő, hogy kellemes élményekkel gazdagodjunk, és felhőtlenül pihenjünk. Ehhez azonban nemcsak a megfelelő túra- vagy strandfelszerelésre van szükségünk, de tájékozódnunk kell a helyi szokásokról és az országban kötelező védőoltásokról is.
Hetente egyszer iszik száraz vöröset a magyar
A közösségi médiát is használó magyarok hetente egyszer fogyasztanak bort, akkor is inkább a száraz vörösbort választják. A legkedveltebb a cabernet savignon, a rosé cuvee és a merlot. Borszaküzletben legalább annyian vásárolnak, mint szupermarketben, legritkábban azonban borkimérésben szerzik be a bort. Csak minden 4. ember hozza meg döntését az ár alapján, de a többség ajándéknak a prémium kategóriás borokat választja – többek között ezek derülnek ki a Twickel Szőlőbirtok borfogyasztási szokásokat vizsgáló online kutatásából.
Együtt támad a hideg és az influenza!
Nagyon változékony napokban van most részünk! A csütörtöki 10, 12 fokos meleget követően egy erős hidegfront újabb lehűlést hoz. Csapadék és hideg szél is érkezik, a kora tavasz pedig hirtelen vált át ismét a zord januári télbe. Megint szükség lesz a sapkára, a sálra.
Vesszük a hitelt, mint a cukrot
2018-ban, a válság utáni jubileumi évben, erőteljes és aktív évet zárt a lakáspiac. A válság utáni viszszarendeződés tovább folytatódott, a becsült tranzakciószámban nagyságrendileg a tavalyi értékkel megegyező szintet ért el a piac, így új korszakot nyitva a következő évekre. Újra divatba jött a hitel.
5 dolog, amitől idén sem fogsz lefogyni
Aki az év elején életmódváltásba kezd, és a fogyás szót beírja bármilyen keresőbe, fél perc alatt mintegy másfélmillió találatot kaphat. A számtalan diéta, termék, étrend-kiegészítő és hirdetés között nehéz megtalálni a számunkra legmegfelelőbbet. Nem megoldás az ünnepi túlevés után egy gyors 1000 kcal-ás diéta sem, hiszen ezzel csak sokkoljuk a szervezetünket, és nem érünk el tartós fogyást. Dr. Bajnok Éva, a Duna Medical Center obezitológus szakorvosa segít kiigazodni a tévhitek és berögződések útvesztőjében.
Biobenzin cellulózból, hogy az autó ne vegye ki a falatot a szánkból
Belga kutatók az MTA Energiatudományi Kutatóközpont munkatársainak közreműködésével olyan bioüzemanyag-előállítási módszert dolgoztak ki, mely az ehető alapanyagok (kukorica, növényi olajok) helyett cellulózból indul ki. A módszer amellett, hogy újszerű, teljesen beépíthető a jelenleg működő olajfinomítói folyamatokba.
Tavaszias idő január közepén, fájhat a fejünk miatta!
Már most több fokkal az évszakos átlag felett alakul a hőmérséklet, és ez még csak a kezdet! A hét közepén tavaszias időben lehet részünk, március végén jellemző hőmérsékletekkel! Mi lesz ebből?
Levegőt kér Miskolc
Magyarorország és egyben a Sajó-völgy egész Európa egyik legszennyezettebb levegőjű területe. Az uniós határértékeket jócskán meghaladja az apró részecskék koncentrációja, emiatt szükség lenne egy olyan levegőminőségi tervre, amely hatékony, kikényszeríthető intézkedéseket és rövid határidőket tartalmaz a szennyezés csökkentésére. A jelenlegi terv nem felel meg ezeknek a követelményeknek, ezért a Levegő Munkacsoport, a Zöld Kapcsolat Egyesület és egy magánszemély a környezetvédelmi hatósághoz fordult, kérve a levegőminőségi terv soron kívüli felülvizsgálatát.
Tudod Te, mit iszol?
Mostanában egyre nagyobb visszhangot kap az a tény, hogy a férfiak körében a meddőség legalább annyira elterjedt, mint a hölgyek esetében. Számos elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy mi lehet a kiváltó ok, de most már az is biztos, hogy az ivóvíz is beleszól a folyamatba. Kutatások bizonyították, hogy egyes anyagok a vízben képesek megzavarni az endokrin-rendszert, így befolyásolva a termékenységet. A felmerülő kérdésekben Ratkó Tünde szülésznő segít eligazodni.
Dallamokkal az Alzheimer ellen
Már évek óta ismert tény, hogy a zene segíthet az Alzheimer-kór és a demencia tüneteinek enyhítésében. A BBC pedig most létrehozott egy olyan honlapot, ahol a demenciával élő betegek megtalálhatják az általuk szeretett dalokat. Hosszú távon a terv az, hogy egy olyan oldal jöjjön létre, ahol az emlékek előhívását segítő zenei adatbázist találhat a felhasználó.
Szeretem a párom, mégse megy igazán
Többen is panaszkodnak arra, hogy bár igazán szeretik a párjukat, mégsem élvezik az intim együttlétet igazán, vagy csak ritkán. Van aki betegségre gyanakaszik, más akár szedne is rá valamit, pedig a pszichológus szerint a dolog ennél jóval egyszerűbb, és egyáltalán nem kell elkeseredni! Nem vagyunk egyformák!
Hűha, a végén még világítunk
A foszfortartalmú élelmiszer-adalékanyagok széles körben elterjedtek az élelmiszeriparban, azonban egyre több kutatás figyelmeztet arra, hogy kiterjedt alkalmazásuk és fogyasztásuk növeli egyes civilizációs ártalmak, például a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a csontritkulás kockázatát – olvasható az Élelmiszervizsgálati Közlemények cikke a Laboratorium.hu-n.
Sorra jönnek a frontok: újabb változékony hétvége
Egymást követik a frontok, a hétvégén érkezik a következő. Az időjárás-érzékenyek nagyon megszenvedik ezt az időszakot! Sapka, sál, nagy télikabát, hócsizma: ez mind kelleni fog!
5 tipp, hogyan éljünk demenciával télen
A demenciáról és az Alzheimer-kórról közöl tudományos igényességű, de közérthető írásokat a felejtek.hu. A weboldal mind a hozzátartozóknak, mind az enyhén demens betegeknek szolgál fontos információkkal, de a megelőzéshez is hasznos ismereteket nyújthat. Ezúttal a skót Alzheimer Társaság öt olyan tippjét tette közzé, melyekkel a sötét és barátságtalan télben is jól érezzük magunkat a bőrünkben.
Ömlik a pénz a Balatonra
Két évtized Csipkerózsika-álom után, a pénzügyi válság lecsengését követően mára a Balaton minden szegletében magához tért az ingatlanpiac. A turizmus is élénkül, és egyre színvonalasabb vendéglátóhelyek, szállodák várják a kikapcsolódni vágyókat. Az új ingatlanfejlesztések igyekeznek kitolni az egyébként rövid nyári szezont – fedett medencékkel, wellness-központokkal egész évben jól kihasználhatóak az ingatlanok.
Mellbedobással győzött a húsleves, a gulyás a kanyarban sincs
Köztudottan leveses nép a magyar, ráadásul a többi kultúrához képest meglepően sokféle ízvilágban és variációban készítünk forrón kanalazható előételeket. Az egyik legismertebb ételrendelő portál felmérése alapján a legnépszerűbb leves a húsleves, ami önmagában nem meglepő, hiszen ki ne akarná a hétköznapi munkarutin közben felidézni a vasárnapi családi ebédek nosztalgiáját? A második helyezést a bableves érte el (a babgulyás népszerűbb, mint a Jókai-féle verzió), a bronzérmet pedig meglepő módon a hideg gyümölcsleves érdemelte ki.
Durrantsunk be, de mivel és hogyan
Hogyan tudunk a legokosabban fűteni? Mi kerüljön a kazánba: fabrikett, szén vagy fa? A fűtési szezon kellős közepén, ám az első igazán hideg napokat követően az építőanyagok forrását jelentő centrum szakértői ezúttal azt vizsgálták meg, kinek a zsebében marad a legtöbb a tél végére?
Sorra jönnek a frontok, ezt nagyon megszenvedjük
Erősen változékony napok következnek, és ez rendkívüli terhelést jelent sokunknak. A következő három napon három front érkezik, és ezt nemcsak az időjárás-érzékenyek fogják megérezni!