Életforma.hu


Kiselefánt született Nyíregyházán 

Afrikai elefántborjú született a Nyíregyházi Állatparkban, a kicsit néhány nap múlva már láthatják a nyírségi állatparkba betérők, a kiselefánt nemét és súlyát még nem ismerik a gondozók.
Így festenek a sztárjaink erdei tündérként

Így festenek a sztárjaink erdei tündérként 

Veled újul meg az erdő! Ez a gondolat áll a középpontjában annak a fotósorozatnak, amelyhez a Tetra Pak felkérésére olyan közkedvelt művésznők álltak modellt, mint Gubás Gabi, Palya Bea, Csemer Boglárka (Boggie), Somorjai Enikő, Szalóki Ági vagy Ördög Nóra. Nánási Pál, az ember és erdő harmonikus kapcsolatát bemutató fotóival a cég azoknak a hétköznapi fogyasztói döntéseknek a fontosságára kívánja felhívni a figyelmet, amelyek hatással vannak környezetünkre és elősegítik annak védelmét.

Nem is olyan természetes a víz 

Víz, víz, víz. A májusi eső idén olyannyira aranyat ért, hogy kaptunk belőle bőséggel. Hajlamosak is vagyunk elfelejteni, hogy nincs belőle végtelen! De nem csak a pazarlás a gond, hanem a rengeteg hulladék is, amit modern szokásaink hoztak a víziváshoz.
Te hogy zöldítenéd az iskolád?

Te hogy zöldítenéd az iskolád? 

Saját tervezésű vízhasznosító-rendszerrel gondozott kert, bringás reggeli, zöld filmvetítés és szülői összefogás a SuSchool verseny idei eredménye. Ismét kiderült, a kreativitás és az elszántság csodákra képes!
Múló divat - szó szerint

Múló divat - szó szerint 

A divatipar az egyik legnagyobb környezetszennyező és nem csak a ruhák előállítása miatt, hanem azért is, mert amint kimennek a divatból a szemétbe kerülnek. Így volt legalábbis eddig.
Ki mondta, hogy nem tudjuk megváltoztatni a világot?

Ki mondta, hogy nem tudjuk megváltoztatni a világot? 

Világszerte több mint 125 országban ma ünneplik április 22-én a Föld Napját, amikor akciókkal, programokkal hívják fel a lakosság figyelmét, hogy takarékoskodjunk jobban bolygónk erőforrásaival. De az elmúlt évtizedekben – bár sok mindent tettünk – még mindig nem eleget.
Miskolcon élőben láthatóak a Madagaszkár legcukibb sztárjai

Miskolcon élőben láthatóak a Madagaszkár legcukibb sztárjai 

Első alkalommal születtek gyűrűsfarkúmaki-ikrek a Miskolci Állatkertben. A kicsinyeket hétvége óta láthatja a közönség. Az ikrek jelenleg még anyjuk hasán lógnak, da néhány hónap múlva már szabadon futkároznak a ketrecben.
Gondoljuk meg alaposan a nyúlvásárlást!

Gondoljuk meg alaposan a nyúlvásárlást! 

A húsvét nem mindenki számára ünnep. A hirtelen fellángolásból megvásárolt nyulak számára biztosan nem az, hiszen a húsvéti nekibuzdulás elmúltával ezeknek az állatoknak a sorsa gyakran bizonytalanná válik.
Ijesztő mértékben fogynak az ürgék

Ijesztő mértékben fogynak az ürgék 

Az ürgék száma egész Európában, - elsősorban élőhelyük pusztulása miatt - ijesztő mértékben fogy. Magyarországon él Európában a legjelentősebb ürgeállomány, ez pedig óriási felelősség. Korábban sok ürgét telepítettek át a Nemzeti Parkok által gondozott területekre, ennek ellenére mégis veszélyeztetett helyzetben van az ürgepopuláció.
Úszólecke az Antarktiszon - de miért?

Úszólecke az Antarktiszon - de miért? 

Az Antarktisz jeges vizében úszva kampányol a Ross-tenger védelméért Lewis Pugh brit hosszútávúszó, aki embert próbáló vállalkozásával a Föld legdélebbi pontját hódította meg, ahol még úszni lehet.

Ez őrület: fákkal leveleznek az ausztrálok 

Kedves üzeneteket küldenek kedvenc fáiknak a melbourne-iek a városi tanács kezdeményezése nyomán, amelynek célja, hogy ráirányítsa a városlakók figyelmét a klímaváltozás hatásaira egy olyan országban, ahol a hőmérséklet növekedése várhatóan meg fogja haladni a globális felmelegedés ütemét.

Ettől lesz rendkívüli az idei Eurovíziós Dalfesztivál! 

Az Eurovíziós Dalfesztivál történetében a bécsi lesz az első környezettudatos esemény. A cél az, hogy a rendezvény minél kevesebb környezetszennyezéssel járjon.

Sűrű az ájer, még a szalonnát is betiltották 

Befellegzett a hagyományosan füstölt húsos szalonnának a délnyugat-kínai, több mint 32 milliós Csungking város területén, a tiltást környezetvédelmi okokkal indokolták. A várost ugyanis – mint a legtöbb kínai települést sűrűn megüli a szmog.

Pazarolnak a magyarok 

A magyarok 98 százaléka aktívan érdeklődik a fenntartható és költséghatékony otthoni megoldások iránt, 22 százalékukat viszont elsősorban a megtakarítási szándék vezérli. Számos magyar háztartásra jellemző azonban a pazarlás.

A kecsege lett az év hala 

A kecsege (Acipenser ruthenus) lett az év hala 2015-ben. Az egyik legérdekesebb megjelenésű halunk mára fokozottan veszélyeztetett fajjá vált a magyarországi folyókban.

Ékszerbe zárt szmog – a tiszta levegőért 

A hollandok olyan „szmog-porszívót” terveztek, mely megtisztítja a nagyvárosok levegőjét, a szmogból pedig ékszerek készülnek. Az első prototípust 2015-ben telepítik Rotterdam egyik parkjában, majd a teszt üzemmód után kiküldik Pekingbe, hogy elkezdje megtisztítani a város levegőjét a szmogtól.

Csomagolási őrület - ilyenkor pláne pazarlunk! 

Az év utolsó hónapjában a fejenkénti átlagos havi 7,8 kg-os papírfogyasztásunk az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) adatai szerint 10-15%-kal, akár 9 kilóra is nőhet, köszönhetően a felfokozott ünnepi vásárlási láznak. Ilyenkor nem csak a papírba, italos kartonba csomagolt élelmiszerekből veszünk többet, de az ajándékok, a tartós fogyasztási cikkek, az elektronikai termékek dobozai, valamint az azokat ünnepivé tevő csomagolópapírok, dísztasakok, díszdobozok is jelentősen növelik papírfelhasználásunkat. Pedig hazánkban így is sok papírt fogyasztunk, évente fejenként átlagosan 95 kg-t, aminek a felét a csomagolóanyagok teszik ki. Papírfogyasztásunk mindössze 65 %-át hasznosítják újra valamilyen formában, a maradék még mindig szemétlerakókba kerül, így decemberben még fontosabb, hogy a feleslegessé vált papírhulladék mennyiségét csökkentsük, újrafelhasználjuk, illetve szelektíven gyűjtsük.

Izgalmas környezetvédelem - imádni fogja a csemetéd! 

Szelektivity néven a környezetvédelemre fogékony fiatal korosztály számára a szelektív hulladékgyűjtési ismereteket bővítő játékot indít az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés. Az IKSZ közösségi média oldalán futó, november végéig tartó játékban 3 szintet kell teljesíteniük a játékosoknak, amire összesen 9 perc áll rendelkezésükre.

Az étrendünk megállíthatja a klímaváltozást! 

Az ételek környezetvédelmi hatásait is számításba kell venni az üvegházhatású gázok kibocsátásában a Cambridge és Aberdeen Egyetemek kutatóinak tanulmánya szerint. Az egészségesebb étrend térhódítása azonban csak egy a számos tennivaló közül, hogy elkerüljük a veszélyes éghajlatváltozást, és biztosítani tudjuk az egész Föld népessége számára elegendő élelmiszert.

Még a cigicsikk is jó valamire! 

Több mint kétmillió csikket gyűjtöttek össze Magyarországon 2013 óta. A haszontalannak tűnő hulladékból műanyag raklapok, öntözőkannák és további termékek készülnek.

10 remek tipp, hogy a gyerek olcsóbban és zölden induljon a suliba! 

A környezettudatos nevelés nem az iskolában kezdődik, ám ott remélhetően egész tanévben tart. Felkészülnünk azonban már most kell a fenntarthatóság jegyében! Ehhez adunk tíz zöld ötletet szülőknek és diákoknak. Még nem késő!

Nem is lopnak a szarkák! 

Az európai folklórban ismert hiedelemmel szemben a szarkák nem is lopnak csecsebecséket. Sőt, valójában tartanak a fényes tárgyaktól - állítják brit szakemberek egy új kutatás eredményeire hivatkozva.

Hazaindultak a gólyák 

Az augusztus közepén érkezett hidegfront hatására a hazai fehér gólyák többsége megindult a telelőterületek felé. A korábbi évek gyakorlatának megfelelően idén is több példányt láttak el jeladóval, hogy vonulási útvonalaikat pontosan követni lehessen.

Veszélyezteti a madarakat az új Star Wars forgatása? 

Jelentést kért az ír kormánytól a világörökségi helyszínek felett őrködő UNESCO, mert az új Star Wars-film forgatásához átengedték a Skellig Michael-szigetet.

Vészharang a fecskéket is pusztító rovarirtók miatt 

Az imidacloprid nevű növényvédő szer okozza a közelmúlt jelentős madárpusztulását Európában holland kutatók szerint. A neonikotinoidok körébe tartozó, a mezőgazdaságban széles körben alkalmazott rovarirtó szer, amelyet korábban a méhpusztulással is összefüggésbe hoztak, számos madárfaj - köztük fecskék, seregélyek és rigók - egyedszámának csökkenéséért felelős.

Hány házimajom él Angliában? Hamarosan megtudjuk! 

A háziállatként tartott majmok összeírását sürgeti Nagy-Britanniában a parlament környezeti, élelmiszer- és vidéki ügyekkel foglakozó bizottsága. Aggódnak ugyanis a magánkézben lévő majmok életkörülményei miatt.

Bugybóka, feketerigó vagy vörösbegy? Válasszatok! 

Már lehet szavazni a 2015-ös év madarára, egészen június 28-án délig. A búbosbanka, a feketerigó és  a vörösbegy indul a „versenyben”, melynek célja, hogy olyan madárfajokról tudjunk meg többet, amelyek védelmében nekünk is fontos szerepünk van. Ismerd meg közelebbről őket!

Remény a rinocéroszoknak 

Eltelt az első teljes egy év anélkül, hogy vadorzók egyetlen nagyvadat, orrszarvút, tigrist vagy elefántot is elejtettek volna Nepálban – jelentette be a himalájai ország nemzeti parkokért és természetvédelemért felelős hatósága. Elfogtak ugyanakkor 37 vadorzót.

A hódok miatt panaszkodnak 

Az élőhelyeiket most visszahódító hódokra panaszkodnak az erdőgazdaságok. A környezetvédők szerint azonban alig pár száz hód él az egész országban, és elejét kellene venni a tévhitek elterjedésének és az indokolatlan rémhírek megjelenésének.

Az életet jelentheti a „halálmadár” 

Szokatlan szövetségesre leltek a vadon élő baglyokban a chilei illetékesek a fertőző hantavírus elleni küzdelemben, amelynek már több mint tucatnyi halálos áldozata van a dél-amerikai országban.

Az anyja nem fogadja el - a gondozója eteti 

Gondozója táplálja a veszprémi Kittenberger Kálmán Növény- és Vadasparkban vasárnap hajnalban született zsiráfborjút, mert az anyja egyelőre nem fogadja el.

Az űrből számolják a bálnákat 

Egy új módszer segítségével az űrből képesek számolni a bálnákat a kutatók. A szakemberek által kidolgozott automata rendszer nagyon nagy felbontású műholdfelvételek és egy képfeldolgozó szoftver révén észleli a vízfelszínen és annak közelében úszó nagytestű emlősöket.  

Nyíregyházán a kistigrisek a menők 

A tavaly született állatok közül a szibériai tigrisek a legnépszerűbbek a látogatók szavazatai alapján a Nyíregyházi Állatparkban, de az orangutánokat és a farkaskölyköket is igencsak kedveli a közönség.

Újra magyar lehet az európai Év Fája! Képekkel! 

Február végéig lehet szavazni az európai Év fája versenyben szereplő tíz fára, köztük a Magyarországot képviselő gödöllői vackorra. Az elmúlt években már többször is diadalmaskodott magyarországi fa a szavazáson.

Magányos George az eltűnő fajok jelképe 

A Galápagos-szigetek legfőbb szimbóluma, a „Magányos George” névre hallgató óriásteknős 2012-ben pusztult el, ami a közvélemény figyelmét újra ráirányította a kihalófélben lévő fajokra.

Te tudod, mi az FSC? 

10-ből mindössze alig 1 magyar vásárló (8,8%) ismeri az FSC embléma pontos jelentését, vagyis azt, hogy az ezzel a jelzéssel ellátott termékek fa alapanyaga felelős erdőgazdaságból és egyéb ellenőrzött forrásból származik.

A cigicsikk sem szemét! 

Hamutartókat, ipari szemeteseket, raklapokat állít elő az összegyűjtött cigarettacsikkekből a TerraCycle. Mostantól országszerte gyűjthető az alapanyag.

Hattonnányi elefántcsontot zúztak össze Coloradóban 

Az Egyesült Államokba Afrikából becsempészett, hattonnányi elefántcsontot zúztak össze csütörtökön a Colorado állambeli Denverben, hogy így üzenjék meg az orvvadászoknak: az ország nem akar a felvevőpiacuk lenni.

Madarakban jók vagyunk 

Az elmúlt hétvégén 105 helyszínen, 2470-en figyelték a madarakat hazánkban az Európai Madármegfigyelő Napok rendezvénysorozat keretében, ezzel Magyarország dobogós helyet szerzett Európában.

Levesre éhezett a medve 

Megelégedett az orosz borscs levessel egy medve a szibériai Uszty-Ilimszk környéki hétvégi házas övezetben, így a nyaraló tulajdonosai megúszták a vadállat látogatását.

Fizetőssé válhat a Magas-Tátra 

Fizetőssé tenné a Magas-Tátra és az észak-szlovákiai Pieninek védett területeire való belépést a szlovák állami környezetvédelmi felügyelet.

Ezernél is több gyerek vitt dobozt az Állatkertbe 

Idén is sikeres volt az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) és a Fővárosi Állat- és Növénykert ötödik alkalommal megrendezett, „Vidám Doboz Napok” elnevezésű akciója, melyen két nap alatt több mint 1.000 gyermek vett részt.

Kevesebb cápauszonyt esznek a kínaiak 

Csaknem 30 százalékkal visszaesett a cápauszony importja Hongkongban azóta, hogy kampánnyal győzködik a légi- és hajótársaságokat: ne szállítsák a Kína-szerte fogyasztott terméket.

A száján keresztül hall a fületlen béka 

Egy körömnyi, Seychelle-szigeteken élő békának nincsen füle, ezért a tudósok eddig süketnek hitték, ám egy nemzetközi kutatócsoport felfedezte, hogy a szájüregén keresztül mégis hall.

Kispanda született Madridban 

Óriási szenzáció: pandabocs született a madridi állatkertben pénteken. A látogatók nhány hónap múlva már megtekinthetik a kis állatot.

Mit keres több ezer metrókocsi a tengerben? 

Meglehetősen bizarr módját választották a "nyugdíjba vonuló" New York-i metrókocsik újrahasznosításának: az Atlanti-óceánba süllyesztik őket, hogy ott mesterséges zátonyokként funkcionáljanak tovább.

Szlovákiába költözik a győri kistigris 

Szlovákiába költözik a napokban a győri Xantus János Állatkert egyik kedvence, a februárban született bengáli kistigris. A tigriskölyök világrajövetele több okból különlegességnek számított.

Nem engedik megölni a gyilkos cápát 

A Franciaországhoz tartozó, de Afrika partjainál lévő Réunion szigetén azt követeli az önkormányzat, hogy levadászhassa a turistákat öldöklő buldog cápákat, amelyek idén már két halálos áldozatot szedtek. Környezetvédők szerint viszont az állatok közel vannak a kipusztuláshoz, ami jelentős változásokat okozna a tengerek élővilágában.