Életforma.hu


Vajon mennyit tudunk a Lyme-kórról?

Vajon mennyit tudunk a Lyme-kórról? 

Ismerd meg a kullancsok által terjesztett betegséget!
Ezt kell tudni a tipikus nyári bőrbetegségekről és tünetekről!

Ezt kell tudni a tipikus nyári bőrbetegségekről és tünetekről! 

Miért kell tartani a petrezselyemtől? Hogyan lehet megelőzni a Lyme-kórt, ha egy fertőzött kullancs a bőrbe fúródott? Hogyan függ össze a bőrrák kockázata a gyermekkori napozással? Fontos tudnivalók tipikus nyári bőrbetegségekről és tünetekről.
Itt a kullancsszezon: így óvd meg a gyermekedet a kullancsoktól a nyáron

Itt a kullancsszezon: így óvd meg a gyermekedet a kullancsoktól a nyáron 

Közeledik a vakáció, a nyári táborok időszaka, egyre több időt töltünk a természetben, ez pedig a kullancsszezon csúcsidőszaka is. Hasznos tanácsok következnek, hogy mivel védekezhetünk a kullancsok ellen.
"Szenvedélyemmé vált a futás"

"Szenvedélyemmé vált a futás" 

Kampány indult a biztonságos futás népszerűsítésére, amelynek fő célja, hogy felhívja a figyelmet a futókra leselkedő parazitológiai és ortopédiai kockázatokra. A kezdeményezést olyan nagykövetek támogatják, mint Szabó Zsófi műsorvezető és Dr. Vizi András gyermeksebész, gyermektraumatológus, a Gyermeksport Egészségügyi Csapat vezetője.
Minden, amit a kullancsokról tudni kell

Minden, amit a kullancsokról tudni kell 

Nem csak a koronavírus eredeztethető állattól, hanem a kullancsok is közvetítenek fertőzéseket. Ezért jobb, ha tisztában vagyunk az alattomos kis vérszívók mibenlétével.
4 jó tipp a vérszívók ellen

4 jó tipp a vérszívók ellen 

Előfordulhat, hogy haza már többen érkezünk a kirándulásról, mint amennyien elindultak. Ahhoz, hogy az illegális bérlőket, a kullancsokat kilakoltassuk, illetve beköltözésüket magunkon és kedvenceinken is megelőzhessük, Dr. Mátray Árpád állatorvos, homeopata a megelőzés fontosságára hívja fel a figyelmet.
Amit a kullancs elleni védőoltásról tudnod kell

Amit a kullancs elleni védőoltásról tudnod kell 

Közeleg az idő, amikor a parkban sütkérezünk vagy nagyokat sétálunk a természetben, ezért nem árt időben felkészülni a piknikezésre, és a nagy játszóterezésekre kullancs terjesztette agyvelőgyulladás elleni védőoltással. A fertőzés ellen ugyanis csak a több lépésből álló védőoltás nyújt védelmet. Mit kell tudnunk az oltásról, és mi a teendő kullancscsípés esetén?
5 tipp kullancstámadás ellen

5 tipp kullancstámadás ellen 

Ha házi kedvencünket is magunkkal visszük a természetbe, érdemes elővigyázatosnak lenni, ugyanis a kullancsok természetesen nemcsak az embereket szemelik ki maguknak mint potenciális lakókocsit, hanem az állatokat is. Dr. Mátray Árpád állatorvos, homeopata a megelőzés fontosságára hívja fel a figyelmet.
Ne dőlj be a tévhiteknek!

Ne dőlj be a tévhiteknek! 

Kirándulunk az erdőben, piknikezünk a parkban, játszunk a gyerekekkel a játszótéren. Ám a melegnek és a napsütésnek nemcsak mi örülünk. A természetben, fák, bokrok között, de még a házak udvarán a fűben is előjöttek már a kullancsok, és csak arra várnak, hogy egy óvatlan pillanatban kedvencünk bundájára, a ruhánkra vagy a fedetlen testrészeinkre felmászva a bőrünkbe fúrják magukat.

Agyadra mehetnek! 

Jön a tavasz, és vele együtt jönnek a kullancsok is! Ideje beadatni a védőoltást, hogy a szezonra kialakulhasson a kullancsencephalitis elleni védelem. A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás első fázisának tünetei - fejfájás, fáradtság, rossz közérzet - általában a kullancscsípést követő 5-14. napon jelentkeznek. Nem lehet előre tudni, hogy kinél okoz súlyos betegséget.

Ezek tuti, vérre mennek! 

Itt az ideje a kullancs elleni védekezésnek, hívják fel a figyelmet a szakemberek. Az enyhe teleket követően általában nagyon elszaporodnak a kullancsok, ami azért veszélyes, mert az általuk terjesztett fertőzések eredménye súlyos, életre szóló fizikai és szellemi  károsodás is lehet. A védekezést minél korábban kell megkezdeni, így tavaszra, amikor sokan indulnak kirándulni az itthoni és a szomszédos országok fertőzött területeire is, már a kullancsszezon kezdete előtt kialakítható a magas fokú védettség. A világ legmagasabb, 80% feletti átoltottságát elérő Ausztriában töredékére zuhant a múltban súlyos problémát jelentő kullancsencephalitis megbetegedések száma. Az esetek egy részében komoly maradványtünetekkel gyógyuló betegségre nincs célzott terápia, az egyetlen hatékony védekezési mód ellene a védőoltás.

Soha véget nem érő parazitaszezon? 

A klímaváltozás és a paraziták kiváló alkalmazkodóképességének köszönhetően a hagyományos értelemben vett parazitaszezon kezd eltűnni, és a téli időszakban sem csökken az élősködők száma. Éppen ezért fontos, hogy a négylábú kedvenceket egész évben védjük a külső paraziták ellen.

Adtunk egy-két pofont a kullancsoknak, örültek is a kutyák 

Négylábú kedvenceinket is óvni kell a kullancsoktól, ezért a kutyáknak szánt kullancsirtó- és kullancsriasztó nyakörv-teszt második felvonásaként 14 termék hatóanyagának élettartamát ellenőrizte NÉBIH. Megnyugodhatnak az ebek és gazdáik is ,az engedélyezett nyakörvek valóban hatásosak a gyártók által vállalt időszak végéig.

Az ilyen kertet utálják legjobban a kullancsok 

Sok szó esik arról, hogy a kullancsok tucatnyi betegséget terjesztenek. Arról azonban már alig, hogy a kullancscsípések jelentős része az érintettek saját kertjében történik. Bár ez nem túl biztató, a jó hír: a kerttulajdonosok kezében ott a kulcs, hogy egy olyan kertet alakítsanak ki, amiből menekülni fognak a kullancsok. És mindössze néhány egyszerű tényt kell szem előtt tartani.

Mi ez? Lyme-kór eredetű ízületi gyulladás, vagy arthritisz? 

A fertőzött kullancs csípése után nem mindenkinél jelentkeznek a jellegzetes bőrtünetek. Sok esetben a beteg nem is tud a kullancs csípésről, csak a későbbiekben megjelenő, Lyme-kórra utaló egyéb tünetek kapcsán merül fel ennek gyanúja. Az ízületi- és izomfájdalmak miatt ilyenkor sokan rheumatoid arthritiszre (RA), más néven reumás sokízületi gyulladásra gondolnak. A két betegség tünetei több vonatkozásban valóban hasonlóak, azonban teljesen eltérő kezelést igényelnek.

Gazdik figyelem! Ezek az élősködők emberre is veszélyesek 

Az élősködők nem csak állataink egészségét veszélyeztetik, de mi magunk is számos súlyos betegséget elkaphatunk rajtuk keresztül. A tavasztól őszig tartó kullancs- és bolhaszezon már a múlté, egész évben számolnunk kell a veszéllyel. Érdemes a legújabb fejlesztésű megelőző szereket használni.

Kezdődik a vámpírok bálja 

A népszerű kirándulóhelyeken hétvégente rengetegen túráznak, a tavasz mindenkit a természetbe csábít. Egyre több időt töltünk a szabadban sportolással vagy épp kerti munkával, van azonban egy apró potyautas, akit egyikünk sem szívesen visz haza a barangolásból vagy akár a kertből, az udvarról.

Vérre mennek! 

Hamarabb indulhat a kullancsszezon a korai meleg miatt. A magas fokú védettséghez a teljes oltási sort be kell adni. A fertőzött kullancsok vírusos agyvelőgyulladást (kullancsencephalitist) is terjesztenek. A magas fokú védettség kialakításának feltétele, hogy a teljes oltási sort beadassuk. A betegség súlyos esetben életre szóló maradványtünetekkel gyógyul. Utazás, túrázás előtt is érdemes oltatni: Ausztria, Szlovénia, Csehország, Szlovákia és Horvátország egyes részein is magas a fertőzött kullancsok száma. Az alapimmunizálás után 3 évvel emlékeztető oltás beadására is szükség van.

Nehéz elbújni előle, de muszáj! 

Jórészt a klímaváltozás, illetve a szabadtéri szabadidős tevékenységek népszerűsége áll a kullancs által okozott vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladásos megbetegedések gyakoribbá válása mögött - tartalmazza a WHO 2011-ben kiadott, átfogó jelentése. 

Agyadra mehet! 

Nemcsak az erdőben, hanem szabadtéri sportoláskor a városi parkokban, a játszótereken is támad az élősködő. Az önvizsgálat elmulasztása miatt fokozottan veszélyeztetettek vagyunk. Nem lehet előre tudni, hogy kinél okoz súlyos szövődményeket a kullancsencephalitis vírusfertőzés. Gyógyszer nincs rá. Vannak olyan uniós országok, ahol az ezredfordulót követő évtizedben többszörösére emelkedett a kullancs-encephalitis előfordulása. A betegség súlyosabb esetekben komoly maradványtünetekkel gyógyul, a kórházi kezelésre szoruló betegek harmada-fele kénytelen elhagyni korábbi munkahelyét!

Vigyázat! A Lyme-kór a magzatot is megfertőzheti! 

 A Lyme-kór szövődményei ellen  csak a mielőbbi felismerés, és az idejében megkezdett antibiotikum-kezelés nyújt védelmet. Ez  fontos kismamák esetében, a kórokozó ugyanis a magzatot is megfertőzheti, és a fertőzés koraszülést is okozhat.

Invázió közeleg! Senki sincs biztonságban! 

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén tavasszal is kullancsinvázióra számíthatunk, hiszen az enyhe, csapadékos tél kedvezett a többféle betegséget terjesztő élősködőknek. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az elszaporodó kullancsok miatt ma már a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást (kullancs-encephalitist) és a Lyme-kórt nemcsak az erdőben, hanem szabadtéri sportoláskor a városi parkokban, az óvodai játszótereken is elkaphatják, akik nem védettek.

A kullancscsípés húsallergiát okozhat? 

Kiütések, testszerte jelentkező ödéma, viszketés vagy akár anafilaxiás sokk is lehet a következménye, ha valaki a Lone Star kullancs csípését követő időszakban vörös húst fogyaszt. Az Egyesült Államokban egyre elterjedtebb élősködő által okozott allergiás esetek már több európai országban is megjelentek.

Kullancspara - mit tegyünk, ha már megtörtént a baj? 

Szakemberek szerint idén kullancsinvázió várható. Az enyhe tél miatt idén ötször–tízszer annyi kullancs lesz, mint tavaly. Védekezzünk ahogy tudunk, de ha mégis megtörténik a baj, és kullancsot találunk, elmondjuk, mi a teendő!

Ne higgy a kullancseltávolítás népi módszereiben! 

Azoknak, akik kirándulni mennek, mentek nem árt tudniuk, hogy már javában tart a kullancsszezon. A kullancsok szinte bárhol belénk mászhatnak, az erdei kirándulások során, parkban, játszótéren, kertben, sőt a városban is összeszedhetjük őket.

A Főváros kertjeibe, parkjaiba is betelepültek a kullancsok 

Már nemcsak a kirándulások alkalmával vagyunk veszélyben, hanem a városi parkokban, kertekben, erdős, fás területeken is megjelentek a kullancsok! Sajnálatosan a honi hanyag turizmusnak köszönhetően sokan nem védték a velük kiránduló kutyáikat a kullancsoktól, s ezért vidékről még a Főváros kertjeibe és parkjaiba is betelepültek a kullancsok.

Most kezdődik az igazi vérszívás! 

Bár a kullancsok egész éven át jelen vannak a kertekben, parkokban, erdőkön és mezőkön, de ilyenkor, április elején indul igazán a nagy tavaszi-nyári kullancsinvázió.

A negatív lelet sem zárja ki a Lyme-kórt 

A Lyme-kórt 1975-ben írták le, amikor az Egyesült Államokban, egy Lyme (ejtsd: lájm) nevű kisvárosban megmagyarázhatatlan ízületi gyulladás járvány tört ki. A betegség létezett korábban is, de nem ismerték a kórokozóját és nem hozták összefüggésbe a kullancsokkal.

Kullancsinvázió: az állatok és az ember is veszélyben van! 

A hirtelen ébredező tavasz a kullancsok szaporodását is meggyorsítja. Mielőtt erdőbe - mezőbe kirándulásokat szervezünk vagy sétákat teszünk a szabadban, érdemes informálódni a kullancs által elszenvedhető betegségekről, a kullancscsípés megelőzéséről is. Az Orpheus Állatvédő Egyesület információs vonalaira rendszeresen érkeznek parazitákkal kapcsolatban kérdések, a lakosok többnyire állat és ember kárára bekövetkezett kullancscsípés miatt kérnek tanácsokat. A melegebb nedves közeg a kullancsok szaporodásának kedvez, így tavasszal a probléma sokakat érint. 

Már van oltóanyag a kutyák halálos betegségére 

Kutyánk szabadban való sétáltatása a gazdi és az állat számára is jó kikapcsolódást jelent. Szerencsések azok, akik rendszeresen játszhatnak, kirándulhatnak a kutyájukkal a parkokban, vagy akár a környező erdőkben, mezőkön. A friss levegőn eltöltött idő aktív kikapcsolódást jelent mind számunkra, mind kedvencünk számára, és egyben kiváló alkalmat biztosít kutyánk izomzatának fejlesztésére, trenírozására, és szorosabb kutya-ember barátság kialakítására.  

Mit érdemes és ajánlatos cipelni? 

A hétvégétől egyre javuló, nyárias időt jósolnak a meteorológusok, ennek köszönhetően pedig egyre többen terveznek rövidebb-hosszabb túrákat, kirándulásokat. Ez mindenképpen hasznos időtöltés, hiszen a tiszta levegőn gyaloglással töltött órák szinte belülről masszírozzák a szervezetet. Érdemes azonban felkészülnünk a kisebb-nagyobb balesetekre, kényelmetlenségekre is. 

Ha nem veszed komolyan, lebénulhat a gyereked! 

Lassan vége a tanévnek, kint tombol a június, és gyerekeink alig várják, hogy az iskolai táblára végre ráírhassák csupa nagybetűvel: VAKÁCIÓ!  Ha nyár, akkor nyaralás, útra kel az ország. Vannak, akik távoli országok, egzotikus úti célok felé veszik az irányt, sokan viszont az ország gyönyörű tájait keresik fel. A gyerekek zöme nem csak a szüleivel nyaral, hisz hosszú a nyár. Aki teheti, elküldi csemetéit mindenféle táborokba, gyereknyaraltatásokra is.

Már mindenhol és mindig nagy veszélyben vagyunk! 

Már nemcsak a kirándulások alkalmával vagyunk veszélyben, hanem a városi parkokban, kertekben, erdős, fás területeken is megjelentek a kullancsok! Egyre több ismerősöm számol be arról, hogy nem várt helyen kapott kullancsot...

Veszély! Invázióra készülnek az élősködők-biológiai bombák 

A 2008-as esztendő biológiai bombákat robbantott a természetben. Az ízeltlábú növényi kártevőkkel, valamint az állati élősködőkkel foglakozó szakemberek azt tapasztalták, hogy életmódot és magatartást változtattak sokan az élősködő fajok közül. Számos eddig bizonyos növényeken élő rovarkártevők átmentek más, számukra eddig táplálékot nem jelentő mezőgazdasági haszonnövényekre.Számunkra, kutya- macskatartóknak és a négylábú szeretteinknek, valamint az állatorvosoknak is hozott meglepetést a múlt év.  

Figyeld a kullancstérképet! Segít, és segíthetsz is 

Kullancstérkép indul az interneten, közösségi összefogásban: a készítők a térkép kidolgozásához a természetjárókat és a természetközelben élőket, dolgozókat hívják segítségül. Arra kérik azokat, akik kullancsot találnak magukban, hogy a térképen jelöljék be, Magyarország melyik részén botlottak a vérszívóba. A készítők szerint így néhány hét alatt hazánk egyik leginformatívabb kullancstérképe jöhet létre - ami mindig friss adatokat tartalmaz. 

Ez a tömeges denevérpusztulás intő jel! 

A súlyos betegségeket terjesztő kullancsok Magyarországon rendkívül elterjedtek. A természeti környezet érintettségét jól jellemzi, hogy rengeteg a kullancs hordozó erdei állat, a denevérek pedig nagy számban áldozatául is estek e parányi élősködőknek. Az évente kiadott fertőzöttségi térképek szerint Budapest és agglomerációs körzete, Pest, Nógrád, Vas, Zala és Somogy megye tartoznak a magas rizikófaktorú területek közé.  

8 tévhit kullancsokról és szúnyogokról 

A kullancsok és a szúnyogok nem csak nyári esténket vagy erdei túránkat tehetik kellemetlenné: vérszívóink közül ők jelentik a legkomolyabb betegségforrást az emberre nézve. Az általuk terjesztett számos betegség közül csak egy előzhető meg védőoltással. Az egyéni megelőzésre kell tehát fókuszálnunk: el kell kerülnünk a rovarcsípéseket. Erre - és a szövődmények gyógyítására - mindannyian hallottunk már „megbízható" ajánlásokat. Az SC Johnson a közszájon forgó legelterjedtebb tévhiteket kívánja eloszlatni."Viszont azon a nyáron csak őt nem kínozták a szúnyogok!"

Még nem késő! Most oltass! 

Szinte látom magam előtt az ijedt szülői arcokat: a gyereke két-három hét múlva indul az iskolai táborba - most már késő, lekéste az oltást? Ha szorít az idő, de a gyerek (vagy felnőtt) indulásáig azért még van legalább 14 napunk, kivédhetjük a kullancscsípés okozta agyvelőgyulladást.

Ezek már az agyhártyagyulladás tünetei! 

Az idegrendszert érintő fertőző betegségek közül az agyhártyagyulladás a legismertebb. Amikor a hírek hirtelen jelentkező, súlyos lefolyású, fertőző agyhártyagyulladásról szólnak, a betegség gennyes, baktériumok okozta formája zajlik.