Terhesség cikkek

Terhességi magasvérnyomás: fertőzés is okozhatja
Egy tanulmány összefüggést mutatott ki a kialakuló fertőzések, és a terhesség alatt jelentkező magasvérnyomás, vagyis a preeclampsia között. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos segít eligazodni.

Kívánják a rezet a kismamák...
Az egészséges élethez nem csak a vitaminokra, hanem bizonyos ásványi anyagokra és nyomelemekre is szükségünk van. Ilyen a réz is, melynek bevitelét az étkezésből fedezni igencsak nehézkes, főleg az olyan időszakokban, mint a várandósság.Miben van réz?

Mikortól lehet hallani a magzat szívhangját?
A fogantatás tényét a legtöbben egy kis pálca segítségével tudják meg. ám ez nem jelent biztosat, mindenképpen orvoshoz kell fordulni! Azonban, hogy az orvosnál ne rettegés legyen a vizsgálat vége, érdemes tisztázni, hogy mikortól is lehet hallani a magzati szívhangot.

Ultrahangra megyek, lehet-e baja a babámnak?
A modern tudomány, és a fejlett egészségügy ellenére a mai napig kifejezetten sokszor vetődik fel a kérdés a kismamákban: vajon káros lehet az ultrahang a magzatra? A választ dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász adja meg.

A kimaradt menzesz betegséget is jelezhet
A menstruáció elmaradásakor, már elkezdünk örülni, hogy igen, végre várandósak vagyunk. Ám amikor a teszt nem mutat semmit, és az orvosi vizsgálat is megerősíti, hogy mégsem vagyunk terhesek, akkor gyanakodhatunk, hogy sajnos valami más van a háttérben. A menstruáció kimaradásának számos oka is lehet...

Túlsúlyos vagy? Lehet, hogy ezért nincs gyereked!
Egyre több nő - és férfi - küzd manapság meddőséggel, melynek hátterében számtalan tényező állhat. Azonban az tény, hogy a túlsúllyal rendelkezők jóval nehezebben esnek teherbe, mint a normál BMI-vel rendelkező társaik. Hogy mi ennek az oka, arról dr. Lőrincz Ildikóval, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusával beszélgettünk.

7 tévhit a fogamzásgátlásról és a meddőségről
Nagyon sokat olvasunk és hallunk a fogamzásgátlásról és a családtervezésről, ennek ellenére sok téves információ kering velük kapcsolatban a köztudatban. Dr. Lőrincz Ildikóval, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusával összeszedtük a legfontosabbakat.
Rémálom a pecsételő vérzés terhesség alatt
Valószínűleg minden nő rémálma a pecsételő vérzés, amikor éppen babát vár. Ezen sajnos nem is lehet csodálkozni, hiszen például a vetélés egyik előjele is lehet ez a jelenség. De hogy pontosan mi is állhat a hátterében terhesség alatt, arról Ratkó Tünde szülésznő beszélt a ratkotunde.hu-nak.

Fogamzásgátlás terhesség után
Szülés után egy bizonyos idő elteltével ismét fogamzásgátlásra van szükség a nem kívánt terhesség ellen. Hogy mégis mikor érdemes újra védekezni, és hogy milyen lehetőségek közül lehet választani, arról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa beszélt.

Akkor most lehet strandolni terhesen, vagy nem?
Itt a strandszezon, aminek nem kifejezetten örülnek a kismamák. Az ő szervezetük, a keringésük ugyanis kétszeresen is terhelt, vagyis sokkal nehezebben viselik a kánikulát. Nem csoda, ha vízpartra, a habok közé vágynak, ám ezt nem mindegy, hogyan teszik meg!
Ennyi alkoholt és koffeint ihat egy kismama...Nem többet!
A terhesség sok lemondással is jár a kismamáknak, ilyenkor tiltólistára kerül a kávé, a tea és az alkohol is. Vagy esetleg mégsem? Talán a koffein, vagy az alkohol is megengedhető ésszerű keretek között? Mennyi a megengedett mennyiség?
A félelem is okozhatja a meddőséget!
Igen magas, és évről évre egyre csak nő Magyarországon a meddő párok száma. Ez már önmagában is nagyon aggasztó, hiszen rámutat arra, hogy nagyon sok felderítetlen betegséggel állunk szemben. Ugyanakkor számolni kell azokkal a tényezőkkel is, melyeket mi magunk generálunk. Ebben az esetben a szüléstől való beteges rettegéssel, vagyis a tokofóbiával foglalkozunk. A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvos segít eligazodni.
Mennyinek kéne lennie, ha gyereket akarok?
Amennyiben valaki gyermeket szeretne, ám már hosszabb ideje próbálkozik, felmerülhet benne a gyanú, hogy vajon hormonális probléma okozza-e a sikertelenséget. Gyakori ugyanis, hogy pajzsmirigyzavar a negatív tesztek okozója, ám sajnos azt csak kevesen tudják, hogy a gyermekáldáshoz mi is a legideálisabb TSH szint. A kérdésre dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ad választ.
Vetélést, rendellenességet is okozhat az anya pajzsmirigyzavara
Több tanulmány bizonyította már, hogy az anyai pajzsmirigyfunkciók elégtelen működése a babánál súlyos idegrendszeri és fejlődésbeli zavarokat okozhat, ezért a megfelelő kezelése elengedhetetlen. Azonban erre ma még a kismamákat nem szűrik általános jelleggel, pedig már többször felvetődött a szükségessége. A témáról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.
A terhességi mérgezésről, - őszintén
A fejlett orvostudomány ellenére még mindig komoly gondot okoz a kismamáknak az úgynevezett terhességi toxémia. Nem szabad félvárról venni a lehetőségét, mivel az anyai halálozások többségéért ez a kórkép a felelős! Dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos tájékoztat ebben a témában.
A vashiány a magzatra is komoly veszélyt jelenthet!
A várandósság alatt sok olyan tápanyagból van szükségünk megemelt mennyiségre, amelyek komoly befolyással lehetnek a magzat fejlődésére is. Ezeket az anyagokat pedig mindenképpen be kell juttatni a szervezetbe, ami azonban sokszor nem is olyan egyszerű. Az egyik ilyen kiemelten fontos anyag a vas, melynek hasznosulásáról, és a várandósságban betöltött szerepéről dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos beszélt a ratkotunde.hu – nak.
Korai klimax - a női ego romba döntője
Korai klimaxról akkor beszélünk, amikor a nőnél már 30-35 éves korban megindul a menopauza. Ekkor a nők rendszerint még fittnek és fiatalnak érzik magukat, ezért általában igen rosszul érinti őket a tény, hogy ők is beléptek ebbe a rettegett időszakba. Milyen tünetek jelzik?
Nem mindegy, mivel pótolod a magnéziumot!
A baba tervezésének és a várandósságnak egyik kiemelkedően fontos ásványi anyaga a magnézium. A mindennapokban is szükségünk van rá, hiszen hiányában az éjszakai lábikragörcsök olyan kínzó fájdalmat jelentenek, amit minden ember szeretne elkerülni. Azonban a magnézium ennél lényegesen több dolgot befolyásol a szervezetben, ráadásul pótlása sem olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos erről az ásványi anyagról, és pótlásának mikéntjéről beszél a ratkotunde.hu-nak.
5 hormon, amelyeket minden nőnek ismernie kell
A hormonrendszer egy igen bonyolult szerkezet, mely hatással van az egész szervezet működésére. A benne szereplő hormonok mind igen fontos feladatot látnak el, és működésük egymással összehangolt. Éppen ezért, ha valamelyik termelődésébe hiba csúszik, úgy az egész rendszer zavart szenved és egy dominószerű folyamatot indít el. Ez az az 5 hormon, melyet minden nőnek ismernie kell.!
Tényleg a vitaminok miatt szültem ilyen szőrös óriásbébit?
A várandós vitaminokkal kapcsolatban a köztudatban igen sok tévhit kering, többek között, hogy óriási, vagy szőrös babák születését okozhatják. Tény, hogy régebben nem voltak ilyen vitaminok, és nagyanyáink is egészséges gyerekeket szültek, de azért nem árt a dolgok mögé is nézni, néhány téves nézetet eloszlatni.
Miért olyan nehéz lefogyni szülés után?
Szülés után a legtöbb nő nagy félelme, hogy képtelen lesz visszanyerni a teherbe esés előtti súlyát. Természetes, hogy egy kis idő kell ahhoz, hogy újra elérhessék a versenysúlyukat, ám ha hosszas diéta árán sem tud megszabadulni a feleslegtől, érdemes utánajárni annak, mi is okozhatja a túlsúlyt. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa elmondta, milyen zavarok vezethetnek a sokakat érintő panaszhoz.
Genetikai rendellenesség, de kiszűrhető
A Down-szindróma talán a legismertebb genetikai rendellenesség. A Down-szindrómát a 21-es számú kromoszóma rendellenes osztódása okozza, melynek következtében a kromoszóma triplázódik a sejtekben.
Amikor az anya szervezete megöli a saját gyermekét...
Hazánkban is nehéz helyzetben van egy szülő, ha magzata a várandósság második harmadában minden előjel nélkül elhalt, vagy halott magzatot szült, vagy gyermekénél a születést követő néhány napban agyvérzést diagnosztizálnak, és tanácstalan az okokat illetően. Ilyen esetekben érdemes a NAIT-ra gyanakodni, amely jelenléte legtöbbször mind az orvosok mind a szülők előtt ismeretlen marad.
Miért jó sportos kismamának lenni?
Miután bebizonyosodik a terhesség, sok kismama inkább felhagy a korábban rendszeresen végzett testmozgással. Valójában szabad, sőt javasolt is a várandósság hónapjaiban sportolni, hiszen a fizikai aktivitásnak számos előnye van baba és mama számára egyaránt. A biztonságos testmozgáshoz Németh Vivien, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája ad tanácsokat.
Gyönyörű kismama vagy! De mitől lettél ilyen szőrös?
Csak úgy ragyogsz! – a mondat, amit minden várandós kismama szeretne hallani, még akkor is, ha a hónapok előrehaladtával nemcsak a pocak mérete nő, hanem egyre több gondot okoznak a különböző bőrproblémák is. Valakinek az életét gyulladt pattanások, vagy terhességi csíkok keserítik, más a szokatlan helyeken megjelenő szőrszálaktól vagy az állandó bőrviszketéstől szabadulna. Peterman Krisztina, a Dermatica mesterkozmetikusának tanácsai segíthetnek.
Honnan tudom, hogy van-e peteérésem?
Sokan mindent megtesznek azért, hogy mihamarabb megtörténjen a várva várt fogantatás. Azonban olykor megesik, hogy már egy év próbálkozás után is csalódás éri a párt. Vajon hol lehet a hiba? Lehet, hogy a peteérés hiánya az ok? Szakembert kérdeztünk.
Teliholdkor tegyünk rendet otthon!
Telihold a legmágikusabb időszak a hónapban. Ilyenkor az energiák százszorosan hatnak: emberre, állatra és növényekre egyaránt. Nagyon fontos, hogy mindig összhangban álljunk a hold fázisaival, életünk különböző területeire hatnak. Teliholdkor a bőség és az elengedés, az új élet lehetősége kerül az előtérbe. (Mellesleg itt a tavasz, nekiláthatunk a tavaszi nagytakarításnak!)
Várandós vizsgálatok régen és most
Tudta, hogy a várandóssági vizsgálatok alapját is képező ultrahang-vizsgálatot valójában a haditechnika ihlette? Vagy, hogy a modern terhességi diagnosztikai módszerek előtt még a magzatra káros röntgent alkalmazták? Honnan indult és hova fejlődött a prenatális diagnosztika? Melyek a legújabb vizsgálati módszerek?
Ezeket a vizsgálatokat végeztesd el várandósság idején
Sokan már áldott állapotban köszönthették az újévet az évvégi intim pillanatoknak köszönhetően, és szeptemberben új taggal bővül a család. A várandósság gondozásának legfőbb tényezője a magzat fejlődésének ellenőrzése, amiben az ultrahang játszza a főszerepet. Összegyűjtöttük, hogy a várandósság különböző szakaszaiban, mely ultrahang és fontos egyéb vizsgálatokat javasolt elvégeztetni.
5 dolog, ami koraszüléshez vezethet
Magyarországon a csecsemők megközelítőleg 8,5 százaléka koraszülött. Vannak, akik nem érik meg az egyéves kort sem, és vannak, akikre akár élethosszig tartó küzdelem is várhat a maradandó károsodások miatt. A koraszülést leggyakrabban kiváltó kockázati tényezők, előjelek felismerésével azonban lehet tenni azért, hogy elkerüljük a bajt, ezért fontos tudni, hogy mire kell odafigyelni a várandósság alatt.
Figyelj a lábadra!
Várandósság alatt gyakran alakulnak ki a bőrből kiemelkedő, kanyargós visszértágulatok, melyek nem csak esztétikailag zavaróak, de igen fájdalmasak is lehetnek. Bár sok esetben csupán a terhesség alatt keletkeznek, ám nem ritka, amikor még az előtt megjelennek. Dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa azt tanácsolja a leendő kismamáknak, hogy még a gyermekáldás előtt kezeltesse a problémát az állapot súlyosbodásának és az esetleges szövődmények kialakulásának megelőzése érdekében!
Ne csak a bébit, magadat is óvd!
Egyik legmeghatározóbb időszaka a várandósság a nő életének, a magzat megfelelő gyarapodása mellett ugyanis az is fontos, hogy az anya odafigyeljen teste jelzéseire. Évtizedekre meghatározza a végtagok egészséges működését, hogy a nő az áldott állapot alatt mennyire óvja mozgásszerveit!
Amennyi csak jólesik!
Számos dolog befolyásolhatja a babavárás ideje alatti súlygyarapodást. A túlságosan nagymértékű súlynövekedés, de a túl kevés is veszélyeztetheti a baba egészséges fejlődését. Mi az ideális testsúlynövekedés a terhesség alatt, és megfelelő mozgással hogyan kerülhetjük el a meghízást? Erről kérdeztük Németh Vivient, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutáját.
Natúr praktikák - a kismamák szépségéért
Lehet-e hajat festeni várandósság alatt? Milyen testápolókat használhatunk szoptatás idején? Cikkünkben utánajártunk azoknak a natúr praktikáknak, amiket érdemes megfogadni már akár a terhesség ideje alatt, de a szülést követően is.
Lombikra készülsz? Nem elég a Leiden mutáció ellenőrzése!
Manapság egyre több pár kénytelen orvosi segítséget kérni a teherbeeséshez, és sokan vannak azok, akiknek egyetlen lehetőségük a gyermekáldásra a lombik programban való részvétel. Bár a lehető legbiztonságosabb körülmények közt zajlik a beavatkozás, azonban néhány veszéllyel még így is számolni kell. Ilyen például a mélyvénás trombózis lehetősége, melynek kialakulását esélyét a Leiden mutáció megléte megnöveli. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája azonban felhívja a figyelmet arra, hogy más genetikai mutációt is fontos lenne kiszűrni, hogy minimálisra lehessen csökkenteni a rizikót.
Fiú lesz vagy lány? Hogyan deríthető ki legkorábban?
Fiú lesz, vagy lány? Hosszú ideig csak a néphagyományokra és ezoterikus módszerekre tudtak hagyatkozni a szülők, ám ma már léteznek olyan orvosi vizsgálatok, amelyekkel már a terhesség korai szakaszában kiderülhet a kicsi neme.
Táplálkozási kisokos terhességi cukorbetegség esetén
Érdemes odafigyelnie a táplálkozására minden kismamának, hiszen az egészségtelen étrend, a túlsúly és a genetika mind megnövelik a terhességi cukorbetegség kialakulásának esélyét. Ez akár a magzat életét is veszélyeztetheti. Hogy milyen diétát szükséges ekkor betartania az anyukának, arról Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa ad felvilágosítást.
Nem szerencsejáték a várandósok vitaminja!
Pénzkidobás a terhesvitaminok szedése - állítja egy brit kutató, akinek véleményét felkapta a világsajtó, de a szakma vitatkozik vele. Az életadás magasztos jelensége nem engedheti meg piaci szereplők, kontárok játékát, hogy bármilyen megfontolásból megtévesszenek babájukért epedőket olyan nézetekkel, melyek által nem tudnak optimális feltételeket teremteni leendő babájuk egészségének. Egy születendő gyermek akár autista is lehet, ha a kismama nem veszi elég komolyan a terhesség előtti és alatti vitaminfogyasztást.
Kismamák és visszerek
Várandósság alatt a kismama több kellemetlen tünettel is szembesülhet - ezek közül az egyik a kitüremkedő, kacskaringós visszerek megjelenése. Ez nem csak esztétikailag zavaró,de súlyosabb esetben akár életveszélyes mélyvénás trombózist is okozhat. Vajon szükség van ekkor az anyukának véralvadásgátlásra? Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője ad tanácsokat.
Egyre több a HIV fertőzött nő! Ezek a betegség tünetei
2016 első hat hónapjában csaknem annyian haltak meg AIDS-ben Magyarországon, mint tavaly egész évben. Az új fertőzöttek között az elmúlt öt évben megháromszorozódott a nők száma, ezért fontos, hogy terhesség és gyermekvállalás előtt mindenképp menjenek rutinszűrésre.
Péter Szabó Szilvi: Igazi huncut kislány lesz!
Péter Szabó Szilvi még csak terhessége első felében jár, egy tesztnek köszönhetően nemrég az is kiderült, hogy kislányt hord a szíve alatt. Szilvi gyakran álmodozik arról, milyen lesz majd a gyermeke, a neveken is gondolkoznak már, a babaholmik megvásárlásával azonban várnak még egy kicsit.
Az se jó, ha gyengén vérzik!
Vérzészavar esetén a legtöbb nőnek az erős és fájdalmas menstruáció jut az eszébe, ám ugyanolyan problémának számít a túl gyenge vérzés is. Hogy mikor kell mögöttes betegségre gyanakodni, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.
Várandósság és trombózis
A babavárás egy nő életének egyik legszebb időszaka. Fontos tudni, hogy a terhesség alatt megnő a vénákban a vérrögök kialakulásának esélye, ami trombózishoz, vetéléshez, koraszüléshez is vezethet. Amennyiben a kismama előző terhességénél volt trombózis, vagy súlyos visszértágulata, esetleg öröklött trombózis hajlama van, úgy nagy figyelmet kell fordítani a trombózis megelőzésére minden újabb terhességben. A témában dr. Szélessy Zsuzsana, a Trombózisközpont hematológus főorvosa mondja el véleményét.
Hogyan sportolj, ha babát vársz?
Ma már több kutatás bizonyítja, hogy a terhesség alatt sem kell felhagyni a testmozgással, hiszen az edzésnek számos jótékony hatása is ismert, baba és mama számára egyaránt. Miért érdemes mozogni és milyen izomcsoportokat szabad edzeni várandósság alatt?
Cukrom, cukrom! És a bébim?
A terhesség alatt néhány vizsgálattal minden nő találkozik, legyen bár tökéletesen egészséges, vagy veszélyeztetett terhes. Ezek közül az egyik a cukorterhelés, melynél a terhességi diabéteszt szűrik ki a szakemberek. A cukorbetegség igazolása után a megfelelő diéta betartása alapvető fontosságú, de sokan nem tudják, hogy mik azok a részletek, amikre fokozottan figyelni kell. A témában Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa segít eligazodni.
Tévhitek és igazságok a magzati szűrésekről
A várandósok gyakran az interneten próbálnak informálódni a különféle vizsgálati módszerekről, ám a világhálón sajnos téves információk garmadája kering. Szakember segítségével összegyűjtöttük a magzati szűrésekkel kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket.
Nem csak gyerekbetegség!
Továbbra is rendkívül erőteljesen emelkedik a bárányhimlősök száma Magyarországon. Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint tavaly rekordszámú, 40 853 megbetegedést észleltek. Idén, április 12-éig 16 999 esetet regisztráltak, ami 40 %-kal több, mint a tavalyi, hasonló időszakban. Ez azt vetíti előre, hogy idén is – kicsik és nagyok – több tízezren esnek majd ágynak bárányhimlővel.
Kettő helyett inkább kettőtökért egyél!
A kiegyensúlyozott táplálkozás és a helyes életmód, a kíméletes testmozgás elengedhetetlen a mamák és a babák egészsége szempontjából. Már a gyermekvállalás tervezésénél figyelni kell a túlsúlyra, mert az komoly problémákhoz vezethet a terhesség alatt is.